Co to žere a kde to spí

Co to žere a kde to spí https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/443681/bmid_co-to-zere-a-kde-to-spi-z5L-443681.jpeg 4 214 65

Obrovské vesmírné překladiště Terango (neboli Terminál Sycango) je kromě přistávacích a odletových ramp kompletně vybudováno pod povrchem planety a personál tvoří jedenáct tisíc lidí a přes dva tisíce androidů. V podstatě jde o město s kompletním vybavením a servisem. Všechno funguje tak, jak má, až do chvíle, než se začnou ztrácet lidi. Na Zemi se o tom nic neví, dokud se neztratí dcera náměstka baltimorské FBI. Náměstek na Terango pošle vyšetřovatelku Moiru Glaceovou. Jednak mu byla protivná a potřeboval se jí zbavit, jednak mu bylo jasné, že pokud má na Terangu někdo šanci něco vyšetřit, tak jedině drzá neřízená střela, což Moira je. Agentka hned po příletu pochopí, že je vetřelcem v dokonale funkčním, ale zároveň dokonale uzavřeném systému, který za všech okolností drží při sobě, a to včetně umělé inteligence, řídící veškerý provoz Teranga. Ostatně jinak by to ani nešlo, protože černý obchod (zbraně a drogy) tvoří třicet procent provozu překladiště. Systém si velmi rychle zanalyzuje, že Moira ten svůj vyšetřovací čumák strčila příliš hluboko do jeho struktury, a tudíž už se na Zemi vrátit nemůže. Moira má však na věc úplně jiný názor.... celý text

sebikus
07.01.2020 5 z 5

Klasická Hetešovka, akorát ve vesmíru, bez koulí - ženská ale co má koule...Baltimor tam byl, Jack Daniels taky, i když vodka hrála prim a v rámci šetření už se nekouří Camelky :D
Napínavé to bylo, ale konec předvídavý. Oddechové čtení, styl mám rád a tak se to četlo dobře. Jestli to chcete trochu v jiné verzi s opravdovými koulemi, tak kniha Skrytá rizika kvantové démonologie.

Hellrampage
02.01.2020 4 z 5

Výborná oddychovka s priamočiarym detektívnym dejom. Hlavná postava je správne drzá, takže si moc priateľov na novej planéte, ktorú ovláda pokročilá umelá inteligencia, neurobí. K tomu pripočítajte samostatné mesto bez zákona s poriadne rozbehnutým čiernym trhom a izoláciou od Zeme. Na to, že to malo vyše 400 strán, tak to výborne odsýpalo. Len ten koniec je príliš rýchlo ukončený, no na druhú stranu, bol som s ním spokojný.

A teraz si idem zapáliť žvárinku, dám si kolu s vodkou a pustím si Larryho playlist.

Drowned
29.12.2019 5 z 5

Před hodinou jsem dočetl závěrečné řádky posledního letošního románu pána Heteši a nějak nemohu opustit myšlenkami to čeho jsem byl tichým svědkem. Abych utřídil myšlenky a vepsal je nějak smysluplně do tohoto formuláře poslouchám playlist Larryho Zanoffa odvysílaného v pořadu Mé velké tajemství na rádiových vlnách Teranga.
Příběh opět originální, skvěle podaný, trochu detektivní, místy vtipný i napínavý se sympatickou mladinkou neřízenou střelou - agentkou FBI Moirou Glaceovou pocházející jak jinak než z Baltimoru. Prostředí Teranga je hodně ponuré a Mozek řídící celou planetu příběhu dává potřebnou šťávu. No a ten závěr... Za mě je "Co to žere a kde to spí" parádní kniha a nesmírně se těším na další autorovo sci-fi.

Ládja
17.12.2019 4 z 5

Mé první setkání s panem Hetešou. Dobrá vesmírná detektivka se zajímavým nápadem. Škoda toho konce. Čekal jsem něco jiného a jak občas bylo něco natažené, tak konec mi přišel zas moc uspěchaný a několik desítek stránek by se hodilo. Nejspíše si ještě od pana Heteši něco najdu a přečtu...

marlowe
12.12.2019 5 z 5

„To myslíte vážně?“ zíral na ni Larry vyděšenýma očima.
„Teď už jde jen o to zjistit, co to žere a kde to spí.“

Na mou duši, na psí uši, tohle se vážně povedlo.
Už si ani nepamatuju, kdy jsem si nějaké scifíčko TAKHLE užil a vychutnal!

Larry Zanoff ho zastihl s nohama na stole, zakončenýma teniskami a opatrně uloženýma mezi plechovkou piva a šálkem kávy.
„Máš chvilku?“ zeptal se zbytečně, protože Will vypadal, že má nejen chvilku, ale třeba celý den.

Ke své hanbě přiznávám, že "Co to žere…" byl můj první Heteša – ale jak vidím, rozhodně ne poslední.
Čekal jsem nějaké kulhánkovsko-kotletovské masakroidní krvavé lázeňské wellness, ale dostalo se mi čistokrevné, nefalšované, realistické "vědecké fantastiky" nejvyšší úrovně. Parádní a veskrze logický příběh, uvěřitelné postavy, výborná zápletka s detektivní linkou, akceptovatelná psychologie, neagresivní a po kapkách podávané napětí, všudypřítomný, sarkasmem říznutý humor a to vše opepřené úžasnými dialogy, zabalenými do jiskřivé drsoňovské dikce… Fakt zážitek. (A to jsem se ani nezmínil o umělé inteligenci neboli entitě, zvané Mozek…)

„Miki je android. Má na starosti energoblok, ale v manuálu je napsáno, že má i zásuvný medicínský modul.“
„Tak mu ho hlavně nezapomeňte zasunout.“

Petr Heteša dokázal to, co se povede málokomu: dát románu nejenom neotřelý, výjimečný a lehce zapamatovatelný název (díky němuž jsem po knížce také sáhnul), ale i vymyslet skvělý konec (a když říkám SKVĚLÝ, tak opravdu skvělý je, to mi věřte!!!), originální punktum, za které dávám šestou hvězdu navíc.
Tu sedmou pak uděluji za nostalgický "starý fláky pro noční ptáky", které vás budou provázet po celých 450 stran textu. Protože playlist Larryho Zanoffa je sestavený jen z prověřených pecek – a milovníci sedmdesátek si tuhle muziku můžou připsat jako bonus navíc.

Moira si prohrábla vlasy.
„Tak jo. Z lidské stránky, kdybych byla vaše dcera…“
„Nestrašte mě.“

Poctivých 100%.