Dárce

Dárce https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166584/bmid_darce-kdG-166584.jpg 4 1080 1080

Dárce série

Dvanáctiletý Jonas žije ve světě, v němž neexistují války, zločiny, strach ani bolest. Všechno je dokonale organizované, nikdo si kvůli ničemu nemusí dělat starosti, dokonce i povolání dostane každý přiděleno. Jonas se má stát „příjemcem paměti", uctívaným strážcem vzpomínek. Podrobuje se výcviku, při němž mu dosavadní příjemce paměti předává to, co nikdo jiný nesmí vědět ani cítit – vzpomínky a zkušenosti předchozích generací, dozvídá se o bolesti a utrpení, ale i o kráse, lásce a přátelství a začíná chápat, že jeho společenství žije v dostatku a bezpečí za cenu totální absence citů a možnosti volby. A s tímhle vědomím, s poznáním těchto hodnot už nedokáže žít jako dřív…... celý text

Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Argo

The Giver , 1993

Mildamil
15.04.2015 4 z 5

Výborný nápad. Kniha je poutavá a čtivá. Rozhodně doporučuji!

JolanaC
14.04.2015 5 z 5

Od knihy jsem skutečně čekala málo, ale naopak jsem dostala mnoho.
Myslím si, že kniha vyniká ve svém žánru a je strašná škoda, že jí není věnováno tolik pozornosti, kolik si zaslouží. (No jo, není tam milostný trojúhelník, není tam ústřední krasavec ani dívka, která nade všechny vyniká svým...vlastně vším... bla bla bla)
Rozhodně bych ji doporučila všem, s tímhle kouskem nemůžete šlápnout vedle.

Mishak
14.04.2015 5 z 5

„Pokud mají lidé svobodu volby, vyberou si špatně…“ – zvrácená to společnost… Společnost se zajetým řádem, kde nikdo nemůže v ničem vynikat, být jiný… Strašný… Absolutně žádný prostor pro individualitu… Vždyť co je špatného na tom, rozhodnout se špatně? Chybami se člověk přece učí a utvářejí osobnost – znamená to tedy, že lidé v této společnosti se nedají považovat za osobnosti?
Hodně mi to připomíná knihy Dokonalý pár, Dokonalý svět a Dokonalý sen - byly psány na podobném principu (také „dokonalá“ společnost, přiřazování partnerů, obřady vyřazování, atd.).

Každopádně co mi v knize opravdu chybělo, bylo vysvětlení všeho, co předcházelo vzniku Společenství. Co se mohlo stát, že se svět rozpadl na takovéhle „kousky“ bez možností volby, prožití vlastních chyb a jiných věcí, které ke skutečnému životu prostě patří? Proč tak moc uznávají utlačování? Nemožnost jít vlastní cestou? Možná že za to mohla válka, ale kdo ví……

Je to velmi silná kniha, kterou bych doporučila každému, kdo pochybuje o svém životě… Vždyť máme ty nejdůležitější věci na světě… A měli bychom za ně být vděční…
Rozhodně bych knihu nedoporučila jen mladším čtenářům… K mladším opravdu nepatřím a vzala jsem si z ní opravdu hodně…

Proslov autorky na mě udělat opravdu dojem… Vysvětlila v něm prameny, které pomohly vzniku této knihy a musím říct, že jsou uvnitř příběhu dost vidět – bez problémů je v něm najdete. A neuzavřený konec jsem si hold upravila k obrazu svému =)

Kniha, jak jistě víme, byla zfilmovaná a musím se přiznat, že jsem nejprve viděla film a teprve potom četla knihu. Ale obojí se mi moc líbilo, kniha samozřejmě mnohem víc =)

Barbastelle
11.04.2015 4 z 5

Výborné - na knížce oceňuji, jak je nečernobílá. Nesvobodná společnost působí totiž tak pohodlně a krásně, až se člověku nechce ji opouštět. Líbil se mi styl vyprávění, prostředí bylo krásné a příběh včetně konce také.
Kdybych měla najít nedostatky - nehodilo by se trochu víc podrobnějších vyprávění - třeba ono putování by si o to přímo říkalo. Případně více příběhů od Dárce. Možná je to ale na vrub toho, že jde o dětskou knihu.

dryadka
01.04.2015 2 z 5

Nemůžu si pomoct - normálně mě baví i dětské knihy, ale tahle mi i přes vážné téma připadala strašlivě jednoduchá a předvídatelná, navíc mi dost vadil podivně otevřený konec. Umím si ale představit, že jako malé by se mi právě tenhle typ konce mohl líbit. Stylem (i když nevím, jestli tématem) mi kniha připadá vhodná spíš pro menší děti, než mládež.

