Cukrárna U Šilhavého Jima

Cukrárna U Šilhavého Jima https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/372650/mid_cukrarna-u-silhaveho-jima-Atk-372650.jpg 4 41 17

Mohou desperáty z Divokého západu napravit lekce klasické četby? Je možné pochopit svůj vlastní život při četbě Bílé velryby, Hraběte Monte Christa, Romea a Julie, Vinnetoua nebo Máje? Česká knihovnice Boženka se ve svých čtenářských dílnách v cukrárně U Šilhavého Jima snaží ze všech sil, dokud do městečka nepřiputuje literární zločinec Dante Skunk Shakespeare... Kdo zvítězí v lítém intelektuálním boji, není jasné, stejně jako není jasné, na čí stranu se postaví drsní kovbojové a vězni. Lehká parodická žánrovka spisovatele Marka Tomana v lecčems navazuje na slavného Limonádového Joea a je roztomilým příspěvkem pro všechny vášnivé čtenáře i pro dospělé, kteří k literatuře vedou nebo chtějí dovést své ratolesti, žáky či studenty...... celý text

Hana62
05.04.2024 5 z 5

Jako pohlazení po duši. Určitě doporučuji teenagerům, mohlo by je to oslovit. Ale v mém věku to dává přidanou hodnotu... najdeme si v tom všichni něco pro sebe.

kuky921
07.03.2024 4 z 5

Příjemný, velmi netradiční příběh.

kamibe
15.08.2023

Báječně jsem se pobavila. Děkuji.
Naprostý souhlas s předchozím komentářem - pavlinka.
Usmívala jsem se hned u druhé stránky přebalu, už tam je znát autorův příjemný humor, který prolíná celým příběhem.
Velmi inspirativní nejen pro čtenáře samotné, ale i pro učitele literatury.
A ještě k tomu všemu jsem se dozvěděla, co je to primordiální :-)

pavlina6482
30.03.2023 5 z 5

Neuvěřitelně skvělá hra se slovy v jednoduchém příběhu. Pecka!
Komu knihu doporučit? Tohle je zajímavá otázka a myslím, že má dvě hlavní odpovědi.
Určitě to může bavit mladistvé - cca žáky osmých a devátých tříd. Ti by se určitě ke knize mohli vrátit v dospělosti a určitě by je bavila "nadvakrát", když by v ní najednou viděli věci, které dřív nechápali. V tomhle vidím obrovský přínos, takových knih je málo.
Další cílovou skupinou jsou právě dospělí "slovní hračičkové", které už omrzel nekončící "rys všude", a kteří by z knihy například mohli předčítat před spaním svým ratolestem, u kterých by ten věk mohl být i nižší. V tom vidím druhý velký potenciál, protože se děti u toho budou bavit příběhem a vtipnými situacemi a jejich rodiče (či prarodiče) si v tom najdou ty své dospělácké věci (různé ironie a takové absurdity, až jsou opravdu k smíchu).
Obě skupiny čtenářů, které vlastně takřka pokrývají celý věk člověka, navíc dostanou velkou motivaci (a chuť) si přečíst největší klasická díla jako je Bílá velryba, Romeo a Julie, Hrabě Monte Christo, Máj, Vinnetou a další.
A určitě také nesčetněkrát dostanou chuť zajít si s knihou do příjemné kavárny... :-)

Kakajko
09.03.2021 3 z 5

Na knihu jsem se těšila od zhlédnutí dramatického zpracování kdysi na Světu knihy. jako, jo, dobrý, ... ale kdo je vlastně cílová skupina? Na děti to bude asi příliš těžké a dospělí nevím, jestli zabloudí do dětského oddělení.

Nočnípták
13.07.2020 4 z 5

Nádhera. Jsem nadšená.
Autor je určitě tramp. Já se totiž při četbě jeho knihy najednou přenesla do trampské osady. Sedím s kamarády u ohně, soutěží se ve vyprávění. Kdo bude mít lepší povídku? Určitě to vyhraje Oprátková Boženka a Sakramentský Bill.
Probuzení - sedím doma za stolem, jsem celá ztuhlá a bolí mě za krkem. Kniha je dočtena. Moc těžko se mě loučí se všemi kdo sedí v cukrárně u Šilhavého Jima.
Už vím co udělám. Až příště pojedu na osadu,kniha musí se mnou. A večer u ohně budu vyprávět. Najednou to asi nedokážu, ale aspoň se budou kamarádi těšit na pokračování.

lucakuca
28.03.2020 4 z 5

Úžasně vtipné vysvětlivky. Jsou tam hlášky, které ocení spíše dospělí. Např. Bílý Tesák má syna Mléčného Tesáčka. Ha! Vidíte?

