Dějiny umění / 1

Toto rozsáhlé encyklopedické dílo čtenáře postupně seznámí s poklady světového umění. Opírá se o proslulé dějiny Josého Pijoana, které vyšly před téměř 70 lety. Čtenáři, milovníci umění, ocení bohatství obrazové dokumentace, na níž je dílo založeno. Vynikající barevné reprodukce představují jednotlivé kultury, epochy, umělecké proudy a osobnosti. Desetidílné Dějiny umění jsou určeny širokému okruhu zájemců o výtvarnou kulturu a kulturní historii. První svazek zavede čtenáře do samých počátků výtvarné tvorby v hlubinách pravěku, za kulturou starého Egypta a Íránu, za uměním sumerským, akkadským, babylonským a asyrským i za památkami předkolumbovské Ameriky. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12882/dejiny-umeni-12882.jpg 4.657

Dějiny umění (1.)

Historia del arte, tomo 1 (1994)

Literatura naučná, Umění
Vydáno:, Knižní klub

Kniha Dějiny umění / 1

JulianaH.

Mnozí tu již upozornili na faktické chyby v textu. Sama jsem si všimla zavádějící identifikace zvířecích motivů (splést si žirafu s leopardem a lenochoda s jaguárem mi přišlo jako solidní výkon, ať už se ho dopustil překladatel, sám Pijoan nebo autoři ostatních částí). To ale nic nemění na tom, že pro mě kniha byla velkolepým úvodem do starověkého umění jak svým obrazovým materiálem, tak textem, a v době, kdy jsem ji četla (ve druháku na SŠ), jsem jí opravdu byla za leccos vděčná. Zhltla jsem ji, pokud si pamatuji, za dva dny.

Medunkavera
04.07.2018

Dějiny umění. To je ta správná ozdoba knihovny. Měli jsme deset dílů a pamatuji se, když někdo přišel na návštěvu, hosté se po nich hnali a lačně si je prohlíželi. Vůbec jsme je nemohli donutit, aby si konečně sedli a vypili si kávu.
Nejsem si teď úplně jistá, ale první díl stál něco okolo osmset korun. Je to možné? A i další díl něco okolo šestiset..
Akorát vím, že ty knihy byly strašně drahé. A byli jsme hrdí na to, že je máme. Však jsou krásné. Krásné fotografie a zajímavé čtení.

ReKrk
02.02.2016

hezké obrázky, text ale beznadějně zastaralý a především plný omylů a klišé. Ale není se co divit, první trojsvazkové vydání vyšlo pod názvem Historia del arte: el arte al través de la historia v Barceloně již v letech 1914‒1916 (sic!).

Gold351
02.09.2015

V sedmdesátých a osmdesátých letech jsem si dlouho šetřila a postupně jsem si koupila celý cyklus Dějin umění. Dodnes ho používám, i když není dokonalé. Nejraději mám období italské renesance a českého baroka.

Sandik
27.04.2015

Velmi rozšířené mnohosvazkové dílo disponuje množstvím kvalitních fotografií. Tím ovšem výčet kladů končí. Text knihy je nejen zastaralý (původní verze textu pochází z počátku dvacátého století), ale především, už v době vznikání knihy nebyl nijak zvlášť kvalitní. Pokud by totiž měl autor udržet požadovanou úroveň pro všechny svazky díla, musel by mít při rozsahu a záběru textu téměř nadlidské schopnosti. Zcela pochopitelně dnes píší podobné syntézy rozsáhlé týmy specialistů. Pijoan se "odvážil" svou syntézu napsat sám a podle toho také vypadá. Samozřejmě je nutné říci, že podobné "bichle" shrnující celé dějiny umění na přelomu 19 a 20. století napsali i mnozí jiní, někteří lépe, jiní hůře (u nás například Matějček), jenže to jsou knihy, až na čestné výjimky, dnes naprosto antikvované a zapomenuté, Pijoan, navzdory své nikterak výjimečné kvalitě, kupodivu žije dál... Pro serióznější zájem o dějiny umění proto knihu rozhodně nelze doporučit. Daleko vhodnějším zdrojem informací je například čtyřdílný "Larousse" nebo knihy z řady "Umění světa", které kdysi vyšly v nakladatelství Artia. Velmi slušné jsou i výpravné přehledové publikace (Gotika, Renesance, Baroko atd.) vydavatelství Könemann (v českém překladu vydal Slovart) Celkový dojem: 45%

miklaras
17.11.2013

Kniha, na které jsem vyrůstala a zrála. Myslím, že všechny reprodukce mám vypálené do hlubin mozku.

grapas
13.03.2012

celá tahle serie je naprosto DOKONALÁ! spousta informaví a hlavně obrázků, které jsou pro tohle téma směrodatné!

dějiny umění

José Pijoan