Dějiny I

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Antická knihovna edice Svoboda, svazek 11

https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57664/dejiny-i-acj-57664.jpg 4.224
Žánr
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Svoboda
Orig. název

Titi Livi Ab Urbe condita libri

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Dějiny I

Přidat komentář
eraserhead
08.10.2019

(+ SPOILER) Zkrácená verze celé knihy je: Římané si postaví obec a pořád bojují s Volsky, Sabiny a Aequy a volí si konsuly. No a mezitím občas proběhne něco zajímavého. Poměr bojů a ostatního textu je tak 70/30. Ale jo, čte se to fajn. Jak zazní i v doslovu, je fakt škoda, že všechny ty proslovy osobností ve skutečnosti nezazněly tak, jak jsou Liviem zaznamenány. Ale jo, nečte se to špatně a člověk dostane zajímavý pohled na tehdejší dobu (někdy i překvapivě zajímavý).

Freiherr
30.06.2018

Kniha nabitá příběhy hrdinů oplývajících všemi cnostmi. Livius zde odvedl výtečnou práci ve snaze ukázat římskou minulost v tom nejlepším světle. Žel, si i leccos přibarvil a přimyslel. Proto je lepší toto dílo brát jako historický pramen s reservou. Oceňuji také výtečně zpracovaný rozsáhlý poznámkový aparát a seznam konsulů (popř. tribunů s mocí konsulskou a decemvirů).


kasparos
14.02.2017

Vynikající.

elizabeth_ba
28.01.2015

Pro mě v rámci výuky latiny neocenitelné, neboť Ab urbe condita jsem četla jako svou úplně první knihu v originále... České vydání používáno jako kontrola. Z toho hlediska hodnotím pěti. Z hlediska hodnoty historické a literární rovněž pěti (dokážu-li to při svých znalostech posoudit). No a že to nebylo příliš čtivé a četla jsem to i s pomůckami pěkně dlouho? No tak za to si už mohu sama.