Cizinka

Cizinka https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37101/bmid_cizinka-lPC-37101.jpg 4 2333 614

Cizinka / Outlander série

Jsme v roce 1945 a armádní zdravotní sestra Claire Randallová přijíždí se svým mužem Frankem na skotský venkov, aby tu prožili své druhé líbánky. Po válečných hrůzách, kdy Claire pracovala v polní nemocnici ve Francii a svého muže, jenž také sloužil v armádě, viděla za celou dobu jen třikrát, se konečně oba radují ze společně strávených chvil a plánují budoucnost. Poklidná skotská vesnice se jeví jako ideální místo pro vzájemné sblížení a jaro láká k výletům do romantické a pověstmi a mýty opředené krajiny. Frank, který miluje historii, tu navíc nachází stopy po svém anglickém praprapředkovi, kapitánu Jonathanu Randallovi, jenž byl velitelem anglické vojenské pevnosti Fort William v polovině 18. století. Poklidný idylický venkov však skrývá nečekaná tajemství a překvapení. Jsou to především dávné mýty a pověry, které zdejší obyvatelé úzkostlivě dodržují i ve 20. století, ale také místa, kde se dějí nezvyklé a nepřirozené úkazy. Jedním z nich je kopec Craigh na Dun, na němž při jedné ze svých botanických expedic objeví Claire megalitickou stavbu. Je to kamenný kruh podobný proslulému Stonehenge v Jižní Anglii. Dotkne se jednoho z menhirů a pak se to stane. Ve změti zvuků a neurčitých představ se přenese o dvě stě let zpátky. Do časů kapitána Randalla, který bojoval se skotskými klany a krutě hájil zájmy anglické koruny na Skotské Vysočině...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Plejáda

Outlander , 1991

devildeny
30.01.2023 4 z 5

Znám děj se seriálu, takže jsem věděla, co očekávat, ale čte se sama, takže super.

Kopretina
26.01.2023 2 z 5

Ne, nezaujala mě. Samá erotika a sex, přiznávám, že mě to nudilo. Když se mě dcera ptala, co to čtu a o čem to je, říkala jsem, no žena se ocitla v minulosti a pak samý sex. Ještěže bojovala s vlky, aspoň to mělo chvíli nějaký děj. A ona pak: zlatí vlci. Takže u nás to je teď kniha "zlatí vlci".

Atara16
04.01.2023 5 z 5

Mě se knížka líbila, když se Claire ocitne o 200 let zátky v čase. jsou některé místa humorná tak se mi kniha četla jedním dechem.

Ajinka126
22.12.2022 4 z 5

Tohle se mi těžko hodnotí. Na jednu stranu jsem si knihu užila, líbily se mi hlavní postavy, akčnost děje a celé mě to jednoduše bavilo.

Na druhou stranu musím hodně upozadit pocity naprosté najivity nad pohledem na historii a vztah muže a ženy. Nad jejím pohledem na to, kolikrát ji tam chtěli znásilnit, zmrzačit nebo upálit. Hlavně, že je zamilovaná. Nad tím jsem často kroutila očima.

Nebudu raději ani rozebírat problémy cestování v čase, které autorka neřeší a já u toho zůstanu také.

Pokud všechno tohle přehlédnete, tak do toho rozhodně jděte! Bylo to pro mě svěží a příjemné poslouchání (koupila jsem jako audioknihu a Jitka Ježková odvedla skvělou práci).

Konec se pro mě trochu táhl, ale stejně jsem po dokončení audioknihy měla pocity smutku, že už nemůžu pokračovat dál. Klasický čtenářské rozpolcení.

medvídě
04.12.2022 5 z 5

K přečtení knihy jsem se dostala až 2 roky po tom, co jsem se (jsem byla) dokopala k podívání na samotný seriál. A pak už to bylo ráz na ráz a jedinou překážkou byl spánek a práce, jinak bych vše odvysílané viděla ještě rychleji.
Kniha mě dostala zpět na začátek příběhu a tolikrát jsem přímo před sebou viděla seriálové zpracování, ale ne vždy. Vyskytuje se zde mnoho scén, které byly vytvořeny jinak, zazněly informace, které jsem neznala, nebo chvíle a události, které se v tv vůbec nevyskytly.
Kniha je doslova vír, který vás do sebe vtáhne a na konci jen vypustí a hledej si pokračování. Cesta o 2 století nazpět je uvěřitelná, autorka Vám představuje tehdejší život s jeho výhodami, ale i těžkými událostmi a zážitky, které by se nyní vyřešily snadno a nemusely by tak často končit smrtí. Historické reálie jsou předkládány čtenáři tak, že do příběhu pasují, protože ne každý tohle všechno ví a chybělo by vám to. Hlavně na autentičnosti doby 18. století, kdy Angličané bojují se Skoty a tehdejší život je o to náročnější.
Snad si autorka u dalších dílů udrží laťku, kterou posune jedině vzhůru, nikdy dolů.

