Cizinka

Jsme v roce 1945 a armádní zdravotní sestra Claire Randallová přijíždí se svým mužem Frankem na skotský venkov, aby tu prožili své druhé líbánky. Po válečných hrůzách, kdy Claire pracovala v polní nemocnici ve Francii a svého muže, jenž také sloužil v armádě, viděla za celou dobu jen třikrát, se konečně oba radují ze společně strávených chvil a plánují budoucnost. Poklidná skotská vesnice se jeví jako ideální místo pro vzájemné sblížení a jaro láká k výletům do romantické a pověstmi a mýty opředené krajiny. Frank, který miluje historii, tu navíc nachází stopy po svém anglickém praprapředkovi, kapitánu Jonathanu Randallovi, jenž byl velitelem anglické vojenské pevnosti Fort William v polovině 18. století. Poklidný idylický venkov však skrývá nečekaná tajemství a překvapení. Jsou to především dávné mýty a pověry, které zdejší obyvatelé úzkostlivě dodržují i ve 20. století, ale také místa, kde se dějí nezvyklé a nepřirozené úkazy. Jedním z nich je kopec Craigh na Dun, na němž při jedné ze svých botanických expedic objeví Claire megalitickou stavbu. Je to kamenný kruh podobný proslulému Stonehenge v Jižní Anglii. Dotkne se jednoho z menhirů a pak se to stane. Ve změti zvuků a neurčitých představ se přenese o dvě stě let zpátky. Do časů kapitána Randalla, který bojoval se skotskými klany a krutě hájil zájmy anglické koruny na Skotské Vysočině... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/37101/cizinka-cizinka-37101.jpg 4.3791

Cizinka (1.)

Outlander (1991)

Literatura světová, Pro ženy, Historie
Vydáno:, Plejáda

zvěřinec
předevčírem

Ke knize jsem přišla přes hudbu k seriálu (ta je úžasná). Čte se dobře, děj plyne příjemně. Čekala jsem spíš něco víc mystery, toto je takový normální příběh, jen s tou časovou zápletkou. Příjemně se čte o Skotsku, o povaze Skotů, historii. Ale jo, do dalších dílů půjdu.

xflori01

Kniha se čte dobře, i přesto že děj není až tak zajímavý a strhující. Postavy Claire a Jaimiho jsou sympatické a čekal jsem, kdy se už konečně spolu vyspí. No, jenže od té doby, co k tomu došlo, tam najednou na můj vkus bylo sexu až moc, až mi to vadilo. Náročnej jsem!! :D Ale i přes nějaké výhrady je to jedna z lepších knížek. Už se těším na druhý díl.

MidoriHotaru

Tuto knihu jsem nejdříve doporučila mamce jelikož jsi ji většina lidí chválí, ale když jsem jí přinesla domů a viděla jak je tlustá tak jí ani neotevřela. Mě knihy bylo líto, proto jsem se do ní pustila. Děj se mi ze začátku přišel nudný, ale potom když se hlavní hrdinka dostala o 200 let zpátky tak se mi začal líbit a líbil se mi až dokonce. Samozřejmě se pustím do dalších dílů, protože mě zajímá jak to dopadne s hlavními hrdiny.

martina2704

Ze začátku jsem měla chuť Cizinku odložit a už se k ní nevracet, tak moc mi Claire a Frank lezli na nervy. Jakmile se ale Claire ocitne v 18. století, děj se rozjede a já nemohla přestat číst. Líbilo se mi, že postavy nejsou černobílé a vyvíjí se a nikdo vlastně není úplný záporák nebo klaďák. Konec byl na můj vkus opět trochu natažený (ty debaty v klášteře bych si klidně odpustit mohla), ale jinak se mi Cizinka líbila a Vážku v jantaru určitě taky nevynechám.

daza.dt

Sice také zastávám názor, že je lepší nejdříve číst knihu a teprve pak vidět filmové provedení, ale v tomto případě mě oslovit seriál a díky němu jsem si sehnala knihu. Navíc jsem fanynka tlustospisů a 664 stránek je ideální rozměr. :)
Za mě tedy 100% spokojenost, kniha se čte dobře, rychle - rozhodně doporučuji všem, kteří ještě váhájí zda číst.

