Charlieho malé tajomstvá

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Charlieho malé tajomstvá sú o dospievaní. Charlieho listy sú oveľa intímnejšie ako denník, sú smutné aj veselé, tragické aj komické. Nevieme, kde žije, nevieme, komu píše, vieme však o svete, o ktorom píše. Snaží sa žiť svoj život najlepšie, ako vie, no zároveň uteká pred jeho nástrahami a dostáva sa do sveta prvých rande, rodinných drám a nových priateľov. Sveta sexu, drog a kultovej Rocky Horror Picture Show, sveta, v ktorom je potrebná len úžasná pieseň na úžasnej ceste k nekonečnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134994/charlieho-male-tajomstva-Ai5-134994.jpg 4.52651
Žánr:
Literatura světová, Romány, Pro děti a mládež

Vydáno: , Slovart (SK)
Originální název:

The Perks of Being a Wallflower, 1999


více info...
Nahrávám...

Komentáře (490)

Kniha Charlieho malé tajomstvá

blonde_elis
24. června

Už dlouho, skutečně dlouho, se mě žádná kniha nedotkla tak hluboko, jako Ten, kdo stojí v koutě. Všechno v ní bylo tak skutečné. Byl to příběh, který bych takřka mohla napsat sama, nebo kdokoliv z mých kamarádů ze střední školy a přesto je v něm něco tak originálního a nádherného. Podtrhávala jsem citáty na každé druhé stránce. Skutečná hořkosladká poezie života.
Chvílemi jsem cítila jistou podobnost s mou další oblíbenou knihou The Catcher in the Rye a potěšilo mě, když na ni bylo nakonec v textu skutečně odkazováno.
Četla jsem v angličtině a stránky do mě doslova klouzaly samy, budu doporučovat na každém kroku.

"And in that moment, I swear we were infinite."

inachisio
03. června

Kniha mě okamžitě vtáhla do děje. Byla velice neobvyklá a přesto, že jsem ji několikrát chtěla odložit, nelitovala jsem, že jsem ji dočetla. Konec byl totiž ze všeho nejlepší, ač trochu nejednoznačný. Na začátku knížky mě překvapilo, že velice nadaný patnáctiletý kluk měl pramalou slovní zásobu a velice dětský styl psaní. V průběhu knížky byl však patrný vývoj jak postavy tak psaní a konec byl opravdu čtivý. Zklamalo mě, že pokud se autor dostal k vážnějšímu tématu, jako je násilí na ženách, drogy, alkohol, šikana nebo zneužívání, odbyl to v několika větách tak, že si čtenář skoro řekl, že je to v pořádku. Konečné rozuzlení pak nebylo znatelné skoro vůbec a ač je to nechutné a strašné, tyto oprávněné a snad i cílené pocity vystřídaly věty: Tak pokud si to myslím správně, je to hnus, ale netuším. Možná to moc hrotím. Takže tak. Ale nápad zajímavý, postavy psychologicky velmi neobvyklé a konec také.


kamibe
02. června

Vybrala jsem si ji do ČV a jsem nadmíru spokojena. Od samého začátku jsem si říkala, to je novodobá Kdo chytá v žitě. A když právě to předal Bill Charliemu jako další četbu, musela jsem se usmívat. Všechny knihy, které Bill doporučil, byly šité na míru přesně takovému klukovi - přemýšlivému, upozaděnému, pozornému, v hloubce vlastně nevědomky moudrému, z mnoha nejasností nešťastnému... Opravdu jsem si to čtení užila. A děkuji za předchozí Karlův komentář, protože vidět film bude jistě také hodně dobré.

ctuvnoci
30. dubna

Knihu jsem objevila díky čtenářské výzvě, takže moc díky! Byl to kus, který budu nosit v hlavě dlouho. Hlavní postava je zvyklá víc pozorovat než být ve středu pozornosti, všímá si detailů a souvislostí. Odkryje pár kostlivců nejen ze své rodiny. Všední život čerstvého středoškoláka okořeněný těžkými tématy, podáno formou dopisů, popsáno sice relativně zběžně, ale přesto trefně. Kvalitní knížka, která mě rozhodně oslovila. Po dočtení jsem zjistila, že je natočen i film, ten také stojí za to.

Mášenka31
20. dubna

Četla jsem si některé recenze na tuto knihu, které například mluvily o tom, že spousta témat je jen tak lehce zmíněna, přitom jsou důležitá a neměla by se jen takhle hladit po povrchu. S tím nesouhlasím.

Knížka je napsaná z pohledu Charlieho a celou dobu si drží přesně tento pohled, všechno vidíme jeho očima, musíme umět číst mezi řádky. Tohle není studie problémů jako je znásilnění, homofobie nebo rasismus. Je to příběh o jednom klukovi, který se vymyká normálu a snaží se přežít jeden školní rok. A proto je tak úžasná.

Troufám si říct, že ji nepochopí každý, protože ne každý se do Charlieho dokáže vžít. Pokud jste ale někdy zažívali podobné problémy, pokud jste sami někdy byli outsidery s limitovaným počtem kamarádů, pak dokáže kniha zahrát na velmi citlivé struny. Právě to, jak se mě kniha osobně dotýká, je jeden z důvodů, proč jsem si ji zamilovala.

Hlavní postavy nejsou žádné ploché charaktery, žijí si svým vlastním životem a řeší problémy svým vlastním způsobem. Možná je tu příliš mnoho cigaret, alkoholu a drog, ale řekněme si upřímně - tohle spoustě lidí pomáhá hrát roli, na chvíli být člověkem, kterým bychom chtěli být, ale jako střízliví to prostě nedokážeme. Nakonec je takhle kniha ukázkou lidskosti a nese s sebou mnoho poučení a mnoho hlubších myšlenek, na které si však už názor musí udělat vždycky sám čtenář.

Tahle kniha je pro všechny, kteří někdy chtěli zapadnout, ale nepodařilo se jim to.
Pro všechny, kteří někdy chodili s někým jen proto, aby nebyli sami.
Pro všechny, co neřekli nebo neudělali to, co chtěli, protože nechtěli přijít o kamaráda.
Pro všechny, kteří stojí v koutě a čekají na svůj hvězdný moment, který nikdy nepřijde.

Bellsinka
17. dubna

Moje milovaná knížka!
Už jsem si jí přečetla tolikrát a stále mě moc baví..

atg
12. dubna

Od knihy jsem měla vysoká očekávání, všude jsem na ni slyšela jen chválu, lidem změnila život atd. Já se tedy nemohla vůbec začíst a vyprávění mi nepřišlo ničím zajímavé. Nejsem rozhodně cílovka, mám už po třicítce, ale stejně jsem doufala, že tam tu "hloubku" najdu. Film je prý lepší, zkusím ještě ten.

DomArt
25. března

Po téhle knize sahám snad každým rokem.
Poprvé jsem měla tu čest přečíst si ji v roce 2016, od té doby říkám nahlas následující: ...jsem pozorovatel!

P.S. film z roku 2012 s L. Lermanem, E. Watson a E. Millerem v hlavní roli?
- Určitě doporučuju!

1 ...