Cizinka

Jsme v roce 1945 a armádní zdravotní sestra Claire Randallová přijíždí se svým mužem Frankem na skotský venkov, aby tu prožili své druhé líbánky. Po válečných hrůzách, kdy Claire pracovala v polní nemocnici ve Francii a svého muže, jenž také sloužil v armádě, viděla za celou dobu jen třikrát, se konečně oba radují ze společně strávených chvil a plánují budoucnost. Poklidná skotská vesnice se jeví jako ideální místo pro vzájemné sblížení a jaro láká k výletům do romantické a pověstmi a mýty opředené krajiny. Frank, který miluje historii, tu navíc nachází stopy po svém anglickém praprapředkovi, kapitánu Jonathanu Randallovi, jenž byl velitelem anglické vojenské pevnosti Fort William v polovině 18. století. Poklidný idylický venkov však skrývá nečekaná tajemství a překvapení. Jsou to především dávné mýty a pověry, které zdejší obyvatelé úzkostlivě dodržují i ve 20. století, ale také místa, kde se dějí nezvyklé a nepřirozené úkazy. Jedním z nich je kopec Craigh na Dun, na němž při jedné ze svých botanických expedic objeví Claire megalitickou stavbu. Je to kamenný kruh podobný proslulému Stonehenge v Jižní Anglii. Dotkne se jednoho z menhirů a pak se to stane. Ve změti zvuků a neurčitých představ se přenese o dvě stě let zpátky. Do časů kapitána Randalla, který bojoval se skotskými klany a krutě hájil zájmy anglické koruny na Skotské Vysočině......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/37101/cizinka-cizinka-37101.jpg 4.31087

Cizinka (1.)

Outlander (1991)

Literatura světová, Pro ženy, Historie
Vydáno:, Plejáda

Lavender756
předevčírem

Jednoduché, předvídatelné, opakující se. Rozhovory jsou až na vyjímky tak pro první třídu. Sex, násilí a děj opřený o romantická klišé. A ten,kdo v Heraldu napsal, že je to odpověď na Hry o trůny, měl asi zatmění mysli.

Eevina

Já si nemůžu pomoct, ale poprvé v životě musím říct, že seriál je lepší než kniha. Knížka je to krásná, dobře napsaná, ale prostě některé pasáže jsou zbytečně rozvleklé a když už nastane zlom nebo situace, kterou bych měla radši pořádně rozepsanou, tak mi přijde, že to autorka odbyla a sáhodlouze se věnovala pasážím, které pro příběh tak podstatné nebyly. Na můj vkus je kniha zbytečně obsáhlá a ubrala bych pár desítek stran a nevěnovala se zbytečně rozepisování nepodstatných věcí.
Každopádně výborný nápad, skvěle zpracovaný a promyšlený, ale vychytala bych pár much nu. Trochu se obávám ještě tlustějšího druhého dílu :)

Penelope90

Cestování v čase, dobrodružství, napětí a milostný příběh - té milostné části je tam (na můj vkus) občas až zbytečně moc, ale jinak velmi čtivé, zvláště na dlouhé cesty vlakem.

luthien

Tak já nevím...Tentokrát musím říct, že seriál byl mnohem, ale mnohem lepší, než kniha. Možná mi dojem kazil i příšerný český překlad. Miluju prostředí Skotska, ale to je asi tak všechno. Chování postav bylo často nereálné, Jamie je prostě dokonalý polobůh, který zvládne všechno a Claire vlastně taky, třeba zabít vlka holýma rukama. Pro mě ty romaňtárny prostě nejsou.

Lee7

Musím říct, že jsem si příběh a linii děje oblíbila asi až od půlky. První byla zdlouhavá, ale zajímavě dělaná. Cestování časem mám ráda. Děj je nakonec poutavě napsaný a člověk se musí dát pozor na mnoho postav.. No jsem zvědavá co mne čeká v dalších dílech.
Možná až následně zkouknu seriál, vypadá, že bude stát za shlédnutí. :)

Atanone

Čekala jsem červenou knihovnu,ale byla jsem velmi mile překvapená. „Babské čtení“ ale laťka je hodně vysoko. Sice jsem místy měla pocit,že jsem přistála v padesáti odstínech Skotska, ale to je holt asi současný trend a spisovatelé se možná bojí,že kdyby sex nebyl zmíněný při každé možné (i nemožné) příležitosti, knihy by se špatně prodávaly. Myslím,že tahle má na to,aby se dobře prodávala i bez toho.Je to dobrý příběh,napínavý a zábavný. Autorka si s postavami vážně vyhrála,působí uvěřitelně a dostanou se vám pod kůži. Nestává se mi často,abych se nechala zamotat do série,ale tady se těším na další díly.

ufounek173

Krásná knížka,nejdřív jsem zkoukla seriál a ten mě uchvátil,nemůžu se dočkat 4.série,ale i když jej natočili skvěle,museli něco zkrátit,předělat,takže kniha mi vše doplnila,ujasnila.Romantickým duším doporučuji,také doporučuji i ten seriál,Jamie je pěkný chlap a to zrzouny vůbec nemusím,to je snad první pěkně urostlý zrzounek.

