Cesta do blikajícího pekla

Cesta do blikajícího pekla https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/480663/bmid_cesta-do-blikajiciho-pekla-873-480663.png 5 98 51

Na první pohled pracovitá úřednice a vzorná matka. A na ten druhý? Román s autobiografickými prvky o ženě, která propadla závislosti na automatech. Do Mileny byste to nikdy neřekli. Když po práci vyzvedává svého syna v kostýmku bankovní úřednice nebo když vaří večeři… Přemýšlí přitom jen nad záminkou, jak zmizet z domu. Jak rychle utéct do světa, který ji polapil. Nikdy by vás nenapadlo, že je gamblerka. Ve svém příběhu Milena vypráví, jak se problémy s gamblerstvím stále víc vsakují do rodinného i pracovního života. Jak dlouho se jí podaří utajit svou nebezpečnou vášeň před manželem a přáteli? Kdy si sáhne na úplné finanční i morální dno? A dostane se z toho vůbec?... celý text

theressablack
15.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Může obsahovat spoilery.

Do začátku jsem se musela maličko přemlouvat. Kniha mě oslovila hlavně obálkou a pak už jsem jen přešlapovala v knihkupectví kolem regálu a přemýšlela, zda mě tato závislost zajímá, nebo si koupím nějakou jinou knihu. Jelikož se jedná o psychickou nemoc, rozhodla jsem se s ní seznámit a rovnou koupí podpořit českou autorku.

Nucení do čtení mě poměrně rychle přešlo. Je to malá knížečka, ale událo se v ní tolik… Při čtení jsem si říkala, jak to hrdinka může nezvládat, jak bych to na jejím místě udělala jinak, jak bych se k takovým věcem neohodlala, ale každý další řádek mě přesvědčoval o tom, že tahle potvora má pěkně silný stisk.

Hrdince jsem fandila, přestože mi v několika situacích opravdu lezla na nervy – jak by ne s takovými průsery!

Trnula jsem hrůzou společně s ní, když brala manželovi kreditku, aby si poslala peníze, když jí přepadli nebo prohrála vypůjčený majlant, a zděšeně sledovala i její úvahy ohledně prostituce.

Hrozně se mi líbily hrdinčiny poznámky. Sarkasmus úplně mua! I jsem se zasmála.
Autorce se také vydařilo psát velmi čtivě, takže mě útrapy gamblerky nepouštěly a nutily mě číst dál.

Kniha je opepřená velmi lehkou erotikou, která příběh mile podtrhne: jak se ze vztahu ztrácí vášeň, když touhu po manželovi nahradí ta po automatech.

Jediné, co bych vytkla jsou nepřehledné časově skoky, kvůli kterým jsem občas (první větu) nevěděla, která bije, a střídání přítomného a minulého času.

Velmi povedená prvotinka – těším se na další!

Peace
15.02.2022 5 z 5

"Dno je dobrý na to, aby sis ho prohlíd!"

Tak tohle byla síla, od které se dalo jen těžko odtrhnout. Chvílemi máte chuť s hlavní hrdinkou zatřást, abyste jí o pár stránek dál drželi palce. Prostě s ní prožíváte celé to šílené blikající peklo..
Doufám, že nejde o jediný literární počin autorky, protože styl psaní mě opravdu hodně bavil.

kiraa
09.02.2022 5 z 5

Milena a její cesta. Z bláta do louže a odtud šipkou až na dno silážní jímky. Z poklidnýho, rodinnýho života se během pár měsíců ocitá ve světě začouzených, zaplivaných heren s podivnými “kámoši”, ztracenými existencemi a nejvěrnějším, věčně hladovým parťákem. Blikající bednou. Zpočátku polyká stovky, na konci statisíce. Konec zaměstnání, nebankovní úvěry i vybraná kasička syna Jendy. Ač si Milena myslí, že má stále vše pod kontrolou a kdykoliv s tím může seknout, opak je pravdou. Většinou prohrává vše a v peněžence jí nezbývá ani na rohlíky k večeři. V jednu chvíli je ochotna prodat i samu sebe. Patologicky psychicky závislá Milena byla klasický učebnicový příklad. Výhry, prohry, zoufalství. Z části autobiografický příběh. Varující, chvílemi zoufalý a nepochopitelný, ale jako čtení kaviáry s toustem :)

eva3992
06.02.2022 5 z 5

Milena – matka, manželka, bankovní úřednice, ale v první řadě gamblerka. Jednou zkusila „kouzlo“ hracích automatů a od té doby přemýšlí, jak co nejrychleji zmizet z domu a kde vzít peníze, aby mohla jít hrát. Jak dlouho bude trvat, než si toho její blízcí všimnou a dá se ze dna ještě vydrápat a vrátit se do normálního života?

Neskutečný příběh, který se může stát každému z nás a který se může právě teď odehrávat v našem okolí, aniž bychom o tom věděli. Tato kniha je ze 75% autobiografická a smekám před autorkou, že dává nahlédnout ostatním do svého života, který si vůbec nedokážu představit.

Ač je kniha psána jednoduše, skoro bych řekla až stroze, dokázala ve mně vyvolat spoustu emocí. Bylo mi smutno i stydno. Na Milenu jsem měla chuť zakřičet, aby to nedělala, aby toho už nechala. Bylo mi líto jí samotné, ale hlavně jejich dětí i manžela.

