Dánská dívka

Dánská dívka
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280812/bmid_danska-divka-rw9-280812.jpg 4 1088 1088

Působivý román napsaný podle skutečného příběhu, nyní i ve filmové podobě s Eddiem Redmaynem a Alicií Vikanderovou v hlavních rolích. Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění. „Uděláš pro mě něco?" zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví. Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit. Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě?... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: ekniha , Domino

The Danish Girl , 2000

marta14
13.02.2017 1 z 5

Myslím si,že je to zajímavý příběh,ale nevtáhl mě do děje.Nedočetla jsem...

Kaaramelka
09.02.2017 5 z 5

Tuto knihu označuji jako jednu z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Není pro každého, ne všechny toto téma zajímá a ne všechny kniha zaujme, ale mne ano.

Jedna z nejlepších knih a plánuji si ji koupit i sama za sebe (neboť jsem ji četla vypůjčenou), abych se k ní mohla kdykoliv vrátit. Chci, aby zdobila mou knihovnu. A to, že je to podle skutečné události, příběh dělá ještě silnějším.

Valeška
05.02.2017

Hezké čtení.

LadyKet
04.02.2017 4 z 5

Skvělá a dojemná kniha. Psychologický náhled do života dvou lidí, kterým se naprosto změní svět. Nedokážu si představit, jaké to je žít s pocitem, že jste uvězněni v cizím těle (nevím, jak jinak to nazvat).
PS: Film, i když se v některých věcech nedrží knižní předlohy, je také skvělý.

ivulka15
04.02.2017 5 z 5

Upřímně řečeno vážně nevím,jak bych reagovala být v podobné situaci.Určitě je těžké být v kůži člověka jako byl Einar. Ale můj obdiv patří hlavně Gretě,za to jak situaci přijala a za všech okolností stála při Einarovi( Lili).A to všechno ve 30 letech minulého století! Klobouk dolů před odvahou jakou oba projevili. A navíc je tento příběh opravdu skvěle napsaný.

Romanka89
31.01.2017 5 z 5

Úžasný příběh, naprosto mě uchvátil. Příběh o odvaze, lásce, podpoře a porozumění. Těšlím se na film.

Čtenářská výzva 2017: Kniha, která je autorovou prvotinou.

Lucie2
26.01.2017 5 z 5

Smutný, ale úžasný příběh. Můj obdiv patří jednoznačně Gretě! Jsem ráda, že jsem nejprve četla knihu, těším se až se podívám i na film.

Petule.k93
23.01.2017 4 z 5

Kniha i film spokojenost. Příběh zajímavý, čtivý ale smutný. Největší obdiv má u mě Greta..já osobně bych to asi nedala.. mít takovou trpělivost a toleranci chce hodně sil...Stojí za přečtení.

archandelka
17.01.2017 4 z 5

Hodně zajímavé prolínání dvou různých identit, i když pro mě byla postava Einara mnohem zajímavější, pestřejší a barevnější než postava Lili. Druhá půlka už mi pak ale přišla taková rozvleklá a na konci jsem měla pocit takové neukončenosti, obzvlášť po následném přečtení dodatků. Ale oceňuji originalitu tématu.

Zuzvil
13.01.2017 2 z 5

Očekávala jsem nějak víc, film mě v tomto případě asi uspokojil více (a to se málokdy stane), knížku jsem četla ve vlnách, první část mě zaujala, pak velkou část jsem četla s nezaujetím, spíše jakoby až s donucením, pak to gradovalo a konec už mě také příliš nebavil :-( Jsem ráda, že jsem si knížku přečetla, téma velmi zajímavé, nevšední a poutavé, protože se odehrává začátkem 20. století, tudíž v té době velmi nevšední "problém".

annamc
06.01.2017 5 z 5

Kniha je strašně zajímavě naspsaná.Příběh moc pěkný a smutý.Určitě ve mě něco zanechal.

mařinka.vonná
03.01.2017 1 z 5

Námět zajímavý, ovšem zpracování přespříliš americké, leckdy až kýčovité. Matka musí spadnout do kaňonu při fotografování, dívka se utopí v řece, první manžel a dítě musejí zemřít, dům shoří na popel z pár jisker... a to nemluvím o jazyku a stylu, který se hemží spousty klišé.

