Cizinka

Jsme v roce 1945 a armádní zdravotní sestra Claire Randallová přijíždí se svým mužem Frankem na skotský venkov, aby tu prožili své druhé líbánky. Po válečných hrůzách, kdy Claire pracovala v polní nemocnici ve Francii a svého muže, jenž také sloužil v armádě, viděla za celou dobu jen třikrát, se konečně oba radují ze společně strávených chvil a plánují budoucnost. Poklidná skotská vesnice se jeví jako ideální místo pro vzájemné sblížení a jaro láká k výletům do romantické a pověstmi a mýty opředené krajiny. Frank, který miluje historii, tu navíc nachází stopy po svém anglickém praprapředkovi, kapitánu Jonathanu Randallovi, jenž byl velitelem anglické vojenské pevnosti Fort William v polovině 18. století. Poklidný idylický venkov však skrývá nečekaná tajemství a překvapení. Jsou to především dávné mýty a pověry, které zdejší obyvatelé úzkostlivě dodržují i ve 20. století, ale také místa, kde se dějí nezvyklé a nepřirozené úkazy. Jedním z nich je kopec Craigh na Dun, na němž při jedné ze svých botanických expedic objeví Claire megalitickou stavbu. Je to kamenný kruh podobný proslulému Stonehenge v Jižní Anglii. Dotkne se jednoho z menhirů a pak se to stane. Ve změti zvuků a neurčitých představ se přenese o dvě stě let zpátky. Do časů kapitána Randalla, který bojoval se skotskými klany a krutě hájil zájmy anglické koruny na Skotské Vysočině......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/37101/cizinka-cizinka-37101.jpg 4.31182

Cizinka (1.)

Outlander (1991)

Literatura světová, Pro ženy, Sci-fi
Vydáno:, Plejáda

Ookmalej
15. listopadu

Není to sice můj šálek kávy a popravdě, chování jednotlivých hrdinů ke Claire mi přijde nepravděpodobné, ale četlo se to dobře. Myslím, že dám šanci dalšímu dílu. Dobře se u této knihy odpočívá, nechybí tam napětí a ta trocha erotiky se snést dá.

orinka3
12. listopadu

Dobré čtení, i když návrat do minulosti není zase tak nové téma. Ale i tak knížka nepostrádá napětí. Zdá se mi, že láska tu poněkud převažuje nad akčností a dobrodružstvím, ale i na ty se dostane. Záchrana Claire anebo Jamieho určitě není nic pro padavky. A líbí se mi, jak se Claire začlenila do běžného života o pár set let zpátky a po výdobytcích civilizace nijak neteskní. Láska je mocná čarodějka a překoná věky:)

zwingerovam
06. listopadu

Normálně by mne odradila tloušťka knihy, ale četlo se to samo. Skvělá série

m.valova
04. listopadu

Knížku jsem si půjčila na doporučení s tím,že historické věci mě nebaví,ale přesto jsem ji zkusila..Byla velmi čtivá a napínavá,chvílemi mi bylo až zle z některých věcí a někdy byla i slza na krajíčku,i když některé pasáže byly na můj vkus zbytečně dlouhé rozhodně nezklamala a určitě se s cizinkou zase někdy setkám v dalším pokračování.

keselylenka
03. listopadu

Za svůj život jsem jen velmi málo knih přečetla vícekrát. Sérii Harry Potter, Divočinu a na tento prestižní seznam se nyní zařadila i Cizinka a celá její série. A rozhodně si ji přečtu zase znovu.

Jordyz

Nebylo to špatné. V tomto případě mi ale dost vadilo, že jsem nejdřív viděla seriál. V knize prakticky nebylo nic navíc a chvílemi mě nudila. Neustále jsem srovnávala se seriálem. Jsem zvědavá na další díly.

jaja53

Úžasná kniha čtená jedním dechem.

angelak

Nedokázala jsem se začíst, očekávala jsem asi něco jiného - Opravdu jsem se snažila, ale nejde to - knihu jsem musela odložit ...

Efča0082

Série je bezvadná moc mě chytla ten popis přírody, historie tak akorád a obyčejný život dvou lidí co se milují. První tři díly jsou tak rozdíné a ty poslední dva v americe jsou spíš usedlé přijde mit pak jak dr, Qinniová :D ale ta se mi líbila tak mi to nevadí....

kykiryki28

Romantický historický příběh odehrávající se na Skotské Vysočině. Co více si přát?! Prostě NÁDHERA!

mystar

Pribeh se mi moc libil. Knizka byla ctiva od zacatku do konce. Uplne me pohltila do davneho zivota ve Skotsku. Musim priznat, ze to chvilemi bylo trosku "preslazene". Presto jsem si postavu Jamieho a Claire oblibila a dokonce jsem byla nejednou dojata. Ted se chystam na dalsi dil a prubezne i na serial. Urcite doporucuji.

leleia

I když tato kniha patří k žánru, ve kterém si moc nelibuji, nemohla jsem ji odložit.

