Češtinářky

Češtinářky https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/498961/bmid_cestinarky-3iV-498961.jpg 3 78 28

Žádný život není bez hrubky. Román z prostředí elitního gymnázia. Kdyby se Don Quijote pokusil svést souboj s českým školstvím, pokorně by se za pár hodin vrátil k větrným mlýnům. O tom je přesvědčená i češtinářka Tereza, jíž dělá ze života peklo byrokracie a despotický ředitel. Naštěstí má podobně naladěné kolegyně, studenty s otevřenou myslí i Čaroděje, který jí vykouzlí v duši klid spolehlivěji než Neurol. S jejich pomocí se vydává do světa příběhů… a její cesta za svatým grálem i k Hoře osudu ji zavede do nečekaných končin.... celý text

Monika1717
14.11.2022 4 z 5

Školství dnešní doby, na základce tak přemýšlivé žáky nemáme, ale ředitel - takového jsem už taky zažila. Kniha se četla pěkně, hlavní postava sympatická, neměla to lehké, dvě děti, rozvedená, nepoužitelný exmanžel. JoJo.

Hanncha
08.11.2022 5 z 5

Absolutně geniální kniha. Příběh plyne svižně. Tolik různých rovin a člověk to pořád krásně stíhá. Nenápadně se proplétající dějové linky, pak člověku začnou pomalu docházet. S Terezou jsem se hned zžila. Prožívala jsem s ní veškeré radosti, strasti a problémy a tak náramně jsem se bavila. Myslím, že se Češtinářky staly mou nejoblíbenější knihou.

JakubiRa
06.11.2022 5 z 5

Už dlouho jsem nečetla knihu, která by se mnou tak souzněla... jsem češtinářka na gymplu, rozvedená matka dvou dospělých dětí a Čaroděje mám taky (i když trochu jiného než Tereza).

rohlajda
04.11.2022 5 z 5

Já jsem si knihu velmi užila. Moc díky za nápady, jak pracovat s některými texty a knihami. Jen hlavní hrdince "tiše závidím" vyspělé čtenáře některých tříd. Díky.

fruitbueno
01.11.2022 3 z 5

Češtinářky ve mně zanechaly jen průměrný dojem. Text je poměrně složitě členěn na různé oddíly, prolíná se v něm přítomnost, minulost, rodinná situace hrdinky i škola a vyučovací literární postřehy, a nemůžu si pomoct, jako celek spíš nefunguje. Má mnoho zajímavých poloh a postav, které jsou upozaděny a přitom by stálo za to je sledovat důkladněji.

Pohy74
23.10.2022 5 z 5

Zdravím a dovoluji si zde upozornit na mou recenzi na tuto skvělou knihu.

zuzana2599
20.10.2022 3 z 5

Moc povedená je obálka knížky, taková prosluněná, snová a pozitivní.
Příběh samotný až tak nenaplnil mé očekávání. Četl se moc dobře, za dva večery byla knížka přečtená, ale pro mě byla v příběhu až moc popisována byrokracie ze strany ředitele gymnázia apod. a málo se rozvíjel příběh češtinářky Terezy či samotných studentů. Pořád jsem při čtení cítila, že autorkou je češtinářka, paní učitelka, která nás podrobně seznamuje s problémy v práci. Na druhou stranu se mi moc líbilo, že mě paní autorka provedla mými oblíbenými příběhy... Svět podle Garpa, Rok vdovou, Hotel New Hampshire atd... I tak jsem opět ráda zavítala do školy, ten můj školní čas je už dávno pryč...!

dagmar7365
29.09.2022 3 z 5

Z první poloviny jsem byla nadšená. Příběh mě polapil a odmítal pustit. Zaujalo mě to prolínaní různých rovin, vzbudilo mou zvědavost, jako člověka, který má blízko ke vzdělávání v ČR, mě hodně bavila i ta věrná realita a nekončící boj s větrnými mlýny. Ale ve druhé půlce jakoby vypravěčce došel dech. Rozbory literárních děl a postřehy studentů byly pořád výborné (opravdu existují tak sečtělé a přemýšlející třídy?), ale ten samotný příběh Terezy a jejího okolí sklouznul do vyjetých kolejí a už se jen vezl do cíle. Což není nutně špatně, jen jsem měla větší očekávání. Poctivých by bylo asi 3,5.