Lucie401
14.11.2022 4 z 5

moc se mi to libilo. druhy dil nemam.

katka3993
13.11.2022 5 z 5

Právě čtu, super kniha… jsem rada že jsem nedala na negativní komentáře které jsem si zde četla ,ještě než jsem se pro knihu rozhodla. Není nad to si udělat vlastní úsudek. Kniha je příjemná, přesto že je ,, tlustči,, když je to kniha čtiva tak mi to nevadí.
KE KNIZE : začátek knihy je ideální pro čtení v dešťových dnech… jsou v ni probírány Skotské mýty a je lehoučce strašidelna, ale opravdu jen lehoučce…Jako by se člověk opravdu přenesl do 18 století do Skotské vysočiny. Sama jsem ve Skotsku žila a ,, vybarvení,, události, lidi i oblečení mi odpovídá.

vladka16
04.10.2022 5 z 5

Kdysi jsem viděla seriál, líbil se mi. Knížka se mi líbila taky, ale na druhý díl, si dám chvíli oddech. Mám pomačkané palce, jak jsem jim je držela.

misha_015
15.09.2022

Kniha se mi v některých úsecích četla lépe, v některých hůře. Autorka dokázala úžasným způsobem popsat Skotsko a jeho obyvatele před 200 lety a přiblížit nám tak zvyky tehdejší doby. Příběh Claire a Jamieho je romantický, plný vášně a odhodlání obětovat se jeden pro druhého. Je to zajímavé čtení, někdy trochu zbytečně protáhlé, ale ve výsledku skvělé.

Jarka88
07.09.2022 5 z 5

Zajímavé čtení.Knihu doporučuju

andreamrs
12.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Jedným z mých největších knižních restů byla série Cizinka. Přiznám se, že mě od čtení hodně odrazovala tloušťka jednotlivých dílů. Nicméně u prvního dílu mi to hodně rychle uteklo. Do čtení jsem se vlastně pustila hlavně kvůli tomu, že mě už delší dobou lákal seriál. Knihu jsem rozečetla asi tři dny předtím, než jsem začala koukat na seriál, abych měla jistotu, že se dívám na to, co se v knize už odehrálo.

Obojí můžu maximálně doporučit. Kniha se četla sama, a co se týče seriálu, to zpracování je vážně velkolepé. Já jsem naprosto nadšená a unešená. Skotsko a jeho historii jsem si zamilovala ještě mnohem víc, než tomu bylo dosud. Zamilovala jsem si tu jednoduchost života v 18. století, zejména to, co Claire dělala, moc mě bavilo číst o bylinkách a starých léčebných metodách. Na druhou stranu, brutalita mi tolik příjemná nebyla, ale u historických knih to beru jako nutné zlo a realitu.

Milostný trojuhelník Claire - Jamie - Frank mi lámal srdce, ačkoliv jsem si víc zamilovala Jamieho, nevím, zda bych se na místě Claire rozhodla s ním zůstat. Ten příběh je tak promyšlený, hluboký, láskyplný i bolestivý, zkrátka dokonalý! Teď už mě tloušťka ostatních dílů neděsí, naopak, těším se, že s Claire a Jamiem zůstanu co nejdéle to půjde.

