Co to žere a kde to spí

Co to žere a kde to spí https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/443681/bmid_co-to-zere-a-kde-to-spi-z5L-443681.jpeg 4 214 65

Obrovské vesmírné překladiště Terango (neboli Terminál Sycango) je kromě přistávacích a odletových ramp kompletně vybudováno pod povrchem planety a personál tvoří jedenáct tisíc lidí a přes dva tisíce androidů. V podstatě jde o město s kompletním vybavením a servisem. Všechno funguje tak, jak má, až do chvíle, než se začnou ztrácet lidi. Na Zemi se o tom nic neví, dokud se neztratí dcera náměstka baltimorské FBI. Náměstek na Terango pošle vyšetřovatelku Moiru Glaceovou. Jednak mu byla protivná a potřeboval se jí zbavit, jednak mu bylo jasné, že pokud má na Terangu někdo šanci něco vyšetřit, tak jedině drzá neřízená střela, což Moira je. Agentka hned po příletu pochopí, že je vetřelcem v dokonale funkčním, ale zároveň dokonale uzavřeném systému, který za všech okolností drží při sobě, a to včetně umělé inteligence, řídící veškerý provoz Teranga. Ostatně jinak by to ani nešlo, protože černý obchod (zbraně a drogy) tvoří třicet procent provozu překladiště. Systém si velmi rychle zanalyzuje, že Moira ten svůj vyšetřovací čumák strčila příliš hluboko do jeho struktury, a tudíž už se na Zemi vrátit nemůže. Moira má však na věc úplně jiný názor.... celý text

flare
29.11.2020 5 z 5

Už samotný název mi udělal úsměv na rtech..a vlastně mě i zaujal. Dobré dialogy, má to spád, žádné zbytečné vykecávání, čili za mě cajk...čtěte..

michal3736
11.11.2020 4 z 5

Skvělý... , Heteša se v tomto díle vzdálil od klasického Baltimore do vesmíru a i tam mu to sedí. Kniha skvěle utíká a během chvíle jste na konci. Zhruba v 2/3 mě napadlo jak se to vyvrbí a to se vlastně vyplnilo. Perfektní je na konci knihy playlist co najdete celý na spotify.

ludek.n
25.10.2020 4 z 5

Na vesmírném překladišti Terango se dějí podivné věci - ztrácejí se zde lidé. Vyšetřování se ujímá divoká agentka FBI Moira Glaceová, která v uzavřené komunitě stanice působí jako neřízená střela s atomovou hlavicí. A právě takový je i Hetešův román Co to žere a kde to spí. Nespoutaná jízda, plná skvělých a neotřelých nápadů, od začátku až do konce. Heteša si bravurně pohrává se zápletkou, a i když vnímavý čtenář brzy odhalí, kam celý ten propletenec záhad směřuje, nic nebrání tomu, aby si terangské eldorádo pořádně a do sytosti užil. Kořením na cestě k happy endu jsou mu hudebně-erotické vsuvky Larryho Zanoffa a jeho rozhlasového pořadu Starý fláky pro noční ptáky, které se proplétají dějovou linkou jako červená nit nástěnným gobelínem. Snad jen ten závěr trochu zklamal: ne že by byl špatný, ale tajně jsem doufal v nějakou tu salvu z brokovnice či laserového kanónu a ona nakonec přišla jen rána z bambitky s křesadlovým zámkem. Heteša u mě nicméně zabodoval a k plnému hodnocení chybělo opravdu jen to pověstné kopnutí do vrtule.

kaffa
01.10.2020 5 z 5

dobrý, heteša vás nenechá vydechnout a to se mi líbí, stránky se míhají rychle, i když je knížka bichlička - podstatnou zásluhu na tom musí mít kupa přímé řeči bez okecávek :-) hvězda navíc za závěr, který se mi moc líbil, hlavně proto, že mě překvapil.... skvělé vyústění ;-)

enymey
01.10.2020 5 z 5

Bomba.. Normálně nečtu současnou sci-fi a už vůbec nemám v lásce české tvůrce (pardón). Ale tohle mě dostalo. Výborný příběh o nevysvětlitelném zmizení na osídlené planetě, která je takovým malým mikrokosmem. Platí tam jiný řád a jiná morálka a hlavně to všechno řídí umělá inteligence. Postavy i příběh byly uvěřitelné a hezky se mi do toho vžilo. Ke konci už mě fakt zajímalo, jak to dopadne a běhal mi mráz po zádech. Jediné, co nemám v literatuře ráda je sex, který je tady všudypřítomný a dost explicitně popisovaný (nic, co by měly číst vaše ratolesti!). Naštěstí to tady dobře zapadalo do příběhu, tak to odpouštím.

