Chlapec v pásikavom pyžame

Chlapec v pásikavom pyžame https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398336/bmid_chlapec-v-pasikavom-pyzame-2rY-398336.jpg 4 1877 1877

Príbehy nevinnosti existujú aj v tej najdesivejšej realite. Toto je príbeh dvoch chlapcov v časoch, ktoré nemôžu nijako ovplyvniť. Začína sa v Berlíne roku 1942. Jedného dňa sa Bruno vráti zo školy a nájde pobalené všetky veci. Jeho otec dostal nové miesto a rodina sa s ním musí odsťahovať ďaleko na zvláštne miesto, kde nemá čo robiť, kde sa nemá s kým hrať. Kam len oko dovidí sa tiahne plot, ktorý ho oddeľuje od čudných ľudí. Bruno je však prieskumník a nezmieri sa s tým, čo vidí. Pri prieskumných cestách pozdĺž plota stretne chlapca, ktorého život a podmienky sú úplne odlišné od jeho.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Slovart (SK)

The Boy in the Striped Pyjamas , 2006

Pedruska01
19.08.2014 4 z 5

Silný příběh. Především až téměř závěr knihy mě začal "bavit". V začátku, kdy začal malý Bruno vyprávět jeho všední život, stěhování, sledování z okna a hádky se sestrou, vzhlížení k otci apod. byla pro mě strašná nuda. Příšerné. Ale potom? Síla a dojemnost z toho vyloženě sršely. Bylo neskutečné, jak se v minulosti k sobě lidé dokázali chovat. Rozdělovat se kvůli rase či vyznání. Silnější ty slabší likvidovali jak na běžícím páse. Bez kouska citu či svědomí. Hnus. Tolika lidí zemřelo pro nic za nic. Bylo doslova k pláči, jak dopadla dětská důvěřivost a naivita. Nevinní v "intrikách" dospělých. Smutný příběh. Tohle je vymyšlené, ale umíme si vůbec představit, kolik podobných, bohužel, reálných příběhů dětí vlastně tahle skončilo? Brunův otec si zasloužil tragédii, aby si uvědomil čemu sloužil, a jaké to mělo následky. Aby si uvědomil, že to bralo i cizí životy, které mu byly naprosto jedno, do té doby. Aby mu to konečně otevřelo oči! Ale přeci jenom, byl to otec a ztráta syna je něco nepochopitelného.

BubuRybova
22.07.2014 4 z 5

Ač mám knihy a filmy s tématem 2. světové války ráda, nemohu této dát 5 hvězdiček. Knížka je sice příběhem velmi zajímavá, bohužel vypravování se mi zdá až příliš dětské. Chápu, že je to knížka pro DĚTI i dospělé, ale osobně já to četla s divným pocitem. A že to mělo být z pohledu Bruna, ovšem možná by toho autor lépe dovršil, kdyby psal v Ich-formě.

Na knížku jsem přišla díky stejnojmennému filmu, který se mi zalíbil více, než jeho předloha, což je jeden z velmi mála případů.
Dávám 4 hvězdičky.

bakjo95
18.07.2014 5 z 5

Čtivá kniha, kde je sice jasné, co se stane, ale ne jakým způsobem se to stane, proto jsem to dočítal!

koki.veru
15.07.2014 3 z 5

Poprvé, co se mi film líbil víc než knížka...knížka mi nepřipadala tak zajímavá :(

Mon12
02.06.2014 5 z 5

Skvěle napsaná knížka, která popisuje život v koncentračním táboře z pohledu neznalého dítěte, nejsou tam vlastně vůbec použita slova: koncentrační tábor, plynová komora, atd. Konec jsem probrečela, ale knížku doporučuji, protože tak silný příběh, který vlastně celou dobu nevyznívá tragicky - jsou to jen náznaky, že se děje něco hrozného, stojí za přečtení i pro dospívající děti.

Contemptible
13.04.2014 4 z 5

velmi dobrá kniha, trochu mi neseděla forma jakou je psaná, ale zase na druhou stranu se skutečně velmi dobře četla

Jillina
08.04.2014 5 z 5

Skvělá kniha, přečte se na jeden zátah. Trochu neuvěřitelný příběh, ale moc pěkně napsáno!

acul.p
05.04.2014 5 z 5

Výborná knížka, úžasný a smutný příběh pro děti i pro dospělé, film podle ní natočený taky není špatný :)

eLeR
18.02.2014 4 z 5

Zase raz výborný kúsok z detského oddelenia.

