Deník

Deník https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/657/mid_denik-Y5M-657.jpg 4 3333 554

Proslulá kniha (přeložená z holandského originálu s přihlédnutím k německému překladu) obsahuje deníkové záznamy židovské dívky, která se s rodinou za války ukrývala před nacisty ve skrýši starého domu na předměstí Amsterodamu. V průběhu dvou let 1942 až 1944, od svých třinácti do patnácti roků, zaznamenává dívka své úvahy, zážitky, pocity a drobné všední události, jak je přinášel život ve stísněném prostoru bez možnosti soukromí. Nakonec byl úkryt rodiny prozrazen a všichni jeho obyvatelé odsunuti do koncentračního tábora. Z celé rodiny přežil pouze dívčin otec, který také po válce korigované deníky své dcery vydal. Kniha pak byla po letech znovu vydána v úplné podobě.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Triáda

Het Achterhuis / Anne Frank Tagebuch , 1947

Lady Dracula
18.06.2013 4 z 5

Tahle kniha, ačkoli se jedná o deník, je velmi čtivá. Anne se vyrovnává se svojí situací po svém a je vidět, že během té doby, co je zavřená, si začala vše uvědomovat, od svých chyb, až po věci, které dělala. Její sebekritika je úžasná. Ano, občas vás popadne pocit, že ty poslední zápisy nemohla napsat 13-15letá dívenka. Ale jak říká ona, skutečně za tu dobu pobytu tam vyspěla.
Myslím, že ta kniha jen ukazuje, jak těžké je vyžít 2 roky se 7mi lidmi v pár místnostech a jakou těžkou situaci měli. Stejně tak náhled na nizozemské lidi si lze udělat, i když s menšími problémy.
Každopádně, dílo je velmi působivé.

Skjaninka
09.06.2013 4 z 5

Treba brať ohľad na to, že je to deník písaný dospievajúcim dievčaťom a aj napriek tomu tak dokonalým popisom zaznamenala pocity a vzťahy v uzavretom priestore. Dopredu som vedela ako kniha skončí, ale aj napriek tomu som si pred koncom v duchu chcela nahovoriť niečo iné. Veľký obdiv k Anne a ľútosť nad tak smutným osudom

pecka02
07.06.2013 5 z 5

výborná knížka...tím, že se jedná o deník je příběh autentický...nikdo si podle mě neumí takovou situaci, kdy žije skrytý a uzavřený před světem a přitom neví, jestli to vůbec přežije, představit...ale kniha vyloženě vtahuje do děje a člověk s Annou začne hodně soucítit...konec je opravdu smutný...za to, jak dokázali v zadním traktu existovat, si zasloužli žít...zvlášť takhle mladá slečna...určitě stojí za přečtení

Dáma s hrnstjm
29.05.2013 5 z 5

Právě jsem dočetla. Konec je naprosto strašný, podle úvodu v knize jsem naivně očekávala pouze smrt autorky. Je velmi smutné, že Anna se nedočkala vůbec ničeho z toho, co si ve svém deníku do budoucna plánovala, nedočkala se dokonce ani pořádného jídla a zprávy o konci války. Ale je možné, že svým deníkem, čteným v příslušném kontextu, ovlivnila a zaujala mnohem víc lidí, než by se jí to třeba podařilo vlastní tvorbou, pokud by přežila válku a věnovala se psaní. I tak je to malá útěcha za smrt mladého člověka. Líbilo se mi zjištění, že mládež před 70 lety byla v mnoha ohledech podobná té dnešní - problém s autoritami, neshody s rodiči, bouřlivé chování atd. Celkově je to velmi cenné svědectví ze zajímavého úhlu.

Chris13
22.05.2013 4 z 5

Líbilo se mi vše, snad jen kromě konce...

AnneEyre
02.05.2013 5 z 5

Smutné, pravdivé svědectví o neklidné době. Nelituji, že jsem četla, a věřím, že se i tato knížka jednou připojí do mé knihovničky. Na tak malé děvče je úžasně napsaná, čteme o lidech, které znala a se kterými žila v malém prostoru.

Apophis
30.04.2013 5 z 5

Velmi čtivá kniha...je to už nějaký ten pátek, co jsem ji četla, ale vždy se k ní ráda vracím

bramboracek27
26.04.2013 5 z 5

Jedna z mála knih, jejíž obsah nikdy nezapomenu. Deník se čte jedním dechem....... dokáže pohltit do té zlé doby a soucítit s nimi. Anne je pro mě velká osobnost s velkými sny a vírou i v beznadějných situacích.... takových jich bylo víc a všichni měli smutný konec.

bogi
18.04.2013 5 z 5

Do poslední věty doufáte, že se to opravdu nestane. Anne je již více než 2 roky dobře ukryta se svojí rodinou a dalšími lidmi před nacisty, před hrůzami, které zažívají jiní Židé v této době. Ale opravdu se nedočkáte žádného happy endu, protože toto není kniha s vymyšleným dějem, toto jsou zápisky jedné mladé židovky ve 2. světové válce. Toto se opravdu stalo.. O to více je pak smutná představa, jak podobně se asi cítili další lidé, kteří byli pronásledováni, kteří měli neustále strach a obavy o své životy. Není to podle mne výpověď ,,jen" jedné dívky, ale důkaz o celé této strašlivé a ničím vynahraditelné temné době..

