Chyť mě, jestli to dokážeš

Chyť mě, jestli to dokážeš
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24106/bmid_chyt-me-jestli-to-dokazes-S0d-24106.jpg 5 334 334

Autobiografický román podvodníka, který sice nedokončil ani střední školu, ale to mu nijak nebránilo vyrobit si několik vysokoškolských diplomů, přednášet sociologii na univerzitě, nebo pracovat jako dětský lékař v nemocnici. Frank W. Abagnale se dokonce vydával za pilota, což mu umožnilo zdarma cestovat po celém světě. Ale především byl šekovým podvodníkem. Vyrobil na tisíce falešných šeků a okradl řadu bank a institucí nejen ve Spojených státech, ale i v Evropě. Pět let se mu podařilo unikat policii, až ve Francii byl zatčen a uvězněn. Osudy Franka Abagnaleho se nechal inspirovat i Steven Spielberg a natočil o něm poměrně úspěšný film.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Knižní klub

Catch Me If You Can , 2002

Robert21
03.01.2018 5 z 5

Úžasná kniha :)

Teresita
31.10.2017 5 z 5

Je to skvělá kniha, napsaná jedním z největších podvodníků v historii. Autor okrádá všechny a všude, a přesto k němu cítíte sympatie. Ten člověk je naprosto geniální, často jsem žasla, co všechno dokázal vymyslet a jakým způsobem loupeže prováděl. Člověk mu prostě nemůže nefandit. Všechny ty podvody dělal s obrovskou grácií. Po čtení jsem skutečného Franka vyhledala na internetu, protože mě jeho příběh velmi zaujal a je mi moc sympatický. Týpek se prostě „polepšil“ a teď si v klídku žije s manželkou a dětmi někde v Americe, přednáší na školách a v bankách, je prachatý a šťastný. Ke knize mě přivedl film s Leonardem DiCapriem, který je také výborný.

medlovice
27.04.2017 5 z 5

Výborné moc jsem se bavila. Není co víc dodat.

negramota
18.04.2017 5 z 5

Neuvěřitelně krásně napsaná legrace. Minimálně tedy anglický originál je psaný skoro básnickým jazykem. Příběhy Franka Abagnala, jednoho z nejslavnějších novodobých hochštaplerů, jsou ještě bohatší než v jinak výborné filmové adaptaci. Hned mám chuť "vypůjčit" si auto a sehnat nějakou roštu, které nakecám, že jsem chirurg.

vikaa
12.03.2017 4 z 5

Film s Leonardem DiCapriem jsem viděla jako první a viděla jsem ho do dnešní doby již několikrát. Ke knize jsem se dostala náhodou až teď a podle mého názoru je film lepší než kniha. Těžko uvěřitelný příběh, který vypráví sám Frank je ale také zajímavý, především autorovým pohledem na sebe samého a skutky, které "vykonal". Zaujalo mě, mimo jiné, vylíčení poměrů ve francouzské věznici - na dnešní dobu něco opravdu nemyslitelného. Myslím, že hrozba takovéhoto vězení by mnohé podvodníky od páchání zločinu odradila. Jinak bylo od začátku celkem jasné, že když Frank dokázal zbohatnout nelegálně už jako takhle mladý, podaří se mu to jako staršímu i legální cestou. Určitě jsem mu to přála. Prostě sexy mozek:-)

frky
27.07.2016 5 z 5

Ještě jsem nepsal komentář/hodnocení ke knize, kterou mám teprve rozečtenou, nicméně toto je tak skvělé čtení, že se mi to nedá. Film je mým oblíbeným, nicméně kniha je ještě o řád lepší. Až neuvěřitelné, jak vynalézavý Frank byl, co mu vše prošlo a s jakou lehkostí proplouval v roli lékaře, právníka, učitele aj... Výborná kniha, kde se člověk nasměje a nevěřícně kroutí hlavou, ale takhle nějak to Frank opravdu prožil... za *****.

Anna 13
07.07.2016 4 z 5

Neskutečně zábavné počtení!!!
Film má s knihou málo společného, ale oba jsou na skvělé úrovni.

Opravdu jsem se bavila, někdy jsem se musela nahlas smát, je to neuvěřitelný příběh jednoho neuvěřitelně geniálního muže...
Rozhodně doporučuji přečíst. Nudit se určitě nebudete...

NatyDee
15.05.2016 4 z 5

Před pár lety jsem viděla film a letos díky Čtenářské výzvě jsem se rozhodla si knížku přečíst. Velmi zajímavé čtení s podivem, jak mu vše procházelo, ale zase byla to jiná doba, kdy technika nebyla tak vyspělá. Doporučuji přečíst, člověk se dozví zajímavé věci a docela se i pobaví :-)

May
25.10.2015 5 z 5

Prostě skvělé! Bezvadně napsaný životopis velmi inteligentního člověka, který své schopnosti a inteligenci využil skutečně osobitým způsobem :-)

Mrejča
05.10.2015 5 z 5

Kniha i film super, místy jsem se chechtala nahlas, místy (zejména ve francouzském vězení, které je v knize vykresleno daleko naturálněji než ve filmu) jsem se o něj skutečně bála.
Doporučuji a nevylučuji, že se k ní ještě vrátím.

