Prima sezóna

Prima sezóna https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/401550/bmid_prima-sezona-MWn-401550.jpg 4 854 120

Danny Smiřický série

„Strašně smutná krásná muzika mě vzala do svého utěšlivého náručí, přede mnou se otáčeli holky a kluci, Venca Štern se rozezněl jako zvon, jako hrana lásky… nebo čeho… mládí…“ Prima sezóna je vzpomínka a stesk, sentimentální pokus se aspoň na pár hodin přenést do jiného času – do času báječného mládí a prvních lásek, který je prostoupen humorem a prolnut jazzovou muzikou. Kdykoliv sem ale může vtrhnout hrůza a strach, když vystoupí z nevlídné atmosféry provinčního města v době protektorátu. Jak kouzelně zní pod tím dusivým příkrovem geniální, nenapodobitelná povrchnost a neodolatelná banálnost milostných rozhovorů! „…flexaton toužebně zvolal do krásné noci mládí… where is the bird of Paradise?… brumendem převzali kluci měkký, něžný chórus, jako hučení lesa… hey-doo-dey… hay-doo-da… otočil jsem se a šel jsem k městu dolů… where is the bird of Paradise…? dolů, dolů, k půlnočnímu krásnému, smutnému městu Kostelci…“... celý text

Pistácie
27.02.2014

Skvělé čtení, zasazené do krutého období druhé světové války, které je zde vykreslené jen okrajově. Líbí se mi, že hlavní příběh je celkem zábavný, mladý chlapec, snažící se uspět u kterékoliv holky z Kostelce, neváhá, a svádí každou, která mu přijde do cesty. Nenáročné, oddechové čtení, Škvoreckého vyprávění o svádění holek Dannym Smiřickým skutečně pobaví od začátku až do konce četby.

Franklin
17.02.2014 4 z 5

Nenáročná, krásná kniha s příběhem, ve kterém jsem se našel...

terpolak
04.10.2013 5 z 5

Od Škvoreckého jsem četla spoustu knih, ale tato jediná se mi líbila.

Hřibče
10.06.2013 5 z 5

Četla jsem dvakrát, viděla jsem dokonce i seriál a pokaždé jsem se u toho bavila. :) Kniha je samozřejmě obsáhlejší, lépe propracovaná, ale i jako tv seriál to nebylo špatné! :)

LibriProhibiti
14.05.2013 4 z 5

I kdybych jednou zapomněla o čem ta kniha byla, čemu jsem se smála a co mi třeba přišlo smutné, nikdy nezapomenu na termín resp. dokonalý fonetický přepis: "Hajtla!" Podle mě je to jedno jediné slovo, které dokáže definovat jak hloupost celé války, tak humor celé této knihy.

Holden
11.04.2013 4 z 5

Dannyho zážitky s holkama umí Škvorecký podat tak věrohodně a vtipně, že knížkou projdete bez jedinýho okamžiku nudy.

Tinuse
07.03.2013 2 z 5

Je zajímavé, že tolik lidí tu knihu má rádo, mě to přišlo, že pro člověka začínající s láskou by to mohla být zajímavá a poutavá kniha, nikoli ale pro dospělého. Tak zřejmě úplně nemám pravdu, ale mne vážně nebavilo si číst o puberťákovi Dannym a jeho intrikám, láskám, neláskám.. takovej ten pocit, jako když poslouchám 50. písničku od Hanky Zagorový a překvapivě je zase o lásce. *zív*. A co čert nechtěl, vytáhla jsem si ji na maturitě a tak jsem ráda, že jsem se překonala přečíst ji celou.

Andrejz
14.02.2013 5 z 5

Super knížka, pohodové čtení na prázdniny. Musela jsem se smát (většinou nahlas) Dannyho marnému snažení. Taky ale nemůžu zapomenout na ten zvláštní konec, kdy všechny doslova přechází humor.,

bibi.r
28.11.2012 5 z 5

Výborná, vtipná, svižná i osobní.
Četla jsem ji v autobuse, a měla jsem takový záchvat smíchu, že se po mně lidi ohlíželi :D.
Přičemž seriál se mi vůbec nelíbil a ani jsem ho nedokoukala.

kniholka
17.07.2012 5 z 5

Danny. Chápu a zároven nechápu, že mu ty holky pořád dávaly košem. Příhody se čtou téměř samy a pokud navíc znáte Náchod alias Kostelec, kulisa je dotvořená k dokonalosti.

Willie
21.04.2012 4 z 5

Knížka je čtivá, zábavná, vtipná. :) Nečekala jsem, jak skvěle dokáže Škvorecký dokáže tak věrně napodobit jazyk puberťáků. Danny je skvělej, co všechno ho nenapadne :D Ale někdy mi ho bylo i líto, protože když šlo o něco důležitého, odložil všechny holky pryč a pomohl. :)

Blue
15.02.2012 5 z 5

První kniha, kterou jsem od Škvoreckého přečetl. Byl to tenkrát skutečně text o nejdůležitějších věcech života. Takže pak šly v rychlém sledu i jeho ostatní knihy.

Terezk@
09.01.2012 4 z 5

Když jsem si přečetla název téhle knížky v povinné četbě, myslela jsem si, že to bude jenom další nezáživná slátanina. Když jsem uviděla obal knížky, ani se mi nechtěla otevírat. Ale přemohla jsem se a rozhodně nelituji.

Dobrý příběh, úžasné zápletky, Perfektní kniha. Doporučuji.

Madluska
19.12.2011 3 z 5

Na můj vkus málo války a moc ženských. Škvorecký vykreslil uvažování mladého Dannyho sice přesvědčivě a (zřejmě) realisticky, ale mě to (mnohdy až absurdně laděné) plkání nějak nebralo.

jprst
24.11.2011 5 z 5

Pro Dannyho, který je symbolem naivního mládí, je důležité ulovit nějakou dívku, ale vždy utrpí nezdar. A to, že je to za války, tvoří pouhý rámec děje. O to více vynikne ta přirozenost Dannyho snažení. Vidím tady určitou podobnost se Šrámkovým Stříbrným větrem, nicméně tyto příběhy jsou určeny pro jinou generaci. Jsem však toho názoru, že čtenář, kterého tato kniha dokáže nudit nebo otrávit, se na své mladé lásky nepamatuje a nebo, což je méně pravděpodobné, se mu k jeho smůle vyhnuly.
A jen malá poznámka: Autor označil v jednom svém rozhovoru tuto knihu za svou nejlepší.

sarekaslukova
23.10.2011 5 z 5

Občas jsem u toho nudila ale nějaké pasáže jako třeba hotel pro sourozence byly dobré a vtipné
ale nejvíce mě na téhle knize štvalo že byla aspoň jedna třetina psaná německy ale k tehdejší době to odpovídalo.

Kenika
14.07.2011 5 z 5

Milé, oddychové a vtipné čtení o těžké době. Pro mě to bylo malé pohlazení po duši.

triatlet
29.01.2011 5 z 5

Svižná lyrika v Dannyho podání je doprovázena problémy s holkami, se školou, s válkou.

mkurri
21.01.2011 2 z 5

Sice je to pro čtenáře mého věku, ale docela nudné a zbytečně dlouhé. Pasáže na prodloužení textu jsou nezáživné a děj se vytrácí.

Li@
30.11.-0001 2 z 5

Knížku jsem nedočetla. Vzdala jsem to v jedné třetině, protože mě to vážně nebavilo.