KockaKoule
13.04.2013 4 z 5

Jsou různé knihy. Třeba takové, které přečtete, dobře se při nich pobavíte, pak je odložíte a zapomenete. Nebo je zhltnete jedním dechem a i nějaký čas po přečtení ve vás rezonují. A pak je tady deník Anny Frankové, který vás může při samotném čtení místy nudit (I když já byla zabraná i do toho loupání lusků) nebo popouzet (ale upřímně, kdo z vás ve svých čtrnácti letech nepovažoval svoje rodiče za odepsaný starý vraždy, co nic nechápou?) ,ale už ve vás tak nějak uvíznou napořád a donutí vás k pořádný duševní reorganizaci. Nevím, jestli se dá od knihy čekat víc. Stran nešťastným okolnostem, které knize dávají její největší sílu, jsem si tímto i ráda připomněla pocity z dob mé transformace z telete na... no, z dob mého dospívání a nebylo pro mě zatěžko se s pisatelkou vnitřně ztotožnit, ač já byla v těch letech mnohem dosebezahleděnější a kritičtější. Jeden o mnoho starší autor rovněž světoznámého díla, který byl "shodou náhod" strůjcem (nejen) Anniných problémů se ostatně ve svých názorech projevil jako mnohem nevyzrálejší člověk a nemalá část Evropy mu to stejně baštila, tak jakápak katarze?

tatruszka
06.04.2013 5 z 5

Příběh malé Anny byl takový jaký byl, je smutné, jak skončil. Myslím, že je dobré vědět, jak tenhle život prožívaly normální lidi, jak jej prožívaly děti. Anna si moc nepřipouštěla to, jaké jim hrozí nebezpečí, dívala se dopředu a myslela na to, co bude, až budou moci odejít, dětská naivita byla patrná.

safirkaa
02.04.2013

Přidávám se ke zklamaným, žádné terno. Nemá pořádně žádný děj, je to prostě deník dítěte... :-(

sokolik10
24.03.2013 2 z 5

Kniha mě zklamala. Ale jak už bylo uvedeno níže, co by člově chtěl po třináctileté dívce. Je zajímavé sledovat, jak se museli ukrývat. A určitě, kdyby přežila, by z ní byla dobrá spisovatelka. Ale jinak mě kniha vůbec nenadchla, bohužel jsem čekala, že se tam dovím více informací o 2.sv.v.. Dočetla jsem jí jen silou vůle. A je to tedy pouze můj názor, ale nejsem si jistá, kdyby nezemřela v koncentračním táboře, že by i pak měla kniha tak vysoké hodnocení.

Anilka13
09.03.2013 2 z 5

hrozně jsem se těšila až si knihu přečtu.. ale místo nadšení z knihy, následovalo velké zklamání..

Miken008
06.03.2013

Anna by se v hrobě obracela, kdyby věděla jak moc její deník překopali...

Dendisek
19.02.2013 5 z 5

Je to něco neuvěřitelného a jsem opravdu ráda, že se něco takového dochovalo a vydalo... Vzhledem k tomu, že autorce bylo kolem třinácti let, tak ji velice obdivuju...

Issis
18.02.2013 5 z 5

Jedna z nejúžasnějších knih,které jsem četla. Snad proto, že to není jen smyšlený příběh, ale napsal jej sám život. Zrovna tak mě bavilo i filmové zpracování. Zavedla bych tuto knihu do povinné školní četby.

Catali1
17.02.2013 5 z 5

K jejímu věku mám můj veškerý obdiv. Kniha napsaná velice otevřeně a upřímně vystižené určité situace.

Andrejz
14.02.2013 5 z 5

Anne by na sebe byla jistě hrdá.
"Nevěřím, že vedoucí lidé sami, že jenom vládnoucí a kapitalisté zapříčinili válku. Ne, malí lidé mají také vinu, jinak by se jí národy neúčastnily."

Willie
14.02.2013 4 z 5

Krásná knížka :) Je neuvěřitelné, co všechno se honí v hlavě jedné dívky. Když jsem četla doslov, úplně mi vytryskly slzy. Kdyby jenom věděla, že právě držím její deník v ruce!