Cop

Cop https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373873/bmid_cop-3aV-373873.jpg 5 964 285

Tři ženy žijící ve třech různých světadílech, tři osudy: Indka, která patří k nejnižší společenské vrstvě – Italka, jež zdědí rodinnou firmu – Kanaďanka, která má skvělou kariéru v právnické firmě. Všechny tři spojuje touha po důstojném životě. Nikdy se spolu nesetkají, nevědí o sobě; a přesto se mezi nimi vytvoří intimní pouto – symbolické pouto vzpoury proti nepřízni osudu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

La tresse , 2017

broskev28
02.06.2021 4 z 5

Kniha, která nepatří do skupiny "za týden už nebudu vědět, o čem byla."
Možná není dokonalá, ale určitě ve vás něco zanechá. Tři příběhy, které podávány odděleně by asi neměly ten správný efekt - neuvěřitelný indický vás zahltí hrůzou; Sicílie dnešní doby, ale stále jednou nohou v patriarchátu, by sama o sobě asi příliš netáhla; svobodná a benevolentní (?) kanadská společnost, vlastně nic nového a překvapivého. Teprve jejich spletením do copu ostře vyniknou nejen rozdíly a kontrasty, ale i rysy společné: stále platí, že ve všech pramenech copu mají ženy život složitější.
Už mnohokrát jsem přemýšlela, jak by vypadal můj život, kdybych se narodila jinde, nebo jindy. Tady jsem dostala malou ukázku, ochutnávku možností. Vedle toho, opět jako kontrast, osvícenství sikhů, které vypadalo velmi lákavě, tam by se feministky (a zřejmě ani církevní hierarchie) neuplatnily.
Takže děkuju databázi za výborný tip, autorce za skvělé souběžné "filmové" vidění a jsem zvědavá na názory našich čtenářek.

niki-chan
01.06.2021 3 z 5

Zajímavý příběh o 3 zajímavých ženách z různých kulturních prostředí. A osudy všech jsou zapleteny v jeden cop, aniž by o tom tušily. Dobře se čtoucí příběh o ženách, kterými můžeme být i my.

Evina74
27.05.2021 5 z 5

Tenoulinká knížka nikoliv svým dějem. Silné příběhy 3 žen ze 3 kontinentů spletené v cop. Na tuhle knížku rozhodně nezapomenete. Vím, že si ji přečtu za čas ještě jednou.

stejsdan
27.05.2021 5 z 5

Knížka mě příjemně překvapila, krásně popisuje osudy tří na první pohled zcela odlišných žen (různé země, různé vzdělání, národnost apod.), ale tyto ženy řeší svoje problémy v podstatě stejným způsobem - silnou vůlí, odvahou, sebezapřením, odhodláním...na konci se jejich příběhy úžasně a nečekaně propojí, bylo mi líto, že už je konec....Určitě doporučuji k přečtení :)

katasokolov
27.05.2021 5 z 5

Tři příběhy tří silných žen z různých kontinentů, které se protnou ve velmi emotivním finále. Rozuzlení příběhu sice není ničím překvapivým, ale velmi zdařile zpracovaným ukončením celé knihy. Nejvíc mě asi dojala životní cesta Smity (když se podíváte na její život v kontrastu se životy dalších dvou hrdinek příběhu, a zejména na ty otřesné životní podmínky, které panují v tzv. nejlidnatější demokracii světa, tak je Vám z toho hodně úzko, mně tedy alespoň bylo). Všechny hlavní postavy knihy se musí vzepřít osudu a najít v sobě sílu bojovat a vyhrát, ať už se jedná o bitvu s nemocí, ostrakizací, špatnou finanční situací či předsudky druhých. Byť se mne nejvíc dotknul příběh Smity, i další dvě dějově linky byly velmi silné a plné emocí. Tak jak je Indie v mnoha ohledech zpátečnická, je taková i vyspělá západní civilizace, kdy vidíme, že lidé se zde posuzují zejména dle jejich výkonnosti, a pokud ji daný jedinec již nemůže dodávat v tom správném poměru, pak je ostrakizován a označen stejně jako byla naše indická hrdinka. Knihu rozhodně doporučuji, především kvůli její výpovědní hodnotě o tom, jak je svět i v dnešní době stále rozpolcený a lidé naprosto rozdílní a žijící ve velmi kontrastních podmínkách. Jak já s oblibou říkám, dnešní svět je zejména o extrémech a tato kniha Vám jich pár ukáže. Bylo by hezké, kdyby se jednou, třeba v ne tak vzdálené budoucnosti, podařilo dojít ke kompromisům a nějaké střední cestě, a to ve všech stěžejních oblastech života.
Pokud bude ten avizovaná film, rozhodně se podívám !!

