Co život dal a vzal

Co život dal a vzal

Úsměvná vyprávění americké autorky Betty MacDonaldové si získala oblibu svou bezprostředností a upřímností. Pod titulem Co život dal a vzal vyšly tři její práce - Kdokoli může dělat cokoli, Morová rána, Dusím se ve vlastní šťávě - navazující na její neméně populární knížku Vejce a já. MacDonaldová čerpá náměty výhradně z vlastního života, popisuje, co ji potkalo dobrého i zlého. Znovu přivádí k životu nesčetné množství lidí, s nimiž se setkala třeba jen letmo, nebo ať už její osudy ovlivnili významněji. K nejsilnějším a nejvýraznějším částem trilogie patří díl Morová rána, kdy vypráví o svém pobytu v tuberkulózním sanatoriu. Ať už ji však potkává cokoli, nikdy se beznadějně nepropadá do sebelítosti a pesimismu, vždy hledí kupředu s nadějí a vírou, že se vše dobře skončí. A právě pro tuto schopnost přenášet na čtenáře svou nezdolnou víru v člověka, který se nevzdává a svou činorodostí, elánem a dobrou náladou za všech okolností dokáže překonat všechny překážky, sklidila Betty MacDonaldová tak nevídaný úspěch, který uplývající čas v nejmenším neoslabil. Vydavatel: Argo...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31421/co-zivot-dal-a-vzal-31421.jpg 4.5774

Anybody Can Do Anything - The Plague and I - Onions in the Stew

Literatura světová, Biografie a memoáry
Vydáno:, Argo

Ottovka

Moc příjmené čtení na zimní večery... Kniha zahřeje u srdce

knihovniceVS

Jediná kniha, kterou jsem v životě ukradla (na mou omluvu, je to víc než třicet let)... :-) a udělala bych to znova, kdyby nebylo zbytí :-D

anamor.avonoz

Tuhle knížku můžete otevřít kdykoliv na jakékoliv straně a číst ...a pak zase zavřít.
Sice ji celou znáte, ale pokaždé vás i přes své chmurné pasáže rozveselí a pobaví.

Agatha84

Průběžně se ke knize v průběhu života vracím a zatím mě nepřestala bavit. Kéž bych měla takovou schopnost nadledu a sebeironie jako autorka :-)

Pavlína79

vtipné, čtivé, i když všechna témata taková nejsou, důkaz, že vše lze brát s lehkostí a humorem

Trixina

Souhlasím s tím co už zde bylo řečeno - Bettynka dokáže svojí tvorbou pohladit na duši a zahnat chmury. Dokáže barvitě popsat svoje příbuzné, situace v plicním sanatoriu nebo přírodu na ostrově Vashon - že mám pocit, že stojím uprostřed toho všeho. Vracím se k této knize už od dětství.

agatha2

Knihu jsem poprvé četla někdy na střední a od té doby se k ní čas od času vracím. Je napsaná prostě skvěle. Autorka dokáže bez zbytečného patosu a sebelítosti hovořit o věcech, které ji potkaly na její životní pouti. Pro mě poselství této knihy tkví v tom (hlavně tedy její prostřední části s názvem Morová rána), že i když jde někdy o život, s humorem jde všechno lépe. Takto na mě kniha působila již kdysi dávno a působí na mě dodnes, a proto se k ní vždy ráda vracím.

Katka2382

Tuhle knihu miluji už od dětství a pokaždé se k ní ráda vracím.Je to prostě knížka na celý život.

čtenářka4

Skěválá kniha, milá a upřímná. Vše je popisováno s takovou lehkostí, humorem a nadhledem, i když to tak mnohokrát není. Nejvíce se mi líbila Morová rána.

Jája92

Zajímavá kniha , která se čte sama.

Lessana

Ech, toto nie je literatúra pre mňa, priatelia. Navnadili ste ma svojimi nadšenými reakciami, no nemôžem sa pridať. Nepripadalo mi to ani vtipné, ani milé, ani múdre, ani láskavé. Presne naopak.
Autorka čerpá inšpiráciu zo svojho života - v poriadku, nie je prvá ani posledná, veď život píše tie najoriginálnejšie príbehy. Mala som však pocit, že jednotlivé zážitky majú cenu len pre ňu. Nedokázala im dať to všeplatné, čo by malo výpovednú hodnotu pre všetkých.

Chloe12

Moje první kniha ke které se budu neustále vracet.

evelinka
16.12.2017

Knížka, po níž sáhnu, když je mi smutno. Univerzální lék!

medlovice
09.11.2017

Můj komentář je v pořadí pod číslem sto a po sté je nadšený. Zábavné a přitom milé, humor Bettynky nikdy neomrzí. A ta její setra Mary. na té něco je.

