Cirkus Humberto

Cirkus Humberto
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/524828/bmid_cirkus-humberto-6532cdc899c6c.jpg 4 695 695

Cirkus Humberto je román Eduarda Basse z roku 1941, odehrávající se v cirkusovém prostředí. Vypráví příběh několika generací cirkusáků, ukazuje jejich vzestupy i pády, sílu přátelství a rodinné soudržnosti. Stal se také inspirací pro stejnojmenný seriál z roku 1988. Název fiktivního cirkusu v roce 1951 převzal skutečný cirkus.

ttpnkov
29.12.2015 5 z 5

Do knihy jsem se pouštěla s vědomím, že ji miluje moje maminka. Zpočátku mi chvíli trvalo, než jsem přišla na chuť stylu psaní, zejména dialogům mezi postavami, které byly vzhledem k rozdílným národnostem osazení cirkusu pokaždé trochu jiné. Když se ale dostalo na Vaškovo poznávání chodu životů cirkusáků, už se mi kniha jen stěží odkládala stranou. Celý průběh Humbertovské historie jsem si do poslední kapky užívala, jako bych celou tou cestou procházela s ním. Pan Bass si ale zaslouží uznání i za to, že všechna načatá témata knihy dotáhl do konce, leckdy i velmi překvapivého. Navzdory několika pochybám během čtení si kniha zaslouží plné hodnocení, protože je i pro někoho, kdo cirkusu moc neholduje, naprosto kouzelným zážitkem.

Aniday
28.11.2015 5 z 5

nostalgicky jsem vzpomněla na seriál, když u nás ve městě zrovna jeden cirkus zakotvil a protože jsem vůči tomuto řemeslu zaslechla dost negativních názorů, rozhodla jsem se vyhledat pravdu v knize a... nelituji 8)

ber-tram
20.11.2015 5 z 5

Nečekané silná kniha, navzdory znalosti jí poplatného seriálu! Míním tím obsahem, protože pět set stran bylo viditelných napohled. Klasik Bass dává i s laskavým přihlédnutím k době, kdy a s jakým poselstvím kniha vznikla (1941), na frak všem současným pisálkům, kteří se nějakým omylem či z domýšlivosti troufají řadit mezi spisovatele. Kdo zná seriál, zná i knižní předlohu, kterou přesto zhltne, třebaže mu fenomén cirkusu může být ukradený. Není důležité, o čem, ale jak je to napsáno. U mě kniha vyvolala mimoběžné asociační vzpomínání, který herec hrál v seriálu jakou postavu? Tak schválně, třeba tenťáka Bureše...? 37/15

gonzikcz
25.10.2015 3 z 5

Dvě třetiny knihy jsou skvělé, čtivé i vtipné, za to bych dal 4 možná i 5 hvězd. Ale poslední třetina knihy je už slabší. Přišlo mi to neosobní, spíše popisné, co se jak udělalo a kdo se jak vytratil. Působilo to jako velmi obsáhlý doslov.
Jiná věc, za kterou srážím hodnocení, je přehnaná snaha vyzdvyhovat Čechy a češství. Všíchni skvělí stavaři, muzikanti a prostě správní féroví chlapi (český ženský tam vlastně nebyly). Působilo to na mě divně.

freedoms
11.10.2015 5 z 5

Osobně jsem nejdřív viděl seriál, který se mi velice líbil, knihu jsem četl až letos a velice mě zaujala. Často jsem porovnával filmy s knižními předlohami a filmy mě většinou zklamaly, což se nedá říct o Cirkusu Humberto, překvapilo mě jak věrně se děj v seriálu odehrával a herecké obsazení nemělo chybu. Při čtení jsem si všechny postavy velice živě představil

Gold351
11.09.2015 5 z 5

Úžasný román z cirkusového prostředí sledující nejen dějiny jednoho rodu, ale i dění v tehdejší společnosti. Sáhla jsem pro něj kdysi do rodičovské knihovny , protože jsem byla nemocná a neměla zrovna co číst. Začetla jsem se a doufala, že ho stihnu dočíst dřive, než mě lékař pustí do školy! Stále se k němu vracím...

