Dáma s kaméliemi

Dáma s kaméliemi https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/121800/mid_dama-s-kameliemi-TSM-121800.png 4 1242 191

Dáma s kaméliemi (1848,La Dame aux camélias) je autobiograficky založený romantický román velké nešťastné lásky, jehož autorem je francouzský spisovatel Alexandre Dumas mladší. Po velikém úspěchu, kterého román dosáhl, jej autor roku 1852 také zdramatizoval. Podle románu napsal roku 1853 italský skladatel Giuseppe Verdi operu La traviata. Hlavní hrdinka knihy, krásná pařížská kurtizána Markéta Gautierová, má předobraz ve skutečné osobě, v kurtizáně Marii Duplessiové, kterou Alexandre Dumas mladší miloval, a o níž málokdo věděl, že její život provází zničující plicní choroba. Příběh se odehrává v Paříži v první polovině 19. století. Zprvu vypravován autorem, další část tvoří vypravování Armanda Duvala, který Markétu miloval, a také pasáže z dopisů a z deníku.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Práce

La Dame aux camélias , 1848

monula101
30.05.2012 5 z 5

Knizka velmi poutava.Dostala me az do slz a vzlykani takovy pocit jsem dlouho nezazila u knizky.100% doporucuji

Lenynek
03.04.2012 5 z 5

Tohleto je klasika. Nádherná klasika. Silný příběh, dojemný a zakázaný vztah a špatný konec. Moje top! :)

St. Jimmy
25.02.2012 5 z 5

Opravdu moc pěkná, i když stejně tak dojemná a smutná kniha. I když jsem ji četl ve slovenčině (prý naše generace už slovensky neumí), tak jsem si užil každý řádek a každou zápletku, tvořící tento velkolepý příběh. Příběh o tragicky končící lásce rozdílně postavených lidí, které nepřála doba a okolnosti. Posledních pár desítek stran (zvláště pak psaní Marguerite) bylo neskutečně dojemných. Nádhera.

Stepanek
08.10.2011 4 z 5

Jak marnivá žena, jak marnivý muž...

WEIL
02.07.2011 3 z 5

Je zajímavé, že v té době se vyskytlo víc takových románků na podobné téma.
Vysvětluji si to tím, že i tehdy bylo víc čtenářek než čtenářů, takže je víc zaujal přesvědčivý příběh mladé vydržované dívky, která nedopadla dobře, takže ji čtenářky rády politovaly.

Domenica
03.03.2011 5 z 5

Myslím, že spojení krásné a smutné tuto knihu vystihuje dokonale.

Alix
13.02.2011 4 z 5

Hezké a smutné. Neubráním se srovnávání se Zolovou knihou Nana. Taky příběh kurtizány, ale ze zcela jiného úhlu.

Slečna L.
08.01.2011 5 z 5

Jelikož miluji kritický realismus, je Dáma s kaméliemi jednou z mých nejoblíbenějších knih.
Zápletka nebo zvrat téměř na každé stránce, přečetla jsem ji za jediný večer! Smutná, krásná.

Adelle
19.12.2010 5 z 5

Tuto knihu jsem si ihned zamilovala.. Podivilo mne, jak je kniha malinká, musela jsem se krotit, abych ji nepřečetla za jediný večer. Příběh je napínavý. Pohltila mne.

Márinka
30.11.-0001 4 z 5

K téhle knížce jsem se dostaval vlastně omylem v mé "Dumasovské" éře. Až když jsem ji začala číst, zjistila jsem, že autorem není Ten Dumas, ale jeho nemanželský syn. Ostatní jeho díla jsou téměř neznámá. Díky ale za toto půvabné, zčásti autobiografické, inspirující k opěře La traviata.

Lithin
30.11.-0001 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších romantických knih, jakou jsem četla. Příběh pro mě byl neustálým překvapením a hlavní postava Markéty obdivuhodná.