Cizinka

Jsme v roce 1945 a armádní zdravotní sestra Claire Randallová přijíždí se svým mužem Frankem na skotský venkov, aby tu prožili své druhé líbánky. Po válečných hrůzách, kdy Claire pracovala v polní nemocnici ve Francii a svého muže, jenž také sloužil v armádě, viděla za celou dobu jen třikrát, se konečně oba radují ze společně strávených chvil a plánují budoucnost. Poklidná skotská vesnice se jeví jako ideální místo pro vzájemné sblížení a jaro láká k výletům do romantické a pověstmi a mýty opředené krajiny. Frank, který miluje historii, tu navíc nachází stopy po svém anglickém praprapředkovi, kapitánu Jonathanu Randallovi, jenž byl velitelem anglické vojenské pevnosti Fort William v polovině 18. století. Poklidný idylický venkov však skrývá nečekaná tajemství a překvapení. Jsou to především dávné mýty a pověry, které zdejší obyvatelé úzkostlivě dodržují i ve 20. století, ale také místa, kde se dějí nezvyklé a nepřirozené úkazy. Jedním z nich je kopec Craigh na Dun, na němž při jedné ze svých botanických expedic objeví Claire megalitickou stavbu. Je to kamenný kruh podobný proslulému Stonehenge v Jižní Anglii. Dotkne se jednoho z menhirů a pak se to stane. Ve změti zvuků a neurčitých představ se přenese o dvě stě let zpátky. Do časů kapitána Randalla, který bojoval se skotskými klany a krutě hájil zájmy anglické koruny na Skotské Vysočině......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/37101/cizinka-cizinka-37101.jpg 4.31233

Cizinka (1.)

Outlander (1991)

Vydáno:, Plejáda

MisaSutcliff

Jsem asi ten poslední člověk, který by řekl, že ho bude bavit Cizinka. A ona fakt baví. Ano, je to romantika jako blázen, ale pokud se jako já bojíte óchání a áchání ve stylu Stmívání, tak se naštěstí není čeho bát. Děj je sice silně zaměřený na vznik a vývoj vztahu Claire a Jamieho, ovšem drsné prostředí Skotské vysočiny a Skoti samotní tu bilanci vyrovnávají. Claire navíc není žádná křehotinka v nesnázích a nenechá si nic jen tak líbit. Ale to ani Jamie. I když má kniha svoje mouchy, tak Gabaldon je skvělá vypravěčka a Cizinka vás tak opravdu rychle pohltí a nepustí. Stejně jako mě, a to jsem se jí vážně dlouho bránila.

missana
29.12.2018

Nejde zrovna o můj oblíbený žánr, ale přinesl mi ji manžel, tak jsem se do ní pustila. Teď se cítím trochu trapně, že budu chtít i další díly :D A vzhledem k tomu, že jsem neočekávala mnoho, jsem příjemně překvapená a možná i trochu zklamaná, že jsem na Cizinku nekápla mnohem dříve.

Lotka
28.12.2018

Jako odpočinkové čtení je skvělá a závěr knihy nutí k pokračování ve čtení. Ale chybí tomu “něco”. Děj chvílemi nápínavý, ale zpětně po dočtení mi to chvílemi přišlo, že se některé dějové okamžiky opakují.

alekis
10.12.2018

Než oheň v krbu vyhasne
a světlo dne se rozbřeskne,
nežli se čerstvý vítr nad vřesovišti rozlétne
a k uším ranní zpěv ptáků dolehne...
Neopouštěj mě, Sne!

Ať v jezerech se vlní voda v záblescích
a zelená se tráva v údolích,
a na kopcích ať leží bílý sníh...
Srdci je dovoleno. Snít není hřích :-)
Vyplň se, Sne!

Romantická duše může pouze vzdychnout a v tichosti zatoužit ocitnout se v tomto romantickém, dramatickém, dobrodružném a historickém příběhu... Cizinku čtu už podruhé a tentokrát si ji hodlám užít bez přeskakování celých pasáží, protože jsem tak bažila zvědět víc, že jsem některé části nechala "na potom". Diana Gabaldon vytvořila opus o tisících stran, a to ještě všechny díly nejsou do češtiny přeloženy! Leccos by se sice dalo vytknout, třeba prakticky úplné vyhýbání se ožehavým tématům, jako je vyměšování, či vůbec hygiena. Ale je to kniha, román, papír, není to skutečný život... Naše předchůdkyně si musely nějak poradit v časech bez koupelen, sprch, různých intimních věciček, bez toaleťáku! Ale jinak je to příběh fakt zajímavý, napínavý, barvitý, historický, a na dlouhé zimní večery, kdy v krbu praská oheň, křeslo je pohodlné, na stolečku voní teplý čaj či cokoliv podle chuti, je jako dělaný. TV seriál je taky úžasný, Claire a Jamie jsou prostě dokonalí, ale jako obvykle, text je mnohem rozsáhlejší a nabízí toho mnohem víc. Tak tedy vzhůru přes kameny... do 18. století!