Jessybelle
23.07.2015 5 z 5

Četla jsem ji před pár lety, ale moc se mi líbila. Určitě ji přečtu ještě jednou.

woodward
20.06.2015 5 z 5

Tenhle Bassův román se poněkud vymyká všemu, co moderní česká literatura zatím přinesla. Je to příběh o Evropě a o Češích v Evropě. A také je to příběh o profesi, o práci a o úspěchu. Čeští spisovatelé, dramatici a scénáristé nám v posledních desetiletích předkládají převážně vyprávění o touhách, cílech a snaženích českých lidí neúprosně rozmašírovaných parním válcem světodějných událostí. Anebo hořké, švejkovské komedie, kterých je opravdu "za korunu tucet". Eduard Bass vypráví o klukovi ze šumavské vísky, který dokonale zvládl všechna úskalí povolání cirkusáka, porval se se životem a vyhrál. To všechno je doprovázeno úžasnými vhledy do cirkusového světa, které jsou pro laika hotovým zjevením, a zasazeno do rámce světového bratrstva kejklířů, artistů, cirkusových umělců všeho druhu a všech národností, kteří se spolu vždycky domluví "pátou řečí". Když táta Malina vypráví, jak starý Humberto "umluvil konstábla od grencvachy, že si vzal urláb a vlastnoručně nám propašoval šest vozů přes hranice" nebo když seržán Vosátka konstatuje, že "contra gusto no hay disputa", případně volá "qué cagada!" může někomu přijít vhod i slovník, ale právě tahle babylonská změť vytváří nádherně plastický obraz života v Evropě mnoha národů, kde všude žijí lidé, kteří spolu dokážou komunikovat bez ohledu na jazykové odlišnosti. Občasné zmínky o velkých politických událostech té doby vytvářejí jen pochmurný kontrapunkt k ústřednímu tématu o těžkém, ale pestrém a plném životě Václava Karase, řečeného "Vašku", kterému na sklonku jeho profesionální kariéry celý artistický svět neřekl jinak než papá Karas. Jak již bylo řečeno, takových postav a takových příběhů je v moderní české literatuře jako šafránu.

neolitka
11.06.2015 4 z 5

Kniha rozsáhlá. V době svého vzniku měla vzbudit v lidech jejich vlastenectví. O trochu víc se mi, ale líbil seriál.

Nunee
23.02.2015 5 z 5

Úžasná klasika, doporučil mi ji manžel (a to je vždy záruka kvality, nečte jen tak něco) a jsem mu za to vděčná, žila jsem na chvíli jen tou knihou, naprosto mě okouzlila a vytáhla do děje :-)

dva.v.1
30.01.2015 5 z 5

nádhera......
některé pasáže znám snad zpaměti a přesto si v ní rád čtu znovu a znovu.

Sluchatko
28.12.2014 5 z 5

Tuhle knížku miluju. Četla jsem ji už asi 10x a můžu znova a vždy najdu něco nového co jsem přehlídla.

veronika5179
16.09.2014 5 z 5

Chytlavé a poutavé čtení, ačkoliv prostředí cirkusu mě nikdy nelákalo. Spíše jsem ocenila, že se kniha věnuje několika generacím jedné rodiny, to vše na pozadí různých časů a událostí, což milovníkovi historie vždy zalichotí. Seriál taktéž patří mezi perly, určitě doporučuji.

1v8na
07.08.2014 4 z 5

velmi pěkné a čtivé, i seriál se mi líbil.

Livien
20.07.2014 5 z 5

Nádherná kniha!
Když jsem se pouštěla do Cirkusu Humberto, vůbec jsem netušila, co vše v knize najdu. Od lásky k české zemi, k práci, umění, šikovným českým ručičkám, přes zmínky o vrcholných básnících 19. století po úžasné lidské příběhy, které oplývaly citem i vtipem. Nečekala jsem a byla jsem ohromená. Cirkus Humberto je ve školách často opomíjená kniha, která si však zaslouží hodiny a hodiny chvalozpěvů. :) Ano, může se to zdát přehnané, ale v mých očích Cirkus Humberto rozhodně patří na vrchol české literární tvorby.

kaptn Jan
05.05.2014 5 z 5

Kniha kterou budete číst opakovaně. Při prvním čtení vás donutí přečíst ji v jednom tahu, třeba dlouho do noci, i když ráno musíte brzy vstávat do práce.

Janule164
25.04.2014 5 z 5

Moje srdeční záležitost....

fruitbueno
24.01.2014 5 z 5

Cirkus Humberto mám nadosmrti spojen s jednou týdenní útrpnou služební cestou (veletrh). Postavy kolem Vašíka Karase mi byli věrnými průvodci abnormální nudy a poskytly mi jedinečnou možnost kouknout do zákulisí cirkusáckého prostředí. Krásný román, krásná čeština (!), která tak moc vynikne v celé té exotice. Bájo žůžo!

starenapanena
26.10.2013 5 z 5

Knížka je krásná .Kniha má to kouzlo PŘEDSTAVIVOSTI. .Nelze srovnávat knihu s filmem či seriálem.Sic seriál bylmoc hezký,povedl se.

tyzik.cejka
13.06.2013 2 z 5

dvě hvězdy seriál nevím ale tato kniha se mi nelíbí za to miluji seriál