Dcéra močiarneho kráľa

Dcéra močiarneho kráľa https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353982/bmid_dcera-mociarneho-krala-Pzz-353982.jpg 4 168 54

Helena Pelletierová má vysnívaný život - milujúceho manžela, dve dcérky, prácu, čo ju napĺňa. Jedného dňa však zachytí správu o zločincovi, ktorý utiekol z väzenia a zabil dvoch ľudí, a jej pokojné dni sa zmenia na nočnú moru. Ten muž je jej otec, Helena si v dospelosti zmenila meno a pred manželom zatajila, že je plodom únosu - jej otec uniesol jej matku ako tínedžerku a väznil ju v chatrči v močariskách neďaleko Michiganu. Helena v detstve svoj domov zbožňovala a ľúbila aj svojho otca, až kým nezistila na vlastnej koži, aký vie byť krutý. Mladá žena je presvedčená o tom, že jedine ona vie otca nájsť a vrátiť za mreže, kam patrí. Čoskoro však zistí, že sa zaplietla do hry na mačku a myš.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Thrillery
Vydáno: , Slovart (SK)

The Marsh King’s Daughter , 2017

jarin58
02.08.2020 3 z 5

Docela dobrý příběh kdy se zároveň prolíná dětství s vyprávěním dospělé matky.Jen ten konec se mi pozdával tak nějak bez šťávy.

Heide
23.07.2020 5 z 5

Příběh je jiný než vše, co jsem zatím četla. Co člověk, to názor, viz ostatní komentáře, za mě tedy velmi dobré, zajímavé čtení, doporučuji!

Mermaida
09.07.2020 3 z 5

Kniha se mi v celku líbila, ze začátku mě občas nudilo dlouhé vypracování o minulosti. Ale po čase jsem si na to zvykla a došlo mi propojení, toho proč nám to Helena všechno vypráví. Co se jako malá naučila teď mohla zúročit proti tomu, kdo ji to všechno naučil, aby ochránila sebe a svoji rodinu.
Nakonec to byl podmanivý příběh, a ke konci hodně napínavý. Konec nepřekvapil - očekávala jsem ho...

moniiwolf
17.05.2020 3 z 5

Kniha s neotřelým námětem a velmi podmanivým způsobem vypravování. Knížku jsme zhltla za 3 dny a to v době, kdy jsem se učila na zkoušky, takže jsem každou volnou chvilku měla knížku v ruce a bořila jsem se čím dál tím hlouběji do děje. 2* strhávám za málo thrillerových prvků, které mi tam místy trochu chyběly, ale i tak rozhodně doporučuji přečíst!

Leona333
07.04.2020 4 z 5

Myslím, že se k této knize - příběhu, hodí jedno známé přísloví : ,, Co se v mládí naučíš, ke stáří jako když najdeš." A to přesně Helena udělala. Na pomoc proti svému vyšinutému otci zúročila vše, co se jako malá holka, v jeho blízkosti o přírodě a všudy přítomných bažinách dozvěděla.
Knížka se mi líbila. I díky pěknému popisu místa a přírody.

novina
04.01.2020 4 z 5

Příběh dítěte které bylo počato únoscem a jeho mladičkou obětí uprostřed bažinatých lesů kde je 13 let věznil. Skvělé prolínání minulosti a přítomnosti.

ivana02
05.10.2019 4 z 5

Z vězení uteče otec hlavní hrdinky a ona se ho vydává "ulovit". Přitom nám vypráví příběh svého dětství - její matku (mladou holčinu) otec unesl do chaty v lesích a ona, coby jejich potomek tam do svých dvanácti let vyrůstá. "Taťka" je psychopat, z matky je nešťastná žena a Helena v dětství nezná jiné lidi a nic než les s močály kolem.

ela1972
27.09.2019 4 z 5

Tahle kniha je úplně jiná. Současně vás zatáhne do přítomnosti i velice zvláštní minulosti hlavní hrdinky. Krásně popisuje mysl čistého dítěte, které poznalo jen vlastní rodiče a okolní krajinu. Obě linie příběhu byly čtivé a napínavé až do konce. Za mě povedené.

Hvězdinka
23.11.2018 2 z 5

Neurazi, nenadchne.

Ivka14
17.11.2018 4 z 5

Zvláštní kniha, u které jsem měla občas i husí kůži. Čekala jsem úplně něco jiného a jsem ráda,že mě to takhle mile překvapilo. Originální čtení. Helen i její matka byli velice statečné a určitě s nimi prožijete jejich část života v močálech velice rádi i neradi.

orinka3
15.11.2018 5 z 5

Zvláštní příběh. Neuvěřitelný, a přece skutečný. Vyprávění očima dívky, kterou formuje vyšinutý otec. Nic tam není normální, a přes veškeré zlo je otec ten, který dceři vštípí znalosti prostředí, naučí ji přežívat tam, kde by jiní selhali za pouhý den. Do toho pasáže ponuré pohádky. Kniha je opravdu mimořádná a navíc dobře napsaná.