petrarka72
11.03.2020 5 z 5

Přečteno za jeden večer, a s velkou rozkoší. Oprátková Boženka, Sakramentský Bill, Skunk mnoha jmen, Bílý tesák, bří Surovcovic a další - co postava, to figura k pohledání - k tomu literární sedánky, roztodivná zviřátka (schválně, co mají společného vakovačice, rosomáčí tuk, vakoveverka, velryba albín, Anička Grizzly, labuť avonská a pechfógl?), arestové a zákuskové variace, sladkost nevysloveného pre-pusinkování a hořkost kvalitní kávy. A pošilhávání po smyslu Melvilla, Shakespeara, Maye, Dumase a Máchy, jež sakramentsky změní Sheydrem. Třeba v Rowney. Paráda. Včetně ilustrací.

dagmar7365
27.02.2020 3 z 5

Cukrárna u Šilhavého Jima mě nejpreve strašně moc nadchla, už jsem si plánovala, že si ji přeci jen s dětmi přečteme, asi tak v půlce mé nadšení opadlo, přehodnotila jsem plány a konec je spíš takové rozčarování. A celou dobu mi vrtá hlavou, komu je kniha určena. Knihovnice Boženka a její literární kroužek s vnímavými, drsnými ale v jádru citlivými zločinci je snem všech knihovnic. Práce s klasickými díly - super. Hra s názvy a jmény - výborná. Příběh má spád, vtip, pro dětského čtenáře by tam bylo i to dobrodružství, poučení, ale dětský čtenář knihu nemá šanci pochopit. A pro dospěláky nevím, jestli je to dost. Možná knihovnice, knihomolové nebo třeba sečtělý young adult budou nadšeni, ale ta infantilní stylizace "milé děti", ta mi tam nepasuje. Takže vlastně celkově vzato NEVÍM.

PaniWiga
20.01.2020 4 z 5

Začátek byl parádní, kniha se skvěle rozjíždí a dech jí vydrží tak do dvou třetin. Ale konec mě trochu zklamal. Ani ilustrace mi moc nesedly. Zato vysvětlivky na konci jsou bezva.

jaro999
19.08.2019 4 z 5

Úsměvná a laskavá kniha částečně inspirovaná legendárním filmem Limonádový Joe. Pro mě kniha o síle slova a literatury, o jejím prolínání s reálným životem, které si často ani neuvědomujeme, a taky o síle dezinformace, manipulace a neuspokojených ambicí (Dante Skunk Shakespeare). A taky (nebo možná především) o tom, jak nás četba může vychovávat. Prostě "lidé, čtěte !" .

Gabi13
08.07.2019 5 z 5

Velmi pozitivní a humorné čtení, přesně určené na milou náladu na dovolené. Překvapilo mě, ale pozitivně.

cérka
15.06.2019 3 z 5

Co se hodnocení týče, tak vím jediné. Tato kniha určitě není pro děti a mládež. Děti ji nepochopí a dospívající už mají pro změnu jiné hrdiny.
Mě, jako knihovnici určitě pobavila Oprátková Boženka, a ano kniha má výchovný potencionál, který ocení milovníci knih, knihoven (potažmo knihovnic :-)).

jeníček
15.05.2019

Kniha je výborná, moc jsem se pobavila. Určitě zaujme každého, kdo miluje knížky.

Márinka
12.01.2019 5 z 5

Z počátku jsem nevěděla, co si mám o čteném myslet. Baobab je „malé alternativní nakladatelství ilustrovaných knih pro děti a mládež“. V naší knihovně je „Cukrárna“ zařazena do beletrie pro dospělé. Autor čtenáře oslovuje „milé děti“… Po chvilce jsem však „přestala přemýšlet“ a začala se usmívat.

Více zde: https://www.treninkpameti.com/news/zadna-baba-neni-vice-nezli-ceska-knihovnice/

EvaEma
01.08.2018 5 z 5

Tato kouzelná knížka mě nadchla. Je skvěle provedená, přes papír, ilustrace, až po samotný text. Kochala jsem se. Jen jsem měla špatný odhad. Měla jsem knihu zařazenou jako vhodnou pro děti a mládež, tak po přečtení můžu říct, že je spíš pro mládež (možná) a dospělé. Děti (10 let) ji nechápou a nebaví je, ale věřím, že jednou k ní dorostou :-)

mikika
19.06.2018 5 z 5

naprosto kouzelný příběh o statečné knihovnici! smála jsem se i u vysvětlivek... sice pořád "milé děti"ale nevím, jestli by dali všechny ty narážky, já se bavila parádně.