Marbo
07.01.2015 4 z 5

Skvělá odpočinková četba, čte se jedním dechem, Abagnaleovi nejde nefandit

Freechappi
20.08.2014 5 z 5

Za prvé: kam se hrabe film, to je oproti knize hodně slabý šestkrát louhovaný čajíček.
Za druhé: kniha je výborná, hodně se mi líbila, je zábavná, je čtivá i napínavá. Musím říct že si F. W. Abagnale získal můj obdiv, jeho kreativita, fantazie i drzost je obdivuhodná a ač šel ve stopách zločinu přesto před ním smekám. Je fascinující kolik toho dokázal prožít v tak mladém věku.

bukiet
14.05.2014 4 z 5

Kniha je zábavná a čtivá. Abagnale sám sebe nešetří, čímž si vydobyl mé jisté sympatie. Přesto si člověk musí pořád připomínat, že by nechtěl být obětí jeho podvodů. Pro ty, kteří znají stejnojmenný Spielbergův film a váhají nad četbou jeho předlohy, mám dobrou radu, na film zapomeňte a pobavte se četbou této knihy. Je mnohem lepší než její filmové zpracování.

historikola
16.11.2013 5 z 5

Knížka je úžasná. Krásně se čte, jde to samo. Knížka je tak chytlavá, že Vás nenechá jen tak dočíst kapitolu nebo stránku. Je to pro mě jedna z mála knížek co nebudu pouštět dál. David

MarieAnnaSarah
07.09.2013 5 z 5

Film s Tomem Hanksem a Leonardem DiCapriem mám velmi ráda a tudíž když jsem se konečně dostala k jeho předloze, okamžitě jsem se do ní začetla. Kniha rozhodně předčila všechna má očekávání.

Sice nejsem náruživou čtenářkou biografií, ale tato je napsána tak lehkou formou, že mne prostě vtáhla do děje a nepustila.
S každým Frankovým tríčkem jsem se modlila, aby mu vyšel a nebyl dopaden. Tajil se mi dech, když mu agenti byli už téměř v patách. Strachovala se o jeho zdraví, když byl ve vězení. Obdivovala jsem jeho dokonalému zachovávání chladné hlavy v infarktových situacích a smála se u jeho naprosto skvělých improvizací. Nevěřícně jsem kroutila hlavou nad tím, co všechno byl schopen dokázat v době, kdy neexistovaly žádné super technické vymoženosti, kdy se šek padělal za pomoci nálepek z letadýlek a tužkou. Do Franka se nelze nezamilovat, ano je to zlosyn, ale měl styl, neokrádal nikdy prosté lidi, pouze nadnárodní společnosti a nakonec se dal na cestu dobra.

Po přečtení knihy jsem z ní měla skvělý pocit, vyprávění bylo strhující, bláznivé, prostě bez jediné chybičky. Pouze mi běhal mráz po zádech, když jsem si uvědomila, že je to dle celé skutečnosti a jako moc byl Frank v době svého konání mladý.

Knihu rozhodně doporučuji všem, nejedná se pouze o biografii jednoho podvodníčka (což mi přijde jako hanlivé označení, jelikož se jedná o jednoho z nejlepších padělatelů všech dob), ale je též i zajímavou sondou do Ameriky té doby, kdy padělatelství bylo v podstatě ještě neznámé, kontroly žádné a možnost dopadení téměř nulová, pokud se uměl člověk hýbat.

janucha
27.08.2013

Také mohu knihu doporučit, je zajímavá, je tam objasněno, i proč se Frank začal těmto podvodům věnovat,
určitě pobaví. Lze doporučit i film, který mě vlastně inspiroval k přečtení knihy.

Clarisima
17.05.2012 5 z 5

Úžasně napsaná knížka, bavila jsem se od začátku do konce a vůbec nevadilo, že jsem viděla dřív filmové zpracování. Neuvěřitelný příběh, neskutečné kousky a fígle, člověk nestačí žasnout, kam na to ten Frank chodil a co všechno je možné :-)

ebartlova
04.05.2011 5 z 5

Výborný životní příběh :-)). Někdy se mi to zdálo až neuvěřitelný. Od začátku až do konce jsem se bavila.

bstejs
11.01.2011 5 z 5

Knížka je skvěle napsaná, doporučovala bych ji všem, kteří milují až neuvěřitelné příběhy ze života jedinečných osobností, jimiž Frank Abagnale určitě je! Určitě se u ní nebudete nudit ;)

zfilmováno bankovnictví podvodníci

Autoři knihy