Cizinka

Cizinka https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37101/bmid_cizinka-lPC-37101.jpg 4 2334 614

Cizinka / Outlander série

Jsme v roce 1945 a armádní zdravotní sestra Claire Randallová přijíždí se svým mužem Frankem na skotský venkov, aby tu prožili své druhé líbánky. Po válečných hrůzách, kdy Claire pracovala v polní nemocnici ve Francii a svého muže, jenž také sloužil v armádě, viděla za celou dobu jen třikrát, se konečně oba radují ze společně strávených chvil a plánují budoucnost. Poklidná skotská vesnice se jeví jako ideální místo pro vzájemné sblížení a jaro láká k výletům do romantické a pověstmi a mýty opředené krajiny. Frank, který miluje historii, tu navíc nachází stopy po svém anglickém praprapředkovi, kapitánu Jonathanu Randallovi, jenž byl velitelem anglické vojenské pevnosti Fort William v polovině 18. století. Poklidný idylický venkov však skrývá nečekaná tajemství a překvapení. Jsou to především dávné mýty a pověry, které zdejší obyvatelé úzkostlivě dodržují i ve 20. století, ale také místa, kde se dějí nezvyklé a nepřirozené úkazy. Jedním z nich je kopec Craigh na Dun, na němž při jedné ze svých botanických expedic objeví Claire megalitickou stavbu. Je to kamenný kruh podobný proslulému Stonehenge v Jižní Anglii. Dotkne se jednoho z menhirů a pak se to stane. Ve změti zvuků a neurčitých představ se přenese o dvě stě let zpátky. Do časů kapitána Randalla, který bojoval se skotskými klany a krutě hájil zájmy anglické koruny na Skotské Vysočině...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Plejáda

Outlander , 1991

CalwenRamones
14.09.2023 5 z 5

Tak kniha rozečtena snad dva roky 100 stran jelikož jsem viděla seriál tak mě moc nebavila a letos jsem do dočetla na jeden zátah od půlky jsem se nemohla odtrhnout. A jdu na druhý díl. Opravdu čtivé a na Francii se moc těším.

Luteka
31.08.2023 5 z 5

Po zhlédnutí seriálu jsem okusila i knihu a musím přiznat, že mě fascinovala více. Velmi mě bavil historický kontext a reálie. Kniha je velmi čtivě napsána, téměř jsem se nemohla odrthnout. Ideální na jarní slunné dny, kdy okolo voní pučící květiny :)

KlaraD851
27.08.2023 4 z 5

Romantika není úplně můj žánr, ale tady toho bylo naštěstí víc - příběh, příroda i napětí. Pokud by byla kniha rovnou zasazena do 18. století, tak ji odejdu obloukem. Tady mě zaujal právě přesun v čase, takže jsem zkusila. Nebylo to špatné, ale na další díly se zatím nechystám.

m_martina
01.08.2023 4 z 5

Zvláštní kniha. Bohužel mi nesedla tolik, jak jsem očekávala. Kdyby byla reálnější, líbila by se mi určitě víc. Takhle jenom čtyři hvězdy za čtivost a další části už si odpustím.

MichalMartinka
16.07.2023 5 z 5

Kniha, která velmi mile překvapila. Zdravotní sestra se vrátí z roku 1945 do roku 1743. V této chvíli začíná velmi zajímavé a napínavé čtení. Pohled ,,moderní ženy,, která se nesnaží věci měnit, ale spíše si uvědomuje, že musí věci žít, tak jak si doba žádá. A najdou se i úsměvné pasáže. A samozřejmně historie, která je sice v pozadí, ale dřív nebo později, vyplave na povrch. Já byl mile překvapen.

book74worm
13.07.2023 3 z 5

Červená knihovna, zasazená do atraktivního prostředí skotské Vysočiny. Jazykově dost jednotvárné, postavy dost ploché... ale jako odpočinek po konci semestru dostačující.
Jeden z mála případů, kdy seriál je výrazně lepší, než kniha - skvěle hraje krajina, oko těší sexy kilty a především sošný, rezavý Jamie Fraser, samozřejmě.

