Čierna a purpurová

Čierna a purpurová https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491328/bmid_cierna-a-purpurova-0du-491328.jpg 5 567 170

Skutočný príbeh lásky esesáka a mladej Slovenky počas druhej svetovej vojny Milena Zingerová, mimoriadne hudobne nadaná Bratislavčanka, smeruje s prvým ženským transportom do Osvienčimu. Vystrašené dievča odsúdené na pomalú smrť chce za každú cenu prežiť peklo nemeckého vyhladzovacieho tábora. A osud jej dáva šancu: má zaspievať na narodeninovej oslave svojho nepriateľa... A tak sa zrodí jeden z najneobyčajnejších milostných príbehov holokaustu.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , Lindeni

Czerń i purpura , 2013

Vendula897
09.05.2023 5 z 5

Knih o šílenosti genocid jakéhokoli etnika jsem přečetla a zpočátku proplakala, moře . Každou přećtenou knihou více a více nechápu,jak toto může dělat člověk člověku. Na druhou stranu nechápu židovské,sečtělé občany, co viděli, jak se situace vyvíjí a přesto na majetku bazírovali, seděli na něm, do poslední chvíle, ohrozili tím život svůj a svých dětí. Chápu, odejít z "rodné hroudy" za oceán bez vidiny návratu je velice, převelice těžké.
Co mě hodně udivilo a opravdu jsem to v žádné knize nečetla, byl postoj Tisa, přesstavitele slovenské vlády, kněze ..i na něm spočívá krev slovenských Židů.
Kniha se nečte lehce, přerod zbožného chlapce v lidskou bestii, která má v době alespoň ždibíček svědomí...Až láska ho probrala...silné, těžké, zajímavé... výborně zpracovaný příběh.

Lka
26.04.2023 5 z 5

Silný příběh dvou lidí. Příslušník SS Franze se v Osvětimi zamiluje do židovské dívky Mileny, která si díky jemu zachrání život. Výborně vykreslená atmosféra té kruté doby. Až jsem se chvílema bála číst dál a trnula, jak to vše dopadne. Moc se mi líbil epilog knihy a můžu říct, že i překvapil.

99jana99
10.04.2023 5 z 5

Kdyby to šlo dát více hvězd, neváhala bych za čtivost knihy je udělit. Kniha náročná na chápání, jak je možné, že se takové věci vůbec děly, ale určitě doporučuji. Tento rok zatím nejlepší kniha co jsem četla.

Thamilka
06.04.2023 5 z 5

Přečteno za pár dní, kniha mě hned vtáhla, neskutečné, co se tenkrát dělo, člověk si vůbec nedokáže představit ty zvěrstva.
Často jsem si říkávala, jestli tito lidé měli nějaké svědomí, zde se mi potvrzuje, že aspoň jeden nějaké měl.

Šárka.Šála
19.03.2023 5 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy - kniha o zakázané lásce. Dojemný a napínavý příběh o drobné jiskřičce lidskosti v největším pekle našich dějin.

Monolit0713
09.03.2023 5 z 5

Je těžké o tom i číst...

katallinka
24.02.2023 5 z 5

Na začátku jsem měla poměrně mnoho výhrad, protože postavy byly nesnesitelné. Pak se kniha změnila a já otáčela jednu stránku za druhou. Kniha je hodně drsná a to jsem přečetla už hodně knížek s podobnou tematikou. Nicméně ukazuje také dobro v lidech na tak strašlivém místě jako je koncentrační tábor. Velké plus má kniha takè za historické souvislosti, které mi obohatily znalosti a zároveň nebyly v textu na překážku. Moc doporučuji, ale chce to silný žaludek.

Anetst
10.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Kniha mě dostala. Ve výsledku mi bylo na konci líto obou hlavních hrdinů. Překvapivě mě dost zaujala i první část, kdy kniha sleduje vzestup nacismu v Rakousku a proměnu chlapce v příslušníka SS.

Hodnocení píšu až po třech měsících a stále mám knihu v živé v paměti. To mluví za vše. Dávám 5/5.

ArwenAragorn
08.02.2023 5 z 5

81%
Když to říkal, uvědomoval si, že s ní pravděpodobně hovoří naposledy. Bez ní už nechtěl žít. Ona se o tom však nemohla dozvědět....
_______________________________________________________________________________________________________________
Láska za ostnatým drátem. Moc pěkně napsáno, navíc docela uvěřitelně. Je to jedna z těch výborných knížek o holocaustu, která ve mně ještě dlouho bude doznívat. Srdceryvný, smutný a silný příběh.
Vřele doporučuji.

KatarínaK.
27.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Kniha z nejostudnějšího, nejhanebnějšího období novodobých lidských dějin s téměř neuvěřitelným, leč pravdivým příběhem. Při jejím čtení mi běhal mráz po zádech, některé scény byly vylíčené bez jakýchkoliv skrupulí a musela jsem je dlouho rozdýchávat.
Styl psaní je blíže spíše žánru literatury faktu než románu. Což podle mého není vůbec knize na škodu. Naopak.
Postava Franze, jeho přerod z bohabojného chlapce na nelidské nacistické monstrum byla jistě nejzajímavější ze všech postav, s kterými jsem se zatím v knihách s tématem holocaustu setkala.
Sonda do jeho duše a svědomí-nesvědomí byla velice zajímavá a hlavně zdařilá.
Černá a purpurová je kniha, která mě přinutila velmi přemýšlet. Byl Franz ve skutečnosti také pouhá oběť té doby? Ne, já bych mu nemohla odpustit,tak jako rakouské soudy. Vše má své hranice. Vraždění a týrání nevinných,bezbranných lidí se nedá ničím omluvit. Ani ve válce.

