Dějiny arabského světa: Od 7. století po současnost

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha zachycuje historii arabsky mluvících zemí severní Afriky, Španělska a Blízkého východu od příchodu islámu v 7. století až po polovinu osmdesátých let století dvacátého. Kromě politického a ekonomického vývoje se autor věnuje hlavně společenským a duchovním změnám, takže se čtenář může seznámit s utvářením islámských doktrín i s jejich pozdějším přizpůsobením měnícím se podmínkám moderní doby....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55250/big_dejiny-arabskeho-sveta-od-7-stoleti-ASL-55250.jpg 4.43
Žánr:
Literatura naučná, Historie

Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny
Originální název:

A history of the Arab peoples, 2003


více info...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Dějiny arabského světa: Od 7. století po současnost

Akana
11.02.2015

I když je mi jasné, že pečlivý rozbor společenského a duchovního vývoje dokáže osvětlit současnou situaci arabského světa lépe než podrobné líčení jednotlivých politických zvratů, přeci jen mi při čtení Houraniho knihy tahle stránka věci hlavně u starších dějin trochu chybí. Jen tak pro oživení. Jakmile dojde na 20. století, konkrétních jmén, dat a událostí už je samozřejmě víc a závěr byl tudíž pro mě čtivější.
Jinak má ale autor obdivuhodný přehled a vědomí souvislostí, však mu také díky jeho původu a vzdělání nechybí neocenitelná možnost pohledu z obou břehů - arabského i západního. Protože zemřel v roce 1993, docela by mě zajímalo, jak by pohlížel na současný fenomén Islámského státu. Jako na anomálii nebo logické vyústění vývoje s jednoznačnými příčinami? A s jakými? Roste ve mně chuť popídit se po nějaké aktuálnější analýze.