Císařova bysta

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Autor na příběhu podivínského rakouského hraběte, bránícího císařovu bustu, zobrazuje postupný rozpad rakouského mocnářství. Rakouský hrabě Morstin, žijící v polské vesničce Lopatyny, bezmezně uctívá svého císaře a věří v neotřesitelnost rakouské monarchie. Opatruje císařovu bustu, která je pro něho symbolem neměnného řádu. Po válce se však vše změní, monarchie se rozpadá, starý svět zaniká a stařičký hrabě, který se nemůže smířit s novými změnami ve světě, ukládá císařovu bustu pietně do hrobu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67948/cisarova-bysta-67948.jpg 3.811
Žánr
Literatura světová, Novely
Vydáno, Volvox Globator
Orig. název

Die Büste des Kaisers, 1934

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Císařova bysta

Přidat komentář
Langobard
20.08.2020

Řád, tradice, víra, jistota...pevné ukotvení člověka ve světě. Dnes chaos, pohrdání tradicí i vírou. Rozpad R-U byl z historického hlediska chybou! Potřebujem metafyzickou kotvu v osobě panovníka.

zanzara
27.06.2019

Nostalgie, nostalgie, nostalgie... po rakouském Haličí, po monarchií, po minulostí. Povidka o tom, jak jeden hrabě záostal, a nechtěl se smiřít s vývojí politiky a světa. Dneška možna byste zážilí tohle na vlastní kůží, když by jste si postavilí na svým pozemku sochu Lenina. I když na rozdíl od Lenina, touha po cisařoví Franzovi Jozefovi je asi víc srozumitelná. Zvlašt' když si člověk pomyslí, že v jeho době, už 100 let před Schengen, dálo se jezdit bez víza do Chorvatska... Jinák znal jsem Turka, který taky řikal, že kdysi půl Evropy byla jedná, turecká země, "a komu to překaželo?"...


zbt81
31.10.2016

Aj v tejto poviedke tak ako asi vo všetkých Rothových prácach je cítiť silnú nostalgiu po zániku monarchie, ktorú rovnako ako gróf Morstin považoval za svoju jedinú vlasť. Postava hlavného hrdinu žijúceho minulosťou (ktorý prežil sám seba) je predstavená a opísaná len veľmi zbežne. Možno ak by bol tento krátky príbeh dostal viac priestoru, mohol byť z toho fantastický román porovnateľný s Radetzkého pochodom. Napriek tomu sa to však dobre, ľahko číta a nájde sa tam aj zopár zaujímavých myšlienok.

kladsko
28.06.2016

Při četbě této útlé knížečky se ocitám ve světě, kde existovaly a platily pojmy jako věrnost, ušlechtilost, noblesa, úcta a pokora. Moc všem doporučuji.

MajkaCZ
30.09.2014

docela zajímavé, k přečtení za večer