Deník 2038. Díl 1

Deník 2038. Díl 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516766/mid_denik-2038-mBT-516766.jpg 5 3 1

Elektronický deník čtrnáctileté dívky z roku 2038 pocházející z Evropy obsahuje kromě osobních záznamů rovněž mnoho naskenovaných textů a nahrávek z kompetenčního centra nebo holografického vysílání, které umožňují náhled do politické struktury a myšlení tehdejší „ekologické demokracie“ Evropské rozmanitosti krátce před jejím rozšířením na Středomořskou unii. Jeho vydavatel v něm našel poukazy jednak na osobní příběh svého vlastního dětství, jednak na historické příčiny následující světové katastrofy 21. století. Institucionalizované dobro se může, když zapomene na člověka, velmi snadno zvrhnout v tyranii. Lidé otevření společenskému pokroku považovali Zamjatinovu a Orwellovu kritiku vývoje za přepjatou, přehlížející to dobré, co revoluční levice přináší a zbytečně akcentující občasné nedostatky a přešlapy na cestě ke světlým zítřkům. Možná je na čase, aby nám nějaký nový Orwell už dnes ty zítřky přiblížil. Deník 2038 vznikl v Německu, kde už dnes radikální menšina bojující za svou představu dobra, přinutila zbytek společnosti k životu v institucionalizovaném pokrytectví... celý text

Literatura světová Sci-fi
Vydáno: , Nová vlna

Tagebuch 2038

los
06.08.2023 5 z 5

moc bych si přál, aby tato kniha byla co nevidět vydána kompletně (toto je první díl trilogie) a ve velkém nákladu a aby se dostala do top ten bestsellers, protože to je nové, aktualizované Orwellovo 1984

kniha má formálně i graficky podobu elektronického záznamníku (asi něco jako tablet), spíš než klasický deník je to školní pracovní sešit, do nějž si 14letá dívka denně ukládá poznámky z přednášek, stahuje výukové materiály a nahrává domácí úkoly; děj je zasazen do Evropy (podle nenápadných narážek na islám a původ originálu asi do Německa) a demaskuje naši velmi blízkou budoucnost (rok 2038), dalo by se říct, že už vlastně jednu z možných přítomností, prostřednictvím dívčiných komentářů a úvah, když se snaží pochopit učivo (marně) a obstát v testech (rovněž marně)

naše budoucí společnost není totiž hierarchizovaná jen podle výše majetku, nýbrž také podle inteligence, tzn. kastuje se na tu část lidstva, která si v různé míře nechala upravit mozek pomocí čipů, a část primitivní, neupravenou, která se po letech, co bylo ve škole zakázáno memorování a zavedena škola hrou, nedokáže naučit a pochopit vůbec nic

autorka Šimona Löwensteinová (pod pseudonymem Josef Konrád Lewhardt) vložila už do prvního dílu velmi obratně, promyšleně a detailně hlavní pravidla nového, alternativního světa, která ale trefně polemizují se současnými, především etickými otázkami = prostě tu najdete všechno: vícepočetná a různopohlavní rodina, ekologie a záchrana planety (popírače klimatu odstranit nebo převychovat? kuřáky značkovat nebo zakázat?), různá náboženství, politika, globalizace, multikulturalita, LGBTQ+, bi/transgender a jiná další pohlaví, feminismus, GMO, klonování, eugenika a eutanazie, morální strava a vegetariánství (vegan, bio, halal, košer...), volební právo pro zvířata a pro mentálně retardované, výchova a vzdělávání, korektní mluva a vyjadřování (zde velký zádoplác autorce a překladatelce v jedné osobě, jak si poradila se všemi obraty jako humáňata - ne děti, potomka a potomek, ženské rodičovství - ne mateřství...), stále znovu a znovu upravovaná pravidla pravopisu (zjednodušená až k nesrozumitelnosti, ale stejně málokdo umí číst a psát) a sjednocování číselných a početních soustav (desítková, šedesátková... hodiny, dny, měsíce, 10 změn času: raně podzimní - plně zimní - jarní - pozdně letní čas atd.) atd. atd. atd.

doporučuju: KONTROVERZNÍ a úžasně AKTUÁLNÍ