Den Trifidů

Den Trifidů https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29820/bmid_den-trifidu-65e238215baa1.jpg 5 5615 830

Trifidi série

Když v roce 1951 vyšel poprvé Den trifidů od, měl autor John Wyndham za sebou už řadu románů a povídek, s nimiž však literárně příliš neuspěl. I Den trifidů vycházel původně jen v časopisecky na pokračování. Velký zájem čtenářů si však vynutil několik knižních vydání a způsobil, že se Wyndham věnoval již nastálo vědecko-fantastickému žánru. Román o tom, jak neznámý roj meteoritů způsobí u většiny pozemšťanů slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny „trifidi“, které náhle vyvinou zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi, má v sobě dostatek prvků neobvyklostí, aby čtenáře přitahoval. Zároveň mu však nechybí onen wellsovský obecný pohled na život a jeho reálné jádro, které z fantastického příběhu činí podobenství o skutečném ohrožení přírody člověkem a člověka přírodou.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , BB art

The Day of the Triffids , 1951

pet-kyval
16.09.2011 5 z 5

[095/11] Vždy mě hrozně bavilo listovat klasikami horory nebo science fiction a hledat základy dnešní trapné vykradačské americké kinematografie spadající převážně do žánrů katastrofických (atd.) a hororových/thrillerových. To co se zdá hloupé a absurdní v samotných snímcích pak působí vcelku logicky v tematicky podobné literatuře a rozhodně to v ten moment nechcete autorům omlátit o hlavy. To, čemu se na filmových plátnech vysmívám a dává mi záminky házet popcorn na rozsvícené plátno a důvody proč tento rozhýbaný žánr považovat za tvorbu lidí z jiné planety, se na papíře dokáže velmi dobře obhájit samo a já už nevidím jenom povrchní choré zelené mozky a prsaté krasotinky s vyteklou šedou kůrou mozkovou a absencí podprsenky pod roztrhaným bílým tričkem, nejlépe mokrým a špinavým.

Když si člověk uvědomí, že kniha byla napsána v první polovině dvacátého století a převede děj do relativní přítomnosti, zjistí, že je příběh do jisté míry naprosto nadčasový. Jistě, zbraně proti trifidům by musely mít daleko více vychytávek, aby to na nás působilo více autentičně vzhledem k tomu, že lidská fantazie se od té doby zase s hranicemi posunula dál, až někde na druhý konec vesmíru, ale stejně to nic nemění na tom, že tento příběh svůj zamýšlený účel naprosto splnil. Dnes sice není zrovna v popředí téma celosvětové slepoty, která dohání lidi k šílenství a páchání násilností na těch šťastnějších z nich, ale nahraďme to zombie estrádou a běháním nahatých nemrtvých po lesích, luzích a hájích, kteří na sebe přenesou i zabijáckou funkcí trifidů a máme tu ‚28 dní poté‘ se skupinkou vojáků místo přeživších civilistů.

Tento příběh je ale mnohem lepší, protože veškerý děj nestaví jen a pouze na jediné hrozbě. Máme tu trifidy, kteří klamou svým stonkem, ale máme tu i lidskou psychiku, která pracuje jako zběsilá. Otázky morálky a cti. Otázky platnosti a funkčnosti výchovy za kritických situací. Otázky lidské společnosti tak typických pro vyspělé země. Samé otázky, na které si odpověď každý musí zvolit sám i přes fakt, že to rozhodnutí se ne vždy může shodovat s ubíjejícím stresovým pocitem v srdečních chlopních a že každého jedince to může pronásledovat až do konce svých dnů. No, ale každý jednou za čas dělá rozhodnutí, které se mu sice nelíbí, ale nic s tím nenadělá.