JessieEx

Překvapila mě tím, že není ničím zvláštní a vyčnívá vlastně jen svou tloušťkou. Nejde jen o množství textu ale přehršel děje, který by vydal za dva, možná i tři romány. Jinak ano, cestování časem je super, vlastně by se mi líbilo, kdyby v každé společnosti žil inkognito jeden až dva lidé z minulosti nebo budoucnosti. Ale jinak je knížka spíš jen docela obyčejnou červenou knihovnou. Skotsko v osmnáctém století se mi bohužel nelíbilo. Claire jsem si nikdy neoblíbila, k Jamiemu se mi zpočátku ani nehodila (to, jak se nazývali - chlapec, děvče, mladík, Saxonka - bylo dost antisexy), nakonec jsem si na ně zvykla. Asi v polovině knížky mě děj teprve pořádně chytil a pak jsem překvapivě docela rychle dočetla zbytek. Stejně jsem ale přesvědčena, že kdyby Claire hloupě nesetrvala s Jamiem a alespoň se pokusila vrátit do dvacátého století, chudák Jamie by nedopadl tak hrozně a třebas by možná zemřel, ale s čistým štítem. Konec jsem si přála jiný...

Sova15

Příběh byl zajímavý, čtivý. Potom jsem viděla i seriál. zajímavá myšlenka, těším se na pokračování.

Silencia

Já čtu skoro všechno, zajímá mě totiž naprosto každá zápletka. Obzvlášť historická a navíc s cestování časem! Nechápu tedy jak je možné, že tohle mě nechytlo. A když to nešlo knižně, zkusila jsem to přes seriál, ale ani to nepomohlo. Škoda. Nejspíš to bude sice atraktivním, ale mně vzdáleným prostředím Skotska. Možná tomu dám ještě šanci, ale asi se spíš přesunu na knihy, co mě baví už od začátku.

yellowbanna

Nemůžu si pomoci. Opravdu jsem se snažila se začíst, snažila jsem se až do str. 106. Ale nejde to. Částečně za to může příběh, protože to je fakt spíše červená knihovna než historický román a já už knížku v kategorii "Žánr, který normálně nečtu" mám. Ale nemůžu se přenést přes ten překlad, to se prostě nedá číst! Anglicismy z toho přímo trčí, slovní obraty a fráze, které naprosto neodpovídají době a situaci (hrdinka odpoví zraněnému mladíkovi na pobídku, že jej může ošetřit později "To je váš názor" ) , ale hlavně působí ploše a nezajímavě. Možná, že by kniha byla v originále čtivější, takto jsem ji jednoduše musela odložit.

Malalajka008

Nemám ráda přesuny v čase, ale u této knihy jsem je zkousla. Knížka je čtivá a romantická, příběh se mi líbil.

Svoja

Přečteno velmi rychle, jedním dechem. Moc hezky se to četlo :)

EngliTer

Nechápu komentář od niki-chan. Tahle kniha absolutně není podobná padesáti odstínům, netuším kde to dotyčný vzal, zřejmě si spletl knížky a chtěl to napsat k jiné knize.

Denisa153

Téma cestování časem přímo zbožňuji a co může být lepší než být vyhozena v 18. století ve skotsku? Příroda zatím ještě nedotčená člověkem, občas i kruté podmínky pro život a samozřejmě Jamie, přesně do toho jsem se zamilovala. Přiznejme si, kdo by nechtěl mít doma urostlého zrzavého skota?

zlatka2001

Tohleto cestování do minulosti mě moc baví. Navíc miluju Skotsko a teď i Jamieho, takže se už pouštím do druhého dílu. Že se sakra něco takového nestane mě!

puhinka

Po vzhliadnuti serialu som sa s velkou radostou pustila aj do kniznej predlohy Cudzinky. Kniha sa mi velmi pacila. Musim vsak povedat, ze v seriali si popreplietali scenky, ako sa im chcelo. Nieco si pridali, nieco ubrali...ale vzhladom na to, ze spolupracovali s Gabaldon, tak im to neberiem. V recenziach tu som sa docitala, ze je tam vela sexu a nasla par prirovnani k cervenej ,,knihovne,, . Dovolte mi, aby som nesuhlasila. Rozhodne nie! Ten , kto to tvrdi, este asi necital pikantnejsie romany ;) Podla mna autorka pise velmi cudne este na moj vkus :) Inak knihu hodnotim na 5 z 5-tich. Krasna kniha, krasny pribeh a idem citat dalej :)

niki-chan

Prostě 50 odstínů nesmyslů v historickém kabátě...

