Čtyři dohody – Kniha moudrosti starých Toltéků

Čtyři dohody – Kniha moudrosti starých Toltéků https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342358/ctyri-dohody-kniha-moudrosti-staryc-iel-342358.jpg 4 2868 478

Ve Čtyřech dohodách odhaluje don Miguel Ruiz zdroj omezujících názorů, které nás připravují o radost a vedou k zbytečnému utrpení. Čtyři dohody, založené na staré toltécké moudrosti, nabízejí silný kód chování, který dokáže rychle proměnit náš život v nový prožitek svobody, opravdového štěstí a lásky.

Duchovní literatura Esoterika, astrologie, okultismus
Vydáno: , Pragma

The Four Agreements: A Practical Guide to Personal Freedom (A Toltec Wisdom Book) , 1997

Sayuri
19.07.2013 5 z 5

Skvělá knížka, doporučuji všem začínajícím s duchovním životem. Já už jsem se tak nějak snažila dodržovat všechny dohody než jsem ji četla, ale tohle mi dodalo znovu sílu a samozřejmě jsem se ledacos přiučila, zvláště začátek knihy mne fascinoval. Autor sice opakuje, ale asi proto, abychom se nad tím pozastavili napodruhé a uvědomili se :).

Estericca
18.07.2013 5 z 5

Přečíst a učit se podle toho žít a svět bude krásný...

Jack Bauer
27.06.2013 1 z 5

Inspirující kniha s mnoha úžasnými poučeními, ale autor opakuje stále dokola to samé, dokonce jsem narazil i na dvě stejné věty hned po sobě, snad dvě slova prohozená. Celá už tak útlá kniha by se dala zkrátit na čtvrtinu ne-li na dvě stránky.

misap
18.06.2013 4 z 5

Myšlenky, díky nimž by život každého z nás mohl být snazší a lepší. Forma podání mi příliš nevyhovovala, mnohem bližší mi byly kapitoly věnované původním čtyřem dohodám, které se objevily v Páté dohodě vydané o 20 let později. Tentokrát se jejich vysvětlení obešlo bez mystických mlh a podobných - pro mě rušivých - prvků.

ladymanson
16.06.2013 4 z 5

Normálně tento druh literatury nečtu, takže se mi kniha dostala do rukou jen díky mé psycholožce. A nemajíc k této tématice žádný vztah jsem prve očekávala šílené vymýtání a kupu dokola se opakujících blábolů. Kniha mě však naprosto vyvedla z omylu, četla se velmi dobře, působila inspirativně a uklidňujícím dojmem. Jsem opravdu ráda, že jsem si ji přečetla.

Gizminek
26.04.2013 1 z 5

Ano typická new age literatura. Čtyři myšlenky - mimochodem již dávno objevené, neustále se opakující dokola a z toho vytvořená kniha. Podobný pocit jsem měla i u knihy Carnegieho nebo Murphyho. Jako kdybych si přečetla větu a autor měl pocit, že jsem ji nepochopila dostatečně, tak mi ji opakoval na dalších stránkách neustále dokola. Nevidím důvod proč číst nebo se věnovat těmto new age knihám, když existují díla např. od Senecy, které je svou moudrostí mnohonásobně předči.

Viki9
25.04.2013

Než jsem začal na tomto webu psát komentáře, dal jsem si dva závazky - nikdy nekomentovat knihu, kterou jsem nečetl a psát bez podjatosti. Nyní oba závazky vědomě nedodržím (budiž mi odpuštěno).
Čtyři dohody jsem nečetl a číst nemíním a podjatý jsem vůči Jaroslavu Duškovi, věrozvěstovi tohoto druhu osvícení.
Přesto, že nečetl, dobře vím, o čem je řeč a co chci kritizovat. Jsem zvyklý knihy si před přečtením lustrovat. Dříve ve svém okolí, dnes za pomoci internetu. Tuto knihu dobře znám z různých recenzí, diskuzí, novinových rozhovorů s Duškem a z nadšeného vyprávění lidí sršících aurou a s vnitřním okem rotujícím jak oko bystrozora. A to mi stačí, abych byl vyděšen. Pokrok nepokrok, manipulovat stádem je dnes stejně snadné, jako u prvobytně pospolného ohniště. A hony na čarodějnice mají pořád onu krásně nasládlou příchuť krve ve jménu kolektivní pravdy či prozření Vyvoleného. A že jsme si těch veřejných nepřátel a terčů uměli vyrobit - atomové elektrárny, genetické inženýrství, prohnilý západní způsob života .... jen do nich!
Ó nevědomosti lidská, kterak jsi kyprou živnou půdou a podhoubím pro takové Dušky.

LordSnape
30.03.2013 1 z 5

Myšlenka zajímavá, ale to podání je strašné. Poslední dvě kapitoly mi připadaly jako vytržené z manuálu vůdce sekty..

Targa Dall
20.03.2013 5 z 5

Tato kniha mi pomohla vyřešit spoustu problémů a přestat se vztekat a rozčilovat.
Nelíbí se ti jaký jsem? To je pouze tvůj názor a mě nezajímá.

