Deník panské

Deník panské https://www.databazeknih.cz/img/books/empty_bmid.jpg 3 34 8

Nejčtenější dílo Octava Mirbeaua, spisovatele poznamenaného dobovým naturalismem a romantismem. Kniha byla vydána v roce 1900 a patří mezi nejreprezentativnější díla francouzského naturalismu. Záměrem autora bylo tepat měšťácké neřesti. Mirbeau zvolil úhel pohledu zdola, z pozice člověka ponižovaného a deptaného měšťáckou společností. Hlavní hrdinkou Deníku komorné je služka Celestina. Slouží panstvu bez naděje na lepší osud.... celý text

Literatura světová , Pro ženy , Historické romány

Vydáno: , Beníško a Jeřáb

Le Journal d’une femme de chambre , 1900

Fidibus
14.11.2023 2 z 5

Celkem naivní a ne moc zajímavý příběh služky, která nastoupí do nového místa na venkov. Zajímá se o ni její pán, kterému manželství už dávno neklape, dostane však i zcela jinou nabídku. Kontrast venkova s městem.
Poslechnuto jako rozhlasová hra.

eraserhead
20.08.2022 5 z 5

Kopanec přímo doprostřed ksichtu pokrytecké morálky. U takřka haškovského příběhu o odsekávání penisu z kostelní sochy jsem si smíchy takřka krupl do textilu.

Jaruš7
25.04.2020 3 z 5

Doba v přelomu století a ve Francii se život mazlí jen s bohatými, ti ostatní musí zakoušet svody k nečestnostem, hříchu a k zločinnosti. Je to příběh, jak se mění charakter, když práce komorné nese svá rizika. Nevyužít těchto zkušeností pro bystrou Celest spolu s jejím partnerem, by škola života neměla ten správný akord pro dokonalou existenční výhru.
A tak to chodí, jednou dole, jednou nahoře...než budeš v merku někoho jiného.
Audio, příjemný poslech.

anamor.avonoz
12.08.2018 2 z 5

Po delší době jsem měla chuť na trošku lechtivé čtení....Nesplnilo očekávání. Knihu jsem xkrát odložila a ani nedočetla - nebyl důvod - nebyl tam žádný děj, který by jakkoliv gradoval.

Terry.89
25.01.2018 2 z 5

Kniha nebyla zrovna můj šálek čaje, přitom mám historické romány ráda. Ale po valnou většinu příběhu jsem se nudila. Celestina mi byla nesympatická a trochu otravná. Mirbeau zrovna asi není autor pro mě, stejně jako Hugo. Znovu už bych knihu nečetla.

Kerberos
25.09.2017 4 z 5

Poslouchala jsem audioknihu namluvenou Naďou Urbánkovou,líbilo se mi to.

Isew
19.04.2017 3 z 5

Jako sonda do dané doby to nebylo špatné. Dokonce si dovedu představit, že ve své době tato kniha vyvolala pobouření. V současnosti však žádné pobouření určitě nevyvolá. Ukazuje se jen, že doby se příliš nemění a pojetí ctnosti a poctivosti je stále překrucováno tak, jak se to dotyčným hodí.

mazlak
28.05.2015 3 z 5

Tato kniha mne příliš nenatchla. Z vyprávění služebné jsem očekával daleko víc než jsem potom nalezl. Pod pojmem deník jsem si vybavoval denní záznam o událostech v domě i životě. Na místo toho to byl občasný záznam smíšený se vzpomínkami na služby předešlé. Celkově průměrná kniha.

zfilmováno naturalismus

Octave Mirbeau