AnettaN.
03.12.2018

Místy zdlouhavé, ale celkově moc pěkné čtení

niknikita
30.11.2018

Cizinka je dobře namixovaná směs historie, erotiky a cestování v čase. Zaujala mne hned na samém začátku a přestože jsem jí měla už v polovině docela dost, musela jsem ten obsáhlý příběh dočíst až na konec. Přes všechna svoje "ale" jsem si Claire a Jamieho oblíbila, možná pro jejich spontánnost a živočišnost a taky odvahu porvat se se životem.

xxiixxi
21.11.2018

(audiokniha :-))
Docela dost jsem se těšila, podle ohlasů kniha měla obsahovat má oblíbená témata - historie, Skotsko, romantika, erotika, nadpřirozeno a další. Ale nebylo to úplně ono. Chvílemi byl pro mě děj až moc romantický, kýčovitý, všechno na růžovo (a to proti červené knihovně vůbec nic nemám, spíše naopak) a na další stránce hned zase vcelku brutální. Dojem mi kazily vcelku nereálné události a to rozhodně nenarážím na čarodějnice :-D Postavy sice ne nezranitelné, ale samozřejmě nesmrtelné a vždy ve správný čas na správném místě. Hlavní hrdinka se až překvapivě snadno srovnala s pobytem v 18. století, její okolí to vzalo také bez problémů. Místy ale reagovala hystericky a to zrovna v situacích, které mi nepřišly až tak vyhrocené. Také mi přijde, že se námět knihy dal využít lépe, např. využít schopností a vědomostí hlavní hrdinky, skotských reálií a historické doby, takhle mi v hlavě zůstanou hlavně hrátky ve křoví na sto způsobů a útěk z místa na místo. Kladně hodnotím vyzdvižené bylinkářství.
Zatím jsem viděla první díl seriálu a také jsem si z něj nesedla na zadek, ale celkově nechci tuhle sérii vzdávat, možná byla na vině audiokniha. Další díl si chci určitě přečíst, pár věcí mě tam zajímá :-)

20.11.2018

(audiokniha)
Tak mne tato kniha docela zklamala. Měla jsem velká očekávání, protože nápad jako takový byl rozhodně zajímavý. Musím uznat, že autorka psát umí, kniha je opravdu čtivá, ale mně nesedla. Místy se mi zdála také zdlouhavá a po pokračování tentokrát rozhodně nesáhnu. Ani jsem nevěděla, že byl podle knižní předlohy natočen seriál, ale jsem přesvědčená, že ten by se mi v tomto případě mohl líbit o dost víc ;-). Hvězdičku navíc přidávám za výbornou interpretaci audioknihy Jitkou Ježkovou :-).

Ookmalej
15.11.2018

Není to sice můj šálek kávy a popravdě, chování jednotlivých hrdinů ke Claire mi přijde nepravděpodobné, ale četlo se to dobře. Myslím, že dám šanci dalšímu dílu. Dobře se u této knihy odpočívá, nechybí tam napětí a ta trocha erotiky se snést dá.

orinka3
12.11.2018

Dobré čtení, i když návrat do minulosti není zase tak nové téma. Ale i tak knížka nepostrádá napětí. Zdá se mi, že láska tu poněkud převažuje nad akčností a dobrodružstvím, ale i na ty se dostane. Záchrana Claire anebo Jamieho určitě není nic pro padavky. A líbí se mi, jak se Claire začlenila do běžného života o pár set let zpátky a po výdobytcích civilizace nijak neteskní. Láska je mocná čarodějka a překoná věky:)

zwingerovam
06.11.2018

Normálně by mne odradila tloušťka knihy, ale četlo se to samo. Skvělá série

m.valova
04.11.2018

Knížku jsem si půjčila na doporučení s tím,že historické věci mě nebaví,ale přesto jsem ji zkusila..Byla velmi čtivá a napínavá,chvílemi mi bylo až zle z některých věcí a někdy byla i slza na krajíčku,i když některé pasáže byly na můj vkus zbytečně dlouhé rozhodně nezklamala a určitě se s cizinkou zase někdy setkám v dalším pokračování.

keselylenka
03.11.2018

Za svůj život jsem jen velmi málo knih přečetla vícekrát. Sérii Harry Potter, Divočinu a na tento prestižní seznam se nyní zařadila i Cizinka a celá její série. A rozhodně si ji přečtu zase znovu.

