Cid a jeho věrní

Cid a jeho věrní https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/83756/bmid_cid-a-jeho-verni-83756.jpg 4 23 7

Hrdinské zpěvy starého Španělska. Výběr epických hrdinských zpěvů středověkého Španělska, řazených historicky po sobě a spojovaných doprovodným textem. Ilustroval Karel Teissig

Laféeverte
24.04.2022 4 z 5

Zajímavá kniha, v níž najdete nejen převyprávění nejslavnějších a nejstarších hrdinských příběhu, ale autor vás provede i jejich souvislostmi, autenticitou a celkovým kontextem vývoje španělské společnosti. Pro mě jako totálního neznalce španělské kultury, to bylo opravdu hodně zajímavé, byť těch bitev na mě bylo chvílemi trochu moc.

Totus
27.01.2021 4 z 5

O odvážném a neohroženém španělském hrdinovi, mnohdy místy přikrášlené, přesto zábavné a trochu i úsměvné dílo. Vypráví o něm jako bojovníku ("ten, který se narodil ve šťastnou hodinku"), jež byl zkázou pro Maury a vždy obdržel po boji obrovskou kořist. Kniha se mi líbila, je čtivá a jistě pobaví.

Jass
17.04.2017 4 z 5

Beru to s rezervou, protože to přece jen jsou staré hrdinské zpěvy a tak člověk nemůže očekávat velkou dávku realismu. Na některých místech jsem se zasmála (obzvlášť u pasáže o Sidových vousech). Ke konci už jsem se ale celkem nudila... Řekla bych nenadchne ani neurazí :).

dva.v.1
30.01.2015 5 z 5

jako dítě školou povinné jsem ji přímo hltal...

iva23
26.02.2014 1 z 5

Četla jsem jako dítě a vůbec mě to nebavilo. Zkoušela jsem jsem se několikrát začíst, ale nikdy jsem ji nedočetla.

maryzka
21.10.2012 4 z 5

Díky filmu Cid s Charlesem Hestonem jsem si zamilovala tuto knihu. I když asi jako dítě bych ji ani nečetla, nebot jsem jako dítě našla učebnici literatury z roku 1932 vynatek z hrdinských zpěvu Cid, ale je to hrozně moc těžké( myslím, že se autor nechal inspirovat touto básní, ale naštěstí pro nás ji upravil do moderních jazykových prostředků. Nyní jsem si alespon opět zopakovala historii Španělska a nejslavnější postavu španělské literatury.

lucifrid
20.04.2012 5 z 5

Jedna z knížek z dětství, ke které se sem tam vracím a vracet budu. Neřekla bych úplně pro malé děti, ale je fakt, že dneska je jiná generace :). Krásné španělské pověsti, které jsem si zamilovala, stejně tak jako film s Charltonem Hestonem. Jedna z mých nejmilejších (dětských) knížek. Ponořte se do příběhů o starodávných rytířích a králích bojujícím proti Maurům s krásnými ilustracemi.

Václav Cibula
česká, 1925 - 2009
1983  90%Pražské pověsti
1981  83%Nové pražské pověsti
1970  78%Meč a píseň
1963  88%Hrdinské legendy staré Francie
1989  78%Cid a jeho věrní

Kniha Cid a jeho věrní je v