Kniha mi tak nějak otevřela dvířka až do srdce. Měla jsem pocit, že ten příběh prožívám sama. Ale co víc, u čtení jsem měla takový pocit "domova". Že jsem přesně tenhle příběh potřebovala číst a prožívat, i když jen v knize a u televize. Stal se ze mně ultimátní fanoušek, takřka ze dne na den, ale už teď vím, že moje láska k příběhu bude trvat velmi dlouho.

suiteki
29.07.2022

Kniha je krásná, ale bohužel jsem před ní viděla seriál a bylo pro mě těžké ponořit se do děje. Je to knížka kde se střídá více postav a musí se dávat pozor, takže žádná oddechovka na večer ( většinou začínám číst ve 22:00 :D ). Zatím odkládám a možná ji dám v budoucnu ještě šanci, ale děsí mě množství vydaných dílů a hlavně druhy díl, který mě nezaujal ani v seriálové podobě.

marara
28.07.2022 4 z 5

Už jsem četla několik knih s tématem návratu v čase, tak to trochu ztratilo na přitažlivosti. Děj byl dramatický, možná trochu moc, ale četlo se to snadno. Moc se mi líbil popis Skotska a života v něm před 200 lety. Trochu mi to ale připadalo, že autorka urputně chce popsat život na všech typech míst - zemanský dvůr, vojenská pevnost, chatrče, klášter... A co se mi nelíbilo vůbec, bylo množství popisovaného sexu. To knížku vyloženě degraduje.

houdkic
25.07.2022 odpad!

Nechápu, jak mohlo být tohle puštěno k vydání… A ještě víc mě děsí skutečnost, že to má tolik dílů.
Naprosto nesmyslná ujeťárna s nesympatickými postavami, dějem o hov** a příšernými dialogy. Nejvíc wtf pro mě bylo množství sexuálních scén, to snad ani není fyzicky možné tolik dupat.
Obdivuju se, že jsem to celý přečetla.

Amethyste
24.07.2022 4 z 5

Přiznávám, že o knize jsem se dozvěděla až díky seriálu. Tloušťka mě trošku odrazovala, ale díky tomu, že jsem viděla dříve seriálové zpracování, tak mi kapitoly rychle utíkaly, i když některé pasáže byly zdlouhavé. Příběh samotný je zajímavý, ale pro náročného čtenáře průměr.

Martina291086
21.07.2022

První sérii seriálu jsem přímo zhltla na posezení, takže na knihu jsem měla velice vysoké očekávání. A bohužel, musím říct, že mě celkem zklamala... Veliké plus vidím v popisu krajiny, protože Skotsko je opravdu krásná země. Jinak spousta částí knihy by mohla být kratší, popisy oblečení mě opravdu tak detailně nezajímají... Lepší části knihy jsou na druhou stranu celkem čitelné, pokud čtenář přijme netradiční zápletku.

janina66
15.07.2022 3 z 5

Díky výborně načtené audioknize se mi poslech knihy líbil.
Ale nejsem moc velká čtenářka historických knih. První povina knihy mě vcelku bavila. Stále jsem ovšem čekala, kdy se Clair dostane zpět ke kamenům a vrátí se zpět. Druhá kniha už mě nebavila. Částečná červená knihovna, proložená zraněními. Kniha byla dosti zdlouhavá zbytečnými popisy oblečení, a to dopodrobna. Popis přírody super.

Natyna3
15.07.2022 2 z 5

Tuto knihu jsem si chtěla přečíst již delší dobu, ale bohužel mě zklamala. Mám dojem, že k tomu ve velké míře přispěl i překlad… Dialogy na mě působily naivně až hloupě… A v důsledku toho stejně nahlížela také na hlavní hrdinku… Škoda. Věřím, že tolik opěvovaný seriál v tomto případě výjimečně předčí předlohu. (A neodpustím si poznámku, že se sérií GoT to opravdu nemá společného nic, navzdory opačnému tvrzení na obálce knihy.)

Laf
02.07.2022 5 z 5

Ke knize jsem přistupovala obezřetně, protože jsem nevěděla, co čekat a jestli mne to bude vůbec bavit. Trochu mne děsil i počet stránek. Ale musím přiznat, že nakonec mne kniha překvapila a velmi rychle vtáhla. Chtěla jsem vědět, co bude následovat, takže stránky rychle utíkaly. Popisy míst, krajin a lidí jsou skvělé a dokázala jsem si vše živě představovat. Nechybí ani akce. Té je tady opravdu dost. Jsem překvapená, kolik se toho vměstnalo do jedné knihy. Určitě doporučuji k přečtení.

miruska1
27.06.2022 5 z 5

Vidělá jsem ukázky ze seriálu, zaujali, a tak jsem se rozhodla , že si nejdřív přečtu knihu a pak skouknu seriál.
Je to něco jiného, než na co jsem zvyklá, ale moc se mi to líbilo. Čtivé, dej krásně plynul, hlavní postavy se mi líbili. Za mně super