Lucy2211

Má nejmilejší kniha, kterou mohu číst neustále dokola a dokola. Už jsem jí přečetla několikrát a rozhodně si jí přečtu zas. Příběh Claire, do které jsem se doslova vcítila, jen tak nezapomenu. Její láska k Jamiemu, do kterého se nejde nezamilovat, byla uchvacující. Navíc, prostředí Skotska, země, kde jednou chci zapustit své kořeny, tomu nasadilo korunu. Když se řekne nejoblíbenější kniha, vybaví se mi právě Cizinka!
Obdivuji Dianu Gabaldon za její mimořádný spisovatelský um! Kdykoli mám špatnou náladu, nebo jen mám "čtenářskou krizi," kdy se mi nechce číst, tato kniha mě vždy perfektně vyléčí :-)

Doporučuji všem milovníkům Skotska, historie, Anglie, historických románů, knih Diany Gabaldon nebo jen čtenářům, kteří přivřou očko nad cestování v čase a nechají se zcela pohltit dech beroucím příběhem lásky, naděje, zrady, křivdy, ale i oddanosti.
Za mě plný počet hvězdiček, dala bych jich klidně tisíc, kdyby to šlo :-)

sebemi

Ke knize mě přivedl seriál a příběh Jamieho a Claire jsem si zamilovala! Nevadí mi ani počet stran, které mohou někoho odrazovat. Úžasné čtení a k tomu krásy Skotska, co víc si přát.

AllyKumari

Vcelku nudná kniha, která spíš než příběh vyprávěla o osobních fantaziích autorky. Sex je dobrá věc, ale pokud je to prakticky to nejdůležitější v knize o 600 stranách (a přitom ta kniha není vedená jako erotika) brzo se začne čtenáři zajídat. Co mne však nejvíce rozladilo bylo neustále používání znásilnění a pokusů a něj k tomu, aby se děj posouval dál, jako by neexistoval jiný způsob. A samozřejmě ten největší padouch je vlastně homosexuál. Ach jo.

Deny95

Miluju seriál a kniha je skvělá! Určitě budu chtít číst i další díly. Moc dobře se kniha čte. Doporučuji!

Simona02

Príbeh ma zaujal už čo sa týkalo anotácie, obľubujem knihy ktoré sú buď písané v minulosti alebo sú rôzne prepojené z minulosťou a súčasnosťou, a cestovanie v čase je už len bonus. Sadol mi aj štýl písania autorky. Knižka aj napriek väčšiemu počtu strán sa dala z ľahkosťou čítať, nenudila som sa a ku knižke som sa vracala ..dalo by sa povedať s radosťou.

Musím vyzdvihnúť veľmi pekné prepojenie zo súčasnosťou, čo bol spomínaný rok 1945 a minulosťou 18. storočím. Z prostredia bojov, nenávisti, vrážd a nespravedlnosti, obohateným o rôzne informácie ako sa v tej dobe žilo. Nebolo to najjednoduchšie, ľudia nemali také vymoženosti ako v 20. storočí, predsa je to už o 200 rokov neskôr a bolo objavených mnoho vecí ktoré uľahčovali prežitie na tejto zemi, a predsa si vedeli vystačiť aj v tej dobe, s tým málom čo mali. A nie len tento postreh stojí za spomenutie. Príbeh ako taký sa mi páčil. Taktiež veľmi pekné detailné popisy vecí aj celkového diania. Vo vlastnom záujme mám v pláne si prečítať aj ostatné diely tejto rozsiahlej série. Určite odporúčam!

mapet85

Prvá časť pomerne rozsiahlej série nás privádza na čarokrásnu Škótsku vysočinu, kde sa hlavné postavy Claire a jej manžel Frank po skončení druhej svetovej vojny v roku 1945 vydávajú na svoju druhú svadobnú cestu. Pokojný pobyt sa však zmení, keď sa Claire pôsobením magických síl presunie dvesto rokov do minulosti, do roku 1743. Tu je Claire nútená zvykkúť si na nový život bez vymožeností a výhod dvadsiateho storočia navyše v období bojov medzi angličanmi a škótskymi klanmi. Jej život sa zamotáva a skomplikuje sa ešte viac, keď sa zoznámi so škótom Jamiem.

