Vážka v jantaru

Vážka v jantaru https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74937/bmid_vazka-v-jantaru-Yhs-74937.jpg 4 1094 205

Cizinka / Outlander série

Kniha navazuje na první díl s názvem „Cizinka“. V něm se mladá žena Claire, která tráví na skotském venkově po konci druhé světové války své druhé líbánky, ocitá po doteku záhadných menhirů o dvě stě let zpět v období, kdy vrcholí snahy Stuartovců o znovuzískání skotského trůnu a do boje jsou vtaženy i skotské rodinné klany. Claire je přinucena pod vlivem krutých okolností provdat se za Skota jménem Jamie Fraser, do kterého se postupem času velice zamiluje a místo možného návratu ke svému prvnímu manželovi a do moderní doby zůstává s ním. Tento díl nás přivádí do Francie, kam se Jamie se svou manželkou Claire ukryl před brutálním útokem velitele anglické pevnosti ve Skotsku, který jej neprávem nařkl z vraždy a udělal z něj tak psance. Jeho příbuzný mu nabízí nejen střechu nad hlavou, ale i luxusní bydlení a přístup do vyšší společnosti tím, že ho v jeho nepřítomnosti bude zastupovat a povede mu obchod s vínem. V Paříži se také u dvora objevuje skotský následník, který zde žije v exilu a snaží se získat prostředky pro další válečný pokus o nástup na trůn...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Plejáda

Dragonfly in Amber , 1992

knihomolka_eli
10.01.2022 3 z 5

S touto knihou som bojovala niekoľko mesiacov. Podľa mňa je oveľa menej pútavá ako prvý del. Kniha Cudzinka, sa mi celkom páčila. Nebavil ma len úvod a potom ma to chytilo až som nevedela prestať čítať. Pri Vážke v jantári som sa snažila niekoľkokrát začať a neprešla som ani cez 200 strán. Keďže som ju už mala požičanú z knižnice príliš dlho, donútila som sa. Úvod, v ktorom sú kapitoly zo súčasnosti ma bavil. Problém nastal, keď Claire rozprávala o svojich spomienkach. Bolo tam veľmi veľa politiky, miestami som už mala chaos, kto je s kým a proti komu. Priznám sa, že som potom tú politiku doslova len automaticky čítala bez toho, aby som si ňou zaťažovala myseľ a sústredila som sa len na to, čo sa dialo okolo Claire a Jamieho....a aj tam by som pár scén úplne kľudne vypustila. Veľakrát sa to točilo okolo toho istého. Kniha mala dosť strán, ale zaobišla by sa bez polovice. Jediné napínavé momenty som zažila v podstate až v závere Clairiných spomienok. Príbeh mi prišiel uzavretý a čudovala som sa, o čom chce autorka písať v 3.časti, ale všetko sa zas otvorí pri rozhovore Claire s Rogerom, ktorý jej povie, čo zistil o Jamiem.

Moje sympatie si v tejto knihe našli Jamieho sestra a Murtagh, ktorý je neskutočne verným priateľom a pre Jamieho by spravil čokoľvek.
Vzťah Claire a Jamieho bol niekedy zvláštny. Jamie je dosť náladový a neustale si to odnáša Claire a on sa jej potom dookola ospravedlňuje. Myslím, že nech je Jamie akokoľvek úžasný, tými zmenami nálad a názorov ma občas štve a už ani neviem, čo si o ňom myslieť.
Tretiu časť určite prečítam, ale dám si od toho chvíľu pauzu.

hanka9238
19.12.2021 5 z 5

Druhý díl, nebyl tak poutavý a zajímavý jako ten první, ale to mi bylo jasné už od začátku, že jedničku již nic nepřekoná. Rozhodně se těším na další díl.

Katrinreading
22.10.2021 5 z 5

Celou tuhle sérii miluju. Hltala jsem ji jako Harryho Potteta. A to je myšleno jako pocta.

Kjája
10.10.2021 2 z 5

Pro mě to bylo opět vleklé trápení. Začátek i konec byl fajn, ale díky nudné pasáži z minulosti jsem knihu louskala měsíc. Opět nechyběly "ódy" na Jamieho krásu a vyspělost. A kdybych náhodou zapomněla, že byl Jamie zrzavý a měl hrozivé jizvy na zádech, tak autorka mi to velmi často i v tomto díle připomínala. Nakonec mě dostalo,jak ten skvělý chlapík při všech starostech co měl, stíhal ještě tajně počítat Claire dny od její poslední menstruace.. Bože, to jako fakt?! Myslím, že další díl už nezvládnu.

Xaveza
26.09.2021 3 z 5

Ach jo, jsem zklamaná. První díl byl skvělý, tak jsem logicky očekávala, že budu zase jak uhranutá...No nebyla jsem. Moc politiky, některé části mi přišly úplně zbytečné. A hlavně ten začátek...tím můj zájem velmi ochladl, ale konec to trochu napravil...dám tedy ještě šanci Mořeplavci.

1v8na
21.09.2021 5 z 5

Příběh byl velmi čtivý. Mě osobně přišel čtivější než první díl. Roger a Brianna celý příběh jen oživili.
Zasazení do Francie mě zaujalo, nicméně návrat do Skotska a popis samotné bitvy byl lepší a více jsem si ho užila.
Jamieho jsem si ještě více oblíbila, byl mi velmi sympatický, úplný hrdina, velmi pozitivní a odvážný.
Líbí se mi zasazení romantické linky do historických faktů s fantazy prvky.
Jsem zvědavá na další díl.

ujunka
02.09.2021 4 z 5

Dočteno... V druhém díle mi byla Claire sympatičtější a jejich chvíle s Jamiem ke konci knihy byly silné. Do dalšího dílu se pustím bez přemlouvání :-)

terinka1153
23.08.2021 4 z 5

Za mě skvělé pokračování viděla jsem již seriál ale knížka je ještě víc bozi.... Nejdřív jsem se teda nemohla začít ale to jsem nak nemohla zrovna do ničeho po par dnech se to zlomilo a od knihy jsem se nemohla odtrhnout... Neříkám místama některý kapitoly nebo části by tam nemuseli bejt ale klidně by mohla bejt delší těším se na čtení dalšího dílu až si ho pořídím...

