Čtyři dohody

Čtyři dohody
https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174299/bmid_ctyri-dohody-174299.jpg 4 2879 2879

Ilustrovaná kniha. Vychází k 15. výročí prvního vydání. Ve Čtyřech dohodách odhaluje Don Miguel Ruiz zdroj omezujících názorů, které nás připravují o radost a vedou ke zbytečnému utrpení. Čtyři dohody, založené na staré toltécké moudrosti, nabízejí silný kód chování, který dokáže rychle proměnit náš život v nový prožitek svobody, opravdového štěstí a lásky. Ruiz shrnuje v duchu Castanedy základní toltéckou moudrost a vyjadřuje jasně a čistě, co pro muže a ženy znamená žít jako mírumilovní válečníci v moderním světě. V toltécké tradici vede naguál člověka k osobní svobodě. Don Miguel Ruiz je naguál z rodu Rytířů orla a věnuje se předávání svých znalostí učení starých Toltéků.... celý text

Duchovní literatura Esoterika, astrologie, okultismus
Vydáno: , Pragma

The Four Agreements: A Practical Guide to Personal Freedom (A Toltec Wisdom Book) , 1997

Girasol
30.12.2017 5 z 5

Četla jsem tuto knihu před mnoha lety a následně viděla i v divadle Na Kampě představení Jaroslava Duška. Mnoho pravd a moudrostí je v této knize napsáno. Pro toho kdo se zajímá o zlepšení sebe samotného je tato kniha určena. Materialisti tuto knihu asi moc nepochopí.

Sudeda
26.12.2017 3 z 5

Je důležité si z každé knihy vzít jen něco. Dohody a poznatky z této knihy se určitě hodí každému člověku do života, sám se některými řídím a zlepšilo mi to nejeden vztah k dalšímu člověku. Určitě by měl člověk ale zůstat nohama na zemi a neměl všechno brát doslovně.

PavlínaAlžběta
20.12.2017 5 z 5

Bezpochybně nejznámější dílo od tohoto autora, které proslavil před mnoha lety zvláštním, humorným pojetím převyprávění herec Jaroslav Dušek. Knihu mám již mnoho let a když jsem ji četa před 10 lety, příliš se mě nelíbila, byla sice zajímavá teoriemi, ale nic co by mě zajímalo. Útlou knížku jsem si znovu vzala do parády před pár měsíci a četla jsem snad úplně jinou knihu. Čtyři dohody je věčné téma, které by mohlo změnit nejen celé lidstvo a možná i celý svět, bohužel se tomu tak nestane. Přesto je to čtivé, poučné, krásně napsané a hlavně a to nejdůležitější...PRAVDIVÉ. Vše co je v knize napsáno a popsáno, vystihuje nás lidi, naše chování, naše životy popravdě. Rady (dohody) by měl dodržovat každý a byl by život jistě jednodušší a hezčí.

BeyondHorizon
13.12.2017 odpad!

Tohle teda není kniha pro mě. Stačilo mi přečíst si obal a tušila jsem, co mě asi čeká. Ono vlastně stačí si přečíst pouze ten obal. Snažila jsem se ale do toho jít s otevřenou myslí. Učitelka ZSV toto zadala jako doporučenou četbu a prý se v ní dá najít hned několik psychologických směrů. Mám pocit, že mi nějak unikly.
Zklamalo mě to a to jsem od toho nic nečekala. Ze začátku jsem si říkala, že to ještě jde, jsme ochočováni, tohleto tamto... s něčím jsem i docela souhlasila, ale jakmile naskočily první dohody a mluvilo se o snu, peklu a nebi, šlo to do kopru. Rozhodně nejde o nějakou odbornou knihu popisující myšlenkový směr Toltéků, ale spíše jde o motivační knihu. Autor se vás snaží hrozně moc namotivovat ke změně svého života, což je v pořádku, pokud je to motivační kniha, ale formu si zvolil zoufalou. Příliš mnoho věcí se opakuje pořád dokola, jako by to jednou nestačilo. Jako by se vám autor snažil vymýt mozek.
Problém mi dělají i neustále dokola omílané "termíny" jako "osobní/veřejný sen, nebe, peklo, emocionální jed", apod. Opravdu nic jiného vymyslet nešlo? Ani nemluvím o situačních příkladech, jakých autor použil. Byly tak hloupě nereálné, až to bylo k smíchu.
Nedoporučuji, pokud chcete seriózní čtení. Na knize se mi líbilo jen, že se snažila nastínit alternativní způsob myšlení a vsugerovat nám, že za většinu utrpení si ve světě můžeme sami a nic si nemáme brát osobně, protože nikdo nikdy nic nedělá kvůli nám, ale kvůli sobě. Velmi nešťastně napsaná kniha.