Fifth Element
23.03.2015 5 z 5

Uff.. Tak tady nemůžu asi jinak, než dát plný počet.. A zaslouženě..
Zpočátku, kdyz jsem vybírala, co si přečtu, jsem byla trochu na rozpacích, anotace u téhle knihy se mi líbila, ale stejně tak, jako u ostatních z mého výběru. Nicméně chtěla jsem nějakou krátkou, jednoduchou knihu a tahle se zdála být ideální.. Ale jak už to chodí, zdání většinou klame, ale rozhodně nelituji.. Nebyla složitá, dokonce mě tak trochu "naštval" i konec, protože mě napadlo pár možností, ale kdyz jsem dočetla úplně poslední stránku, a to upozorňuju budoucí čtenáře, že to je opravdu důležité, s proslovem autorky, tak mi teprve všechno docvaklo :)
Takže za mě - krátká, ale neobyčejná kniha,kterou vřele doporučuji..

eliska3246
22.03.2015 5 z 5

Skvělá kniha. Přečteno za jeden večer!

lapetitedeny
22.03.2015 5 z 5

Tohle byla fakt hrozně zvláštní kniha. Troufám si říct, že je to něco úplně jinýho, než co se vám obvykle dostává do rukou. Svym způsobem - kam se hrabou myšlenky v YA a NA knihách, které jsou o životě a jsou plný hlubokejch myšlenek. Na druhou stranu vím, že to s nima nemůžu srovnávat, protože je to fakt něco jinýho. Jen tim chci podotknout, že nějaký myšlenky v TFIOS, Tím všechno začíná anebo třeba Ten, kdo stojí v koutě, nejsou svym způsobem nic oproti tomuhle. A to, že myšlenky těch knih miluju.

Přečtěte si to. Je to jiný. Je to hustý. Je to silný. Má to myšlenku silnou a zpracovanou tak, jak jsem to ještě nikdy neviděla.

Karcoolka2210
20.03.2015 5 z 5

Perfektná kniha. Síce patrí do detskej literatúry, ale myslím, že nezaškodí, keď si ju prečítajú aj dospeláci. Ja som sa o The Giver dozvedela minulý rok, keď som videla trailer na film, ktorý vyzeral zaujímavo. Film som ešte nevidela, ale kniha je jednoznačne super. Malý Jonas, no teda 12-ročný, je neuveriteľne zlatý chlapec a jeho príbeh, jeho poslanie bolo zaujímavé čítať. Ako postupne spoznával a nasával spomienky a ako to spracovával. Nuž, nechcela by som zažiť a žiť v takej spoločnosti ako žil Jonas a jeho "rodina". No ako fiktívny svet to bolo naozaj super. AJ

terikanda
08.03.2015

tato kiha je bajecna cetla jsem ji jednim dechem

Komnenos
05.03.2015 5 z 5

Každý kto hľadá odpoveď na otázku, na čo je dobré poznať dejiny, nech sa prečíta túto knihu. Táto kniha zároveň hovorí o tom aká dôležitá je možnosť voľby. Môžeme sa síce rozhodnúť nesprávne, ale je to naše rozhodnutie a my zaň nesieme zodpovednosť. Ak by nám presne nalinkovali čo máme robiť, boli by sme síce uchránení zlých rozhodnutí a bolesti, ale aký by to bol život? Téma je fantastická, ale kniha pôsobí trocha nedotiahnuto a určité veci by sa dali hlbšie rozvinúť. Dá sa to však chápať z toho dôvodu, že hlavnou cieľovou skupinou sú najmä deti a mládež. Okrem toho mi ešte nedá nespomenúť, že pri slovenskom preklade sa jazyková redaktorka veru nevyznamenala čo úplne zbytočne znižuje kvalitu výbornej knihy.

estelina2300
24.02.2015 3 z 5

Taková příjmná oddechovka. Přečetla jsem to asi za 3 hodiny. Docela mě překvapilo, jak moc se to podobá filmu, jasně pár scén změnili, ale tohle je snad první kniha, která se ve filmu nijak zvlášť nepřekroutila.

matewr
24.02.2015 3 z 5

Rychlé, svěží a čtivé. Jenže... moc krátké, nepopisné a nedetailní. Chápu, jedná se o dětskou četbu, ale takovéto téma by si zasloužilo trochu více úvah a zamyšlení se, a to ani nemluvím o experimentaci ve psaní. Bylo to tak trochu ploché, vše se dalo očekávat a svět ani moc nežil. Což je obrovská škoda, protože místo abych se nad touto knihou zamyslel, tak jsem jen četl, protože prostor k zamyšlení jaksi scházel, vše bylo nalinkováno autorkou. Samozřejmě, každý v tom světě vidí něco jiného, většina asi minulost já hlavně současnost, ale teď poukazují spíše na myšlenkové obraty spisovatelky, nebo na dobře mířenou filosofickou pointu. To tomu prostě scházelo, bohužel. V každém případě téma dobré, čtivost skvělá, jen chybělo trochu hloubky.

aleachim12
19.02.2015 5 z 5

Tato kniha mě neuvěřitelně překvapila. Doporučila mi jí kamarádka už před delší dobou a já jsem se docela dlouho odhodlávala k jejímu přečtení. Myslela jsem si, že je to tuctová dětská knížka, ale opak je pravdou.

