Chlapec v pruhovaném pyžamu

Chlapec v pruhovaném pyžamu
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516124/bmid_chlapec-v-pruhovanem-pyzamu-NL7-516124.jpg 4 1889 1889

Devítiletý německý chlapec Bruno neví nic o konečném řešení židovské otázky, ani o koncentrácích. Neví nic o strašlivém utrpení, které jeho národ uvalil na miliony Evropanů. Ví jenom to, že byl odtržen od svého šťastného domova v Berlíně a převezen do odporného domu uprostřed oplocené pustiny, kde se nemůže ani zabavit, ani si najít přátele. Až se jednoho dne setká se stejně starým chlapcem Šmuelem, který žije podobně vykořeněný život, jenže na druhé straně vysokého plotu. I on, jako ostatní, nosí pruhované pyžamo. Bruno je zvídavý a přátelství se Šmuelem mu dá příležitost zjistit, co se to za tím plotem vlastně děje. Proto si i on oblékne pruhované pyžamo a protáhne se dovnitř, netuše, že jeho nevinná zvědavost ho dovede k odhalení strašlivé pravdy. Mladistvý čtenář prožívá s Brunem krok za krokem zmatek dítěte náhle přesazeného z pohodlného života ve městě do pusté krajiny utrpení a neštěstí.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Slovart (ČR)

The Boy in the Striped Pyjamas , 2006

Anna Elizabeth
13.07.2017 4 z 5

Tu by měl číst každý

Princezna22
12.07.2017 5 z 5

Kniha se čte velice snadno,není to nic náročného .. Dej je tu poměrně klidný,až na pár stránek, které jsou poměrně dost smutné. Konec knihy jsem poměrně dost nepobrala a musela jsem si tu poslední kapitolu přečíst prostě znovu,ale stejně jsem to nepobrala...filmové zpracování jsem viděla a musím říc,že to se mi líbilo více... Kniha je to prostě jednoduchá... Na tohle tema je rozhodně víc knih,které jsou daleko lepší. Ale i přes to si ode mě kniha zaslouží plný počet hvězd.. Jelikož se četla opravdu až moc rychle.. Kapitoly krátké a veliké písmena... líbilo se mi to..

misa8153
11.07.2017 5 z 5

Kniha, která se moc příjemně čte. U posledních stran knihy jsem skoro nadýchala a byla jsem naprosto vtažena do děje. Pomerne jednoduchy, ale hodně silný příběh. Jsem ráda, že jsem knihu četla a doporučuji ji jak dospělým, tak i mladším.

veronika0382
10.07.2017 4 z 5

Krásný, dojemný, neobyčejný příběh z období holocaustu, tentokrát z úplně jiného úhlu. Zvláštně líčený historický okamžik z pohledu osmiletého chlapce vás zasáhne! Chlapec v pruhovaném pyžamu je výjimečný příběh o přátelství a hrůzách války viděné dětskýma očima.

Kif
08.07.2017 4 z 5

Jsem z té knihy hrozně zmatená. Příběh devítiletého chlapce, který ještě nechápe svět a hlavně to, co se děje s tou spoustou lidí za plotem s ostnatým drátem. Celou dobu byla ta knížka tak nějak poklidná, až na pár výjimek, ale konec mě dostal takovým způsobem, že jsem jen zůstala několik minut tupě zírat.
Když se však pokusím hodnotit alespoň krapet objektivněji, jsem bohužel trošku zklamaná. Všichni na tohle dílko pěli ódy a já tím pádem měla velká očekávání, která se však nenaplnila. Dramatický mi víceméně připadalo pouze posledních pár stránek. Není to špatná knížka, pořád ještě si zaslouží podle mě ty čtyři hvězdičky. Ale srovnávám to s knihou V šedých tónech od Ruty Sepetys, která mně pohltila mnohem více a podle mě člověka donutila více zamyslet se nad tím zlem, které se dělo. Tím pádem to zklamání - čekala jsem podobně náročné čtivo, což nenastalo.

nakavusterezou
01.07.2017 4 z 5

Knihu by si určitě mel každý přečíst, přeci jen je to o minulosti, kterou určitým způsobem zasáhla každou rodinu.
Ke konci příběhu mě mrazila na zádech, ale v průběhu celého děje to se mnou nic moc nedělalo. Myslím, si, že kdyby příběh byl vyprávěn z pohledu dospělého a né dítěte, jako je to v tomto případě, mráz po zádech by mi jezdil celou dobu.

mot33
29.06.2017 4 z 5

Jo musím uznat že podlouhé době ten konec knihy je uplně super,žádný hepiend,a hlavně to jak malý Bruno postupně přichází na to co se děje na druhé straně plotu stojí za to.

Ditules
15.06.2017 5 z 5

Pro jeho knihy mám slabost. Na malé ploše dokáže rozehrát zajímavý a napínavý příběh, který musíte přečíst co nejrychleji. Pro ty, co mají rádi knihy odehrávající se za 2. světové války je tato kniha povinností. Velmi doporučuji i Chlapce na vrcholu hory.

