Čítanka pro sedmý ročník

nehodnoceno
Čítanka pro sedmý ročník https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162504/citanka-pro-sedmy-ro-162504.jpg 0 0 1

hrdlickova_61
10.03.2021

Asi to není úplně obvyklé, ale v mém případě přispěly k lásce k literatuře hodně i školní čítanky. Na ZDŠ to byly z těch všech hlavně dvě: pro 2. ročník (viz https://www.databazeknih.cz/knihy/citanka-pro-druhy-rocnik-248913) a pro 7. ročník. Zadávané úkoly mi nevadily, protože se mi texty (třeba básničky uložené k přednesu zpaměti) obvykle líbily - a tak nebylo nic, co by mi čítanky zošklivilo. Čítávala jsem si doma kolikrát i to, co jsme při hodinách přeskočili.
Z učebnice pro 7. třídu mě nejvíc zaujaly verše J. Kainara "Kocourek" ("Kocourku milej, čerte můj..."), "Hora Říp" od J. Seiferta, úryvek z knihy "Bylo nás pět", kapitola "Volání zaznívá" od J. Londona... a mnoho jiného. A protože mám ráda slovenštinu, často jsem se vracívala k vyprávění F. Hečka o tom, jak od nejútlejšího věku pomáhal na vinohradu. Znělo mi to přímo magicky: "Moji dvaja rodičia, štyria starí rodičia a ôsmi prarodičia, všeci títo štrnásti, kým na tomto svete žili, zaoberali sa pestovaním vínnej révy..." Ještě teď si vybavuju některé části zpaměti : o)

Autoři knihy

Zdeněk Kožmín
česká, 1925 - 2007

Kniha Čítanka pro sedmý ročník je v