Cop

Cop https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373873/bmid_cop-3aV-373873.jpg 5 964 285

Tři ženy žijící ve třech různých světadílech, tři osudy: Indka, která patří k nejnižší společenské vrstvě – Italka, jež zdědí rodinnou firmu – Kanaďanka, která má skvělou kariéru v právnické firmě. Všechny tři spojuje touha po důstojném životě. Nikdy se spolu nesetkají, nevědí o sobě; a přesto se mezi nimi vytvoří intimní pouto – symbolické pouto vzpoury proti nepřízni osudu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

La tresse , 2017

LenkaGonn
18.03.2021 5 z 5

Překrásný příběh o silných ženách, které se rozhodly bojovat i když cíl cesty mohl být tragický.

Gooverka
16.03.2021 4 z 5

Skvěle napsaná prvotina, kde se setkáváme s třemi naprosto odlišnými ženami a jejich osudy, které se ale nakonec spletou dohromady. Úsporný styl psaní, krátké kapitoly a přeskakování z příběhu do příběhu pro mě tuto knihu udělaly dost zajímavou. Něco málo tomu chybělo, abych dala hvězd pět, ale celkově moc zdařilá kniha a těším se na další autorčina díla.

Skjaninka
13.03.2021 4 z 5

Jednoduché ako zapletenie copu. A aj napriek jednoduchosti príbehov sa čitateľ teší na to, keď sa to všetko rozpletie.
Samotné príbehy, či osudy žien zaujmú, nútia čitateľa nezatvárať knihu, ale aj tak to všetko bolo pritiahnuté za vlasy, cop sa aj napriek tomu rozplietol a aký taký dojem zanechal. Na spríjemnenie dlhej chvíle a ako dovolenkové čítanie, prečo nie.

3,5/5

Juagustin
09.03.2021 2 z 5

Oceňuji formu skládání tří příběhů korespondující s názvem knihy, oceňuji odlehlost jejich prostředí a přitom neviditelnou provázanost. Avšak kniha nenaplnila má očekávaní vyvolaná recenzemi na dbknih. Příběhy jsou příliš šablonovité, schematické, až naivní. Autorka mě nepřesvědčila, zdálo se mi, že popisovaná prostředí zná jen z hodně povrchního vyprávění. Vesničanka v Indii přece nedumá nad tím, že na rušné ulici nemají semafory. Ve vagónu třídy sleeper v Indii je sice binec a narváno, ale neběhají tam krysy;-) Ve špičových právnických firmách jistě není selanka, ale banda tak jednostranně oploštělých týpků se v jedné firmě nesejde. A že by dílenská dělnice, byť dcera majitele, z krachující rodinné firmy udělala za měsíc globální firmu v exkluzivním zboží... Navíc v poslední čtvrtině knihy už lze odhadnout zápletku "copu", a pak už to tak bez překvapení i dopadne... Kniha mi připadá dobrá jako námět na telenovelu nebo efektní celovečerní film, ale jako román v mých očích neobstála. Četl jsem po dva večery a ten druhý jsem se musel přemáhat, abych knihu otevřel:-(
PS: Kdysi jsem na stejné téma viděl dokumentární film italského režiséra Raffaele Brunettiho. Ten doporučuji, ten je ze skutečného života.

101evca
01.03.2021 4 z 5

Od knihy jsem neočekávala vůbec nic, vlastně jsem ani nevěděla, o čem bude. Možná i proto se mi četly jemně propletené příběhy tak lehce a příjemně jako pomalu tekoucí řeka.

Autorčiny přechody a spojení mezi jednotlivými lidskými příběhy v knize se mi zdály nenásilné a přirozené. Z postav mě nejvíce zaujala Smita a bylo mi docela líto, že jsem se o ní nedozvěděla více. Kniha totiž nepopisuje životní cesty tří žen, ale spíše zachycuje jenom krátký úsek jejich rozdílných životů, které se téměř neznatelně splétají.

Co mi na knize vadilo, bylo až přílišné upozadění mužských postav. Muži jsou zde jen okrajovými protagonisty, bez dialogů nebo větších vstupů. To je škoda.

Jinak ale zajímavé a milé čtení.

Janinkniznisvet
01.03.2021 5 z 5

Opravdu silné čtení. Tři hlavní hrdinky prožívají opravdu silné příběhy.

