Chceme to, co máte vy

Chceme to, co máte vy https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/203119/bmid_chceme-to-co-mate-vy-Dpt-203119.jpg 5 131 131

Pepys Road je obyčejná ulice v Londýně. Každý dům, který zde stojí, se během sto padesáti let stal svědkem různých osudů – viděl narození, lásku, samotu, zoufalství a smrt, dobře ví, jak vypadají rozmary Štěstěny, co je bída a co rozmařilý přepych, zažil léta tučná i hubená. Román vypráví příběh obyvatel této ulice a líčí, jak do jejich osudů zasáhne celosvětová finanční krize. A spektrum postav je velmi slibné: bankéř Roger, starousedlice Petunia, trafikant Ahmad a jeho bratři, původem z Pákistánu, polský zedník Zbigniew, maďarská chůva Matya, mladičký fotbalový zázrak, Senegalec Freddy, dopravní kontrolorka Quentina, performer Smitty a další. Všichni mají co skrývat, všichni mají co ztratit. Jak se zachovají, když jednoho dne někteří objeví v poště pohlednici svých vlastních dveří se vzkazem CHCEME TO, CO MÁTE VY? Jak se jejich život změní pod tlakem neúprosných změn? Kniha Johna Lanchestera navazuje na tradici anglické společenské satiry a představuje vytříbenou ukázku klasického románu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Capital , 2012

HORTID
23.08.2017 5 z 5

Střípek k střípku a nádherné zrcadlo je na světě.

Toffee
21.07.2017 5 z 5

Vynikající spisovatelský počin. Takové "městečko na dlani" po londýnsku. Celkem obyčejná ulice, jakých jsou všude mraky, ale každý dům má své příběhy, jejich obyvatelé zažívají vrcholy i brutální pády. Do toho pohlednice "Chceme to, co máte vy" a člověk se spolu s některými postavami musí ptát - opravdu to chcete? Opravdu si myslíte, že je nějaký život pořád jen superskvělý? Moc se mi tahle knížka líbila, je výborně napsaná, výborně přeložená.

enigma
09.03.2017 5 z 5

Mistrovská verbální ekvilibristika s pozoruhodně bohatou slovní zásobou a neuvěřitelným citem pro psychologii postav způsobují, že se příznivcům žánru stává čtení přímo fyzickým požitkem. Vynikající.

Janek
17.02.2017 5 z 5

Chceme to, co máte vy. Peníze až na prvním místě. Rozsáhlý román Johna Lanchestera, zachycující snahu doklopýtat ke štěstí (ať to stojí, co to stojí), vypovídá o naší době mnohem víc, než může být čtenáři příjemné. Zachycuje totiž spletitou mozaiku osudů mnoha lidí napříč generacemi, mnoha lidí, kteří mají "bohatství" na dosah, ... jen mu musí něco obětovat. Lanchester je velmi kritický k poměrům v současném Londýně, ale nejen tam; zároveň si ovšem umí udržet nadhled a smysl pro humor, i značnou míru porozumění pro drobné přešlapy i větší pády. A tak se snad čtenář ani nemusí tolik stydět, když na chvíli zpozoruje, že se mu některý z hrdinů románu docela podobá.
Kniha je velmi čtivá a je velmi dobře přeložena (Odeon 2014, Věra Klásková); závěr je zbytečně zdlouhavý, zasloužil by trochu proškrtat.

jendoslav
23.01.2017 5 z 5

Mozaika osudů několika obyvatel jedné londýnské ulice v době kolem velké finanční krize. Ačkoliv se zde najdou klasické stereotypní postavy - chamtivý bankéř ze City a jeho ještě chamtivější manželka, levný polský dělník beroucí práci místním, muslimští přistěhovalci provozující malý krámek, sexy maďarská au-pair nebo africký fotbalista s angažmá v nejmenovaném londýnském velkoklubu - jednotlivé příběhy jdou do hloubky a ukazují, že nic není tak jednoduché, ani zdánlivé šablonovité stereotypy. Zároveň nejde ani o multikulturní agitku, spíš o kritický vhled do života lidí napříč společenskými vrstvami a národnostmi se všemi jejich problémy. Příjemné čtení.

TomTomis
22.12.2016 5 z 5

Nádherný příběh! Pestrý, kritický a četlo se to samo!

pif69
04.10.2016 5 z 5

Knížku jsem vytáhl z regálu v Městské knihovně naslepo . O to větší překvapení jsem zažil při začtení se . Fakt perfektně namalovaný obraz ze života současných Londýňanů . Nelze nepřečíst . Že by v panu Lanchesterovi vyrůstal nový Dickens ?