Mermaida
10.06.2017 5 z 5

Tato kniha o nevšedním pohledu na události spojené s Druhou světovou válkou očima devítiletého německého chlapce mě dostala a ohromila. Sice byla psaná jednodušším stylem, přesto měla něco, co jí na čtivosti neubralo. Podle mě rozhodně stojí za přečtení.
PS: Film také stojí za to, přestože ten konec na mě působil daleko hůře než v knize..

akrash
09.06.2017 5 z 5

Právě jsem knihu dočetla a její konec mne velmi překvapil. Čekala jsem něco horšího, ale tohle... Oko nezůstalo suché...
Přemýšlím, zda-li se podívat na film, ale nejsem si jistá, poněvadž preferuji knihy a obrázek i popis prostředí jsem si v hlavě promítla...
Doporučuji všem a zjišťuji, že mám nového velmi oblíbeného spisovatele. John Boyne se do kůže dětí i osob vžil neskutečně dobře!

pastelka53
09.06.2017 5 z 5

Pohltilo mě to! Nadchlo a ke konci skoro dostalo do kolen....
Fááájn, brečela jsem jak želva!!!

Moje první kniha s tímto tématem a troufám si napsat, že né poslední.

Krásný příběh, leč s nešťastným koncem.
Pohled malého Bruna na okolnosti války a táborů ... toho zvláštního venkova kde doktoři čistí zeleninu a hodináři opravují boty.
Kdybys chudáčku věděl ...

Filmové zpracování je též krásné a pěkně zpracované. Určitě doporučuji.
Zásobu kapesníků s sebou! :)

Viky007
02.06.2017 5 z 5

Hodně depresivní kniha. Líbilo se mi, že to je všechno z pohledu malého kluka. A taky ten protiklad: Brunova naivita X předčasná dospělost jeho stejně starého židovského kamaráda. Konec jsem dlouho rozdýchávala, ale nic jiného jsem vlastně ani nečekala.

m.ART.y
02.06.2017 5 z 5

Kniha vystavěná na neustálém střetávání protikladů oddělených jakýmsi vysokým ostnatým drátem - dětský svět X realita dospělých, Němci X Židé, krutost X přátelství. Příběh není jen posledním dobrodružstvím malého chlapce se svým přítelem, ale poselství dalším generacím - nezapomenout.

Klára2216
29.05.2017 5 z 5

Skvělá a vlastně strašná kniha. Mám ráda romány z této doby, ale teď poprvé jsem četla knihu o válce z pohledu malého kluka. Hodně ve mě zůstalo a asi dlouho zůstane. Velmi silný příběh o dětské naivitě a o přátelství na život a na smrt. Přečetla jsem během pár hodin. Dojímal mě Brunův nezkažený dětský pohled na svět, ve kterém neexistuje zlo.

martina2704
23.05.2017 5 z 5

Ohromně silná kniha s krutým koncem a ještě silnějším poselstvím. Tenhle příběh je ukázkou toho, že příběh malého chlapce, který se svým dětským rozumem snaží dopátrat toho, co se kolem něj děje, může být mnohdy silnější než podrobné líčení válečných zvěrstev.

Silmarien
14.05.2017 5 z 5

"Samozrejme, stalo sa to pred mnohými rokmi a nič podobné sa už nikdy nemôže stať.
Nie dnes, nie v tejto dobe."

Kniha Johna Boyna môže byť malým zrniečkom piesku na púšti, ktorá by sa mohla pričiniť o to, aby sa to už naozaj nikdy nestalo.
Viac k tomu nemám. Prečítajte si to.

Monyčí
07.05.2017 5 z 5

Kniha o hledání domova a přátelství. Čtivým a citlivým způsobem, očima devítiletého kluka se díváme na jedno z nejhorších období dějin. Určitě všem doporučuji. Stojí to za to.

Richisa
06.05.2017 4 z 5

Smutné poznání malého německého chlapce, že otec, který je pozorný k němu, není už tak hodný k Židům. A že každý voják nemusí být hrdina. Kratičká kniha napsaná citlivě, jakoby ji psal malý kluk. Jen se obávám, že tím elektrickým plotem by k sobě chlapci neprošli...

Askarinka
05.05.2017 5 z 5

Jiný pohled na již mnohokrát zpracované téma holokaustu...Kniha mě zasáhla, přečetla jsem ji jedním dechem... Kamarádi na život a na smrt...Najednou to dává úplně jiný význam. DOporučuji k přečtení.

Kamil2
19.04.2017 5 z 5

Stejně tak jako spousta čtenářů jsem viděl nejprve film. Válka očima malého kluka, který těžko mohl chápat co se okolo něho děje a proč se tak děje. Děsivé rozuzlení příběhu vnímám jako poselství všem lidem, aby nikdy nedopustili opakování hrůz druhé světové války. Kniha by měla patřit mezi povinnou četbu.