JLA: Rok jedna: Kniha první

Pět největších pozemských hrdinů - Flashe, Green Lanterna, Aquamana, Black Canary a Martian Manhuntera - svede dohromady bitva proti společnému nepříteli, a tak vytvoří Americkou ligu spravedlnosti.
Obsahuje komiksy: JLA: Rok jedna č. 1-6 (1998) a Americká liga spravedlnosti (Vol 1) č. 9 (1962)

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/345911/jla-rok-jedna-kniha-prvni-1k1-345911.jpg 3.644

DC komiksový komplet (14.)

JLA: Year One: Part 1 (2015)

Komiksy
Vydáno:, Eaglemoss Collections, BB art

Kniha JLA: Rok jedna: Kniha první

Yokolobuna

Z počátku mě civilnější nahlédnutí do životu superhrdinů nevadilo a měl jsem pocit, že by tenhle kousek mohl v mých očích překročit stín zdejšího hodnocení.

Pocit však postupně nenávratně vymizel a 72 % je ještě velkorysá známka. Waidovi to bohužel ustřelilo. A ne jednou. Možná to myslel s postavou Black Canary dobře, ale místo vydobytí lepší pozice pro superhdrinky celý komiks jen prudérně fňuká a neustále omílá jací byli v JSA borci. Když tak Canary přijde o hlas, budete slavit (bohužel jen pár stránek).

Nemohu mu odpustit ani návrat snad nejhorší postavy z DC (ano Luskači, na tebe koukám), se kterou je každý panel takové malé martyrium. Tenhle trapný cápek, kterému z pusy padá jedno lejno za druhým za doprovodu neustálého luskání prsty, by měl navždy zmizet v propadlišti komiksových dějin. No a "Flash na kolečkách" sklouzává k rozhodně nechtěné a nevkusné parodii.

Všiml jsem si i velkého množství chyb a nelogičností z nichž některé má na svědomí překladatel, jiné rovnou autoři. Třeba Atom si v jednom místě zoufá, že nemá nástupce, přitom se již o pár desítek stránek nazpět objevil. Na jiných místech události vůbec nesedí časově.

Ze slova "jejda" jsem nedávno rostl u Dvojitého kříže. Z nějakého důvodu si i překladatel JLA usmyslel, že "jejda" je přesně tím slovem, čím by měli postavy komentovat vše od překvapení po zděšení. No a Jackie Robinson je chlap... takže zjevně nejen Aquaman, ale i překladatel netuší, o koho jde.

Naneštěstí JLA drhne i v základních aspektech dobrého komiksu. Příběh je sám o sobě relativně plochý. Velkou parádu nepředvádí ani padouši. Někteří se tu na pár stránek mihnou, jen aby byly záhy uloženi na neurčito k ledu. Rádoby hlavní záporák první části příběhu a jeho motivace (pokud tedy nepočítáme samotný Locus) působí jako sešitý horkou jehlou, což ostatně platí prakticky pro celou druhou polovinu knihy.

Vyloženě spásná není ani kresba, která je ve svých detailnějších záběrech sice funkční, jindy naopak sjíždí po skluzavce do bazénku průměrnosti, kde se již mrcasí prakticky všechny zbývající aspekty knihy.

Bonusový příběh je pak taková přihlouplá superhrdinská verze pohádky o veliké řepě. Na rozdíl od některých jiných bonusových hrůz má alespoň obstojný námět, který však již klasicky padá na obličej svým úděsným provedením. Ani tentokrát však bonus nebyl zásadním způsobem v hodnocení zohledněn.

Koupeno v roce 2017 v rámci předplatného celého DC komiksového kompletu za 229,-.

Zkráceně? Nemastný, neslaný komiks, který servíruje špatně napsané postavy v průměrném příběhu i (většinou) kresbě. Přečíst se to dá, snaha o prokreslení některých postav nevychází vždycky na prázdno, ale sem tam jedna vlaštovka jaro vážně nedělá. Celkově patří tenhle kousek k vůbec tomu nejhoršího z dosavadních čtrnácti přečtených knih DCKK... a to mám druhou část ještě před sebou.

Hodnocení na DK v době přečtení 72 %; Moje hodnocení 55%

Bobik9
24.01.2018odpad!

Nejhorší komiks, co jsem kdy četl. Příšerný počin z DC kompletu. JLA je slabota, to jsem věděl, ale netušil jsem, jak moc velká slabota to bude. Hrdinové jsou naprosto nezajímaví, příběh je neuspořádaný, zdlouhavý a nudný. Padouši jsou bez sebemenší fantazie, prostě někoho napadlo načmárat nějakou postavu a udělali z ní padoucha bez charakteru a to je nejhoší. A když už jsem u toho čmárání, tak graficky to také nestojí za moc. Martian je naprosto k ničemu, Aquaman, Black Canary a Flash jsou totálně trapní a Green lantern by mohl být k něčemu, ale v té nicotě se taky ztrácí. Chyběl Batman nebo Superman, nebo kdokoli, kdo nemá tak debilní charakter. Potom je na konci ještě ten straý příběh, který jsem myslel, že by mohl být dokonce lepší než ten hlavní. Nebyl. Byla to stejná slátanina. Pětkrát jste si přečetli ty stejné dvě až tři stránky a potom ještě jednou jako nášup. JLA Rok jedna je strašná knížka, přesto zkusím přetrpět pokračování a pevně věřím, že za druhou část dám alespoň tu jednu hvězdu.