Knihodrak
14.07.2021 2 z 5

Za mě teda snad ještě slabší než první díl. Krom prvních dvě stě stránek a konce, to se odehráva ve 20. století a to mě bavilo fakt hodně. Normálně mám knížku o 450 stránkách za dva dny a tohle jsem četla přes měsíc! Místy strašně zdlouhavé, některé kapitoly by šly úplně dát pryč. Navíc vždy když jsem si říkala, že Jamie nakonec docela ujde tak tam musela autorka zase nacpat scénu, která ukázala opak. Nevím, možná je to tím, protože naši mají spolu hodně podobný vztah jako Jamie a Claire a jsem proti tomuhle typu vztahu hodně vysazená a odhodlaná do něj NIKDY nespadnout. Protože pokud se někdo ve vztahu toho druhého chvilkami bojí ( jako Claire Jamieho ) tak mi to správné opravdu nepřijde. Ale to je můj názor. Konec jsem takovýhle čekala...No teď každopádně dávám ruce od téhle série pryč a buď se za pár měsíců přesvědčím, že to vlastně nebylo tak hrozné a budu se s tím opět trápit nebo se podívám možná jen možná na seriál ( ale spíš ne ). Dvě hvězdičky dávám za jinak vcelku dobrý styl psaní a propracované vedlejší postavy ( mně se mnohem víc líbí třeba Jenny s Ianem )... :)

Bmisarova
11.06.2021 3 z 5

(SPOILER) Oproti prvnímu dílu velké zklamání. Autorka vyměnila krásné prostředí Skotska za nudnou Francii. Některé pasáže zbytečné, vše neuvěřitelně zamotané a dobrodružství z první knihy se proměnilo ve společenskou frašku. Ale abych jen nekritizovala, líbilo se mi, že se v knize objevili nové postavy a návrat do Skotska
byl velkolepý. Doufám, že pokračování bude stejně dobré jako první díl.

Jita160
24.05.2021 5 z 5

Bóže co na tom,že ta knížka má tolik stránek?Uvítala bych i víc.
Krásné pokračování,které vás nutí číst dál a dál.
Já jsem moc spokojená a už netrpělivě sahám po Mořeplavci ,který mě dá co očekávám .....krásný hepyend.

čef
04.04.2021 3 z 5

Televizní seriál postavený na tomto tématu jsem nezvládl, knihu ano, ale dalo mi to velkou fušku. Jsou zde sice velice pěkně popsané scény a vlastní příběh je také pěkný, i když fantaskní, odhalující leccos zajímavého z roku 1745 ve Skotsku v době druhého nebo kolikátého povstání jakobitů, ale ten rozsah! Nechápu asi tak polovinu textu, co tam vlastně dělají ty sáhodlouhé popisy třeba pěstování brambor nebo vybírání vší a to nemluvím o srdcervoucích láskyplných pohovorech mezi Claire a Jamiem. Tak tedy dočetl jsem, autorku uznávám, ale Lord Jim je jiná klasa a v Cizince pokračovat nebudu.

Haduwig
22.03.2021 2 z 5

Omlouvám se, ale zdejší nadšení rozhodně nesdílím. Nejvýraznější problémem asi není ani to narušení chronologického vyprávění, nebo občasná neuvěřitelná naivita postav, ale ta příšerná zdlouhavost první poloviny, možná až dvou třetin knihy, kde je děj tvořen nekonečnou sérií epizodek, které ale hlavní příběh nijak neposunou a my se tak motáme vlastně pořád na místě. Ke konci to sice dostane spád, ale to už je pozdě. V době, kdy píšu tento komentář, mám přečteného i Mořeplavce a můžu potvrdit, že ten je lepší. Tady je těch hluchých míst prostě moc.

knihovniceS
06.03.2021 3 z 5

Včera večer jsem dočetla druhý díl Cizinky - Vážka v jantaru . Nebyl tak drsný jako první, ale vadí mi váha knihy, mohu číst jen s oporou v posteli. Na dnes mám připravený 3. díl Mořeplavec, který má ještě více stran. Jsem zvědavá, jestli to zvládnu ...

Sumatrae
04.03.2021 5 z 5

Opet skvele cteni, prolinani pritomnosti a minulosti, romantika, tajemno, napeti Vyuziti dejin Anglie a Skotska k zasazeni pribehu dela roman jeste realistictejsim a zajimavejsim Vse, co mam rada v jednom Autorcino psani mi pripomina mou dalsi oblibenou spisovatelku Barbaru Erskinovou

SynD

24.02.2021 5 z 5

Výborné čtení

Damonka12
31.01.2021 5 z 5

Já tuhle sérii miluji, dokonalé propojení minulosti a přítomnosti. Úžasné hlavní postavy a rozhovory mezi hrdiny. Také se mi líbilo využité historické události a slavné osobnosti ve fiktivním příběhu. Tuhle knihu nejde nemilovat.

VladimíraP
08.01.2021 5 z 5

Hezky promyšlený příběh, těším se na pokračování.

Kniholenka9
11.11.2020 5 z 5

Druhým dílem ze série Cizinka je Vážka v jantaru. Jamie a Claire opět zažívají neuvěřitelná dobrodružství. I tuto knihu jsem si velice užila. :-)