Lovana
27.06.2023

Dlouho jsem přemýšlela, zda se do této šíleně dlouhé série pustit, docela mě odrazovala délka jednotlivých knih, jejich počet i to, že autorka stále ještě v této sérii pokračuje (i když než se já dočtu k zatím poslednímu dílu, tak to bude trvat věky), takže když jsem nakonec objevila první díl jako audioknihu, řekla jsem si, že to přece jen zkusím. Nemůžu teda posoudit, zda by mě stejně bavila i psaná kniha, slyšela jsem dost názorů, že na papíře se příběh hodně táhne. Mě audiokniha bavila hodně a také rychle utíkala, na to, že měla zhruba 24 hodin, tak si myslím, že jsem ji poslechla hodně rychle.
Motiv série je zajímavý a první díl mě bavil, ale asi se ještě rozmyslím, jestli budu v sérii pokračovat. Přece jen těch dílů a stran je tolik.

Hodnocení 3,75*/5*

stanislava9718
09.06.2023

První díl série Cizinka, jsem dostala jako dárek od kamarádky a k tomu doporučení, že je i seriál. Přečetla jsem první knihu, zaujalo mě toto téma z doby povstání Skotů v Jakobitské rebélii proti vládcům Anglie. Autorka detailně popisuje život, radosti i strasti poddaných Jejího veličenstva.

Maky806
08.06.2023 5 z 5

Tak tlustá knížka, že se mi ani nevešla do kabelky. Ale četlo se to pěkně a už sháním další díl.

Téra
05.06.2023 3 z 5

Knihu jsem začala číst, až když jsem měla shlédnuto asi tři čtvrtě první série seriálu. Seriál si mi líbil, tak jsem si řekla, že když je to podle knižní předlohy, tak bych si ji jako správný čtenář měla přečíst. Neodradil mě ani vysoký počet stran. Jen teda kdybych se nejdříve pustila do knihy, udělala bych lépe. Tím jak je seriál celkem věrný předloze, tak mi to vůbec neutíkalo. Pořádně jsem se začetla, až když jsem se dostala k pasážím, které jsem ještě neviděla v seriálu. A pak už jsem to dočetla velmi rychle. Do dalšího dílu se asi pustím, jen to musím vydržet a nedívat se nejdříve na další sérii. A upřímně, knihu s tuším 800 stranami jsem ještě nečetla a trochu mě to děsí.

Farg
15.05.2023 3 z 5

Věděla jsem o čem zhruba kniha je a těšila se na příběh, kdy se vrátíme do minulosti. Kniha mě bavila asi tak do dvou třetin, pak to bylo hrozně táhlé a nakonec jsem si oddychla, že jsem na konci. Do dalších dílů se pouštět nebudu.

MichalMartinka
11.05.2023 5 z 5

Pro mě velké překvapení. Kdysi dávno jsem viděl seriál - pouze první sérii - a něco málo mi utvělo. ALE kniha je daleko lepší a události jsou vělmi dobře popsány. I z historického hlediska (a to historii Skotska neznám, ale myslím, že většinu z nás kniha donutila se o část historie zajímat). Je to sice červená knihova o zralé ženě, která už něco zažila - jak v posteli tak v životě, ale ničeho není tak moc, aby to čtenáře odrazovalo. Takže za čas se pustím do druhého dílu.

Pumpkin
27.04.2023 3 z 5

No, není to můj žánr. Mohlo to být místy dosti zkráceno. Jako děj byl zajímavý a byla jsem zvědavá jak to dopadne. Romantiku nečtu, no tady mně zlákala ta cesta časem do minulosti.
Každopádně další díl si už půjčovat nebudu, ale seriál zkusím.

Juici
24.04.2023 3 z 5

.. A svět kolem nás byl rázem nový a bohatší ..

Mám z knihy rozporuplné pocity. Na jednu stranu to byl velmi zajímavý zážitek, na druhou stranu to bylo někdy opravdu zdlouhavé čtení.

