Dôveruj mi

Dôveruj mi https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396685/bmid_d-veruj-mi-61E-396685.jpeg 4 1078 1078

Nikomu never! Kto je vrah… a kto je obeť? Claire Wrightová, britská študentka herectva, žije v New Yorku bez zelenej karty. Preto prijme jediné zamestnanie, ktoré môže získať: prácu pre firmu rozvodových právnikov. Jej úlohou je flirtovať s mužmi v hotelových baroch s cieľom chytiť do pasce neverných manželov. Keď sa jeden jej „cieľ“ stane predmetom vyšetrovania vraždy, polícia požiada Claire, aby využila svoje herecké schopnosti a pomohla im vylákať priznanie z ich podozrivého. Lenže Claire už od začiatku pochybuje o role, ktorú má v tomto prípade zohrať. Je Patrick Fogler naozaj vrah, alebo jediný slušný manžel, ktorého kedy stretla? Čo ak sa za nastražením pasce skrýva viac, než jej polícia prezradila? Claire si zrazu uvedomí, že hrá najnebezpečnejšiu rolu svojho života.... celý text

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Believe Me , 2018

katasokolov
27.09.2020 2 z 5

Název knihy od Delaneyho je myslím naprosto výstižný! Tajemství, důvěra, hraní, nebo skutečné city ... Kde končí hraní a začíná skutečnost ... Závěr knihy byl bohužel předvídatelný už od začátku a první polovina knihy se neskutečně táhla, druhá měla alespoň nějaký spád , postavy se mi nelíbily o nic víc....bohužel...

Mike99
16.09.2020 4 z 5

Kniha mne zhruba do poloviny až 2/3 neskutečně bavila, wow, ale pak se tam ta lehkost psaní někam trochu vytratila. Z mého pohledu dva méně pochopitelné střihy stranou, "blázinec" a následně dark web. Výsledek knihy spíše očekávaný, cesta k němu divná. Co se týká stylu psaní, fajn, krátké kapitoly, příjemné vyjadřování. Z původně uvažovaných 5* výsledné 4*.

Dotýkáme-li se svých idolů, měli bychom dávat pozor, abychom z nich nesetřeli pozlátko.

HoneyH
12.09.2020 5 z 5

Zrovna jsem knihu dočetla a můžu říct, že tohle je asi nejrozporuplnější dílo, co jsem kdy vzala do ruku. Toto je první kniha od J. P. Delaneyho, kterou jsem otevřela.
Četla jsem ji v originále, takže nevím, jaký je český překlad. Kniha byla čtivá a dobře napsaná. Akorát mě trochu iritovalo, že je hlavní hrdinka Britka, a přesto autor občas používal u slov americký pravopis (což je ovšem diskutabilní věc).

Asi do půlky knihy jsem fandila Claire. Fascinovaly mě popisy hereckých praktik i příběh samotný. Naskakovala mi husí kůže a nemohla jsem se od příběhu odtrhnout. Claire mi ze začátku připadala sympatická. To, jak se dokázala vžít do role a stát se úplně někým jiným, jak bez mrknutí oka dala sama sebe všanc... to jsem obdivovala, soucítila s ní a trošku jí i litovala kvůli jejímu osudu. S postupem času mi však proměna "osoby Claire" v její roli začala připadat děsivá. Protože ačkoli byla Claire "stále při smyslech," nemohla jsem se zbavit pocitu, že začíná bláznit.

To, jak mixovala realitu a své vžití se do role, a co všechno by byla schopna v rámci svého hraní vykonat... Stále se ujišťovala, že je normální, ale přitom se chovala trochu jako psychopat. Stírala z vlastní vůle hranice mezi hraním a skutečným životem. Nejsem si jistá, jestli pro ni nějaké hranice vůbec existují, ačkoli autor párkrát naznačí, že asi ano, nikdy to není úplně jisté.

Ke konci už mě ty psychologické hry ubíjely. Čekala jsem ohromující finále a svým způsobem jsem se ho i dočkala, i když asi ne tak, jak jsem si představovala. Trochu znechucená (částečně i samotnou Claire, i vývojem situace) knihu odkládám. To, že znám najednou vraha, mi přijde jako Pyrrhovo vítězství.

Knize dávám pět hvězd kvůli propracované psychologii a všudypřítomým hrám, které autor se čtenářem neustále záměrně hraje, takže opravdu nevíte, na čem právě jste.

NelaMaty
11.09.2020 4 z 5

Kniha "Ta přede mnou" se mi líbila víc, ale tahle byla taky super. Autora jsem si oblíbila a už se těším na dokonalou manželku :-)

ddkk
29.08.2020 3 z 5

Myslím, že kniha má výborný námět - autor čerpal ze skutečného vyšetřování sériového vraha v 90. letech v GB. Leccos pozměnil a navíc využil podivuhodného příběhu Černé a Bílé Venuše Charlese Baudelaire a jeho nejznámějšího a nejkontroverznějšího díla Květy zla.

Výsledek však nepředčil očekávání, alespoň pro mne ne. Propletenec akcí, zavádějící hledání skutečného vraha, příšerná prostředí.... A úplně mě dostal ten neuvěřitelný konec.