Když postavy přemýšlí, je to logické a realistické. Když mluví, je to přirozené. Když jednají, mají pro jednání dostatek argumentů a umí si vše odůvodnit. Nikdo příliš nevyšiluje, ale při tom to stále páchne stresem a nervozitou. Líbilo se mi to. Prostě se mi to líbilo a jak. Základní pilíře science fiction mají něco do sebe a rozhodně se to nedá považovat za četbu lacinou, ne-li nehodnotnou. A může to znít hloupě, ale nejděsivější byla představa problematiky opětovného zalidňování planety. Každých cca deset měsíců (berme v potaz i zotavování) rodit malého pazgřivce pro zachování lidstva a nemít pořádná sedativa… No… to by bylo na dlouhou polemiku a možná šílenství.

yerry
27.08.2011 5 z 5

Naozajstná lahôdka zo žánru klasického sci-fi. Túto knižku som už raz čítal pred viacerými rokmi, teraz s odstupom toľkých rokov som ju zdolal opäť, nové dojmy, nová kvalita. Niet asi už viac čo dodať. Hlboko sa skláňam pred týmto majstrovským dielom a vrhám sa na voľné pokračovanie Noc Triffidu, tentoraz z pera Simona Clarka... Pevne dúfam, že to bude stáť zato...

Pavelpi
26.08.2011 5 z 5

Tuhle knihu miluji již od doby,kdy jsem jí prvně četl někdy v sedmdesátých letech.Děj je napínavý a strhující a pokud se nad ním člověk zamyslí,není tak nereálný,co se týká zničení lidstva.Mám i film,který ale bohužel nedosahuje knize ani po kolena.

MoMa
17.08.2011 5 z 5

Sci-fi moc nemusím a přesto je tohle má nejoblíbenější kniha. Absolutní bomba, doporučuju přečtení víc než stoprocentně!

pistalka
28.07.2011 5 z 5

Jedna z nejlepších science fiction knih a zasloužená legenda. V dnešní době bombastických akčních příběhů a vykonstruovaných dějových zvratů je radost dostat do ruky knížku, která vás strhne atmosférou. Ve Dni Trifidů skoro vůbec nejde o nějaké chodící vraždící rostlinky, ale spíše o psychologii postav, lidské hodnoty a chování přeživších. Právě těm klade autor mimořádný důraz a asi i proto se mi román tolik líbil. Je to hluboká a působivá kniha, která v sobě skrývá více myšlenek, než se na první pohled může zdát. A taky nutí k zamyšlení. Ke kladům bych navíc přidal skvělý vypravěčský styl a působivé popisy pustnoucí Země.
Těžká klasika.

Aaron_Hill
29.06.2011 4 z 5

Komentář obsahuje drobné spoilery. Jelikož je vědecko-fantastická literatura moji zálibou, nemohl jsem o Dni Trifidů už dávno neslyšet. Nejsem ovšem zas takový knihomol, abych stihl za svůj život přečíst všechny knížky, o kterých se říká, že jsou dobré. Proto se mi jeden z milníků žánru dostal do rukou až nyní, ale nikoli jen náhodou. Komiksový původ mi přišel patrný od začátku do cca poloviny knihy, kde se projevuje především v epizodnosti jednotlivých kapitol. V tomto místě jsem si uvědomoval, že v rukou mám přes půl století starou knihu a můj přístup k ní byl poměrně chladný. Teprve až po přečtení sice zajímavého, ale nepříliš výrazného úvodu, mě titul opravdu chytl. Příběh ani tak negraduje do akčnosti a zběsilých zvratů, jako do hloubky psychologických a sociálních problémů, přestože si stále udržuje své tempo.