Karolína2425
28.02.2021 4 z 5

Skvěle podané příběhy tří žen napříč kontinenty. Nejprve je sledujeme při jejich běžných životech, pak jak se jim v životě něco porouchá a nakonec, jak situaci řeší a vyrovnávají se s ní.
Stručně, přesto poeticky a úderně napsané, text jde rovnou k věci. U každého příběhu jsem měla pocit, že na mě dýchla atmosféra. Občas mi bylo z čtení až úzko. Silné to příběhy.
Doporučovala bych vám nečíst anotaci, pak knihu více nasajete. Za mě velké doporučení

Gibis
28.02.2021 5 z 5

Tři naprosto odlišné ženy, z naprosto odlišného prostředí, dokonce ze tří různých kontinentů. Každá z nich v sobě musí najít sílu a odvahu změnit svůj život, změnit všechno. Dlouho mi vrtalo hlavou jak a jestli se příběhy těchto žen protnou, jak se tento "cop" splete. V jednu chvíli mě to ťuklo a už jsem věděla :)
Nejvíce mě zasáhl příběh dalitky Smity, vůbec jsem netušila o tak hrozných poměrech, v jakých dalitové žijí. Moc jsem jí držela palce, aby se jí podařilo uchránit svou dcerku Lalitu od stejného údělu.
Geniálně vymyšleno, krásně napsáno.

esma
24.02.2021 4 z 5

Chce to hodně odvahy změnit běh svého života a platilo to i pro tři protagonistky knížky Laetitie Colombani : u jedné převážil strach o budoucnost její dcerky, další vyděsila vidina finanční propasti, tu poslední donutila srovnat si priority její nemoc.
Takové nepřímé pobídnutí k přemýšlení o tom, zda každý/á z nás také nemá důvod něco ve svém životě změnit, pokud je čas ...

Janadvorackova
23.02.2021 5 z 5

Dalo by se říct, že kniha je spíše pro ženy, i když tady ne kvůli naivnímu romantickému obsahu, jak to u podobné literatury bývá. Já teda tohle označení fakt nemusím - pro ženy, pro muže, trhněte si. Ale obsahem a faktem, že i autorka v příběhu s muži buď nepočítala, nebo hráli druhé housle, se knížka pánům líbit nemusí.
Ani akci nehledejte, leda snad zarputilý vnitřní boj všech tří hrdinek.
A o to jde.

Indka má fakt nechutnou práci. Narodila se do společenské spodiny, čímž je předurčena k vynášení latrín honorace. A ne, že by na to měla lopatku. Rukama - do koše - šup. Dojde jí, že pro svou dceru stejný osud nechce a rozhoupe se k rozhodnutí, které tak trochu ovlivní ostatní dvě hrdinky příběhu, což ale platí, kouknete-li se na věc ze všech tří pohledů.

Italka je dcerkou majitele fabriky na úpravu vlasů. Ono se to řemeslo i nějak jmenuje, ale jsem líná to hledat. Zkrátka firma vykupuje vlasy a upravuje je a barví, aby z nich pak vznikly paruky, které z nejrůznějších důvodů člověk sem tam potřebuje.
Holce je dvacet a má ráda svého tátu. Jenomže něco se stane, něco zjistí a ještě se zaplete s cizincem.

No a Kanaďanka je bohatá právnička - svobodná mamča, která až do určité chvíle netušila, v jak mizerné realitě žije.

Konec je jako hluboký nádech po hodně dlouhé době intenzivního dušení.
Náhodný knižní výběr mi tentokrát vyšel, hurá!

simona5r
21.02.2021 5 z 5

Krásná kniha plná síly a odvahy žen z různých prostředí, kdy se přesto jejich osudy v závěru propojí.

zuzak07
15.02.2021 5 z 5

Velmi milé překvapení. Ke knize bych se vůbec nedostala nebýt doporučení, jelikož autorku vůbec neznám a ani jsem nepostřehla nějaké recenze. I když jsem si nevytvořila nějak silné pouto s hrdinkami, pouto mezi nimi mi to dostatečně vynahradilo. Takové závěrečné vyvrcholení a propletení mi vyrazilo dech. A styl vyprávění je také neotřelý a zajímavý.

kaja77
11.02.2021 5 z 5

Kniha rozhodně stojí za přečtení. Postupné střídání vyprávění o třech hlavních hrdinkách bylo bezva. Rozšířila jsem si obzory o Indii a tamním drsném životě...brrrr, sicilská Giulia mi byla asi nejsympatičtější, té jsem fandila. Ženu jako byla Sarah nechápu,obdivuji i lituji v jednom mixu...to chorobné zaměření na výkon je dost strašidelné.

Jurajovamaka
05.02.2021 4 z 5

Svoj výtvor venujem tisícom žien, spojených sieťou vlasov len. Ženám, čo milujú, rodia a dúfajú. Tisíckrát padnú, ale zas vstávajú, ktoré lámu, no nikdy nezlámu."
Čo majú spoločné tri ženy, z troch úplne odlišných kultúr? Silu a vytrvalosť žiť, aj keď im život rozdal zlé karty. Žiadne vyplakávanie nad osudom sa konať nebude, ba naopak. Schytia osud za pačesy a spletú vrkoč z troch prameňov vlasov.
Po otvorení knižky nájdete čarovný príbeh, ktorý je ukazovateľom, že dobrá kniha nemusí mať tisíc a jeden strán, aby sa s ňou čitateľ vžil.
Za mňa ÁNO :-)

Peyka
03.02.2021 5 z 5

Opět kvalitní Odeonka! Cop je příběh velkých obětí a ještě větších zisků. Autorka, povoláním herečka a filmová režisérka, vytvořila velmi působivý příběh tří žen, který se čtenáři vryje do paměti. Nejsem moc fanouškem feministické literatury, v některých titulek jsou muži až moc zatracováni a ponižováni, s tím já moc nesouhlasím, nicméně, toto dílo je jedno z nejlepších svého žánru, ačkoliv muži v něm působí apaticky, až zženštěle.

