Chlapec na dřevěné bedně

Chlapec na dřevěné bedně https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182656/bmid_chlapec-na-drevene-bedne-pkn-182656.jpg 4 673 190

I v temných časech – zejména v temných časech – vyjde najevo síla a odvaha. Leonu Leysonovi (narozen jako Leib Lejzon) bylo teprve deset let, když nacisté obsadili Polsko a jeho rodina byla donucena přestěhovat se do krakovského ghetta. S velkou dávkou štěstí, houževnatosti a odvahy Leyson přežil sadismus nacistů. Byly to především šlechetnost a vytrvalost jednoho člověka, muže jménem Oskar Schindler, které zachránily životy Leona Leysona, jeho matky, otce a dvou ze čtyř sourozenců. Paměti dítěte ze Schindlerova seznamu zachycují s jímavou průzračností nevinnost malého chlapce a jeho střetu s nepředstavitelnou krutostí, bezprávím a zlem. Je pozoruhodné, že navzdory všemu utrpení, které paměti popisují, se jejich autor nenechal unést a zaslepit nenávistí a záští. Z každého řádku vyzařuje naděje, moudrost a lidská důstojnost. Tím jsou Leysonovy paměti výjimečné.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

The Boy on the Wooden Box , 2011

Val
13.06.2020 5 z 5

Přečteno za jeden večer. Příběh židovského chlapce, kterého i s částí rodiny zachránil před smrtí Oskar Schindler. Velmi poutavě líčen i život před válkou a následně další , velmi plodný a zřejmě i šťastný život až do autorovy smrti .

maruska6760
07.05.2020 5 z 5

Miluju knihy, co se týkají této tematiky. Baví mě se dozvídat něco o dřívější době. Četla jsem Mengeleho děvče a spousty jiných knih, proto mi tato knížka nepřijde nijak hrozná v tom co se tam děje. Ale je hrozný ten příběh sám o sobě. Ta představa, že to vypráví malý chlapec je šílená. Neuvěřitelně si ti lidé v té době museli zkusit. A velký obdiv má u mě taky jejich zachránce, který bydlel jen kousek od nás. S každým dalším člověk, kterého se snažil zachránit, nasazovat svůj vlastní život. Kniha je velice zajímavá a je tam dost věcí k zamyšlení. Má neuvěřitelně silný příběh.

Ťapulka
24.04.2020 5 z 5

Můj syn se mě zeptal, proč čtu další knihu o holocaustu. Odpověděla jsem mu, že takových knih není nikdy dost a že na ty hrůzy se nesmí zapomínat. Každá ta kniha má samozřejmě spoustu společného, ale každá nese svůj vlastní příběh, který čtenáře dojme k slzám, připomene, jak jsou leckteré problémy maličké a na čem opravdu záleží. Každý ten příběh je hodný obdivu k těm, co to zvládli, k těm, kteří to nevzdávali, těm, kteří se snažili přežít. Tato kniha byla silná i tím, že je vyprávěná dítětem a přitom nic nepřikrášluje, nezjednodušuje, neobaluje a příběh běží i dál, nekončí s koncem války, ukazuje, jak těžký život Židé měli i po ní, jak se k nim chovali lidé, kteří nebyli nacisté... I když je kniha plná hrůz, snad nejhorší mi přijde str. 119 - "Nevěděli snad, že my jsme trpěli jen pár bloků od nich? Jak to mohli nevědět?"
Tak proto čtu stále další knihy o holocaustu - my to musíme vědět, naše děti to musí vědět, tohle už se přece nesmí nikdy stát.

knihovnička007
21.04.2020 5 z 5

KDOKOLI ZACHRÁNÍ JEDINÝ ŽIVOT, JAKO BY ZACHRÁNIL CELÝ SVĚT.

Leon Leyson se narodil v polském městě Narewka židovským rodičům Chaně a Mošovi jako nejmladší z pěti dětí. Jako tříletý se musel smířit s tím, že se jeho otec kvůli práce odstěhoval do Krakowa. Až po pěti letech tatínek našetřil tolik peněz, aby se za ním odstěhovala i celá rodina, ale to již byl rok 1937 a spolu vydrželi jen rok...
Co vše musel Leib Lejzon udělat, aby přežil všechny nástrahy. Tolik úsilí štěstí, náhody a také Oskara Schindlera, u kterého jeho tatínek Moše pracoval...

Tolik smutku a nakonec i naděje. Ani rok 1945 nebyl konec všech utrpení... Krátká, ale smutná kniha. Když desetiletý kluk je rád, když najde pár slupek z brambor a suší si ji, aby nezemřel hlady...
Úplně jsem viděla film Schindlerův seznam, jak "Amon" seděl v táboře na balkóně domu a střílel do lidí.,,,

Sabina335
07.04.2020 5 z 5

Příběh na základě skutečné událoti. Autor vzpomíná na své dětství, kdy nacisté obsadili POlsko a on se svou rodinou žije v krakovském ghettu. Neuvěřitelně silný příběh.