Aya81

Kniha se mi hodnotí těžce. A to asi proto, že ji vlastně nemohu ani pořádně pochválit, ale ani zkritizovat. Je čtivá, nemá prázdná místa, ale upřímně jsem si od ní prostě slibovala něco víc, něco jiného, prostě NĚCO. Doufala jsem o trochu víc fantasy prvků, o trochu víc historie, nebo prostě o nějaké jiné ozvláštnění od PROSTĚ červené knihovny. Postavy jsou sympatické, dokonce, když už jsem to přečetla, hodlám číst i minimálně další díl (Vážku v jantaru). Ale bohužel víc než tři hvězdy dát nemohu...

aginecka

Navzdory několika drsnějším detailním popisům zranění a procesu jejich vyrábění je Cizinka od začátku do konce slaďoučká. To není zrovna můj styl, ale právě díky těm plastickým popisům (nemyslím jen ty nechutnosti - milovala jsem hlavně nenápadné opěvování civilizací nezkažené přírody) jsem měla pocit, že jsem skutečně tam. A ten výlet do skotské minulosti jsem si opravdu užila!

psychousek

Než jsem začala číst, věděla jsem, že je to seriál a že se nějak dostanu do minulosti. To bylo všechno. Netušila jsem, že mne to tak chytne. Tato kniha nemá objektivní literární hodnotu, nemyslím si, že by se někdy objevila v čítankách, ale dokázala mne, člověka nesnášejícího prvoplánové romantické příběhy, upoutat natolik, že jsem prožívala všechno, co se tam stalo, a bylo pro mne velmi obtížné vrátit se do reality. Doporučuji a přidávám upozornění: pokud vás chytne první díl, do těch dalších se pustíte okamžitě po zavření předchozí knihy!

Macicekh

Velmi zajímavé čtení.

tygřík2

V kategorii "čtení pro ženy" (kterýžto název mne silně irituje neb naznačuje, že ženy jsou ducha mdlého a nic jiného než příběhy o tom, kterak chudá holka ke štěstí přišla, nepochopí) je Cizinka asi na jedné z vyšších příček stupnice. Ale Bronteová nebo Austinová to prostě není, neboť většinou klouže po povrchu.
Co mi dost vadilo, byl naprosto zbytečný překlad libozvučného a výstižného Sassenach jako Sassenachová. Jamie Claire přece neříkal Cizincová (Sasová, Angličanová), ale Cizinko (Sasko, Anglánko). Jednoduše - Sassenach ( což je, mimochodem, v podání seriálového Jamieho lahůdka :-) ).

Petronelka123

Bohužel jsem viděla nejprve seriál a teprve poté četla knihu, takže mi chvilku trvalo, než jsem nastartovala vlastní fantazii. Ale kniha nezklamala, je napsaná velice čtivě a těším se na další díly.

Anie.M

Romány pro ženy, historické romány, červená knihovna ? nic pro mě !
nicméně Cizinku mi podstrčila babička, že je z ní naprosto unešená, a že rozhodně si jí musím přečíst. a tak jsem si řekla, že někdy je prostě potřeba ponořit se do knihy, kde láska je to nejsilnější, kde je ten dokonalý Jamie, pro kterého udělám cokoliv a on pro mě položí i život. Díky babi, tahle knížka mi sedla. Skoro sedmiset stránkovou bichly jsem přelouskala co by dup. nadchl mě hlavně vypravěčský um, spousta historických detailů, zajímavé postavy, propojení s trochou scifi.
dávám nejvyšší možné hodnocení. po nadšení z knihy jsem chtěla vidět seriál, musím ale říct, že to na mě bylo až moc sladké a umělé, zvládla jsem asi 3 díly.

AURIL

Nebudeme si nic nalhávat, série Cizinka je prostě červená knihovna! Nejdřív se nechtějí, pak chtějí, jeden za druhého by položili život (svůj i padesáti kolem), plus všechna ta dramata do toho... Jo, je to červená knihovna šmrncnutá historií i fantasy a hlavně o level výš, než to, co si pod pojmem červená knihovna obvykle představujeme. Gabaldon je totiž Vypravěčka a nebojí se toho!
Cizinka nadchne svým tempem, dějem, světem, jeho pravidly a zvyky 18. st. Strany hltáte a těšíte se z nich.