david9690
15.05.2021 5 z 5

Tuto knihu jsem zařadil do čtenářské výzvy pro letošní rok v rámci úkolu Kniha s pruhovanou obálkou. Další důvody pro výběr zrovna této knihy byly také doporučení mě ženy, mého kamaráda Davida a také protože mě na databázi zaujala anotace, pozitivní komentáře a vysoké hodnocení předchozích čtenářů. A musím říct, že se připojuji k názoru většiny a po přečtení této knihy jsem rád, že jsem zrovna toto dílo vybral. Asi nejmenší sympatie měla u mě Sarah, její životní styl je mi řekněme cizí, ale to jak ji autorka "srazila na kolena" a dramaticky změnila její nazírání na svět a hodnoty bylo popsáno opravdu skvěle. Knížka se četla výborně, dějově to bylo svižné, reálné, bez zbytečného patosu a klišé. Na konci se ty tři na sobě úplně nezávislé osudy žen krásně propletly a knížka má otevřený konec plný naděje. Nic se neděje zbytečně, vše má svůj smysl a až zpětně člověk zjišťuje, že ho tyto nepříjemnosti posilují, pozvedají a dělají z něj lepšího člověka. Všechno zlé je pro něco dobré a nikdo by neměl rezignovat, protože bez boje a úsilí se tato "transformace zlého v něco dobré" prostě nemůže uskutečnit.

burg
12.05.2021 5 z 5

Výzva 2021. Kniha s pruhovanou obálkou. Snažil jsem se co to šlo, abych se vyhnul vězeňskému prostředí, potažmo holocaustu, protože po několika přečtených titulech hned za sebou už nemám na něco takového sílu. Proto Cop. A dobře jsem udělal - příběh tak spletitý, jak jen cop může být. Jsem moc rád, že i když se příběh zakončil celkem romanticky (kolikrát to takhle skončí v životě?), vyhnula se spisovatelka zbytečnému patosu. A že ač každý pramen onoho copu začíná jako samostatný a celkem křehký dílek, tak vše končí jako jeden pevný spletenec. Zkrátka příjemné čtení, velmi příjemné!

vodovodnice
11.05.2021 5 z 5

Až mne překvapilo jak jemný a zároveň silný je příběh hlavních postav.
Už dlouho jsem nepotkala knížku, která se čte tak lehce a zároveň zanechá tak hluboký dojem.

alenkacermi
08.05.2021 5 z 5

Silný příběh. Málokdy sáhnu po tak tenké knížce, tady to bylo díky mým oblíbeným čtenářům. Díky jim.
Smita a všechny ženy v Indii - můžeme si jen vroucně přát, aby to , co tam zažívají, skončilo a mohly žít v klidu a důstojně. Věřím, že díky takovýmto ženám, které bojují a nevzdají se, se to podaří.
A to jsou přesně ty momenty, kdy děkuju všem....přírodě, osudu, náhodě..... že jsem tam, kde jsem.

Zuzaa
05.05.2021 4 z 5

Moc hezký příběh, hlavně indická linka je dechberoucí a otevírá oči.
Celá kniha je krásný podnět k zamyšlení, kde vznikají věci, které nosíme a využíváme a jaká je cesta, toho čím se obklopujeme. Kniha by klidně mohla být silnější, příběhy byly zajímavé a určitě by snesly, aby se do nich čtenář více ponořil.