GošaGoša
22.07.2020 4 z 5

Co to žere a kde to spí? To mě zajímalo. Dlouhý začátek, dlouhý prostředek a závěr otevřený pro pokračování. Tolikrát tam zaznělo, že Moira je kráva, že tomu věřím. Třikrát nakráčat do stejné pasti je přinejměnším úsměvné. Nicméně na pozadí dialogů, které převažují nad popisem, běží silný motiv k zamyšlení.

farys_books
17.07.2020 5 z 5

Tohle bylo něco.
Upřímně? Do téhle knížky jsem šla naprosto bez očekávání. A celých 442 stran mě překvapovala, stále znovu a znovu.
Celý děj krásně ubíhá pod očima a knížka se čte skoro sama. Jako dobrý nápad musím určitě zmínit úseky nočního rádia, kterými byla celá kniha prokládaná. Dále taky jeden fun fact - asi tak ve čtvrtce kapitol nám jsou představeny postavy, které následně umřou. A to já můžu :D.
Hlavní hrdinka Moira mi byla od začátku sympatická svojí divokostí a nespoutaností. Další suprovou "postavou" byl Mozek - umělá inteligence, která řídí Terminál Sycango.
Hodně plusových bodů dávám za závěr, který mě totálně dostal a překvapil. Rozhodně by mi nevadil nějaký náhled na to, co se stalo po něm.
No a nemůžu nezmínit ani to, že celou knihu doprovází hodně nadávek, alkoholu, sexu a záhad.

McKashi
07.07.2020 5 z 5

Zase parádní Hetešovka, jsem rád, že jsem se opět dočkal pořádnýho románu ve stylu Nevermore Baltimore, ikdyž s ženskou v hlavní úloze. A nápad s hudebnímu vsuvkama a radiem mě zahřál na duši, hned jsem si rozšířil sbírku o pár dobrej fláků od Larryho:)

andrej0867
27.05.2020 5 z 5

tesim sa na pokracovanie na ktore si autor spravil skvelu pripravu

orson
20.05.2020 5 z 5

Skvělá sci-fi, výborná zápletka, kdy dlouho netušíte, kdo je vrah a proč a co se to tam vlastně děje. Ale ten závěr se mi fakt líbil!

Zavulonis
09.04.2020 5 z 5

Skvělá "Hetešovka". U tohoto autora je záruka, že člověk nemusí moc přemýšlet, zasměje se a odpočine si. Kniha se čte velmi dobře. Náhodou je super, že hrdinka není jak ze žurnálu, sice je nesympatická, s tím souhlasím, ale vůbec mi to nevadí. Je to prostě osobitý styl autora a vždycky po jeho knihách rád sáhnu na odreagování a relax.

trudoš
30.03.2020 4 z 5

Petr Heteša s oblibou kombinuje nezvyklé motivy, jako jsou démoni, drogy, magie, kyberprostor, sex a hudba. Pokaždé s humorným nadhledem, který dává na srozuměnou, že primární je čtenáře pobavit a v druhém plánu pak donutit k zamyšlení.
Aktuální novinka není výjimkou. Jednoduchá zápletka je rozehrána v průběhu několika stran a pak už následuje akční jízda prostá zbytečných násilností. Autorovou doménou jsou přitom svižné dialogy, na kterých je vystavěna většina textu. Naneštěstí dějová osnova drhne v technickém vyšetřování, protože to, co provádí hrdinka, se za detektivní práci snad ani označit nedá. Ovšem pravdou je, že spisovatel jí to moc neusnadňuje, když ji umístil do prostředí stoprocentní korupce, kde i ruce co myjí ruce, mají ruce, co je myjí. S rozsahem románu pak příliš nesouzní pointa, jež je sice pro svou cynickou podstatu dokonalá, ale slušela by spíše povídce.
Jít o hudbu, nazval bych to rockem, protože právě takové Co to žere a kde to spí je. Hard, punk, blues i glam.