jakafe
02.10.2018 5 z 5

Naprosto famózní zpracování neuvěřitelného příběhu o tom, jak holčička od narození vyrůstá v močálech, jak vnímá svoji výchovu, vztahy mezi rodiči i k ní, přírodu okolo, svůj vnitřní svět i postupné poznávání světa okolo a touhu po socializaci. Vůbec nevím, k čemu bych tuto knihu připodobnila, protože je opravdu odvyprávěná tak originálně, čtivě a nepředvídatelně, že jen mohu doporučit každému, kdo má rád napětí, ať si ji přečte. Já si ji jen ze zvědavosti půjčila v městské knihovně a jdu ji shánět do knihovny vlastní. V románu jsem našla také velmi zajímavé tipy na přežití v divočině a vůbec popis zákonů přírody, nad jakými jsem nikdy neuvažovala..., a vlastně naprosto dávají smysl. Psychologie a motivy jednání postav jsou výborně a věrohodně popsané. Fakt pecka!

Dresia
30.09.2018 4 z 5

Zase něco nového, pro mě velice zajímavý popis života v izolaci. Bohužel, ke konci trochu nudnější. Ale rozhodně doporučuji.

lusila
25.09.2018 5 z 5

Výborná kniha. Páčilo sa mi, že dej sa prelína s rozprávkou od H. Ch. Andersena /mimochodom môjho obľúbeného autora/. Charaktery postáv sú vykreslené podľa konania a nie podľa dialógov, čo oceňujem. Odporúčam.

Allla9
12.09.2018 5 z 5

Na knížce se mi líbilo vše. Popis života v močálech z pohledu dítěte, poražená nešťastná matka, tvrdý necitelný otec ..... . Určitě si od této autorky přečtu více románů.

Olous1
12.08.2018 5 z 5

Zajímavý a smutný příběh Heleny a její maminky a jejího psychicky narušeného otce.Hraje zde i smrt pejska a to já vždy těžce nesu.Ale i přesto je to kniha,která stojí za přečtení.Kniha se čte jedním dechem.

Bei
19.07.2018 5 z 5

Únos, dennodenní realita života s psychopatem v izolaci, ovšem zajímavě podaná z pohledu jeho vlastní dcery, která v ní vyrůstala od narození a nic jiného neznala, atraktivita -pro většinu lidí neznámého- prostředí mokřadů, močálů, bažin... Děj složený ze 2/3 ze vzpomínek hl. hrdinky na své dětství, z 1/3 ze současné dějové linky. Mě na knížce bavilo úplně všechno. Od zajímavostí týkajících se daného biotopu, popisu prostředí, rostlin, lovu, podnebí, přes "exotiku" života v primitivních podmínkách, vývoj dceřina pohledu na svět od totální zbožňování otce přes rozšiřování objektivity toho pohledu, vyrovnávání se s následky života v izolaci a stigmatem, po současný boj kdo s koho dcera x otec, kde bylo i napětí i akce. A bavilo mě i vykreslení charakteru postav. Docela jsem s koupí knihy otálela a sledovala recenze, ale jsem ráda, že jsem si knížku koupila. Není asi pro každého, chápu, že někoho, kdo má rád ten klasický thriller plný akce a zvratů, může místy nudit. Komu se ale např. líbila La Loba, pravděpodobně ho bude bavit i tato knížka.

Alma-Nacida
23.06.2018 4 z 5

Čtivě napsaná a svižně plynoucí kniha, která postupně temní. Zhltla jsem ji za dva večery, závěr je napínavý bezmála do poslední stránky, hlavní postava uvěřitelná, zkrátka samé klady. :)

Lenka.Vílka
02.06.2018 4 z 5

KOMENTÁŘ OBSAHUJE ÚVAHY A ZAMYŠLENÍ NAD DĚJEM, JENŽ MOHOU BÝT, ALE TAKÉ NEMUSÍ BÝT SPOILEREM.

Hlavní problém téhle knihy je přesně v tom, co řekne Helen na začátku: "Já vám ale matčino jméno neprozradím. Protože toto není její příběh, ale můj." Řekla jsem si, že to je dobře. Nečtu kopírku knihy La loba. Ale...

Ale příběh začíná v současnosti. Helen z rádia zjistí, že z vězení utekl vězeň. Muž, který unesl mladou ženu a věznil ji dvanáct let, během kterých otěhotněla, a světě div se, Helen je na světě. Takže už začátek byl zvláštní. Že je tak v pohodě. Dvanáct let si myslela, že je všechno ok (asi její máma nebyla zavřená v kleci na konci světa). Jako vyrůstat v sektě. Jiný život neznáte, tak si myslíte, že je to normální. Ale potom přijde svět a všechno ukáže svý skutečný barvy. Na začátku tedy víme, že Helen nějakým způsobem stála za tím, že se její otec dostal do vězení (a čtením chceme pochopitelně zjistit jak) a taky víme, že její otec utekl z vězení a chce se pomstít (což je čtenáři vnuceno vyprávěním a strachem Helen, třeba chtěl jenom ven, ale třeba je všechno jenom o pomstě). Čili na začátku jsou karty rozdány dobře. Ale...

