Dekalóg podľa Kieślowského

Dekalóg podľa Kieślowského https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362841/mid_dekalog-podla-kieslowskeho-aWp-362841.png 4 4 2

Eseje inšpirované filmami Krzysztofa Kieślowskeho z cyklu Dekalóg, v ktorých autor hľadá význam a miesto desatora v dnešných dňoch. Súbor desiatich esejí o desiatich prikázaniach, inšpirovaný cyklom filmov poľského režiséra Krzysztofa Kieślowského. Daniel Pastirčák je teológ, mysliteľ, ilustrátor a publicista, no jeho tvorba nie je určená len ľuďom hľadajúcim náboženské odpovede - vo svojich úvahách oslovuje univerzálne témy, blízke všetkým ľuďom dneška. Tak aj v tejto knihe hľadá miesto desatora v našom bežnom živote v 21. storočí.... celý text

Starmoon
25.02.2023 4 z 5

Koho od tejto knihy odrádza neznalosť Kieślowského filmových poviedok z cyklu Dekalóg, nemusí sa obávať – autor v svojich esejach i Zuzana Mojžišová v doslove k nim ponúkajú opisné aj interpretačné vsuvky, vďaka ktorým sa čitateľ rýchlo zorientuje (a ktovie, možno aj nechá nalákať na samotné snímky). Gro je však inde; pre Pastirčáka je filmová percepcia „len“ odrazovým mostíkom k vlastnému uchopeniu Dekalógu a najmä dekalógu, zatiaľ čo Kieślowského séria je (citujúc Zuzanou Mojžišovou citovanú Katarzynu Jabłońsku „nebývalou výzvou poľskému katolicizmu. Je to polemika s falošnou, povrchnou zbožnosťou. Je to provokácia zameraná proti istému náboženskému infantilizmu, proti tomu, ako niektorí ľudia používajú náboženstvo, aby sa mohli zbaviť zodpovednosti za svoj vlastný život a za životy iných.“

Alebo inak – Kieślowský viac provokuje až znepokojuje a viac núti uvažovať; Pastirčákové úvahy sú skôr pokojné, pokorné, v určitom zmysle možno intelektuálne i teologicky ľahšie uchopiteľné, čo im však neuberá na hodnote, lebo tá je po všetkých stránkach u Pastirčáka i tak prítomná a výrazná.

Musím však povedať, že pred pár rokmi ma zasiahol viac. Opätovné čítanie mi prinieslo omnoho menší počet podnetov a aj pocit, že nadčasovosť premysleného a odprezentovaného je až príliš zakotvená v problémoch a kauzách doby vzniku. Mne osobne to ako čitateľke vadiť nemusí, ale ak po knihe siahne o takých 20 rokov trebárs niekto z vekovej kategórie mojich detí, zrejme si už bude musieť niektoré veci dohľadávať.

Lessana
30.01.2018 4 z 5

Vždy je oblažujúce a radostné vnímať človeka, ktorý sa narodil pre svoje povolanie. Tento aspekt žiari z celej knihy. Pán Pastirčák je očividne na správnom mieste. Ale ku knihe - ide v podstate o rozbor desiatich božích prikázaní. Autor sa zhostil neľahkej úlohy pri súčasnom nevďačnom publiku, ale zvládol ju na jednotku. Má krásny, vycibrený štýl písania, sympatický zmysel pre humor, rozumie životu a má širokospektrálny rozhľad. To sú aspekty, pre ktoré kniha určite zaujme aj tzv. ateistov. Umne zvolil aj formu. Nejde o nijaké násilné mentorovanie či kázanie. Práve naopak. Láskavo, múdro a vtipne vysvetľuje to toľkokrát prekrútené prekladmi. Graduje vždy krátkym opisom filmových scén z Dekalógu K. K., aby oblúk pekne uzavrel buď vhodnými citátmi z Biblie, alebo vlastným pochopením a rozborom tej-ktorej situácie.
Oceňujem, že autor hovorí priamo, nie v náznakoch. Že pozná súčasného človeka so všetkým, čo ho tvorí. Ako kňaz sa netvári, že je čímsi iným. Naopak, text je popretkávaný jeho spomienkami, zážitkami ako muža. Z jeho postrehov cítiť, že nad vecami hĺba, že obdivuje a korí sa pred zázrakom stvorenia. Nadchol ma. Škoda len toho doslovu, ktorý mi prichodí nadbytočný (autorom je ktosi iný) a ktorý mení pocit, čo zostane z knihy. Preto teda o hviezdičku menej.