Chyba

Chyba https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424702/bmid_chyba-lIc-424702.jpg 4 89 27

Svět hlavního hrdiny Kryštofa je už od dětství něčím zvláštní. Jeho noční můrou je rostlina zvaná bolševník – gigantický invazní plevel, v jehož těle koluje jedovatá míza. Kryštof propadá ve škole, ale s nadšením a úžasem kříží masožravé rostliny. Žije samotářsky, stýká se jen s Andrejem a Ninou. Později je pohlcen světem rostlin a postupem času objevuje černý trh se vzácnými květinami. V dospělosti se stává obchodníkem s vymírajícími rostlinnými druhy, za jejichž utržení hrozí obrovské pokuty i několikaleté tresty. Pak se znovu setká s Ninou, která žije s Andrejem v ne příliš vydařeném manželství. Kryštof ji přesvědčí, aby s ním odešla, a ve snaze vydělat dostatek peněz příjme svou poslední zakázku. Jde o to převézt z Japonska do Evropy jedinou rostlinu – poslední živý exemplář oficiálně již dávno zaniklého parazitického druhu.... celý text

Kateřin-a
19.04.2018 5 z 5

Tahle kniha mě velmi překvapila. Po přečtení přebalu jsem vůbec nečekala, že tématu se autor chopí s takovou originalitou. Nevím, kam bych to žánrově zařadila, možná mysteriózní detektivka s prvky fantasy..? Každopádně moc pěkné a napínavé čtení.

JustWomen
06.01.2017 4 z 5

Zvláštní kniha, krásné červenočerné balení s červenou záložkou, originální téma, básnické pasáže, stojí za přečtení.

Sparkling
20.05.2016 4 z 5

O něco horší než Zůstaňte s námi, ale samozřejmě je hloupost tyto dvě knihy srovnávat, když jde o žánrově i tématicky naprosto odlišné knihy. Chyba mě překvapila originálním tématem a několika hororovými okamžiky-například scéna na patologii, kde rostlina zatouží po krvi, nebo historka o šíleném myslivci, který se potuluje po lesích. Co mě nepřekvapilo byla úchvatná práce s jazykem, perfektní cit pro vyjádření pocitu popisem prostředí a zajímavé hlavní postavy.

jarin58
16.02.2016 4 z 5

Úžasná slovní zásoba,nedovedu si ale představit jestli by bylo možné knihu přeložit,aniž by text neztratil kouzlo.

Krisglas
13.12.2015 5 z 5

magická detektivka... úžasné větné celky .)

džej
17.01.2014 3 z 5

Po čase jsem sáhla po (žánrově) naprosto odlišné knize, než obvykle čtu. Teď uvažuju nad tím, že autor psal text ve svých 23 letech = možná proto tolik temna a v některých částech (pro mě zbytečně) brutálního popisu? Nevím... nicméně kromě toho mi v ději vadily leckdy nelogické zkratky a odbočky, kvůli kterým jsem se musela vracet na začátek knihy. Námět je velmi zajímavý, ale styl a zpracování mě tolik neoslovily :-(

Ender
03.03.2011 4 z 5

'Chyba' je prvotina mého bývalého spolužáka z gymplu, Marka Šindelky, a vzhledem k tomu, že jí napsal ve svých 23 letech, a ke kvalitám, které kniha má, mohu konstatovat, že Marek má obrovský spisovatelský talent. To potvrdil už svou básnickou sbírkou Strychnin (2006), za kterou získal cenu Jiřího Ortena - a v Chybě se jeho básnický původ jen potvrzuje. Prozaický text střídají básnické pasáže, které jsou jakýmysi zkratkami v narativním procesu, příběh se tím zrychluje, ale zároveň jaksi zjemňuje, a při popisu používá Marek krátkých úderných vět, které ve čtenáři vyvolávají dojem samostatných obrazů, zaměřených na detaily.
Kniha samotná je přes svou krátkost plná barev, vůní, a dokáže být postmoderním mixem detektivky, romantického příběhu, a narativní lyriky s nádechem až Ajvazovského fantastična. Marek Šindelka byl označen díky této knize za 'prozaika nejmladší generace' a já nemohu než souhlasit. Ačkoliv má kniha jisté nešvary - v poslední třetině se kniha trochu příliš rozvolňuje, a napětí upadá, nedotáhnutost některých postav, atd. - tak věřím, že se Marek Šndelka stane jedním z důležitých spisovatelů naší doby. Přeju mu to.