Jordyz
29.10.2018

Nebylo to špatné. V tomto případě mi ale dost vadilo, že jsem nejdřív viděla seriál. V knize prakticky nebylo nic navíc a chvílemi mě nudila. Neustále jsem srovnávala se seriálem. Jsem zvědavá na další díly.

jaja53
09.10.2018

Úžasná kniha čtená jedním dechem.

angelak
08.10.2018

Nedokázala jsem se začíst, očekávala jsem asi něco jiného - Opravdu jsem se snažila, ale nejde to - knihu jsem musela odložit ...

Efča0082
21.09.2018

Série je bezvadná moc mě chytla ten popis přírody, historie tak akorád a obyčejný život dvou lidí co se milují. První tři díly jsou tak rozdíné a ty poslední dva v americe jsou spíš usedlé přijde mit pak jak dr, Qinniová :D ale ta se mi líbila tak mi to nevadí....

kykiryki28
19.09.2018

Romantický historický příběh odehrávající se na Skotské Vysočině. Co více si přát?! Prostě NÁDHERA!

mystar
19.09.2018

Pribeh se mi moc libil. Knizka byla ctiva od zacatku do konce. Uplne me pohltila do davneho zivota ve Skotsku. Musim priznat, ze to chvilemi bylo trosku "preslazene". Presto jsem si postavu Jamieho a Claire oblibila a dokonce jsem byla nejednou dojata. Ted se chystam na dalsi dil a prubezne i na serial. Urcite doporucuji.

leleia
18.09.2018

I když tato kniha patří k žánru, ve kterém si moc nelibuji, nemohla jsem ji odložit.

Aya81
17.09.2018

Kniha se mi hodnotí těžce. A to asi proto, že ji vlastně nemohu ani pořádně pochválit, ale ani zkritizovat. Je čtivá, nemá prázdná místa, ale upřímně jsem si od ní prostě slibovala něco víc, něco jiného, prostě NĚCO. Doufala jsem o trochu víc fantasy prvků, o trochu víc historie, nebo prostě o nějaké jiné ozvláštnění od PROSTĚ červené knihovny. Postavy jsou sympatické, dokonce, když už jsem to přečetla, hodlám číst i minimálně další díl (Vážku v jantaru). Ale bohužel víc než tři hvězdy dát nemohu...

aginecka
14.09.2018

Navzdory několika drsnějším detailním popisům zranění a procesu jejich vyrábění je Cizinka od začátku do konce slaďoučká. To není zrovna můj styl, ale právě díky těm plastickým popisům (nemyslím jen ty nechutnosti - milovala jsem hlavně nenápadné opěvování civilizací nezkažené přírody) jsem měla pocit, že jsem skutečně tam. A ten výlet do skotské minulosti jsem si opravdu užila!

psychousek
07.09.2018

Než jsem začala číst, věděla jsem, že je to seriál a že se nějak dostanu do minulosti. To bylo všechno. Netušila jsem, že mne to tak chytne. Tato kniha nemá objektivní literární hodnotu, nemyslím si, že by se někdy objevila v čítankách, ale dokázala mne, člověka nesnášejícího prvoplánové romantické příběhy, upoutat natolik, že jsem prožívala všechno, co se tam stalo, a bylo pro mne velmi obtížné vrátit se do reality. Doporučuji a přidávám upozornění: pokud vás chytne první díl, do těch dalších se pustíte okamžitě po zavření předchozí knihy!

Macicekh
02.09.2018

Velmi zajímavé čtení.

tygřík2
29.08.2018

V kategorii "čtení pro ženy" (kterýžto název mne silně irituje neb naznačuje, že ženy jsou ducha mdlého a nic jiného než příběhy o tom, kterak chudá holka ke štěstí přišla, nepochopí) je Cizinka asi na jedné z vyšších příček stupnice. Ale Bronteová nebo Austinová to prostě není, neboť většinou klouže po povrchu.
Co mi dost vadilo, byl naprosto zbytečný překlad libozvučného a výstižného Sassenach jako Sassenachová. Jamie Claire přece neříkal Cizincová (Sasová, Angličanová), ale Cizinko (Sasko, Anglánko). Jednoduše - Sassenach ( což je, mimochodem, v podání seriálového Jamieho lahůdka :-) ).