Předchozí knížku Ta přede mnou jsem si přečetla s chutí a bavila mne. Tentokrát jakoby příběhu chyběla šťáva...Dávám za tři a věřím, že Dokonalá manželka autorovu reputaci opět napraví.

georginaa
23.08.2020 5 z 5

Věř mi! Opravdu se kniha velmi dobře četla, stránky ubíhaly jedna za druhou. Příběh byl neotřelý, zajímavý a do konce knihy jsem překvapivě měnila pachatele. Nedokázala jsem se rozhodnout, kdo by to mohl být. Opravdu překvapivé počteníčko.

sarkaditt
21.08.2020 5 z 5

Audiokniha:
Velmi dobře čtené, vždy, když jsem si myslela, že hádám správně, jak to dopadne, tak se to zase otočilo úplně jiným směrem. Mohu říct, že podobně psanou knihu jsem asi ještě nečetla ???? Zdánlivý konec mě překvapil, pak se to ale ve finále ještě otočilo úplně jinam, než jsem čekala, takže konec byl v podstatě neuhádnutelný. Super. Řadím mezi oblíbené autory, už druhá kniha a opět pecka :)

Angelicca
14.08.2020 5 z 5

Naprostá bomba takhle knížka!! Tak skvěle propracovaný příběh jsem už dlouho nečetla. Napínavé čtení, které chytne a nepustí:) Těším se na další knihu od autora a vřele doporučuji k přečtení.

Domisek1
07.08.2020 5 z 5

Za mě bomba čtení. Na začátku když jsem začala číst tak jsem si myslela že knížku ani nedočtu. Ale po tom když se knížka rozjela nešla odložit. Dobře se četla . Váhal jsem zda si ji mám vůbec koupit a teď jsem rada ze ji mám.

ladyxx
06.08.2020 5 z 5

Po "Ta přede mnou", která mě zklamala, jsem od této knihy nic neočekávala, ale naprosto mě dostala! Nahlédneme do světa herectví, psychologie a manipulace, a sexu, kam pronikají básně prokletého francouzského básníka Baudelaira. Autor napsal příběh, ve kterém nic není tak, jak se zdá, a který čtenáře dokonale zmate. Prezentace děje místy jako scénaře je originální a trefná, protože tento příběh je jako divadlo!

Finduska
31.07.2020 5 z 5

Knihu jsem měla jako audio na běh, za mě dokonalé, napínavé, až do konce jsem si nebyla ničím jistá:)

Stella_Reed
26.07.2020 2 z 5

Popis knížky vůbec neodpovídá tomu, o čem knížka ve skutečnosti je.
Některé části jsem četla jedním dechem, některé části jsem četla se znechucením.

Dominika_a
22.07.2020 5 z 5

Miluji ten styl psaní. Krátké kapitoly, takže děj plyne neskutečně rychle. Z knihy jsem upřímně nadšená, konec jsem absolutně nečekala. A chvilkami jsem úplně tajila dech, a nemohla uvěřit , co zrovna čtu! :)

edith79
21.07.2020 4 z 5

Tak z téhle knihy mám v hlavě solidní zmatek. Něčím mě naprosto dostala a nad něčím jsem dumala, zda není autor lehce mimo realitu. Stejně jako v Ta přede mnou je hlavní hrdinka tak trochu nesympatická. Nevím, jestli je to záměr nebo autor prostě jinak ženský charakter nedokáže popsat. Navíc knížka nabídla značně překombinovaný konec a to já prostě nemusím. Tím neříkám, že nestojí za přečtení. To rozhodně ano. Už jen kvůli Baudelairovým básním a jeho příběhu, který je mrazivý. A také už vím, kterou knihu básní zařadím do letošní výzvy.

tittanie
19.07.2020

Z této knihy jsem byla docela rozhozená. Měla několik obratů, které jsem nečekala a konec mě dostal. Ale přišla mi místy moc rozvláčná a díky tomu měla pomalejší spád.

ZimníLidé
08.07.2020 5 z 5

A mně se zas tahle kniha líbila víc, než ta přede mnou. Pěkně nám to autor všechno zamotal :D ... Tam snad byl herec každý.

Sasenka09
04.07.2020 5 z 5

Tahle kniha mě ohromila a moc bavila. Byla napínavá a plná překvapivých okolností. Je to jedna z mála knih, kterou si rozhodně přečtu znovu. Doporučuji.

karaliene
29.06.2020 5 z 5

Proplétání příběhu s životem Charlese Baudelaira a jeho Fleurs du mal, sexuální perverze, střídání literárních stylů (poezie, próza, divadelní scénáře), psychické narušení obou hlavních postav... zpracování tolika vzájemně souvisejících úrovní ve spojení s autorovým uměním psát a probouzet ve čtenáři emoce činí z této knihy unikát, který ráda doporučím všem.

Magdyla.8
25.06.2020 2 z 5

"Když nosíš masku moc dlouho, přiroste ti ke tváři".. Tak přesně na mě příběh působil. Motáte se v myšlenkách hlavní hrdinky, která sama neví, kdo je a co se děje. Autor si s vámi hraje celou knihu. Čekala jsem jiný konec, ale i tenhle docela překvapil.

Teniskaha
20.06.2020 3 z 5

(SPOILER) !!!! SPOILER ALERT!!!! Jak jsem mohla být tak blbá, že jsem věřila, že Patrick není vrah?! Jak jsem se, sakra, mohla nechat obalamutit?! Prostě jsem to sežrala s navijákem. Zkrátka autor si se mnou fakt pohrál.
!!!! KONEC SPOILERU!!!!
Začátek knihy a konec je super. Prostě jízda. Hlavně ten konec! Ale část o divadelní hře mě absolutně nebavila a psychiatrická léčebna vlastně taky ne. Styl psaní jednoduchý. Nicméně se mi nelíbilo, že přímá řeč nebyla často psaná v uvozovkách, taky to, že kapitoly byly kolikrát jen jedna strana a hlavně časté opakování toho, co kdo řekl. Některé výroky se opakovaly snad i 10krát! Nicméně něco mi chybělo... Asi ten konec byl moc odfláknutý.