Cudzinka je kniha plná lásky, intríg, zrady, napätia a napínavých zvratov. Veľmi príjemné a pre mňa obľúbené postavy vyvažuje svojou nesympatickosťou a brutálnosťou postava kapitána Randalla, priameho predka Franka, ktorý dá poriadne zabrať niektorým postavám.

Suma sumárum, veľmi pútavý príbeh, s postavami, ktoré si obľúbite. Rovnako odporúčam aj seriál, ktorý hodnoverne kopíruje knihu. :-)

martina.culik

Ke knize jsem se dostala poté, co jsem četla recenzi seriálu. Raději nejprve čtu knihu, než se dívám na filmové zpracování, tak jsem se do toho pustila. Děj knihy i postavy mě chytly a bavily mě. Trochu problém jsem měla se stylem psaní. Nějaký ten překlep bych ještě přehlédla, ale občas mi přišlo, jakoby chyběla část nebo i celá věta a přišlo mi, že párkrát byly zaměněné jednotky míry (stopy a palce). Možná je to ale jen můj pocit, kvůli kterému mi četba trvala déle než jsem zvyklá, protože jsem některé odstavce četla dvakrát.
Přesto se určitě po nějaké pauze pustím do dalších dílů. Zajímá mě, jak se bude osud postav vyvíjet nadále a chci si vše přečíst předtím, než začnu sledovat seriál.

Jessybelle

Mám moc ráda knížky ze Skotska, takže jsem z ní opravdu nadšená. Už se pídím po dalších dílech.

Galánečka

Cizinka byla pro mě milým překvapením. Ani jsem nečekala, že si postavy i Skotsko takhle zamiluji.

prestiggio

Kniha celkom prijatelna aj ked to nie je moj najoblubenejsi zaner. Na moj vkus vela romantiky. Ale dobra na take dovolenkove citanie. Napriek vsetkemu som sa hned pustila do dalsej casti.

Kerberos

Historie,romance,fantasy dobře se to čte.Doporučuji

Dáduše

Knihu jsem popadla úplně náhodou,aniž bych tušila,co je zač. Zhltla jsem 90 stran jako nic a poté už nešlo skončit:) Jen nebylo co číst. Rozjezd byl pomalý,ale už jsem v životě Claire až po uši:) Trochu mi vadily časté překlepy a nedostatky téměř na každé straně. Otázka zní, přečíst vše?

Kris@

Cizinka je příjemné čtení, které vás chytne a do poslední strany nepustí. Romantické knihy moc nemusím, ale tahle mi sedla (konečně další autorka, co umí psát! ). Trochu mi vadilo, že čím vším nechala autorka Jamieho projít, myslím, že mohla trochu ubrat. Postavy jsou propracované a sympatické, líbí se mi styl psaní i doba, ve které se kniha odehrává. Dost mi vadily chyby v textu, za což ale Diana G. nemůže.

Nebudu už psát nic víc, ostatní se tu rozepsali dostatečně. Těším se na další díl, dobrá práce, Diano!

malamicka

Ačkoliv nemám ráda historii jako takovou, po pár stranách jsem se začetla zřejmě díky promyšlené zápletce. Jediné do mi chybělo bylo to, že autorka nebrala v potaz, že by doba "Franka" neubíhala vůbec a prostě se zastavila. Stále počítá s tím, že za tak dlouhou dobu už ji musí hledat atd..
Tak jako tak byla poutavá a rychle jsem ji přečetla.