kruppe
29.03.2020 5 z 5

Sympatická detektivka se suprovou agentkou FBI v hlavní roli. Nápadité, plné výborných dialogů s "ofrklou", nebojácnou hlavní hrdinkou. Vše je krásně provázené soundtrackem. Stačí spotify a jedete. Kam se na tuhle akci hrabe https://www.databazeknih.cz/knihy/expanze-leviatan-se-probouzi-175637 . Hlášky jak od Mistra (znalci mi rozumí, proč Mistr s velkým M). A závěr? Nejlepší jaký mohl autor vymyslet.
PS. Děkuji opět Trudošovi za tip :)
PPS. Autorovi nezapomenu to jeho kopnutí do Healera!! (měl i "mužské" pasáže. Aspoň trochu...)

HNEDOOCKA
22.02.2020 5 z 5

Skvělé.

kap66
16.02.2020 5 z 5

Česká trojkombinace sci-fi/detektivka/humor? Neměla chybu. Oslazená byla navíc výběrem "Starejch fláků pro noční ptáky", které autor jako by vytahal z mých vinylů. Četla jsem napnutá a pobavená zároveň a díky ZÁŽITKU si ji řadím spolu se Štěpánem Kopřivou (Rychlopalba a Křížová palba) do přihrádky "všechno dobře". Četla jsem nedávno pár po sobě jdoucích knih hrajících si na "tady a teď a skoropravda" a nic z toho neplatilo. Petr Heteša si nehraje na nic z toho, nehraje to ani na nás, prostě si jen hraje - ale s invencí a originalitou. Výborné!
Jen drobnost: doteď jsem měla slovo "cácorka" v hlavě zapsané jako něžné označení milé malé holčičky, takže mi "cácorka zasraná" z úst drsňáka zněla trochu zvláštně; ale pobavila mě taky.

kneslova
08.02.2020 3 z 5

Nejsem fanoušek tohohle žánru. Celkem čtivé, i když bych toho spoustu v knize vymazala a pak by za mne byla lepší, Nicméně v žánru celkem povedená kniha, jako super hodnotím název, ten mě ke knize přitáhl.

necrofrost
25.01.2020 3 z 5

Ještě jsem se v knize nikdy nesetkal s postavou, která by mi tak vadila. Nesympatický tvor s nulovou inteligencí, u kterého se od počátku modlíte, že v rámci Darwinovy ceny, pro kterou si opakovaně chodí, vymaže svůj genofond ukončením vlastní existence dřív než se stačí rozmnožit. Na tak neskutečně blbou a nesympatickou postavu si nelze zvyknout. Knihu bych tedy rozdělil na linii příběhu, která byla zajímavá a samotný děj, který byl vzhledem k osobám a obsazení peklo. Knihu jsem dočetl, proto 3 hvězdy (50% - 2 málo - 3 moc).

Harmonika_one
20.01.2020 5 z 5

Wow... prostě wow. Tohle si musíte přečíst! Podle mého názoru nejlepší hetešovka, i když nedokážu své tvrzení podpořit konkrétními argumenty. Ještě dlouho po dočtení knihy jsem nevěřícně zírala před sebe neschopná slova ani pohybu snad jen kromě uznalého "wow". Přijde mi, jako by autor do nás vše napálil v plný síle, jako by sám sebe nijak nekrotil ani necenzuroval.
Příběh, který chytne od první stránky, název knihy, brilatní nápady, skvěle vykreslené prostředí Teranga, Mozek, neřízená střela Moira je jako ženská hrdinka dobře napsaná, je pěkně vostrá – žádná cácorka či čumáček. Tím si autor u mě hodně šplhl. A ten brilantní závěr! Dávám plnej počet hvězdiček. A těším se, až si pustím playlist Larryho Zanoffa.
PS: Možná se hodí zmínit, že tajemství volané do pořadu Starý fláky pro noční ptáky jsou většinou sexuálního charakteru – a jsou dost explicitní. Když jsem zrovna tyhle pasáže četla v metru, stopro jsem se červenala. ;-)

Däniken
13.01.2020 4 z 5

Dobra skifka sjeta na vodce s kolou a erotice a zavisla na umele inteligenci a spinave politice. Skoda, ze hlavni hrdinka je takova nana.

zdenek3137
11.01.2020 1 z 5

Hvězdička dolů za každou instanci když hlavní hrdinka spadne do pasti jako úplná kráva a o kravách já číst nechci.