Da Vinciho kuchyňa

Da Vinciho kuchyňa https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406706/bmid_da-vinciho-kuchyna-7Gl-406706.jpg 4 3 2

V čase, keď v ranorenesančnom Taliansku zúrili vojny medzi mestskými štátmi, záhadný génius Leonardo da Vinci vytvoril niektoré z najvýznamnejších umeleckých diel všetkých čias. Slávu si nezískal iba úsmevom Mony Lisy – na dvore Sforzovcov v Miláne pripravoval najveľkolepejšie divadelné predstavenia a bankety, aké kedy Európa videla, a to napriek tomu, že sám žil takmer ako mních a konzumoval najjednoduchšiu vegetariánsku stravu. Vo svojich skicároch nám Leonardo zanechal podrobný záznam o svojom talente a nadšení pre stravu: o varení, filozofii stravy, radách týkajúcich sa pitia a o kuchynských vynálezoch. Da Vinciho kuchyňa skúma rozvoj a premenu talianskej stravy v priebehu 15. a 16. storočia – od opisov pompéznyh hostín a jedál podávaných na kráľovských dvoroch až po jednoduchšiu stravu, ktorou sa živili roľníci.... celý text

Literatura faktu Historie
Vydáno: , Ikar (SK)

Da Vinci's Kitchen: A Secret History of Italian Cuisine , 2006

freejazz
25.12.2019 5 z 5

oveľa lepšie ako ten divný kód, ktorý nemal ani hlavu ani pätu, ani logiku ani úctu k čitateľovi.:)
som závislý na cestovinách, páči sa mi Leonardo (aj ten renesančný umelec, aj korytnačka:) a teší ma každá zmienka o tom, ako varili a jedli naši predkovia.
výborná kniha! dokonca som tu našiel inšpiráciu na sviatočné stolovanie – už viem, čo urobím na moje narodeniny!

Corso
29.01.2018 4 z 5

Som clovek ktory ledva zvlada cestoviny, ale mam rad historiu. A tento exkurz do renesancnej kuchyne je objavny. Priklad toho ake bohate bolo kucharske umenie kedysi. Dnesok uplna nuda.

Leonardo da Vinci gastronomie

Autorovy knížky