Deník panské

Nejčtenější dílo Octava Mirbeaua, spisovatele poznamenaného dobovým naturalismem a romantismem. Kniha byla vydána v roce 1900 a patří mezi nejreprezentativnější díla francouzského naturalismu. Záměrem autora bylo tepat měšťácké neřesti. Mirbeau zvolil úhel pohledu zdola, z pozice člověka ponižovaného a deptaného měšťáckou společností. Hlavní hrdinkou Deníku komorné je služka Celestina. Slouží panstvu bez naděje na lepší osud....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/empty_n.jpg 3.329
Literatura světová, Pro ženy, Historické romány

Vydáno: , Beníško a Jeřáb

Le Journal d’une femme de chambre, 1900

Kniha Deník panské

Jaruš7
25.04.2020

Doba v přelomu století a ve Francii se život mazlí jen s bohatými, ti ostatní musí zakoušet svody k nečestnostem, hříchu a k zločinnosti. Je to příběh, jak se mění charakter, když práce komorné nese svá rizika. Nevyužít těchto zkušeností pro bystrou Celest spolu s jejím partnerem, by škola života neměla ten správný akord pro dokonalou existenční výhru.
A tak to chodí, jednou dole, jednou nahoře...než budeš v merku někoho jiného.
Audio, příjemný poslech.

anamor.avonoz
12.08.2018

Po delší době jsem měla chuť na trošku lechtivé čtení....Nesplnilo očekávání. Knihu jsem xkrát odložila a ani nedočetla - nebyl důvod - nebyl tam žádný děj, který by jakkoliv gradoval.

Terry.89
25.01.2018

Kniha nebyla zrovna můj šálek čaje, přitom mám historické romány ráda. Ale po valnou většinu příběhu jsem se nudila. Celestina mi byla nesympatická a trochu otravná. Mirbeau zrovna asi není autor pro mě, stejně jako Hugo. Znovu už bych knihu nečetla.

Kerberos
25.09.2017

Poslouchala jsem audioknihu namluvenou Naďou Urbánkovou,líbilo se mi to.

Isew
19.04.2017

Jako sonda do dané doby to nebylo špatné. Dokonce si dovedu představit, že ve své době tato kniha vyvolala pobouření. V současnosti však žádné pobouření určitě nevyvolá. Ukazuje se jen, že doby se příliš nemění a pojetí ctnosti a poctivosti je stále překrucováno tak, jak se to dotyčným hodí.

mazlak
28.05.2015

Tato kniha mne příliš nenatchla. Z vyprávění služebné jsem očekával daleko víc než jsem potom nalezl. Pod pojmem deník jsem si vybavoval denní záznam o událostech v domě i životě. Na místo toho to byl občasný záznam smíšený se vzpomínkami na služby předešlé. Celkově průměrná kniha.