Baja333
04.04.2020 5 z 5

Neuvěřitelný a silný příběh. Smekam že přes všechno zažité život prožil tak jak málo kdo dokáže a dokázal to čemu se až těžko věří.

prochajda
14.03.2020 5 z 5

Krásně a jednoduše napsaný skutečný příběh chlapce, který měl štěstí v neštěstí a přežil dlouhých, válečných šest let... "Pan Schindler se odvážil rebelovat proti zákonu své země, zákonu, nařizujícímu mučit a vyhazovat Židy. On se k nám ale choval jako k lidským bytostem." Knihu doporučuji přečíst, aby se nezapomínalo, tato doba se nesmí nikdy opakovat!

perpe2a
03.03.2020 5 z 5

Skutečný příběh chlapce Leona (autora samotného), židovského chlapce, který přežil holokaust díky Schindlerově seznamu. Moc krásný, silný a smutný příběh. Rozhodně stojí za přečtení.

knihomol1985
02.03.2020 5 z 5

Mohu jen doporučit. Super kniha.

smithynka
27.02.2020 5 z 5

Velmi zajímavý příběh. Psáno jednoduše, ale kniha obsahovala vše, co by měla mít. Dost mě překvapilo jednání Poláků vůči židem. Ve filmech apod. řeknou, že židi byli osvobozeni a šli "domů", ale jak se k nim lidé po válce chovali, to už se nikde nenajde.

Vašek56
24.02.2020 2 z 5

Teď nějak moc vychází knihy o holokaustu. Ale jaké? Jednoduché, plytké, psané horkou jehlou. Ale toto období nebylo jednoduché. Proč se toto téma v poslední době píše tak jednoduše!!!

Sandruš
15.02.2020 5 z 5

Skvěle napsaná kniha. Ty hrůzy co se děly by nechtěl zažít nikdo z nás a ještě když tohle zažívá malé dítě, z toho mrazí, ke konci už jsem měla slzy v očích..

Switch
08.02.2020 4 z 5

Velmi zajímavá kniha dokreslující známý Schnidlerův seznam. Psáno velmi jednoduchou formou, přesto poutavě. Z knih jako je tato bychom měli čerpat, aby se historie již nikdy neopakovala...

ještěrka38
07.02.2020 5 z 5

I když už jsem přečetla hodně o holokaustu, vždycky mě něco překvapí, rozbrečí.. Hrozná doba a doufám, že už se nikdy nevrátí. Nedovedu si představit, jaké utrpení to muselo být. Kniha je moc hezky napsaná a určitě bych ji doporučila žákům osmých a devátých tříd přečíst dřív, než pojedou do Osvětimi na exkurzi. Celkově bych tuto knihu zařadila jako povinnou četbu.

samoska
07.02.2020 5 z 5

Strhující skutečný příběh malého chlapce,občas mi šel mráz po zádech z představy co museli židé zazivat.Zaplať pánbůh,že máme mír.Knihu doporučuji.

DeepSea21
05.02.2020 5 z 5

Paměti chlapce,který přežil hrůzy holocaustu.
Silný čtenářský zážitek.

janina pako
02.02.2020 5 z 5

Knihu doporučuji. Krásné napsaný příběh, u kterého jsem učinila i slzicku. Jednoduché vyprávění malého chlapce, čím vším si musel projít s celou rodinou.

Hani77
31.01.2020 4 z 5

Knihu jsem si dala do seznamu \"chystám se číst\", protože se mi moc líbil Schindlerův seznam. Pro letošní ČV jsem si ji vybrala proto, že se mi vůbec nelíbí obálka. Mezitím jsem ale zapomněla, o čem kniha je, proto jsem byla velice mile překvapena, když jsem ji otevřela. Nejdřív mi vadil styl psaní - strohý jednoduchý sloh. Ale pak jsem pochopila,že to vlastně odpovídá stylu vyprávění malého chlapce. Opět mě překvapilo a šokovalo chování Poláků vůči Židům. Silný příběh, ale 1* ubírám, protože to přeci jen mohlo být trochu podrobnější.

ddkk
14.01.2020 3 z 5

Zajímavý příběh, dokreslující skutečné události, týkající se záchrany skupiny polských Židů během 2. světové války.

Oskar Schindler, nacistický arizátor krakovské továrny na výrobu smaltovaného nádobí a později, před závěrem války, muniční fabriky v Brněnci na Svitavsku (Schindler se narodil ve Svitavách), je v příběhu vykreslen poměrně černobíle jako dobrodinec s laskavým srdcem a soucitem s trpícími. Jednostranný pohled tehdy desetiletého chlapce se dá pochopit. Životní podmínky pronásledované židovské komunity byly těžko představitelné a každý den přežití se rovnal zázraku. Jen díky zaměstnání u Schindlera se cca 1200 Židům podařilo dožít se míru...

Znovu jsem si pustila Spielbergův Schindlerův seznam. Některé naznačené nebo jen obrazové detaily se mi v něm díky knize podařilo lépe pochopit - třeba zmínku o dlažbě vybudované v pracovním táboře z náhrobků bývalého židovského hřbitova. Více jsem se dověděla o skutečné postavě velitele tábora Amona G"otha, potvrdila se i neuvěřitelná událost s navráceným transportem zachráněných žen z Osvětimi do Brněnce...

Kniha je napsaná jako záznam událostí, bez větších literárních ambicí a bez hlubšího emocionálního záběru. Je osobním svědectvím o nepříliš vzdálené otřesné realitě, k němuž se autor odhodlával mnoho let a teprve Spielbergův film ho přiměl k tomu, aby příběh své rodiny zveřejnil.

v.r.b.o.v.a
25.12.2019 5 z 5

Tahle kniha je pro mě jedna z nejlepších z období druhé světové války. Opravdu úžasný příběh. Při čtení jsem měla slzy v očích.

Židé nacismus nacisté Oskar Schindler podle skutečných událostí

Autorovy knížky

Leon Leyson
polská, 1929 - 2013
2013  89%Chlapec na dřevěné bedně

Kniha Chlapec na dřevěné bedně je v