Hakem
29.10.2017

Dalsi z mych oblibenych knih od teto autorky. Popisy tezkeho zivota za velke hospodarske krize, boj s tuberkulozou a nakonec tezky zivot s dospivajicimi detmi. Vse popsane vtipne, optimisticky, proste radost cist. Na kazdou spatnou naladu, misto antidepresiv precist neco od Betty! :)

micha-ella
22.10.2017

Knížky této autorky jsou moje nejmilejší.

Kačta
12.10.2017

Moje největší srdcovka! Četla jsem jí už asi padesátkrát a minimálně padesátkrát ji číst ještě budu. Kniha na volné odpoledne, na pobyt do nemocnice, na dovolenou, na noční nespavost, prostě na všechno. Nejradši mám část Morová rána, kde je tak reálně a zároveň s nadhledem popsaný pobyt v sanatoriu, že si úplně připadám jako bych tam ležela taky. Třetí část - Dusím se ve vlastní šťávě - šlape Morové ráně na paty, a nejméně mě oslovila ta první - Kdokoli může dělat cokoli. Což ovšem neznamená, že by nebyla stejně tak dobrá :)

ochwey
10.10.2017

4,5*! Pro mě zábavnější než Vejce a já, ale nějak to postupně opadalo. První část - Kdokoli může dělat cokoli - jsem si užila nejvíc (protože je mi 25 a a strasti s nástupem do práce se mě taky týkají? protože se do toho nejvíc prolínal i skutečný svět a hospodářská krize?), smála jsme se nahlas a citovala jsem ty nejlepší kousky, ta byla na 5*, zbytek na 4*, ale třeba do toho dorostu - čteno do čtenářské výzvy jako Oblíbená kniha rodičů a madr má nejradši část třetí, tak třeba až budu starší, bude to jinak.
A stejně jako Vejce - i tuhle si dokážu představit otevřít jen tak na kterékoliv stránce a prostě číst...

poter
04.10.2017

Jedna z nejkrásnějších knížek jakou jsem kdy četla,vím ,že tuhle budu mít doma stále:-))poslouchala jsem i mluvené slovo a jsem schopná poslouchat donekonečna:-)

hedus62
29.09.2017

Tu to knihu jsem četla asi 100x je to moje bible , vždy po jejím přečtení se mi zdá život hezčí.

ArwenAragorn
19.09.2017

Úžasná kniha, ke které se vždycky ráda vracím, která se neomrzí, z níž si pamatuji celé pasáže. Betty MacDonald je podle mě záruka kvalitního humoru, což u autorek (tím chci říct ženských) není moc časté. Hvězdiček by si zasloužila daleko víc, stejně jako její prvotina Vejce a já.

Stanenka
17.09.2017

Nejvíc mne bavila třetí část knihy. Některé pasáže byly zdlouhavé, četla jsem knihu fakt dloouho. Ale kladně hodnotím, že věřím, že spisovatelka všechno zažila (netuším, jestli tomu tak opravdu je ve všech případech-příbězích).

harena
16.09.2017

Humorná, lehká, optimistická a padne-li na vás zádumčivost, melancholie, deprese, trudnomyslnost, světabol, prostě splín, tak se vsadím, že ji tato skvělá knížka vyžene. A jak píše čtenář sycek " v případě těžkých chvil dá sílu bojovat dál". Věřím, že je to nezbytná četba v případě ztroskotání na opuštěném ostrově. :))))) Doporučuji.

intelektuálka
16.09.2017

Vtipně pojaté vyprávění o boji s nemocí.Kdo přečetl, může autorce jen fandit.

bekule
02.09.2017

Nejvíc mi utkvěla v paměti Morová rána a s velkou chutí jsem ji četla při pobytu v nemocnici.

slimáčik
24.08.2017

Pred mnohými rokmi mi táto spisovateľka svojimi vtipnými postrehmi a múdrosťou cez knihu prežiarila niekoľkomesačný pobyt v nemocnici v sádrovom skafandri. No a cez kapitoly o pobyte v sanatóriu som si ju adoptovala za staršiu sestru v trampotách. :D

MOu598
17.08.2017

Četla jsem několikrát. Podle mých poznámek:
Tři různá vyprávění, ze života autorky.
Optimismus, vyprávěčství, láska k lidem.
Čtivé. Knížku miluji.
Citát:
"Můžeš, když musíš."
"Lenoch nikdy nepozná radost z odpočinku."

GabrielleE
07.08.2017

Jedna z nejlepších knížek, co jsem četla. Poprvé jsem jí otevřela asi ve dvanácti letech a poté se k ní několikrát vrátila.
Knížka je humorná, lehce se čte. Výborně se u ní bavím.

Ajinka126
30.07.2017

Humorné a lehké. Je až k neuvěření, že to jsou skutečně něčí memoáry.

eva.haf
28.07.2017

Když jsem tuto knihu dočetla, bylo mi jako kdyby odešla nejlepší přítelkyně.