Moncicak68
21.11.2017 4 z 5

Kniha je velmi zájímavá, naučí vás dívat se na svět jinak. Snažím se čtyřmi dohadami řídit,ale občas to nejde :D

Šimruška
02.11.2017 odpad!

Zbytečných 130 stran psaných zoufalou formou, chvílemi se mi chtělo i smát. Stačí si přečíst přebal knihy. Pokud si musíte přečíst tuto knihu, aby jste začal(a) žít lépe, je s vámi něco špatně.

Monini
01.11.2017 3 z 5

Podle mě záleží, s čím k této knize přistupujete a jestli chcete, aby Vám něco dala nebo nikoli. A taky v jakém rozpoložení a v jakém životním období se k ní dostanete. Já ji dostala do ruky v době, kdy jsem si začala řešit staré psychické bloky a pro mě byla (a stále je) velkým přínosem. K doplnění po přečtení doporučuji i Duškovo divadelní představení. Pokud Vás "ezo" věci neberou, nečtěte ji :)

madonna6956
30.10.2017 odpad!

Okolí touto knihou okouzleno, já nikoli. Nezaujal mě styl psaní. Snažila jsem se dát této knize několikrát šanci a nemohla jsem jí od úvodu dočíst. Není to tím, že bych nesouhlasila s moudrostí. Naopak s tou souhlasím. Spíš se mi nelíbil styl psaní a obecně.
Tajemství mi sedí víc! :P
V Duškově podání mě Čtyři Dohody přijdou mnohem vtipnější, lepší, má to větší šťávu. :)

Jaruš7
25.10.2017 4 z 5

Poznat jiný náhled na zdolání a vyrovnáním se s úskalím života je inspirativní.
Aurovka. Nevím, jestli je i v překladu do cizího jazyka stejně trefné vystižení , jako u nás v češtině, například význam slova a následný drsný dopad na tento význam jen odejmutím čárky nad písmenem; lék - lek, lékař - lekař, lékárna - lekárna.
Má poklona slovním tvůrcům českého jazyka, mám za to, že jsou to zašifrované legrácky,:-), ergo - naše mateřština je jasně nej.
Po shlédnutí divadelního představení Jaroslava Duška si knihu sem zaevidovat prostě musím, sem do prostoru zážitkových mimořádností patří.

EMANAOST
21.10.2017 5 z 5

Doporučuji.

LyttaNeyd
07.10.2017 5 z 5

Myslím, že z této knihy jsem si odnesla tak třikrát tolik, co si z knih průměrně odnáším. Četla jsem ji na doporučení jednoho velmi dobrého kamaráda s tím, že bych si prý obzvláště druhou dohodu měla vzít k srdci. Za dva dny jsem ji měla přečtenou a teď zkouším dohody uvést do praxe. Určitě si ji přečtu ještě alespoň jednou, abych ji lépe pochopila.

Nicméně neříkám, že je mi v ní všechno jasné – představme si třeba, že všichni čtyři dohody dodržují. Jaký pak má smysl někomu říkat, že ho milujeme, když on si to stejně nevezme osobně? Nebo existuje vůbec nějaký způsob, jak něco udělat pro ty druhé, aniž bychom z toho něco měli? Z knihy jsem pochopila, že pravděpodobně ne, což mi přijde dost smutné. Ale možná to jen špatně beru.

Ale i přes tyhle malé nejasnosti knihu všem doporučuji, je to v podstatě návod, jak se zbavit zbytečného trápení, o kterém ani nevíme, že zbytečné je.

bara5465
28.09.2017

Působivá knížka. No jo. Všichni přečíst.

evelýny
23.09.2017 5 z 5

Nejdříve jsem zhlédla několikrát divadelní představení pana Jaroslava Duška - královsky jsem se bavila.
Poté jsem zakoupila audioknihu. Zde jsem se již tak nepobavila, i když četl opět pan Jaroslav Dušek. Dalo by se říci, že základní filozoficko-psychologické myšlenky s možná i trochu náboženským charakterem, se stále opakují (několikrát jsem u audia usnula). Možná by kniha mohla být kratší, ale není opakování matka moudrosti?
Nevím, zda mně osobně ,,Čtyři dohody" změní život.. Zatím vím, že mi již někdy život usnadnily, i když jejich aplikace je v realitě opravdu složitá.
S nadějí v srdci doufám, že nás odhodlaných je na světě víc, i když svět to nezmění.