Janík61

Moc pěkné čtení

Eorin

Byla jsem od knihy odrazována a přesto (nebo právě proto?) jsem se do čtení pustila.
Zpočátku to bylo sympatické, hodně se toho dělo, byly tam pro mě sympatické zajímavosti z historie, ale už mě trošku začínala štvát hlavní hrdinka. Přesto to bylo vcelku příjemné a svižné čtení a říkala jsem si, že proč ne?
Pak ale přišla "svatba" a po ní s prominutím kecy Jamieho - pochybuji, že by kdy sebeméně "znalý" muž něco takového kdy řekl. A někdy to až hraničilo s tím, co by spíš paní autorka "chtěla slyšet" a nebrala příliš v potaz uvěřitelnější realitu. A Claire? Štvala mě tak nějak pořád stejně. I děj mi mnohdy přišel takový nastavovaný, aby se vůbec něco dělo, ale ve výsledku mi to příliš promyšlené nepřišlo a autorka už se ani nezaobírala rozvíjením charakterům, jako spíše tím, kde a jak nechat Claire s Jamiem "samotné".. a mnohdy se ani o tu samotu nesnažila.
No, jediná věc, která mě donutila se nad knihou pozastavit a zamyslet, byla časová rovina příběhu. Respektive, jak samotný čas v knize funguje. Claire doba se mohla "zastavit" ve chvíli, kdy prošla kamenem, koneckonců cestovala zpátky v čase. Ona ale byla skálopevně přesvědčená, že "její doba" plyne dál i bez ní.. Ano, proč ne? Jen mi to přijde zvláštní. Nebylo tam ani jednou, že by se zamyslela i nad tím a trochu mi to vadilo.
Pak příběh s čarodějnicí - škoda, mohl být promyšlenější a zasahovat do děje více, či delší dobu. Takhle to byl zajímavý výkřik, pouze výkřik, nic víc. Odezněl a zmizel. Škoda.
Další díly číst nebudu, stačila mi anotace a je mi jasné, co se bude dít...

Alizon

Mozna kdyby kniha nebyla oznacena jako "Literatura svetova, Romany, Historie" a bylo tam rovnou i "Pro zeny" necekalo by me takove rozcarovani - ale moje chyba, mela jsem si napred poradne precist anotaci a komentare nez jsem si ji koupila. Z knihy mam opravdu rozporuplne pocity, zacatek nebyl spatny, ale dej me nijak zvlast nevtahl, po strane 250 (svatba) jsem mela nekolikrat chut knihu odlozit (a asi bych to udelala nemit ji koupenou). Ne nemam nic proti sexu v knize, ale pokud se dej na asi 40 stranach zredukuje (krome jedne bitky a popojizdeni sem a tam) na asi 6 sexualnich scen nejak me to prestava bavit. Kdyby alespon staly za to, ale napred je clovek rozpacity z chichotani se a myslenkovych pochodu protagonistu aby nasledne autorka dosla k nazoru, ze nevinnosti bylo moc a tak by to chtelo trochu (ano taky me to napadlo) padesati odstinu sedi v historickem havu. Zhruba na strane 400 uz me dej zacal bavit (konecne se tam resilo i neco jineho nez vztah dvou hrdinu). Kladem knihy byly zajimave postrehy ze zivota Skotu, nektere epizody (pribeh s carodejnici - zrovna ten ale mohla autorka vice rozvinout a odpustit si nejake to miliskovani, leceni nemocnych - dobre vymysleno, ze je Claire zdravotni sestra a muze se tak i v 18 stoleti dobre uchytit, boje mezi klany - i kdyz jen natuknute). Zapory - krome vyse uvedeneho nekdy autorce trochu nesedi casove udaje - zacatek knihy se odehrava v kvetnu, 2 světová valka tedy sotva skoncila a uz je vsude blahobyt, v obchodech dostatek zbozi, domy nove opraveny - opravdu? Jinde v knize se dozvidame, ze je Claire v minulosti 4 mesice, o par stran dal necele 2 mesice (kdyz secteme dobu pred a po svatbe). Nekdy me chovani hrdinu prislo ponekud podivne a rekla bych, ze i Claire by musela Jamieho (pokud by nebyl tak pohledny a nebyl s nim tak dobry sex ... pardon ona to byla laska) profackovat a ne mu po chvilce jeho chovani odpustit. Chybela mi trocha te avizovane historie, protoze cele 18 stoleti mi prislo jen jako takova kulisa aby obcas nekdo mohl nekoho beztrestne zbicovat. Nekde v polovine knihy jsem chtela dat 2 hvezdicky, dal uz me kniha zacala bavit vic takze davam 3, ale dalsi dily si s klidem odpustim. Od knihy tak hodne ctene a casto doporucovane jsem opravdu ocekavala vic.
Ps. A na osloveni "Saxonko" jsem byla vylozene alergicka, stejne tak "devce" - v 18 stoleti .... devce co ma 27 let? (Ale nekdo tu uz psal ze to muze byt jen otazka prekladu specifickeho skotskeho vyrazu)