Čtenářka73
04.05.2021 5 z 5

Knížka spletená z osudů tří žen, které od sebe dělí snad úplně všechno – vzdálenost, sociální postavení, životní úroveň i problémy, které musí nebo chtějí řešit. Spojuje je ale odhodlání změnit svůj život a nepoddat se osudu, který se zdá nevyhnutelný.
Osobně na mě nejvíc zapůsobil příběh Indky Smity a její dcerky.
„Nedovol nikomu, aby tě odvrátil od tvé cesty... Musíš vytrvat. Život si pro tebe přichystal velké věci.“

kramver
03.05.2021 5 z 5

Různé ženy, různá místa, různý věk, společenské postavení i životní příběhy. A přesto mají tolik společného. Odvahu, touhu, bojovnost, životní energii a důstojnost. Místy smutné čtení, přesto však plné naděje a optimismu. Tak hezky se to četlo, že jsem knihu přečetla za jeden den. Vždycky si u takových knih snažím představit, jak bych reagovala já. Byla bych tak rozhodná jako Giulia, tak neskutečně odvážná jako Smita nebo ambiciozní jako Sarah? A jak je možné , že příběhy Sarah a Smity se skutečně mohou odehrávat ve stejné časové rovině a ne v odstupu 100 let? Ale i když životní podmínky hrdinek jsou velmi různorodé, Všechny příběhy se protnou, propletou se jako samotný cop v názvu. A to co je spojuje je snaha nevzdat se, odvaha riskovat a touha jít si za svým snem.

bod
02.05.2021 5 z 5

I když by se dalo říct, že to bylo trochu prvoplánové a možná i malinko neumělé, tak pocit z knížky je silný...

Anyzz
22.04.2021 5 z 5

Tři ženy, odlišná postavení, odlišné profese, odlišné národnosti. Každá z žen je jiná, a přesto mají něco společného: jsou plné odhodlání, síly, nezlomnosti a touhy po svobodě. Tyto ženy se neznají, ale přesto se jejich životy nakonec propletou a spojí do pomyslného copu, pevně svázaného dohromady. Nádherný příběh, ke kterému se jistojistě v budoucnu vrátím. Děkuji za vnitřní sílu, krásu a naději této knihy.

1alena1
21.04.2021 5 z 5

Tři příběhy tří žen z různých koutů světa. Perfektně popsané tři kontrastní způsoby života pouze s jedním společným prvkem a to je silná žena. Přes propastný rozdíl životní úrovně jednotlivých hrdinek mají právě to společné, že se vzepřeli svému osudu, ač výsledek jejich konání je značně nejistý, šly do vymanění se z nepřízně tohoto osudu. Kéž ta trnitá cesta vždy vede ke slunci, ta naděje tady vždycky je. Všechny tři ženy splňují moji životní filozofii, že "ženská vydrží víc, než člověk". Děkuji za tuto knihu.

Renatka11
14.04.2021 5 z 5

Tři příběhy žen z různých koutů světa, nádherně spletené v jeden cop. Silné, dojemné, inspirativní, krásné! Řadím mezi své srdcovky.

katka.oo
13.04.2021 5 z 5

Moc pěkná kniha o vnitřní síle a odvaze 3 žen, jejichž osudy se na konci propojí. Doporučuji k přečtení.

bublifut
03.04.2021 5 z 5

Málokdy člověk narazí na opravdu krásnou knihu a mě se to povedlo tady u toho titulu. Výjimečně mi sedla. Krásný překlad, výborně se čte. Prostě čtenářský zážitek. Díky.

costawa
01.04.2021 5 z 5

Krásná. Poutavá. Dodává odvahu bojovat, plnit si sny, vymanit se z předsudků nebo cizích očekávání o sobě samém.

jaroiva
18.03.2021 4 z 5

Indická linka mě hodně oslovila. Připomněla mi všechny zážitky, které se mi po návštěvě Indie nesmazatelně vryly do paměti.
Italská a kanadská už byly slabým odvarem té indické.
Poměrně brzy bylo jasné, čím se spojí osudy. Ale stejně to zůstalo zajímavé.
Koncem mě zaujala myšlenka "naučit se žít jinak". Za příběhem 3 žen je mnohem víc, než se zdá.

Indie francouzská literatura Itálie osudy žen rakovina prsu

Lætitia Colombani
francouzská, 1976