Stoklaska

Zajímavé téma, kniha mě bavila. Až když jsem ji přečetla, tak jsem zjistila, že je to celá knižní série. Tak uvidím, jestli pokořím i další díly!

Summer7

Kniha se mi celkem libila. Urcite bych to ale nehodnotila jako historicky roman, spis romanticky prirovnavajici k cervene knihovne trosku. Kdo ma rad romantiku a velkou lasku, tak si prijde na sve. Dej celkem utika.. takova oddechovka taky.
Uvidim, zda se vrhnu na pokracovani.
Serial jsem zkousela, nelibi se mi ani postava Claire ani Jamieho.

nicole1990

Moc krásný čtivý příběh :-)

Karola050716

Cizinku jsem začala sledovat jako seriál, ale musím říct, že postava Claire mě hrozně štvala, takže jsem skončila někde uprostřed první série rozhodnutá si přečíst knihu. Cizinka kniha mě neuchvátila tak, jako většinu recenzentů tady, ale rozhodně to neznamená, že by mě nebavila. Pocitově se zážitek výrazně zlepšil, když jsem se v ději dostala tam, kde už jsem seriál neviděla. Claire přestane dělat totální kraviny a celkově první kniha docela výrazně graduje. I když vzhledem k nějakým 650 stránkám jsou zde pasáže, které jsou až moc klidné, kdy se děj neposouvá. Takže ve výsledku za mě dobré, mám v plánu druhý díl a také dokoukání první řady seriálu, protože podle knihy jsem skončila právě tam, kde se to dějově láme :)

Kabalenka

Úžasná knížka. Moc se mi líbila. Velmi čtivé.

novotve

Milé čtenářky, první díl série Cizinka má pro mě velice zajímavý příběh. Pokud máte rády romantiku, historii a trochu nadpřirozena, knihu Vám určitě doporučuji. Kniha je čtivá, a proto se nenechte odradit počtem stran. Pokud Vás zajímá i seriál Outlander (I. série), radím Vám, abyste si nejdříve přečetly knižní předlohu, neboť seriál se od ní tolik neliší. Ale rozhodnutí nechám samozřejmě na Vás. :-)

Bobina74

Tak tento a další 2 díly klidně ano. Z tohoto prvního dílu jsem byla nadšená a zde opravdu platí, že se od knihy neodtrhnete. Zajímavý námět lehce připomínající pí Erskinovou, ale přesto jiný. Romantici si přijdou na své a historičtí laikové se taky lehce okrajově něco dozví. Bohužel už jsem dala jenom další 2 díly, laťka prvního dílu byla velmi vysoko a pak už jenom polehoučku padala dolů, škoda...
P.s. nenechte se odradit tloušťkou knihy...přelousknete ji co by dup :-)

Onceuponthetime

Nápad je to jistě dobrý a zpracování je úžasné, ale něco mi na knize nesedělo. Nevím jestli to bylo velmi barvité a detailní popisování násilných scén nebo nechutnost některých postav.
Kniha je samozřejmě velmi kvalitně napsaná. Je nutné číst každou stránku a to velmi podrobně jinak se v knize ztratíte. Takže žádné ulévání a přeskakování. Je tam tolik postav, že by jedna stránka znamenala hodně velký problém.
Nevím jestli se mi chce do druhého dílu. Rozhodně si po cizince dám chvilku oraz.
Doporučuji pokud vás baví historie a romantika.

Janoud

Nějak jsem nezvládala konec knihy, o seriálovém zpodobnění násilností v cele ani nemluvě. Byla jsem otřesená a tento pocit se mne držel ještě několik dní.
Navíc mi v knize chyběla nějaká "poslední kostička do skládačky" a jsem zvědavá, jestli se třeba v dalších dílech dozvím, jestli přítomnost Claire v minulosti měla nějaký konkrétnější význam, nebo jaký byl osud Gailis Duncanové.

Nikkiproch

Úžasný a silný vášnivý příběh. Přestože jsem jako první viděla seriál, kniha mě neskutečně bavila a napínala, až jsem se divila, že je těch 700 stran tak rychle pryč.

Terez25

Není co dodat...