Denisa.knizky

Muj komentar musi mit nekolik mozna i protichudnych casti.
1. cekala jsem scifi-fantasy tak jak bylo v x zdrojich popisovano. Je zde potreba uvest na pravou miru, ze krome toho, ze se Claire prenesla do jine doby o 200 let zpet, neni na celem pribehu sfici ani fantasy absolutne vubec nic. Navic se s celou situaci vyrovna hlavni hrdinka velmi dobre takze behem prvnich 100 stran se Claire prenese do minulosti, kam temer bez problemu ihned zapadne a tim vlastne konci temer veskere napeti timto smerem. Verim, ze se v tomto smeru jeste neco v dalsich pokracovanich vyvrbi:)
2. Nic to nemeni na tom, ze je to velmi pekny roman, hlavne pro zeny podotykam, plny vasne, romantiky, zvratu, politikareni, pletichareni, hruz, radosti i ruznych emoci, popsanych velmi ctivou formou, cely obraz dokresuleje napinave a dobrodruzne prostredi stredoveku. Nejsem beznou ctenarkou cervene knihovny a priznam se, ze kdybych tento fakt o knize vedela predem tak bych po ni nesahla, nicmene jiz se stalo a musim rict, ze si urcite prectu i pokracovani, takze precteni urcite nelituju, ba naopak, jsem za tuto "chybu" rada.
3. Cetla jsem prirovnani k saze Hra o truny - prosim ani jednu z teto sag nepasujme kam nepatri, obe jsou krasne, napinave a doporucenihodne ale radeji bych porovnavala kucharku s knizkou o pejskovi a kocicce nez cizinku se hrou o truny.
Kratky zaver, jedna se o historicky roman prevazne pro zeny, zadne scifi, presto, ze ocekavam nejaky posun v dalsich dilech, nicmene pro me velmi prijemne doplneni knihovny, ktere bych se nebala doporucit temer kterekoliv ctenarce. Premyslim, jestli serial zkouknout uz nyni nebo az po precteni dalsiho dilu.

Eleovny

Tohle hodnocení je pro mě opravdu těžké :) Osobně miluji seriál cizinka, který mi přišel skvělý a originální. Neodolala jsem a pustila jsme se do knihy. Ta pro mě byla však velkým zklamáním. Né, že by byla špatně napsaná. Právě naopak, jedná se o velmi čtivý materiál. Ale příběh je jednoduše červená knihovna. A já jako čtenář fantasy a scifi jsem jednoduše nebyla uspokojená, i když se jedná o hezky napsanou a zajímavou knihu.

Zlá-Ňufie

Četla jsem čtenářské výzvě jako knihu, podle které je seriál. Kniha je čtivá, napínavá i romantická. Je docela obsáhlá a někdy je děj trochu překombinovaný. Dala sem si během čtení pár měsíců pauzu, ale ráda jsem se k ní vrátila. Fajn oddechovka :)

kaja12345

Kniha se mi líbila snad více než seriál. Postavy jsou více propracované. Jediné, co mi zážitek z knihy docela kazilo byl ne moc dobrý překlad u staršího vydání knihy.

jana277

Dostala som, prečítala som. Námet zaujímavý, ale zaváňalo mi to veľmi červenou knižnicou, plus veľa násilia. Text by sa dal bez ujmy určite zredukovať.

hanka2381

Do seriálu jsem se okamžitě zamilovala, a tak jsem se rozhodla přečíst si knihu a porovnat ji se seriálem. Překvapilo mne, že seriál se opravdu knihy poctivě držel, a tak mi kniha moc nového nenabídla, očekávala bych více popisných informací, větší rozebrání postav, větší rozepsání milostných pasáží atd., navíc se nemůžu zbavit jakéhosi jednoduchého dojmu, který jsem měla už i u seriálu, ale tam to až tak nevadí..od knihy prostě čekám vždycky víc :) Jak už je zde níže psané, seriál je navíc zajímavější nádhernými záběry na krajinu a pro mne určitě i záběry na Rudého Jamieho :D :).. Vzhledem k tomu, že jsou knihy napřed, koupila jsem si tedy 4.díl - Bubny podzimu a uvidím jak se mi bude číst bez předchozího shlédnutí seriálu.

katerina8995

Obrovský potenciál, který byl minimálně v této první knize série velmi dobře využit. Těším se na překlad dalších knih do češtiny.

Yustina

Viděla jsem první seriál.. Kniha také pěkná, ale seriál se mi líbil víc, snad tou krásnou skotskou přírodou.. a kratší verzí než je v knize :-)

Lavender756

Jednoduché, předvídatelné, opakující se. Rozhovory jsou až na vyjímky tak pro první třídu. Sex, násilí a děj opřený o romantická klišé. A ten,kdo v Heraldu napsal, že je to odpověď na Hry o trůny, měl asi zatmění mysli.

Eevina

Já si nemůžu pomoct, ale poprvé v životě musím říct, že seriál je lepší než kniha. Knížka je to krásná, dobře napsaná, ale prostě některé pasáže jsou zbytečně rozvleklé a když už nastane zlom nebo situace, kterou bych měla radši pořádně rozepsanou, tak mi přijde, že to autorka odbyla a sáhodlouze se věnovala pasážím, které pro příběh tak podstatné nebyly. Na můj vkus je kniha zbytečně obsáhlá a ubrala bych pár desítek stran a nevěnovala se zbytečně rozepisování nepodstatných věcí.
Každopádně výborný nápad, skvěle zpracovaný a promyšlený, ale vychytala bych pár much nu. Trochu se obávám ještě tlustějšího druhého dílu :)