Dějiny světla

Dějiny světla https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/216008/mid_dejiny-svetla-216008.jpg 4 445 110

Napadlo vás někdy, jak by vypadal příběh napsaný paprskem světla? Za prvé, nebyl by to obyčejný příběh, ale neobyčejný osud; za druhé, jeho hrdinou by byl fotograf, opatrovník světla; a za třetí, byl by to osud plný stínů, samozřejmě.

Baiba
05.06.2014

Souhlasím s většinou komentářů, krásný jazyk, vhodně zvolená du-forma mi pomohla najít si k trochu komplikovanému hrdinovi vztah, autorovi se podařilo stručně a přesto poeticky vystihnout dobu i prostředí. K doplnění čtenářského zážitku bych doporučila sehnat si nějakou fotografickou publikaci o Drtikolovi.

Melanka
30.04.2014 5 z 5

Souhlasím, že ta druhá osoba dala knize šmrnc. Jako bych s Františkem neustále rozmlouvala. Čtivá, chytrá kniha, ve které se setkáte s největším z našich fotografů. Vřele doporučuji. A pak si prohlédnout jeho snímky...

filipika
17.04.2014 5 z 5

Krásný zážitek! Nádherný jazyk, viditelná pečlivá příprava, vtažení do doby. Plně souhlasím s předchozími komentáři.

KKlara
27.03.2014 5 z 5

to "ty" tomu pro me davalo obrovske kouzlo. A ty milostne pasaze, pritom cudne... neskutecne napsano.

vekune
19.02.2014 5 z 5

Pro mě definitivně jedna z nejlepších českých knih vůbec. Je prostě krásná se vším všudy. Nemohla jsem ji dát z ruky a to nejsem umělecky založená a dílo pana Drtikola jsem moc neznala. Autor si umí hrát s jazykem, román je psán čtivě a svižně. Trochu mě ze začátku mátlo nepoužívání první osoby (S.Beckett: " K čertu s první osobou", jak je uvedeno hned na začátku), ale pak jsem se do toho TY vžila a je to určitě velké plus.

pil
14.02.2014 5 z 5

Už dlouho se mi do rukou nedostal tak poctivě napsaný román českého spisovatele. I když se vlastně autor jmenuje Jan Němec:)Dějiny světla je kniha o vynikajícím fotografovi Františku Drtikolovi. O jeho rodině, tvorbě, láskách, o životních peripetiích. Jan Němec zvolil nezvykle vypravování ve druhé osobě. Bude se vám líbit stejně jako košatý sloh a nádherný jazyk vyprávění. Asi ze mě v příštím životě bude fotograf. :-)

a ukázka:

„Ještě jako malý chlapce jsi jednou na zahradě našel spadlé ptačí hnízdo. Obracel jsi ho na všechny strany a nechápal, jak vůbec může držet pohromadě. Donesl jsi ho domů a tatínek ti vysvětlil, co všechno je na takové ptačí hnízdo potřeba. Tři věci, řekl. Za prvé, materiál- tráva, snítky, větvičky. Za druhé, pojivo-ptačí sliny. A za třetí, létání- hodiny a hodiny, které ptáci stráví zavěšeni v povětří. Schoval sis to hnízdo v dutině stromu a o mnoho roků později tě napadlo, že také v hlavě člověka se postupně tvoří takové hnízdo. Jako materiál poslouží všechny ty dojmy, myšlenky a zážitky, pojivem je mysl, co má slinu, onen niterný apetit a vášeň věnovaná světu. A létání, samozřejmě létání, na tom se nic nemění.“

Janamarie
19.01.2014 5 z 5

Kniha, která zanechá stopy v mé mysli a duši... Román doporučuji hlavně lidem, kteří mají blízko k umění, lidem hloubavým, přemýšlivým. Doporučuji!

"V tom případě nezapomeňte, říkáš, že umění má smysl jen tehdy, když symbolizuje pravdu.
A nejvyšším symolem pravdy je krása - jen symbolem".

Janamarie
03.01.2014 5 z 5

Po prvních přečtených listech jsem pochopila, že držím v ruce kvalitní román o životě fotografa Františka Drtikola.
Dílo nadějného mladého, a už tímto románem, slavného českého autora Jana Němce!
Tento životopisný román doporučuji všem!

Karel_z_Brna
07.12.2013 5 z 5

Čtivý a nesmírně poutavý román. Rozhodně doporučuji.

maaca
03.11.2013 5 z 5

Při čtení románu si doslova prožijete a procítíte život Františka Drtikola. Nenaučíte se světlo zavřít do krabice nebo jej ovládnout, ale začnete se na něj dívat jinak a přemýšlet nad ním. Nevím proč, ale napadá mě přirovnání "Žítkovské bohyně naruby". Úžasná kniha ke které se určitě brzo vrátím.