Čisté srdce

Čisté srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/6388/ciste-srdce-6388.jpg 4 24 6

Román odehrávající se v posledním období 2. světové války vypráví o mladé dívce, která přichází na selský statek jako vychovatelka čtyřletého děvčátka.

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Akcent , Blok

NymphMaeve
NymphMaeve
13.10.2021 4 z 5

Další krátký příběh mé oblíbené autorky. Tentokrát o mladé Evě, která za války dostane práci chůvy na venkově. Sama velmi mladá a nezkušená nalézá mnoho. Líbilo se mi vykreslení situace a celkově doby, která panovala. Venkov a město, dva rozdílné světy, kor za války. Bylo to sice krátké, ale milé, zaujímavé a velmi čtivé. Zatím mne Vlasta Javořická ještě nikdy nezklamala a tohle je velmi povedená kniha, i když bohužel krátká.

DominaCZ
DominaCZ
01.07.2020 1 z 5

Zuzana malej fakan, okolí a bydlení popsáno dobře jako vždy, okolnosti války alá gestapo to celý akorát zatížily, to tam myslím nemělo moc co dělat,a ten konec? Nevyhnutelnej, ale ...byť klasickej a logickej, tak jako ... pán zahoří tak, že se ve vteřině zjaší i ona a fakan je najednou spokojenej a klidnej...? Příliš štěstíčka. Tak určo no.
Ale co už.

pollyanna
pollyanna
02.11.2018 2 z 5

Na mě až příliš připomínající Janu Eyrovou (ačkoli mnohem, mnohem povedenější než současné pokusy) a příliš krátké, tudíž málo propracované, a naivní.

medlovice
medlovice
27.03.2018 5 z 5

Některé knížky od Javořické jsou dobré a velmi čtivé, jiné příliš poučné a nebo jde poznat, že spisovatelku tlačil čas do uzávěrky. Tahle je velmi dobrá a dotažená . Příběh dívky žijící za druhé světové války, která jde sloužit na statek, kde jsou za větrem a o válce se skoro neví. I když obsahem velmi připomíná Janu Eyrovou , přece jen je originál a není až příliš výchovná, Eva má krásné čisté srdce, válka skončí a milovaný muž si ji najde a požádá ji o ruku. Kniha konči ještě před únorem 1948 takže má štastný konec.

Mi-šu-le
Mi-šu-le
21.05.2014 4 z 5

Hezký příběh pro mladé dívky, čtivá kniha.

kika 13
kika 13
08.04.2013 3 z 5

Poutavě psaný příběh o malé holčičce a její vychovatelce.

Vlasta Javořická
česká, 1890 - 1979