Ale už po pár stranách jsem nabyla dojmu, že tenhle příběh bude vyprávět druh mého nejoblíbenějšího výpravěcě. Nevěryhodný. Měla jsem pravdu? Mýlila jsem se? V knize...

Protože na mě vyprávění působilo tak, že Helen je vlastně ráda, že žila, jak žila. Jenom potom zjistila pravdu o tom, že její matka si tento život nevybrala. Byl vybrán jejím otcem. Což je důvod k nenávisti, ale nenacházím v tom důvod, aby se událo "cvak" a jedna malá holka ze dne na den přestala mít ráda svýho tátu. Proto jsem četla dál. Vlastně mě ani moc nezajímalo, jesli on hledá pomstu nebo pokání. Zajímal mě ten moment, kdy si malá holka řekne, že všechno je lež a onen pochod v její hlavě, kdy se to rozhodne změnit. A taky mě zajímalo, jestli to v minulosti byla pravda. Jestli to média pochopila správně a opravdu šlo o únos. Byla jsem zvědavá na to, co se dělo během těch dvanácti let.

(Asi bych měla přiznat barvu. Během napsání téhle časti jsem teprve na straně 25 a už tolik teorií. Proto doufám, že mě kniha nezklame a já jí na jejím konci dám pět hvězd. Komentáře píši vždy během čtení, ne až po dotčení.)

Třeba zamýšlení (v přítomnosti) nad elektřinou, kterou Helen do dvanácti let neznala je dle mého názoru tupé paušálizovaní současné doby. Kdyby byla ona závislost na elektřině tak špatná a povrchní, tak proč ona sama bydlí, kde bydlí? Proč ji hned napadají myšlenky, že jsou na ní všichni závislí a kdo ne, ten je divný nebo je na tom stejně jako ona, když byla dítě? Byla jsem stále víc vyděšená jejím porovnáním stavu, když byla dítě a jak to má teď doma. Tak měla s manželem vzít své dětmi odjet někam, kde budou volní a svobodní. Ne. Místo toho se pustí do rozboru konzumní společnosti, které je každý den sama součástí, aby tím všem ukázala, jak je v pohodě. Proto mi přijde vtipné, že v obou světech žije stejně dlouho dobu a zrovna přijde tahle bomba.

(Skoro mi přišlo, že je za příběhem ještě další příběh. Ale jsem na straně 35, hodnocení tohoto aspektu  knihy si nechám až na později.)

("Bez ohledu na to, jak hodně věřím, že vím, co otec udělá nebo neudělá, ačkoli to vlastně nevím. Na útěku z vězení zavraždil dva muže, a to bych do něj nikdy neřekla."'...tohle fakt nepřidává na věrohodnosti ženě, která tvrdí, že její matka byla vězeň a všechno bylo zlý a krutý.)

Příběh mě začal pořádně bavit až před stranou dvě stě (padesát do konce). Kdy malé holce dojde, jak se věci skutečně mají a musí se rozhodnout (přičemž čtenář ví, jak se rozhodla, ale asi jde o rozbor pocitu toho momentu).

Pokud nad knihou a nad věcmi, které nedávají smysl, nebudete moc přemyset, asi se vám kniha bude líbit. Já sama nepochopila, o čem to bylo (mělo být). Co kniha měla čtenáři dát. Jako hlubšího, myslím. Takhle jsem měla četbu na dva dny a docela to šlo. Jestli jsem to jenom nepochopila, nevím. Ale kdybych nečetla, rozdíl nepoznám.

(Jo, a těch pět hvězd jsem opravdu nedala.)

Update 27.11.2023: jedna hvězda přidána ;)

iva.gracova
04.04.2018 2 z 5

Věřím, že si kniha najde spoustu vděčných a nadšených čtenářů. Já se do jejich řad nepřidám. Mě ty návraty do minulosti sem tam nudily. Ne všechny. Místy měla kniha zajímavé a čtivé pasáže. Ale samotný příběh - hrdinka se snaží dopadnout svého otce, který uprchl z vězení, je vlastně velmi krátký. Zbytek knihy autorka popisuje, co se dělo v průběhu jejího dětství. Ale zase ne všechno. Nahlédla jsem málo do duše hlavní hrdinky, stejně tak málo do duše jejího otce (sadistický psychopat), málo jsem se dozvěděla o tom, co mě skutečně zajímalo. A spoustu jsem se dozvěděla o tom, co pro mě moc význam nemělo. Ale záleží na úhlu čtenářova pohledu. Můj prostě směřoval jinam.

thrillery bažiny, mokřady, močály otcové a dcery

Karen Dionne
americká
2017  77%Dcera krále močálů
2010  66%Bod mrazu

Kniha Dcéra močiarneho kráľa je v