Acquenta
02.01.2017 4 z 5

Pěkné čtení. Člověk by tomu málem nevěřil, kdyby nevěděl, že je to podle skutečné události.

St.Evelin
29.12.2016 5 z 5

Velký obdiv oběma postavám! Velmi silný příběh, který je skvěle popsán! Obdivuji Gretu za to, že byla manželovi oporou ve všech chvílích! Tohle já nevím, ejstli bych zvládla! Pravděpodobně je to uakzatel toho, že láska překoná opravdu vše.
Kniha je moc čtivá, film dokonalý!

alena67
18.12.2016 1 z 5

s pomocí všech sil jsem knížku přečetla, tento druh není pro mě

Princezna22
16.12.2016 5 z 5

Kniha se mi líbila a strašně jsem obdivovala Gretu,já na jejím místě bych to asi nedala. Opravdu emotivní čtení i když po shlédnutí filmu jsem usoudila že film je poměrně více smutný než samotná kniha.. Ale to je asi tím koncem jináčim.. Ale obě varianty se mi moc líbili. Film jsem dost probrela,knihu ne. Ale i tak zažitek s knihy mám pozitivní. Po prvé se mi snad stalo,se filmové spracovani pro mě bylo lepší než knižní.. Ups.. Ale i tak hodnotím plným počtem hvězd. :-)

ptacicek
21.11.2016 5 z 5

Asi jsem udělala velkou chybu v tom, že jsem se nejprve podívala na film a asi po půl roce jsem si přečetla knihu... I přesto byla ale kniha velmi čtivá. Je obdivuhodné, jaký vztah měli "obě hlavní hrdinky". Bylo úžasné, jak Gréta podporovala Lili v její přeměně. Trošku mě zklamalo, že v knize nejsou více popsány pocity Gréty (kromě jejích vzpomínek na prvního manžela atd.) - myslím si, že její pohled by knihu ještě více obohatil. Každopádně knihu hodnotím kladně, hodně mi toho dala a mohu ji vřele doporučit.

PetK
19.11.2016 5 z 5

Nevím, jestli jsem z doslovu správně pochopila, že autor samotný se potýká s krizí identity. Každopádně přerod Einara v Lili napsal tak, jako by to byla ta nejpřirozenější věc na světě. Pro mě zajímavá je postava Grety, její motivace v celém příběhu zůstávají lehce skryté a dávají prostor k úvahám. Jak jsem se dočetla posléze, příběh Einara/Lili ve skutečnosti probíhal malinko jinak, to ale nemění nic na tom, že kniha je čtivá a zajímavá.

Mermaida
09.11.2016 5 z 5

Velice emocní román. Bohužel jsem knihu četla až po shlednutí filmu, a díky tomu mi kniha neposkytla takový zážitek, jaký mohla. Je mi naprosto jasné, ze kdyby kniha byla první (před filmem), daleko více bych ji prožívala. Přesto jsem z příběhu o Lili nadšená. Je to zvláštní číst o transžene (jak uvádí autor). Kor z doby, z které příběh pochází. Zajímavý byl i doslov a rozhovor s autorem, které toto druhé vydání obsahuje.

kikies
29.10.2016 3 z 5

Knížka je velice dobře napsaná a plná emocí. Téma je originální a lákavé, postavy neuvěřitelně zajímavé, děj napínavě vystupňovaný až k dojemnému konci. Alespoň tedy objektivně řečeno. V těchto směrech jí nelze nic vytknout. Jediným mým problémem je to, že mě osobně téma moc nebavilo a v podstatě se mi nelíbilo. Nemůžu říct, že by mě kniha zklamala, jen mi nesedla, prostě nebyla pro mě.