Občas mě překvapovalo, jak Claire byla docela v pohodě s tím, že se ocitla v úplně jiné době. Souznila jsem s její myšlenkou, jak vše muselo být takové čistší a klidnější, bez automobilů, továren .. apod. S čím jsem ale moc nesouznila, byly některé části, při kterých se mi dělalo nevolno. Jamie v knize dostává opravdu naloženo.

Knihu hodnotím tak 50 na 50. Uvidíme jestli se časem budu chtít začíst do pokračování. Tloušťka knihy v mezích, ale představa tloušťky u těch ostatních dílů mě trošku děsí :)

AriaLovesBooks
19.04.2023 5 z 5

Píše se rok 1945 a Claire Randallová, armádní zdravotní sestra, se společně s jejím manželem Frankem nachází ve Skotsku na venkově. Na tomto místě se však stane nečekaná, přímo magická událost, která Claire otočí život o 180 stupňů Na kopci Craigh na Dun se Claire dotkne menhiru a vzápětí se přenese o 200 let nazpátek, do doby kapitána Randalla, velitele anglické vojenské pevnosti. Navíc kapitán Jonathan Randall je jedním z předků Franka. V této době na Claire čeká mnoho dobrodružství, plných bojů, vášně, pochybností a krve

Na tuto knihu jsem se chystala již několik let a konečně jsem se dostala k tomu ji přečíst. A jsem vskutku šťastná, že jsem po této knize sáhla, protože mě příběh naprosto pohltil!

Opravdu moc se mi líbí ona kombinace historického prostředí, romantiky, bojů a erotiky. Velmi silně mi to připomínalo Píseň ledu a ohně, kterou naprosto zbožňuji. Autorka skvěle vykresluje jednotlivé postavy, příběh byl hezky propletený do sebe, objevovaly se různé zvraty, emoce se zdály býti téměř opravdovými Cizinku bych označila za vskutku poutavé a vydařené dílo.

Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi historické romány a také trochu fantasy.

Pog
21.03.2023 5 z 5

I pro mě se kniha Cizinka stala srdcovou záležitostí, kterou jsem přečetla jedním dechem. Hlavní dvojice postav mi byla velmi sympatická od samého začátku a bylo mi potěšením s nimi sdílet všechna jejich dobrodružství. Vedlejší postavy byly také skvěle vykreslené, mnoho z nich jsem si zamilovala, některé jsem nenáviděla. A romantická linka? Ta byla napsána naprosto úchvatně, užívala jsem si každou chvíli a moc jsem jim fandila.
V knize nechyběly ani velmi detailní popisy různých zranění, ze kterých se mi občas i zvedal žaludek, ale dokreslovalo to o to věrohodnější atmosféru. A musím podotknout, že atmosféra středověké skotské vysočiny je atraktivní už sama o sobě.
Cizinka rozhodně stojí za přečtení, za mě je to jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.

Renka142
17.03.2023 5 z 5

Srdcovka....

jitka3027
20.02.2023 5 z 5

Úvod knihy mi přišel takový nemastný, ale ve chvíli, kdy se Claire přesune v čase dej nabírá pěkně obrátky. Někdy až surový popis do nejmenších detailů vás vtáhne do děje a nepustí. Je to veliká zběsilá jízda historií plná nečekaných napínavých zvratů i brutálních popisů, které se střídají s chvilkami plnými lásky. Strhující, jsem nadšená.

katka3993
19.02.2023 5 z 5

napinavé, čtivé, obsáhlý děj… někdy až tak napinavé že když jsem četla před spaním nemohla jsem usnout :D žila jsem ve Skotsku kde se příběh odehrává, děj i místa vcelku věrohodná (z mého pohledu). Doporučuji

Evkaha
02.02.2023 4 z 5

Kniha se četla hezky, rychle, svižně. Popis Skotska se mi moc líbil. Musím ale přiznat, že seriál se mi líbil víc