RaggamuffinSVK
17.10.2017

Po viacerých dieloch plných Batmana a Supermana konečne pohľad aj na iných hrdinov DC. Úvod do JLA a hlavne pohľad do súkromia jednotlivých členov bol zaujímavý a akcie bolo neúrekom. V podstate ide o klasickú tímovú sci-fi zachraňovačku sveta. Musím sa však priznať, že použitý typ kresby mi veľmi nesedí a od zápletky by som očakával trošku viac. Na druhú stranu, Black Canary to zachraňuje, je to proste kočka.

Kopta
29.09.2017

Podle mě skvělý úvod do světa JL. Nejde o průlomové příběhy, ale hádám, že to ještě přijde. V tom ohledu, že ne každé hovno se zde třpytí. V DC kompletu to platí dvojnásob. Zde, ale nebyl potřeba třpyt. Zajímavé hlavně je jak se JL zformovala z hrdinů, které byste vůbec netipli, že by tam byli jako první a nebo i nějaké jaké byste znali. Ale na tom nesejde. Skvělý úvod dle mého.

P1tr
01.08.2017

Nepříliš výazná a zajímavá kresba jen podtrhuje poněkud rozpačité dojmy z tohoto týmového příběhu vynechávajícího z JLA sestavy nejznámější členy. Tento krok je sice na jednu stranu obdivuhodný a odvážný, ovšem jeho očekávané nedostatky se dostaví velice rychle. Absence Batmana, Supermana i Wonder Woman je cítit a přítomní hrdinové nenabízejí v nabízené podobě dostatečně vtahující charektery, se kterými by se čtenář rád sžil a fandil jim. Je sice hezké, že příběh se více než na akci orientuje na vnitřní myšlení a dilemata hlavních hrdinů a jejich civilních identit, ovšem dobré úmysly nejsou naplněny a dostane se nám tak pouze nezajímavého a poměrně prázdného a repetitivního tlachání. Bohužel narozdíl od ostatních komiksů toto dílo nezachraňuje kvalitní vizuální stránka, která je v tomto případě stejně nezajímavá a rozpačitá, jako příběh samotný.

hroubek
23.07.2017

Hodně jsem se těšil na tento komiks a o to větší mě udělal radost. Nejvíce mě sedlo, že v příběhu chybí tři nejzásadnější postavy postavy pro JL(Batman, Superman a Wonder Woman). Díky tomu dostaly prostor jiné postavy a to pro mě bylo velmi osvěžující. Ocenil jsem práci s charaktery, s některými postavy jsem neměl možnost toho tolik číst, takže o to větší radost mě udělalo jejich poznávání, historie a hlavně motivace. Mark Waid ukazuje, jak moc se vyzná ve světě DC a nebojí se zopakovat jisté události, jen s jiným významem. Což je obrovské plus, ale pro některé čtenáře to bude dost komplikované na orientaci v ději. Zvládá napsat jak superhrdinskou akci, tak i civilní situace. Dost se mi líbili určité narážky na budoucí děj a výstupy konkrétních vedlejších postav(Green Arrow). Osobně se mi hodně líbilo, že každá postava dostane dostatek prostoru. Já osobně jsem si nejvíce užíval Green Lanterna a Flashe. Parádní setkání JL a už se těším na druhý díl.

Gordonlord
19.07.2017

Klasická "super-hero" akce se všemi sci-fi prvky, mimozemskými útočníky, lasery, paprsky, létáním a bortícími se mrakodrapy, které k tomu patří. Dal bych tomu dvě hvězdičky, jakožto podprůměrné, ale slušné, mainstreamové comicsové zábavě, nebýt velmi hezkého vykreslení jednotlivých charakterů, kdy každý ze členů JLA má nějaké pozadí, minulost, city, slabiny a osobnost a ty momenty jejich vzájemné interakce a budování vztahů jsou tady skutečně k nezaplacení, protože jsou snad to jediné, co v téhle knize opravdu vyniká. A právě na další vývoj vztahů a charakterů postav se těším v příštím díle mnohem více, než na rozuzlení hádanky o tom, jaká že mimozemská civilizace se to opět chystá napadnout neustále utlačovanou matičku zemi.

No - a bonusový příběh ze stříbrného věku comicsu je samozřejmě neskutečnou a zbytečnou kravinou, stejně jako všechny ostatní comicsové příběhy z této éry. Co zde ovšem beru jako plus je fakt, že hlavní příběh této knihy z tohoto původního originu značně čerpá, takže se ho tentokrát vyplatí přetrpět.

Ps : a Aquaman je vážně strašnej moula. Už se opravdu nedivím, proč není populární :-D

martinstefko
19.07.2017

Kniha "DC komiksový komplet 14: JLA - Rok jedna, kniha první" dějem zásadně nevyniká, je to formování týmu ve světle hrozby. Tým je různorodý, je zde spousta vtípků, mnohdy se opakují, lehce to čerpá z děje "Watchmen", ale nemá to žádnou hloubku. Prostě mainstream o vzniku týmu.

DC Comics komiksy superhrdinové Liga spravedlivých Batman Superman Flash

Autoři knihy