SimonaM86
17.01.2023 5 z 5

Přečteno a po každé takové knize, týkající se 2. světové války, si říkám, že to snad ani není možné, že se to opravdu stalo a že ty zvěrstva páchána lidmi lidem, jsou reálná.
Vždycky říkám, že svět není černobílý, že každá mince má dvě strany a zde to bylo ukázáno přesně...kat x oběť.

Moniska2410
18.11.2022 5 z 5

Začátek byl pro mně těžký, nemohla jsem se do knihy začíst. Teprve v druhé části knihy si mně příběh židovské dívky Mileny a esesmana Franze získal.
Ačkoli se děj odehrává na nejhorším a nejkrutějším místě na světě, příběh je velice silný a je důkazem, že láska je silnější než to největší zlo.
Kdo zachrání jeden život, zachrání celý svět, pravilo židovské rčení.
Jak nelidsky se dovede člověk chovat a jak zoufale se o svůj život dokáže rvát.
Jen si přeju, aby se takové zlo už nikdy neopakovalo.

Ač je tento příběh fikcí, je založen na skutečných událostech, které se opravdu staly.

Renatecka
07.11.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek o holocaustu. Skvěle napsaná. Měla jsem trochu obavy, že to bude něco ve stylu červené knihovny z Osvětimi, jako je např. pro mě Tatér z Osvětimi, ale nebylo tomu tak a tato kniha je úplně jiná liga. Vřele doporučuji.

Ajrad1981
01.11.2022 3 z 5

No, tak tady se autorovi fakt nepovedlo mě zaujmout.
Zcela proti očekávání mi byl Franz víc sympatický než Milena a to už samo o sobě je špatně. Milena mě děsně štvala. Na jednu stranu byla odvážná, hrdá, tvrdohlavá, což bych normálně obdivovala, ale v jejím podání to kolikrát hraničilo s nedostatkem pudu sebezáchovy. Může být ráda, že za to svoje vystoupení na Franzových narozeninách nešla ke zdi! Franze naopak do jeho postavení dohnal jeden blbý kněz, kdyby zůstal katolíkem v malém rakouském městečku, nikdy by se z něj vrah nestal.

Co mi na knize ale vadilo nejvíc, je absolutní absence prožitku, je to spíš popis než vyprávění. A vzhledem k tomu, jaké téma kniha zpracovává... Byly tam občasné záblesky, například když byl Franz poprvé vybrán do popravčí čety nebo když v Osvětimi potkal řádovou sestru (plus pár dalších momentů, ale to bych vyzradila děj), ale to je dost málo. Za mě tak 2,5 *.

rilajaan
29.10.2022 5 z 5

Tohle byla kniha, která dokázala vykreslit skvěle postavy. Četla se jedním dechem.

Noisette73
18.10.2022 5 z 5

To vám byla jedna z nejlepších knih letošního roku... Dokonce u mě bojuje o první místo s knížkou Na smrt a to jsem myslela, že se to nikdy nestane. Je zajímavé, že obě knížky, které mě tolik oslovili napsali mladí muži a tedy nikoliv pamětníci, přesto tomu tak je. Tady je vše tak realistické a neutěšené, že jsem na jednu stranu chtěla knihu pořád číst dál a dál, ale zároveň mi z ní bylo psychicky zle a už jsem ji chtěla mít za sebou, abych mohla začít číst, nějakou velkou oddechovku, úplně by se teď hodila Julie Caplin, ale o tu se prý stará u nás Ježíšek, takže mám prozatím smůlu, ale něco se určitě najde. :)
Nicméně tuto knihu doporučuji každému, zvlášť proto, že je založena na skutečném příběhu lásky mezi SS dozorcem a vězenkyní, jen autor trošku pozměnil jména.
Přestože to pojednávalo o velkých hrůzách, bylo to napsané velice krásným jazykem, moc tuto knížku doporučuji i ke koupi, tady rozhodně litovat nebudete.

Juwina
29.09.2022 5 z 5

Tak tady toto jsem opravdu nečekala. Jelikož už mám za sebou pořádnou dávku knih z doby 2. světové války, je těžké najít nějakou, která vystoupí z řady. Gratuluji, našla jsem knížku, kterou jsem si přehrávala v hlavě jako film od začátku do konce a pořád se mi v mysli potuluje myšlenka: Jak to, že to ještě nikdo nezfilmoval?!!! Nebo možná to je i dobře, protože pochybuju, že by se mu to povedlo lépe než mé fantazii. Tato kniha není doporučením, ale povinností si přečíst!

katerina28349
09.08.2022 5 z 5

"Černá a purpurová je krutý příběh pádu, vítězství ducha, víry a lásky nad smrtí.
Čtivý a nezapomenutelný příběh z koncentračního tábora Osvětim - Březinka.
Příběh mladé slovenské židovky a nacisty z Osvětim. Mladá židovka odsouzena k likvidaci svým zpěvem zaujme brutalitou
proslulého nacistu, který se do ní zamiluje a tím dostane šanci na přežití. Nacista se rozhodne mladou židovku ochraňovat a pomáhat jí jen aby jí mohl být poblíž a vidět ji. Stejně tak odvahu mladé židovky, která se rozhodne jeho lásku opětovat a využít k záchraně a pomoci svých spoluvězenkyň a sestry. Ale také zjištění nacisti, že díky mladé židovce v něm zůstala lidskost a schopnost milovat na vzdory peklu a plynových komorách kolem nich i hrozbě ztráty vlastního života.

dagmar5477
29.07.2022 5 z 5

Velmi silná a poutavá kniha.

amanek
25.07.2022 5 z 5

Na toto téma jsem přečetla spoustu knih, ale stejně mě ta hrůza vždycky znovu překvapí.