Tristan Lover
13.11.2013 1 z 5

urobila som chybu - pristupovala som ku knihe ako k románu pre dospelých. hneď na prvej strane sa však ukázalo, že to bola kniha pre deti. štýl písania bol natoľko jednoduchý, až miestami rozčuľoval. deti vykreslené ako naivné, hlúpe a bez snahy čo i len trochu pohnúť rozumom mi pripadali nerealistické. samozrejme, smutný koniec nesmel chýbať. veď čo by to bolo za príbeh o vojne a židoch, keby aspoň jedno oko nezaplakalo? holt moje oči zostali suché. príbeh ma nielen že nezaujal, ale ani nepresvedčil a nedojal. brunov príbeh bol veľmi slabý, dalo sa krásne predvídať akým smerom sa bude uberať, ba dokonca aj ako skončí. pre mňa veľké sklamanie a nuda, o to viac, že mi knihu odporúčali moji dvaja dobrí radcovia, ktorí majú na knihy nos. nevadí, veď aj majster tesár sa niekedy utne... :)
hodnotenie: *

adelinka
03.11.2013 5 z 5

tak táto kniha ma dostala....písaná úplne jednoducho....vnímanie malého chlapca koncetračný tábor a ľudí, ktorí sú v ňom zavretí.....Bruno si nájde kamaráta v tomto tábore, nosí mu jesť a cez plot sa spolu priatelia.....Bruno sa dostáva v prestrojení v "pásikavom pyžame" do tábora, kde nachádza........strašne som to preplakala......

rusalka123
08.10.2013 5 z 5

Strašně zajímavá knížka. Především jsem obdivovala, jak dokázal spisovatel všechno zakamuflovat na první pohled do nevinného, chvílemi snad i celkem "pohodového" příběhu a přece jasně dával najevo všechny odehrávající se hrůzy. Bylo to úplně psáno z pohledu dítěte, které nechápe souvislosti a je důvěřivé, jak už tak děti bývají. Když si ale dáte dvě a dvě dohromady, za nevinnými myšlenkami můžete docela dobře rozpoznat pravdu. Důvodem asi bylo, že autor snad ani jednou nepoužil slova jako "koncentrační tábor", "plynová komora", Hitler byl jenom Fíra atd. atd., ale přece bylo nad slunce jasné, že zrovna o nich je řeč. A pokud je použil, tak jenom jako něco, co je úplně normální a není na tom nic špatného.

zdenča_r
18.08.2013

film se mi hodně líbil, teď se chystám na knížku :)

adajka
28.06.2013 5 z 5

Hodně silný příběh, zajímavý pohled na koncentrační tábor očima nic netušícího dítěte.

lela25
14.06.2013 5 z 5

Velmi zajímavá kniha.Konec jsem opravdu nečekala.Jsem ráda,že jsem si jí přečetla.

Jančislava
08.05.2013 5 z 5

Zajímavá kniha a pohled na věc. Samozřejmě smutné, ale čtivé. Mohu doporučit

exitus
21.04.2013 4 z 5

Rozhodně neotřelý pohled na tématiku. Čekala jsem, že se něco takového stane (konec), ale stejně mě to šokovalo. Ale možná to bylo napsané až moc jednoduše

safirkaa
02.04.2013

Knížka zajímavá, ale já spíše uznávám autobiografii z těchto let...

barcc85
29.03.2013 5 z 5

Smutné říkat úchvatné nad podstatou tohoto příběhu, ale pojetí úchvatné zkrátka bylo ...Pojetí války a kompromisu židé x nacisté z pohledu dítětě, je odlišnou literání zkušeností válečné tématiky.
Doporučuji - těmto tématou ne nadarmo se vyhýbat.

dark.ma93
23.03.2013 5 z 5

Přečteno během odpoledne... Troufnu si říct, že jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla. Byl skvělý nápad, popsat holocaust očima malých dětí, určitě to byla zajímavá myšlenka, i když konec vám trhá srdce...