harena

Asi nejsem cílová čtenářská skupina. Očekávala jsem víc, než kniha dává. Prostě konverzační románek šmrncnutý padesáti odstíny, jak píše Hakuka. Na další díly se rozhodně nechystám.

pronikita

Tak krásný příběh z historického Skotska jsem dlouho nečetla. A proč jsem ho začala číst je jen zásluhou TV seriálu. Náhodou jsem shlédla 5. díl seriálu ( nic jiného totiž nedávali :-) ) a tím to začalo. :-D Hned jsem zkoukla 1. řadu seriálu a na to 2. řadu seriálu. Poté jsem si přečetla Cizinku a jsem v pasti. Čtu Vážku v jantaru a vůbec mi nevadí, že už jsem viděla všech 13 dílů. To co nebylo v seriálu je velmi čtivě, poutavě popsáno v knize. Málo kdy se mi stává, aby se mi film líbil víc než kniha, tady se rozhodnout fakt nemohu. Stal se ze mě fanatic :-) Claire i Jamie jsou super pár i charakterově úžasný. Popis jejich vztahu, vztahů s ostatními i překážek je do detailů promyšlen a ani jedinou chvilku jsem se nenudila. Vtipné pasáže tomu jen přidají. Dobrý nápad spisovatelky o přesunu mě někdy nutí přemýšlet, co bych já v té chvíli dělala a nebo jak bych se zachovala. :-D Za mě mohu jenom doporučit knihu i seriál, protože hlavní hrdinové jsou prostě super.

michaela7087

Krásný historický román. Cleire a Jemieho jsem si úplně zamilovala. Těším se na pokračování.

Hakuka00

Ta věc je... neuvěřitelná. Nějak jsem od toho zase jednou čekala kdovíco a dostala pořád tu samou porci pout a důtek tentokrát s kiltem all incusive. V čem se to liší od těch pseudohistorických románků, co je snad píše počítač, jak rychle se chrlí do světa? Že je to delší? Že je víc prostoru na nimrání se v pseudopsychologii postav? Takže je to konverzační románek šmrnclý padesáti odstíny? Prostředí je triviální a nedotažené, realie jen kulisy. Hlavní postava ufňukaná husa, co ji ten manžel v budoucnosti nějak moc neštve. Zato svého něžného barbara plísní, jen se na jinou podívá? Když z ní barbar málem vymlátí duši, stačí si o tom popovídat? Stačí říct, že jeho přece taky celý život bijou, takže je to cajk? A aby se pak z autorky dostalo morální puzení, že by se tak k holce chovat neměl, pro jistotu stráví zbytek knihy tím, že ho budou řezat ostošest, bude se léčit, a pak ho budou zas řezat? Ne, na tohle nemám.

crazyslunicko

Velice obsáhlá a barvitě napsaná kniha, kde se prolíná v jeden okamžik přítomnost a minulost. V popředí milostný příběh, který překonává těžké překážky a uniká před smrtí. Příběh, který lze prožít napříč staletími.

michaela0885

Knihu jsem začala číst díky seriálu, avšak nutila jsem se do čtení :( Vůbec mě to nebavilo a kolikrát jsem musela uznat, že v seriálu (asi poprvé) to vymysleli lépe než v knize. Druhou knihu jsem ani nedočetla.

Miruš

Hodně zajímavý děj, jsem zvědavá na další knihy...

mariva

Výborný historický román ze skotské historie. Dost mi to připomínalo romány mé oblíbené Barbary Erskinové, která s oblibou přenáší své hrdinky ze současnosti do středověkého Skotska, ale přiznám se, že její romány mě baví mnohem víc než tato kniha. I tak jsem ale už zvědavá na pokračování.