Trošku náročnější místy, ale srozumitelné a laskavě napsané. Člověk si při čtení stokrát říká: "Ano, přesně, ano, to znám!"

umbra
09.03.2013 5 z 5

Jestliže u beletrie oceňuji bohatost jazyka a důmyslnost děje, u praktického průvodce, jakým jsou Čtyři dohody, mi jednoduchost podání nevadila. Četla jsem ji v anglickém originále berouc v potaz fakt, že angličtina není rodným jazykem autora, jenž se však rozhodl používat právě ji, aby mohl oslovit širší část populace bez nutnosti prostředníka-překladatele. (Ze stejného důvodu dávám přednost originálům v angličtině před českými interpretacemi.) Je mi upřímně jedno, z jakého popudu Ruiz knihu napsal a kolik mu vynesla. Já z ní cítím jen lásku a zase lásku, a kdybych uměla tak čistě a jasně předávat hluboká poselství, jako to dovede Don Miguel Ruiz, tak bych přestala dělat co dělám a začala bych sama knihy psát. A že není jediný, kdo o takových věcech píše? A co teprve autoři detektivek? historických románů? vědecko-fantastických příběhů? Neměli bychom jim doporučit, ať jdou raději hrabat listí, protože stále dokola omílají stejná témata? ...raději zpět k věci: myšlenky jsou podány opravdu průzračně a jejich recyklace v rámci knihy je něco jako mantra, jejíž opravdový význam pochopíte teprve dlouho poté, co jste přesvědčeni, že už je vám dávno všechno jasné. Těžko se to popisuje. Čtyři dohody nebo desatero přikázání, je dobré si občas připomenout, jak se chovat - nejen k ostatním, ale i k sobě. Je nad slunce jasné, že tato kniha neprobudí vlnu nadšení v každém čtenáři bez rozdílu. Ovšem ten, kdo bojuje s démony a hledá možnost, jak se dostat z bludného kruhu, tomu bude světlem na konci tunelu. V tom šťastnějším případě pak může být základním kamenem mladému člověku, který své postoje teprve utváří. Její jednoduché a přímé poselství tak může najít cestu jak k dítěti, tak dospělému; k člověku kterékoli profese, kultury či vyznání. Nakonec si neodpustím poznamenat, že změnit se vyžaduje víc, než jen přečtení knihy. Nečekejte zázraky. Tím zázrakem jste vy sami.

between
12.02.2013 3 z 5

Zajímavé myšlenky, ale text se trochu opakoval. Dalo by se to napsat stručněji, i když opakování je matka moudrosti.

Moares
07.02.2013 4 z 5

Čtyři dohody jsou opravdu poučné dohody,které můžou positivně ovlivnit naše myšlení a dát nám jiný rozměr v životě. Je to užasné čtení ,ale trochu mi vadilo opakování stejných myšlenek,jakoby vnucení do paměti. Musím řict,že divadlo s J. Duškem je 100 a 1 . Knihu už bych asi nečetl,spíše bych šel na její div.představení.

barcc85
03.02.2013 4 z 5

Držet se těchto 4 základních pravidel, věřím, že bude mezi lidmi více lásky a klidu :)

mautina7
25.01.2013 2 z 5

Kniha, kterou jsem vzala do ruky na opakované doporučení blízkých. Navzdory značnému skepticismu jsem si tam našla pár myšlenek, které si z této knihy odnesu. Na druhou stranu opakování vět dokola a přehnaný symbolismus mě rozhodně neohromil, spíše jsem si připadala jak na setkání v americkém kostele, či na nějaké agitační akci.

Mievr
16.01.2013 4 z 5

Kéž by lidi vyspěli natolik, aby se místo peněz zajímali o životy ostatních lidí, zlepšovali jim náladu, rozdávali lásku, žili v klidu a pohodě v "nebi", přesně tak jak je to myšleno v této knize...pryč ze strachem, utrpením, zlem, pochybami...žijme své životy jak nejlépe umíme :)

lue
31.12.2012 5 z 5

Kniha plná pravdy. Věřím že spousta lidí co ji četla s ní má problém a je to pro ně škvár. Nedivím se, Česká povaha je závistivá, chamtivá, pomlouvačná, zlá, nepřející. Jiná alternativa je pro někoho cesta z toho malého pekla ven a čtyři dohody jsou chytrá cesta.

čohynka
11.12.2012 5 z 5

Knížka, která by neměla chybět v žádné knihovničce....

helmiczka
04.12.2012 5 z 5

Niektoré rady sympatické, určite dobrá vec na zamyslenie sa, ale netreba hltať úplne každé slovo :)

ŽabákDokvákal
16.09.2012 4 z 5

Ano, je pravda, že tato útlá knížečka nevyjeví čtenáři žádný dech beroucí, revoluční návod na to, jak mít šťastný život. Ale i přesto se v ní skrývají základní pravdy spokojeného života. Jsou to sice primitivní pravdy typu "věř sám v sebe", "nepomlouvej ostatní", "na každou věc je více uhlů pohledu", "odpouštěj", apod., ale i tak si myslím, že každému, kdo si tuto knihu přečte, to něco dá. Protože i když většina z nás tyto pravdy zná, ne každý se jimi řídí. A co jiného může změnit náš život víc, než to, že se místo ostatními lidmi budeme zaobírat sami sebou, více si věřit a užívat si každý den jako by byl poslední? Mě osobně kniha přišla čtivá i přesto, že jsem některé formulace o snu planety bral s nadhledem.

h.mose
13.09.2012 2 z 5

Ach jo, no ... myšlenky z knihy nejsou vyloženě špatné. Prakticky ke všemu, co si tam přečtete, si řeknete "fajn, ono to platí", ale co jako? Prostě nic! Je to jenom takový čtení. Šíleně přeceňovaná kniha, která z průšviháře pohodáře neudělá.