Petronelka123
26.08.2018

Bohužel jsem viděla nejprve seriál a teprve poté četla knihu, takže mi chvilku trvalo, než jsem nastartovala vlastní fantazii. Ale kniha nezklamala, je napsaná velice čtivě a těším se na další díly.

Anie.M
17.08.2018

Romány pro ženy, historické romány, červená knihovna ? nic pro mě !
nicméně Cizinku mi podstrčila babička, že je z ní naprosto unešená, a že rozhodně si jí musím přečíst. a tak jsem si řekla, že někdy je prostě potřeba ponořit se do knihy, kde láska je to nejsilnější, kde je ten dokonalý Jamie, pro kterého udělám cokoliv a on pro mě položí i život. Díky babi, tahle knížka mi sedla. Skoro sedmiset stránkovou bichly jsem přelouskala co by dup. nadchl mě hlavně vypravěčský um, spousta historických detailů, zajímavé postavy, propojení s trochou scifi.
dávám nejvyšší možné hodnocení. po nadšení z knihy jsem chtěla vidět seriál, musím ale říct, že to na mě bylo až moc sladké a umělé, zvládla jsem asi 3 díly.

AURIL
13.08.2018

Nebudeme si nic nalhávat, série Cizinka je prostě červená knihovna! Nejdřív se nechtějí, pak chtějí, jeden za druhého by položili život (svůj i padesáti kolem), plus všechna ta dramata do toho... Jo, je to červená knihovna šmrncnutá historií i fantasy a hlavně o level výš, než to, co si pod pojmem červená knihovna obvykle představujeme. Gabaldon je totiž Vypravěčka a nebojí se toho!
Cizinka nadchne svým tempem, dějem, světem, jeho pravidly a zvyky 18. st. Strany hltáte a těšíte se z nich.

Denisa.knizky
06.08.2018

Muj komentar musi mit nekolik mozna i protichudnych casti.
1. cekala jsem scifi-fantasy tak jak bylo v x zdrojich popisovano. Je zde potreba uvest na pravou miru, ze krome toho, ze se Claire prenesla do jine doby o 200 let zpet, neni na celem pribehu sfici ani fantasy absolutne vubec nic. Navic se s celou situaci vyrovna hlavni hrdinka velmi dobre takze behem prvnich 100 stran se Claire prenese do minulosti, kam temer bez problemu ihned zapadne a tim vlastne konci temer veskere napeti timto smerem. Verim, ze se v tomto smeru jeste neco v dalsich pokracovanich vyvrbi:)
2. Nic to nemeni na tom, ze je to velmi pekny roman, hlavne pro zeny podotykam, plny vasne, romantiky, zvratu, politikareni, pletichareni, hruz, radosti i ruznych emoci, popsanych velmi ctivou formou, cely obraz dokresuleje napinave a dobrodruzne prostredi stredoveku. Nejsem beznou ctenarkou cervene knihovny a priznam se, ze kdybych tento fakt o knize vedela predem tak bych po ni nesahla, nicmene jiz se stalo a musim rict, ze si urcite prectu i pokracovani, takze precteni urcite nelituju, ba naopak, jsem za tuto "chybu" rada.
3. Cetla jsem prirovnani k saze Hra o truny - prosim ani jednu z teto sag nepasujme kam nepatri, obe jsou krasne, napinave a doporucenihodne ale radeji bych porovnavala kucharku s knizkou o pejskovi a kocicce nez cizinku se hrou o truny.
Kratky zaver, jedna se o historicky roman prevazne pro zeny, zadne scifi, presto, ze ocekavam nejaky posun v dalsich dilech, nicmene pro me velmi prijemne doplneni knihovny, ktere bych se nebala doporucit temer kterekoliv ctenarce. Premyslim, jestli serial zkouknout uz nyni nebo az po precteni dalsiho dilu.

Eleovny
02.08.2018

Tohle hodnocení je pro mě opravdu těžké :) Osobně miluji seriál cizinka, který mi přišel skvělý a originální. Neodolala jsem a pustila jsme se do knihy. Ta pro mě byla však velkým zklamáním. Né, že by byla špatně napsaná. Právě naopak, jedná se o velmi čtivý materiál. Ale příběh je jednoduše červená knihovna. A já jako čtenář fantasy a scifi jsem jednoduše nebyla uspokojená, i když se jedná o hezky napsanou a zajímavou knihu.