P.S: Evelyny, nevytvářej si žádné domněnky, neber si nic osobně, nehřeš slovem, dělej vše, jak nejlépe dovedeš a KONEČNĚ přečti tu knihu!

ROZKAZ! :-)))

Denninka
27.08.2017 1 z 5

Tento druh knih není pro mě. Souhlasím s názory většiny, že by myšlenky 4 dohod šly sepsat v kratším rozsahu. Zbytečně zdlouhavé.

Zlajda95
27.08.2017 2 z 5

Kniha nepochybně obsahuje pár obohacujících myšlenek. Ač zavání jistým způsobem ezoterikou, dá se říct, že se opírá o náboženství, filozofii a psychologii - jen zkrátka používá jinou terminologii. Bylo mi řečeno, že divadelní verze s Duškem je lepší/chytlavější, než kniha, tak se chystám shlédnout i představení.

Co mi v knize chybí, je nějaké pojednání o morálce. Když si knížku přečte nějaký vraždící psychopat, asi to přinese jiné plody, než bylo zamýšleno :D

veskrze
22.08.2017 5 z 5

Čtivá kniha s jednoduchou formou a krásnou grafickou stránkou. Poukazuje na běžné zákonitosti, které si je potřeba stále připomínat.

moncakovinka
22.08.2017 3 z 5

Asi jsem měla příliš velká očekávání. I tak ale věřím, že by si měl knihu přečíst každý, a to možná i vícekrát. Třeba se jí začne více lidí řídit... já bych to rozhodně potřebovala.

Jana283
22.08.2017 1 z 5

Je zajímavé, kolik lidí tuto knihu čte a je jí nadšeno. Je zajímavé, jak málo lidí se podle ní řídí. Přitom stačí znát desatero a chovat se podle něj (a nemusíte být věříci). A pak není třeba hledat nové moderní osvědčené návody ....

Guepp
21.08.2017 5 z 5

V poslední době se kniha stala tak nechutně profláknutou, že se mi do ní vůbec nechtělo. Říkala jsem si, že jde pouze o další super marketingový tah, ale pak mi došlo, že to možná bylo mnohem jednodušší... - knížka se stránkami nedostane ani ke 140 a tvrdí, že díky čtyřem jednoduchým krokům člověku změní život - to se prostě musí prodávat samo a ani na obalu nemusí být žádné nahotinky. Pak mi přišlo divné, že i lidé, kteří jdou hrdými čtenáři této knihy, se chovají pořád stejně, jen když ostatním radí, jak mají žít, použijí nějakou citaci z knihy a mají tendenci se tvářit velmi světácky. Ale nakonec jsem se ke čtení (nebo spíše poslechu) dostala, když jsem hledala nějaké mluvené slovo k domácí práci. Není to úplně nejpoetičtější první shledání, ale určitě toho nelituji. I když kniha nepřichází vlastně vůbec s ničím novým, dokáže to známé zabalit do srozumitelného textu, který je velmi logický a zní až trapně banálně, že si člověk i říká, že na to mohl přijít sám. Chápu, že většina lidí si Čtyři dohody koupí a po přečtení se ke knize už nikdy nevrátí, protože to přece už dávno vše zná, jen aby našla výmluvu, se do toho složitého dostat a přestat 1) hřešit slovem, 2) nebrat si nic osobně, 3)nevytvářet domněnky a 4) vždy dělat vše, jak člověk nejlépe dovedete. Knihu jsem si poté pouštěla pořád znova a znova, abych dokázala ty myšlenky více vstřebat - samozřejmě jich tam je mnohem více, než jen čtyři - a rozhodla se je zkusit aplikovat. VÁŽNĚ to není vůbec nic jednoduchého a je docela přirozené, že to člověka po pár nezmarech omrzí, ale věřím, že vytrvalost přinese ty správné růže. Někdy jsou situace, kdy opravdu nevím, jak se vyhnout porušení dohod a jedny dohody jsou pro mne důležitější než druhé. Prostě myslím, že je třeba k tomu přistupovat trochu osobitěji a když vám nesedne forma, jakou jsou myšlenky zrovna v této knize zpracovány, je fajn zkusit najít jinou knihu, abyste se dostali k obsahu a přímo k jádru myšlenky. Doporučuji každému.

Jacck
15.08.2017 1 z 5

triviální mix self-help psychologie s povrchním pop-duchovnem v hávu toltécké moudrosti. 4 triviální věty nafouknuté do velikosti knihy.