Cesta kaizen

Cesta kaizen https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/125169/cesta-kaizen-125169.jpg 5 21 7

Z malého kroku k velkému skoku Nenásilná, jemná japonská metoda kaizen je založena na prosté myšlence - velkých změn lze dosáhnout malými kroky. Kaizen lze použít pro zlepšování kvalit života - ať už jde o detaily nebo o celkový posun vpřed. Kontinuálním zlepšováním pomocí malých kroků a setrvalého soustředění na malé akce, myšlenky, otázky a maličkosti, lze proniknout ke skutečnému mistrovství ve všech náležitostech života. Technika je jednoduchá a spočívá v těchto bodech: - klaďte malé otázy - zabývejte se malými myšlenkami - podnikejte malé akce - řešte malé problémy Cílem je měnit beze strachu a selhání svůj život. Výsledek vás překvapí.... celý text

martin_aston
22.09.2023 5 z 5

Čítal som v origináli, preklad neviem zhodnotiť.
Samotna kniha je maličká, ale veľmi hodnotná, nabitá informáciami, ako zlepšovať seba aj svet pomocou metódy kaizen (malými krokmi). Je to funkčné riešenie, kníh odporúčam.

Selain
27.07.2022

"Kaizen nie je návod či nástroj na dosiahnutie cieľa.
Kaizen je spôsob ako úspešne dosiahnuť akýkoľvek cieľ."

Tieto myšlienky, sčasti parafrázované, dokonale vystihujú samotnú podstatu titulu. Kniha nie je o presnom návode a ani neobsahuje súhrn zaručených "krokov" či "rád", ktoré urobíte a budete 100% úspešný (čo ako iste už viete, je väčšinou práve úplne naopak). Táto malá útla knižka je o MYSLENÍ. O spôsobe ako nazerať na svet a na seba samého, tak aby sme si my samotný život nekomplikovali a nebránili si zlepšovať sa. Pretože práve to mnohokrát robíme - túžime po niečom natoľko, že prehliadame tie správne výstražné signály, podnety či ľahšie cesty v živote. Natoľko sme zavalený našimi problémami a minulosťou ktorú chceme zmeniť, až ich prehliadame. Vo výsledku sme potom neúspešný a náš strach z budúcnosti narastá priamo úmerne s každým ďalším neúspešným pokusom. Naše kroky postupom času už nepripomínajú rozhodného predátora ale stávajú sa skôr behom raneného zvieraťa, pobehujúceho zmätene sem a tam. A namiesto toho aby sme sa aspoň zamysleli nad spôsobom, akým sa o zmenu snažíme, hľadáme len freneticky chyby v jednotlivých jeho bodoch. A pritom poväčšine, to máme všetko úplne zle v nás nastavené.

A o tom je táto kniha! O myšlienkach, ktoré nám majú pomôcť zmeniť náš prístup.
" O krokoch tak malých, že je nemožné zlyhať!"

Človek by si myslel, že pri počutí tejto vety, vie všetko a až keď sa do knihy začíta zistí, ako vie o tom málo a aká vie byť prospešná. Ukáže vám nielen čo robíte zle ale hlavne, vás naučí ako dosiahnuť to dobré. Ako predísť chybám, ktoré v živote robíte a ako si nastaviť úspešný systém pre sebarozvoj, presne podľa vašich potrieb. Kniha s vami maximálne spolupracuje a jediné čo od vás vyžaduje, je úprimnosť k sebe samému a ochota podieľať sa na tvorivom procese transformácie. K tomu napomáhajú i praktické príbehy zo životov ľudí z autorovej praxe, ktoré síce natiahnu dĺžku knihy o nejakých pár strán ale myslím si, že aj vďaka nim nebudete v jej obsahu tápať. Jednotlivé myšlienky Kaizen-u sa stanú pre vás o to intuitívnejšie a zlepšovanie sa bude u Vás vďaka tejto knihe, oveľa ľahšie - to mi verte! ;)

Dodatok: Ak už ale myslenie Kaizen poznáte, bude kniha najskôr len príjemným zopakovaním si toho, čo už viete (a možno nejaký ten príbeh vám poskytne inšpiráciu), ale nemyslím si, že by vám mala čo viac ponúknuť. Ale pre tých z vás, ktorí ste sa s podobnou knihou nestretli alebo sa s ňou len zoznamujete, to bude doslova perla v oceáne :)

motolka
14.01.2017 5 z 5

Zajímavá knížka. Dá se z ní hodně zkušeností odnést. Přesto si myslím, že šla knížka napsat mnohem zajímavěji. Ale ta podstata tam je.

marlowe
13.02.2015 3 z 5

Zatímco autor Robert Maurer k vyjádření myšlenky potřeboval 141 stran, psychiatrovi Leo Marvinovi v podání Richarda Dreyfusse na to ve filmu "A co Bob" stačila jediná věta: Malými dětskými krůčky vpřed…
Trochu víc hlušiny – ale na druhé straně i pár dobrých a užitečných rad…

Klamm
15.07.2013 5 z 5

Výborná kniha. Metoda kaizen se dá praktikovat snad v každé životní oblasti, kde chceme něčeho dosáhnout. Z vlastní zkušenosti mohu jen doporučit.

„Kdo dělá dlouhé kroky, nekráčí nejrychleji.“
,,Pochod na tisíc mil, začíná vždy prvním krůčkem."
Lao-c
100%

Eleanorra
12.03.2013 5 z 5

Podnikání malých krůčků je velmi dobře uchopitelný koncept pro život. Nežádá si příliš vlastních sil či investic, neslibuje ale brzké výsledky. Vyhýbá se zklamáním, které často vzejdou snažíme-li se o náhlou velkou změnu (typu "inovace") v našem životě. Kniha se zabývá i popisem fungování lidského mozku a vysvětluje proč kaizen dokáže náš mozek "obelhat". Pokud se chystáte zvládnout nějaká předsevzetí, podniknout nějakou změnu v životě a na výsledek nespěcháte, zkuste si počíst v této knize a vyzkoušet popsané rady na vlastní kůži. :-)

kamibe
15.08.2012 5 z 5

Znáte taky ten pocit, jak se vám nechce do něčeho nemilého, připadá vám to moc náročné a skoro nesplnitelné... No a potom máte o sobě ne zrovna moc valné mínění... A už jste někdy zkoušeli vzít vážně nějaké své předsevzetí? Třeba že budete denně cvičit? Nebo že přestanete s něčím pro vás nezdravým? A šli jste do toho odvážně, rovnýma nohama, hodili jste se do hluboké vody a vydrželi v tom plavat ... jak dlouho? Že ještě plavete? Že jste vydrželi? Tak potom tahle knížka pro vás není.
Tahle knížka je pro nás, co potřebujeme spět k svým cílům pomalu, rozvážně, s lehkostí a radostí. Přesně tomu učí metoda kaizen.
Nejtěžší na ní je vymyslet a určit ten nejmenší, skoro až směšně malý krůček, kterého se nelekneme, ale jehož plnění bude pro nás hračkou a potěšením.
Moc zajímavá je také japonská filozofie malých odměn. Velmi úzce souvisí s metodou malých kroků, které vedou k cíli spolehlivěji než radikální změny. Pořád se máme co učit.
A teď jdu udělat svůj malý krůček :-)

zlepšování výroby, kaizen

Autorovy knížky