Den sovy

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Místy detektivními rysy značený příběh ze současné Sicílie, kde mafie, násilnická organizace ve službách kapitalismu a reakce, všemi silami brzdí pokrok. Vyšetřováním dvou vražd na sicilské vesnici se odhalí nejen metody a způsoby banditské činnosti mafie, ale i její spojení s nejvyššími místy, neboť stopy vedou až k členu vlády....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/105764/big_den-sovy-jZR-105764.jpg 3.611
Žánr:
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Československý spisovatel
Originální název:

Il giorno della civetta, 1961


více info...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Den sovy

sharik
05.03.2020

Tahle úzká novela se věnuje tématu, které má mnoho z nás se Sicílií bytostně spojené. Tedy s mafií. Nečekejte ale dalšího Maria Puza. Leonardo Sciascia na to jde jinak. Mafii neheroizuje, naopak straní policejním vyšetřovatelům. Když postavíte vedle sebe Puza a Sciascia, dala by se na jejich knihách úžasně demonstrovat perspektiva, jakou získá čtenář podle toho, komu "fandí" autor. O čem samotná novela je? V malém sicilském městečku dobíhá jakýsi muž autobus, když v tom se ozvou výstřely a on padá mrtvý k zemi. A rozbíhá se vyšetřování. Dal by se očekávat jednoduchý případ, bylo zde plno svědků (cestující, řidič a prodavač na rohu ulice) - jenže to by do všeho nesměla být zapletená právě ta mafie. Jako čtenáři sledujeme těžký boj italského vyšetřovatele povolaného na Sicílii - ale není to žádný akční boj, velkou část knihy tvoří výslechy, debaty a úvahy. Vyšetřovatel naráží na mlčení, ať už je způsobené strachem (neboť mezi tím dojde k další vraždě) nebo "zákonem omerty". Sciascia na malém počtu stran rozjíždí poměrně spletitý příběh o jednom případu, na němž ilustruje sicilskou náturu, dobový kontext, politické boje (mezi komunisty a fašisty) a taky něco psychologické hry a fungování člověka v krizové situaci. A dělá to opravdu dobře.

Knišíl
02.09.2019

Novela s opodstatněnou stručností a náznakovostí. Tato forma však výpovědní hodnotě knihy spíše napomáhá, i navzdory tomu že byla autorovi spíše donucena časem a místem vzniku díla (samozřejmě samotný téma jest hlavní příčinou náznakovosti textu). Korupce státní moci a její spolupráce s mafií v době psaní knihy byla stále ještě jakýmsi tabu tématem a Sciascia byl jedním z prvních italských literátů, kteří promluvili.


ansgar
30.10.2016

Rozhodně stojí za přečtení. Text je krátký, napínavý, ano, autor spoustu věcí jen naznačuje, ale dokáže říci hodně na málo stránkách. Hodně odhaluje ze světa mafie a způsobů jejího jednání. Když si čtenář domyslí důsledky toho, co sicilský rodák píše o vlastní zemi, mrazí z toho. Román vyšel v době, kdy byla existence mafie v Itálii popírána či kdy byla často i objajována a zlehčována; o to větší význam tato kniha má.

mgeisselreiter
21.10.2014

Novela se trochu hůře čte, mnohdy autor jen naznačuje a není vše úplně jasné. Je ovšem vidět, že Sciascia umí pracovat s jazykem, pasáž rozhovoru kapitána s podezřelým mafiánem je perfektní. Autor bohužel musel kvůli vlastnímu krku dost mlžit (jinak by se sám vystavoval v nebezpečí od mafie), příběh tak díky tomu ztrácí.
Doslov od Jaromíra Fučíka stojí za přečtení - je především o historii a současnosti mafie.
Ilustrace jsou katastrofální, ale člověk je prostě může přeskočit.
Celkově 60%, 21.10.2014.