Ďáblův slovník

kniha od:


Koupit

Divoká satira, absolutní ironie, totální pesimismus, brutální nihilismus, bytostná skepse, čistá misantropie a morbidita produkující humor i hrůzu zároveň – i takto lze charakterizovat Ďáblův slovník, jenž se poprvé knižně objevil roku 1906 pod názvem Cynikova encyklopedie a dodnes neztratil nic na své aktuálnosti. Příkladem budiž definice cynika: „Ničema, jenž svým špatným zrakem vidí věci tak, jak jsou, a ne tak, jak by měly být. Odtud rovněž pochází jeden skytský obyčej: je-li nutno cynikovu vizi zlepšit, vyškrábou se mu oči.“ Vydání 2., upravené, v Plus 1....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40195/dabluv-slovnik-p3f-40195.jpg 3.929
Žánr
Literatura světová, Humor, Učebnice a slovníky
Vydáno, Plus
Orig. název

The Devil's Dictionary, 1911

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Ďáblův slovník

Přidat komentář
Lady.Lucrezia
04.10.2020

Cynikova bible

Michal_CB
07.04.2020

Genialní kniha, kterou by měl znát každý milovník ironie a slovních hříček


potoo
21.06.2018

Skvělé a mnohdy stále aktuální cynické dílko, které vidí neplechu a přetvářku naprosto za vším a zábavnou formou Vám vysvětlí, jak věci skutečně jsou.
Ukázka… MODLIT SE: Žádat o zrušení zákonů vesmíru jménem jediného prosebníka, jenž sám doznává, že toho není hoden.

Sněžková
31.05.2018

Kniha pro každého tvora, který má v krvi alepoň trochu sarkasmu a dokáže se zasmát (nehen) sám sobě. I když vznikala už dávno, mnohá hesla jsou aktuální a ještě dlouho budou.
Díky tomu, že je to „slovníkové“ vydání, od A do Z, není potřeba číst knihu postupně. Stačí zkrátka někde otevřít a věřte mi, že se od ní hned tak neodtrhnete.

PAVEL z BRNA
24.09.2013

Tahle kniha je opravdu výjmečná. Autor byl hluboký znalec lidské duše a aktivit,které vypadají ušlechtile,ale hlubiny člověka vypráví o něčem jiném než ústa. Nad takovým slovníkem se ze srdce zasmějete. Jako například-MAMON: Bůh hlavního světového náboženství. Jeho ústředním chrámem je svaté město newyrské.

shenandoah
18.09.2011

Malá ukázka:
Člověk - Živočich natolik ztracený v nadšených úvahách o tom, co si myslí, že je, až přehlíží vše, čím by nepochybně být měl. Jeho hlavním zaměstnáním je hubení všech ostatních živočichů, jakož i svého vlastního druhu, jenž se nicméně zmnohonásobuje tak neochabující rychlostí, že zamořuje celou obyvatelnou zemi včetně Kanady.