Deník staré paní

Deník staré paní https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/417453/bmid_denik-stare-pani-YtV-417453.jpg 4 88 31

Oblíbená česká socioložka a publicistka napsala kdysi tento „deník“ jako praktickou pomůcku pro ty, kdo se ocitají na prahu stáří, i pro ty, kteří s nimi toto období prožívají. Pro knižní vydání v Kalichu jej však podstatně přepracovala a doplnila. Do krátkých deníkových zápisků „staré paní“ vtělila své bohaté zkušenosti a znalosti problémů, které toto období života nese s sebou, a v meditacích „hlavní osoby“ nabídla i jejich možná pozitivní řešení. Knížka bude nepochybně povzbuzením a pomocí všem „postiženým“ jednotlivcům i rodinám.... celý text

JanaDBK
11.03.2016 4 z 5

Děkuji paní Šiklové, že tuto knihu napsala otevřeně a bez příkras. Je mi 35 let, byla jsem vychovávána v automatické úctě ke stáří. Bylo jednim ze životních překvapení zjistit, že starší lidé nejsou jen moudré osoby se životním nadhledem, ale že jsou často vztahovační, zlí a ve svém uzavřeném světě si vytváří chiméry o tom, jak proti nim ostatní "kují pikle". Dvougenerační soužití opravdu není jednoduchá věc a může se pro všechny stát malým peklem. Přečtení této knihy mě vedlo k tomu napsat si a uschovat poznámky s nadpisem "Co nedělat svým dětem, až budu starší."

Janasevc
10.08.2015

Knížku jsem přečetla už podruhé. Dala jsem ji přečíst své nemocné mamince, která už dlouho z důvodů nemoci nic nečetla, ale tato kniha ji zaujala. Je moc pěkně napsaná. Určitě si ji seženu v podání audioknihy.

Gandalfek
17.07.2015 5 z 5

Tuhle knížku by měli fasovat s prvním důchodem všichni... a občas do ní nechat nahlédnout i své okolí. Koukám teď na své rodiče trochu jinou optikou. Knížku jsem předal mámě, a doufám, že ji alespoň v něčem inspiruje. Vytkl bych snad jen jakousi urputnost a přímočarost - autorka do vás moudrost pere takovou silou, až to škodí příběhu. Na druhou stranu cílová skupina to možná tak potřebuje - jednoduše a přímočaře bez matoucích objížděk ala politická prohlášení, jež mají za cíl spíš zmást než něco prozradit.

Dixinka
01.03.2015 5 z 5

Krásný, smysluplný deník. Doporučuji všem babičkám, prababičkám a hlavně těm co už mají něco odžito. Opravdu se mi to moc líbilo.

Ivaksa
27.01.2015 3 z 5

Milá kniha o staré paní, náhled do jejích každodenních všedních dnů a pocitů.Jednoduchá forma deníku,lehce se čte,ale nic převratného se v ní úplně nedočteme.Stačilo by na útlejší svazek.

jaaquarius
24.10.2014 5 z 5

Super, jen to nezapomenout, až se mě to bude OPRAVDU týkat :) Ale tak se mi líbí, že jsem si ji pořídila domů. Takže jestli nezapomenu, kde ji mám....budu se k ní vracet.

G.I.Jane
04.08.2014 5 z 5

Kniha je skvělá, tak jako ostatně vše co jsem od p. Šiklové četla, píše bez obalu, bez příkras, jde "na dřeň" a to se mi líbí, to na ni oceňuji. Hlavně to co napíše, je použitelné v životě, prakticky pro každého, čitelné, téměř jako "příručka pro každodenní život", to samozřejmě zjednodušuji a velmi, velmi aktuální! Knihu jsem doporučila či půjčila již mnoha lidem, i "Matky po e-mailu" a vždy měly skvělý ohlas, řada lidí litovala, že je nečetli dříve.
Kniha je zaměřená především na období stáří, ale myslím, že je potřeba ji číst již mnohem dříve, jednak pro pochopení v kontaktu se seniory, tak i pro nás samotné, především pak to, že pokud bude náš život barvitý /byť nahoru, dolů/, pak i naše stáří má předpoklad být barevné a ještě k tomu vyrovnané /neboť život jsme prožili, ne jen přečkali/.

Petrenda
12.05.2013 4 z 5

Skvěle a čtivě napsané to, co by staří měli u mladých chápat a mladí zase u těch starších vnímat. Životní příběh ženy na sklonku života a její odhodlání změnit se přináší i čtenářům velkou inspiraci.

cori
14.10.2011 3 z 5

Paní Šiklová dává seniorům i jejich dětem a vnukům nenásilnou formou návod, jak spolu žít a komunikovat. Seniorům dává tipy, jak trénovat mozek a zabavit se, aby nebyli druhým na obtíž, ale naopak měli pocit, že jsou užiteční. Je zde i zamyšlení o smrti, jak se na ní připravit, jak se vyrovnat se ztrátou životního partnera i jak se chovat k člověku, trpícímu smrtelnou chorobou. Knihu by si měl přečíst každý, protože všichni budeme jednou staří a nemohoucí.

asam
30.11.-0001 5 z 5

Matky dospělých dcer, dcery starších matek a senioři vůbec by to měli mít za povinnou četbu

Márinka
30.11.-0001 5 z 5

Skvělá kniha. Doporučuji všem, kteří žijí v několikagenerační domácnosti. Je dobré vědět, co si ten druhý myslí, i když to neřekne...

deníky stáří senioři stárnutí

Autoři knihy

Jiřina Šiklová
česká, 1935 - 2021
Nina Matulová
česká, 1935

Kniha Deník staré paní je v