Od knížek většinou očekávám, že se tam bude pořád něco dít. V této knize moc akce není, ale přesto mi to vůbec nevadilo. Je tam totiž mnoho věcí k zamyšlení a to Vás plně zaměstnává, takže akci nepostrádáte.
Ráda bych se někdy k této knize vrátila.

Hanusseecka
17.02.2015 5 z 5

Páni! Tato kniha mě donutila se vážně zamyslet nad světem. Má poutavý děj a při jejím čtení jsem si občas i říkala, že by bylo dobré, kdyby za nás jiní rozhodli, čím budeme, s kým budeme a jaké děti nám přidělí. Když jsem však četla dál a dál, zajímavost na nalajnovaném, předem určeném a bezstarostném životě mě už tak dobrá nepřišla. Zaskočila mě hlavně "pohoda" lidí, které vyřazovali ostatní. Výborná kniha!

Kllara
14.02.2015 5 z 5

Dárce vládne jakýmsi neuvěřitelným kouzlem, které mě chytlo už od první stránky. Doufám, že si ho přečte co nejvíce lidí. Krásná, neuvěřitelně citlivá a čtivá kniha s nádherným koncem. Nesouhlasím s tím, že konec byl špatný, určitě to byl ten nejlepší konec, jaký mohla autorka zvolit, vzhledem k poselství knihy. Po dlouhé době zase dávám plné hodnocení.

Ale trochu se bojím filmu, protože vím, jak to dopadlo s knihou jménem Hostitel, kterou také zfilmovali.

Sabsen
01.02.2015 4 z 5

Knížka je úžasná, pro mně celkem originální a poutavá... Je psáná ze zajímavého úhlu a jistě je i citově zaměřená... Konec se odehrává v prostředí hrdinovi neznámém, takže začíst se do jeho objevů je celkem snadné... Jonase si je snadné představit, protože je v knížce nádherně popsán on i rozdíli mezi jeho světem a naším Jinde... :D Prostě je to knížka, kterou bych doporučila asi úplně každému... :)

Ellstra
01.02.2015 4 z 5

Silný příběh, který skutečně nutí k zamyšlení. Trochu mi vadilo autorčino uklouznutí, když popsala knihy se zlatými nápisy, ačkoli Jonas v té době barvu ještě neznal. Ale nevadí; svět, ve kterém se kniha odehrává je šokující a poměrně dost krutý ve své naivitě. Kdy přesně se lidé ze společenství dozví, co skutečně znamená být vyřazen? je možné, že někteří se to nedozví nikdy, respektive až ve chvíli, kdy přijde jejich čas? Proč nesmí děti znát své prarodiče - proč je to nežádoucí? z historického hlediska toto nedává smysl, vícegenerační rodiny si předávají více informací, tak proč odstraňovat prarodiče z dětských životů?
Bez dodatku na konci knihy by mě ani nenapadlo o závěru příběhu přemýšlet - Jonas a Gabriel prostě našli místo, kde lidé žijí tak, jak žili v minulosti. Možná, že Jonasův svět je snaha zjistit, jak by jednota fungovala z dlouhodobého hlediska. Jako vědecky zaměřený člověk se ovšem musím ptát, jak toho lidé dosáhli.

bibi.r
26.01.2015 4 z 5

Příběh se mi moc líbil, i když mě poměrně dost překvapil konec i zjištění, že další příběhy ze série už budou o jiných postavách. Tudíž jsem se musela vyrovnat s faktem, že onen Jonasův osud si musím domyslet sama. Vzhledem k tomu, že je knížka určena dětem (a vlastně mladším dětem, nejedná se tedy o dnes poměrně moderní a profláknuté Young adult), tak je právě závěr tím nejlepším, který mohla autorka malým čtenářům nabídnout.
Musím též ocenit doplnění knihy o "Proslov autorky při převzetí Ceny Johna Newberyho", který osvětlil vznik a vůbec celý příběh knihy.

Na film se hodlám podívat v nejbližší době, i když se bojím, že to bude naprostá katastrofa.

Lisa 17
25.01.2015 5 z 5

Kniha neobsahuje tolik napětí, jaké by každý čekal, ale má něco víc, co nehledáme, ale přesto na to narážíme. Autorka si vytvořila vlastní svět, který vlastně není tak odlišný od našeho, vždyť přece každý se chce chránit před bolestí.
Konec se mi líbil nejvíc, protože dával čtenáři to, co spisovatelka promýšlí v celé knize. Svobodu volby.