Tato druhá tvář knihy je také mnohem nadčasovější a předkládá stále aktuální témata, přičemž se naprosto vytrácí dojem něčeho starého, či naivního. V tomto ohledu mi připomněla můj milovaný Malevil. Trošičku zklamán jsem byl závěrem, ze kterého jsem vycítil jakousi autorovu nechuť zabývat se příběhem svých postav byť jen o špetku déle. Odkaz na neexistující „skvělé dějiny kolonie z pera Elspeth Caryové“ je přece jen hodně slabá tečka za výborným psychologickým sci-fi dramatem. Většina zajímavých postav také zrovna nedostala příliš prostoru a v příběhu tak ze zpětného pohledu fungují trochu samoúčelně. Přes tyto chybky je kniha velmi čtivá, téma stále atraktivní a do velké míry i originální. Pokud Vás ústřední téma z nějakého důvodu odrazuje od přečtení, děláte velkou chybu. Den Trifidů není totiž ani tak o hrozbě vyfantazírovaných rostlin, ale o naprosto reálné hrozbě vycházejících z nás - lidí.

Veronika_!+
17.06.2011 5 z 5

výborná kniha snad možná jsem čekala trochu víc od konce :)

Bjelásek
10.06.2011 5 z 5

Tahle kniha je prostě úžasná, originální nápad a jeho skvělé zpracování nemůže znamenat nic jiného, než dobře strávené odpoledne

Tytyna
09.06.2011 5 z 5

Kniha je výborná a bezkonkureční. Četla jsem jí již několikrát. Film mě bohužel zklamal.....prostě není nad knihu.

bela
08.06.2011 5 z 5

Před mnoha lety to byla má první sci-fi kniha a hned mne uchvátila. Právě dnes dávají druhý díl filmu Den Trifidů. Není to špatné ... ale kniha je většinou vždy lepší. Budu si muset knihu znovu přečíst.

Corehead
02.05.2011 4 z 5

Dobrá sci-fi.Ani mně nevadilo,že se jedná o chodící kytky.Nejsem fanda "čistých" sci-fi,ale tahle se mně moc líbila.Vlastně je to jedna z nejlepších knížek tohoto žánru,které jsem četl.Takže i když jsem možná trochu naivně čekal nic moc zábavu,nakonec jsem byl příjemně překvapen a dávám 4 hvězdy.

LucieUpije
01.05.2011 5 z 5

„Když se probudíte v den, o kterém náhodou víte, že je to středa, a všechno kolem připomíná neděli, začnete tušit, že něco není v pořádku.“

asam
05.04.2011 5 z 5

Já si myslím, že to patří ke klasice sci-fi.

machalcz
08.03.2011 5 z 5

Četl jsem ještě na základní škole. Po letech jsem si musel koupit nové vydání. Je to jedna z prvních sci-fi knih co jsem četl a jedna z prvních knih, které nasměřovali můj oblíbený žánr :)

mumin63
01.02.2011 5 z 5

Poprvé jsem ji četla velmi dávno a teď se mi dostala do rukou znovu a zjišťuji, že se mi líbila tehdy i dnes

anyzek
30.01.2011 5 z 5

Jedna z prvních sci-fi, kterou jsem četla, po letech jsem se k ní opět ráda vrátila. Doporučuji i dnešním čtenářům a doporučuji i volné pokračování od Simona Clarka Noc Trifidů.

Pavelpi
05.01.2011 5 z 5

Bezvadná kniha.Když se člověk zamyslí,mohlo by to tak nějak s lidmi dopadnout.

rodo
06.12.2010 5 z 5

Po psychologické stránce dobře odvedený sci-fi příběh. Ačkoli jsem měl zpočátku malý předsudek, že mě nemohou zaujmout nějaké "chodící rostliny", přesto jsem se do příběhu začetl a musím uznat, že mě kniha dostala. Následné pokračování (Noc trifidů od Simona Clarka) už se veze trochu na vlně zajímavého nápadu, ale nedosahuje kvalit Wyndhamova díla, které je víc psychologické.

Posi
30.11.-0001 5 z 5

Je zajímavé jak se někdy něco tak povede. Prostě napínavá paráda.

Luciasek
30.11.-0001 odpad!

Skvělá knížka od které jsem se alespoň já strašně nerada odpoutávala!Doporučuji!;)