Sledujeme syrově popsané osudy na první pohled odlišných hrdinek (ano, hrdinek!), které spojí symbol pevného pouta - cop. Vlasy slouží odjakživa jako vizitka sebe samého, jakýsi odkaz našich předků. Autorka velmi krásně použila tento symbol k propojení osudů třech mladých, silných žen, které se nekompromisně snaží zbourat místní konvence a začít nový život. Spojení Smity a Giulie dopomůže Sarah k novému životu. Vybočení ze stereotypů, touha po svobodě a pevná vůle jsou transkontinentální. Každá z žen musí v životě něco obětovat, Smita svoje vlasy, Giulia ukončí dříve své mládí a Sarah svůj zdánlivě dokonalý život přední montreálské advokátky. Myslím, že ženy minulosti bojovaly za lepší zítřky, abychom se měly co nejlépe. To samé bychom měly dělat my, ženy moderní doby a ženy budoucnosti. Podle mě se s touto knihou ztotožní každá čtenářka, i v tom nejzapadlejším koutě světa. Takže, holky, buďte otevřené, spontánní, cílevědomé a neoblomné!

Téma tabu je v knize také obsaženo, je třeba o problémech mluvit, nebát se rozvést konverzaci. Nepřiznání si problémů právě způsobuje vnitřní neklid a tím způsobená vážná onemocnění. "Když se o něčem nemluví, neexistuje to," což je pěkná blbost. To neplatí jen pro ženy, někdy si sami prostě stačit nebudete.

85098211
29.01.2021 5 z 5

Kniha popisuje osudy a životy tří silných žen nejen z různých zemí, ale i kontinentů. Tedy jen jejich část, autorka však u každé nich vystihla určitý bod zlomu, od kterého se potom odvíjí další vyprávění. Vůbec jsem to nečekala, ale kniha mne úplně pohltila. Čtenář se nesmí nechat zmást poměrně malým počtem stránek, protože autorka i na tak malém prostoru stvořila velký příběh, kterému se jen tak něco nevyrovná. Smita, Giulia a Sarah. S těmito ženami se v knize setkáme a budeme je (alespoň na malou chvíli) na jejich cestě doprovázet. Osobně se mi nejvíce líbila indická část, která mne naprosto fascinovala a Smitu jsem obdivovala. Asi z toho důvodu, že zde jsem měla pocit, že tato žena musí překonat v podstatě nemožné. Jen by mne zajímalo, jak její život pokračoval dál? Ale samozřejmě také ostatní dva osudy jsou zajímavé a nakonec se určitým způsobem protnou. Víc už však prozrazovat nebudu a knihu doporučím.

Miretti
18.01.2021 5 z 5

Zdánlivě tři naprosto odlišné příběhy tří žen , žijících odlišným způsobem života tak moc, jak to jen může být. Přesto se jejich osudy zapletou, jako ten cop v názvu. Krásné a milé čtení. Každý z příběhů má veliké poselství...a já jsem ráda za svůj obyčejný život...

Eduarda
14.01.2021 4 z 5

200 stránek o síle, odvaze i hrdosti a hlavně o odhodlání žen vyhrát boj o svůj život, ať už v jakémkoliv smyslu. Konec bych ocenila méně idylický a explicitní, podle hesla méně je někdy více (a neuvěřitelně mě iritoval poněkud banální doslov), ale celkově je pro mě Laetitia Colombani rozhodně objevem a doufám, že se brzy dočkáme i překladu další knihy.

petrucha86
11.01.2021 5 z 5

Na knihu jsem narazila úplnou náhodou a díky za to! Tři příběhy a tři odvážné ženy, odhodlané postavit se svému osudu. Některá sebere odvahu dříve, jiná později, ale nakonec se žádná nevzdá a jejich životy se nakonec velmi symbolicky a jemně protnou. Jediné, co mohu vytknout, je pak urychlený závěr, klidně by mohlo být rozepsáno na dalších 100 stran a vůbec by to nevadilo :)

Misoso
10.01.2021 4 z 5

Páčila sa mi veľmi, žiadnu podobnú knihu som nečítal.
Prajem príjemný zvyšok dňa. :D

Indie francouzská literatura Itálie osudy žen rakovina prsu

Lætitia Colombani
francouzská, 1976