Koňadra
02.06.2016 5 z 5

Toto je knižka, ktorá má niekoľko pozitív.
Tým prvým je, že záložka neklame. Poznáte to, prečítate si záložku, naspídujete sa, s vervou sa pustíte do čítania, lebo vám záložka sľubuje naplnenie vašich aktuálnych čitateľských chúťok. A potom rozmrzene dumáte, o čom to preboha je a prečo si autor záložky knihu aspoň zrýchlene neprečítal. V tomto prípade som presne vedel do čoho idem a čo som chcel, či skôr očakával, to som dostal. Jednoducho dobrý, kóšer biznis.
Okrem toho ma potešilo, že hoci má knižka mnoho dejových rovín a ešte viac postáv, nestratíte sa v nich. Na druhej strane autor nepodľahol pokušeniu na záver veľkolepo poprepletať osudy postáv do jednej chaotickej a ťažko uveriteľnej guče.
Fajn čítanie.

Disease
21.09.2015 5 z 5

Společenská satira je přítomna naštěstí jen sporadicky a rozhodně ne ve stylu např. Malcolma Bradburyho, který mě kdysi poněkud neoslovil. Zato je to výborně napsaný "společenský" román s parádními postavami.

bookcase
04.08.2015 5 z 5

Výborné!!!! Hodně čtivá sonda do života lidí jedné londýnské ulice. Řeší také téma imigrantů, což je pro nás velmi aktuální :(.

eiramka
20.06.2015 4 z 5

Román o lidech z jedné anglické ulice - umně vystavěná freska - příběhy jednotlivých rodin se prolínají, náhodně i zákonitě a vytvářejí zajímavý obraz života v současné Británii - obraz, kde barvy staré dobré Anglie postupně blednou a do popředí vystupují barvité tahy štětce měnící se společnosti - tolik jiné a těžko říci zda lepší či horší - prostě dnešní. Mám ráda knihy, kde mohu mít alespoň nějakou postavu ráda - to tenhle román splňuje bezvýhradně. Zároveň je zajímavé sledovat, jak jiná je anglická společnost ve srovnání s námi - v mnoha ohledech, i když v tom podstatném a základním se zas tak moc nelíšíme....Pro mne jedna z nejlepších knih z poslední doby.

pietroaretino
26.12.2014 5 z 5

"Čtivý Lanchesterův román je pozoruhodnou sondou do dnešní Británie, především do současného Londýna, který je dynamickým mikrosvětem moderní společnosti - se všemi klady a zápory, kkteré to v dnešním světe obnáší. Je dobré takové knihy číst, protože bychom měli vědět, co se děje. "

kristeen
05.11.2014 5 z 5

Jednoznačně jedna z nejlepších knih, co jsem za poslední dobu četla. O Londýně. O menšinách, které se ve světě neztratí i lidech, co jsou ztracení ve svém vlastním životě. O tom, jak se mikrosvět jedné ulice, jedné banky nebo jedné domácnosti dokáže změnit během krátké chvíle a hlavně o tom, jaký to má vliv na lidi, kteří v něm žijí...

Ronny
08.10.2014 3 z 5

Zakoupila jsem, přečetla, byla celkem zajímavá, ale nepatří ke knihám ,ke kterým se vrátím.

ponrepo
28.08.2014 5 z 5

Doporučuji, moc jsem si početla. Je dobré mít možnost číst déle než při cestě metrem do práce a pak chvíli před spaním, ale i tak mě knížka "chytla" a moc dobře jsem věděla, co s případným volným časem - číst! Je to přítomnost, povahy lidí (některé pěkně karikované), smutek i humor.

bree
28.07.2014 5 z 5

Ve chvíli, kdy jsem si přečetla v záložce stručný obsah, jsem věděla, že to bude moc dobrá kniha. Všem doporučuji, román je ze současnosti a pojednává o osudu lidí ze všech společenských skupin. Zbohatlíků, důchodců, islamistů,sportovců, umělců, imigrantů a emigrantů z třetího světa. O životě Londýna. O životě peněz z City-představa, jak mohlo dojít ke krizi v roce 2009-2010.
Určitě si ji přečtěte, čte se jedním dechem od první do poslední stránky.

Morsie
28.05.2014 5 z 5

Bóže, do téhle bichle se mi ale solidně nechtělo! Bohužel už patřím do té sorty čtenářů, kteří mají tři sta stránek jako takový mezník. No, ano, je to špatné, ale kdo by se v téhle uspěchané době divil.

Tak jako tak jsem ale ráda, že jsem z tohoto svého stereotypu vystoupila a zase jednou si přečetla, pěknou, kvalitní a hlavně tlustou knihu.
Totiž kdybych se držela svých pravidel, ošidila bych se o takový skvost, jako je právě Chceme to, co máte vy!
Jak mě kniha nezaujala anotací, tak obsahem mě uchvátila! Číst si Chceme to, co máte vy, je jako otáčet stránky ve starém albu s fotografiemi. Je to úžasný výřez z osudů několika lidí, obyvatel jedné ulice.

Chceme to, co máte vy má zvláštní kouzlo a tím kouzlem si vás podmaní. Najednou vám nepřijde, že je to tak dlouhé.

Zvláštní knížka, která stojí za to číst!