Silný příběh o tom, jak se člověk může velice snadno dostat až na samotné dno. Autorka vám zde vyvrátí představu, že se kolem heren motají jen samé pochybné existence, ale že tam můžete najít i lidi, do kterých byste to v životě neřekli.

Je neskutečně těžké se dostat z jakékoliv závislosti a bez pomoci ostatních je to téměř nemožné. Démon v hlavě má velkou sílu a dokáže nás zcela ovládnout. Pokud chcete nahlédnout do jedné takové mysli, tak rozhodně doporučuji tuhle knížku. Nezkreslený pohled na to, jak svou situaci vnímají gambleři, jak svou závislost prožívají a co je pro ně v tu chvíli důležité.

Ač je to autorčina prvotina, je to výborná kniha, která by Vám rozhodně neměla uniknout.

4,5*/5*

uzivatel5828
05.02.2022 5 z 5

Kniha mne oslovila svou přímočarostí a kontrastem světa spořádané mamky od rodiny a její temnou závislostí, která způsobí nemalé finanční problémy. Již od první stránky mne kniha vtáhla svou jednoduchostí a srozumitelností a měla by se doporučovat každému, kdo kdy propadl jakékoliv závislosti. Ať již jde o zmíněný hazard v podobě automatů, ale také jiné formy, jako například alkoholismus. Navíc kniha slouží i jako odstrašující příklad pro všechny, kdo nemají příliš vysoké povědomí o finanční gramotnosti.

Doporučuji a věřím, že zvolené téma osloví mnoho potencionálních čtenářů.

A jen pro zajímavost. Ihned druhý den, kdy kniha vyšla, byl jsem v nejmenovaném knihkupectví řetězcového typu. Tam zazněl dotaz na tuto knihu, kolik jich mají na skladě. Odpovědí bylo, že mají pouze jednu a že se to stejně neprodá. Prodávající (nebo spíše podávající) by měli mít alespoň základní přehled o prodávaném zboží, jinak by nemohli nikdy vypustit podobná slova z úst.

Kniha se prodává a své čtenáře si získá.

alenka3029
02.02.2022 5 z 5

Autorku osobně znám (bývaly jsme kolegyně), čtu její blog a proto jsem se knihy nemohla dočkat. Ani v nejmenším mě nezklamala, spíš naopak. Kniha je čtivá, opravdu to člověk doslova hltá, protože to, co autorka popisuje je jen těžko uvěřitelné. Vzpomínám si, že mi kdysi vyprávěla o svém bratrovi, který byl závislý na hracích automatech a mně až teď došlo, že vlastně mluvila o sobě... měla problém a chtěla si o něm povídat.
Každopádně takhle se otevřít světu vyhrabat svůj hnůj a předložit ho veřejně - to tedy smekám. Doufám, že bude brzy nějaká další kniha, nabízí se téma léčebny, ale to už musíme nechat jen a pouze na autorce.

Jane1977
31.01.2022 5 z 5

Prvotina blogerky Šárky Medkové vás vtáhne a nepustí, stejně jako hrdinku románu hrací automaty. Syrově popisuje, jak rychle se z bankovní úřednice, matky, manželky stane gamblerka, která nemyslí na nic jiného, než kdy bude moc být v herně a hlavně, kde sežene na hraní peníze, které v automatech mizí závratnou rychlostí. Hodně návyková kniha.

Blablablauž
27.01.2022 5 z 5

Strhující, pro většinu lidí zcela nepochopitelný, příběh hlavní hrdinky Mileny, která propadne gamblingu, je podán natolik sugestivně, že vás hned na první stránce pohltí a až do té poslední nepustí. Kniha je napsaná velmi čtivě a její strohý, na nic si nehrající jazyk jí propůjčuje výraznou autentičnost. Přečtete ji doslova jedním dechem, bude ve vás ovšem doznívat a rezonovat ještě dlouho.
Ačkoli se s největší pravděpodobností nejedná o autorčin záměr, z literárního hlediska nese kniha výrazné znaky naturalismu. Zachycuje nezkreslenou realitu, vyznačuje se jistou dávkou odlidštění a, ač je dílo napsáno v ich-formě, autorka nezasahuje do děje, jednání postav nehodnotí ani neospravedlňuje, ale nechává události vyvíjet přesně tak, jak by se přirozeně udály. Obnažuje hlavní hrdinku v její fyziologické podstatě - jako bytost řídící se pudy, ne mozkem.
Hnidopišskou duši bohemistovu zamrzela nepříliš precizně odvedená práce korektora, kvůli které se v textu setkáváme s ne vždy správně zapsanou interpunkcí, zdvojenými či chybějícími slovy a drobnými chybami. Tato skutečnost však jednoznačně nejde za autorkou, neboť „autorská slepota“ je zcela pochopitelná. Proto, navzdory nedotažené korektuře, hodnotím pěti hvězdičkami.

adavilka
26.01.2022 5 z 5

Přečteno na jeden zápřah. Nečekala bych, že mě toto téma až tak dokáže vtáhnout do děje.

martas-72
26.01.2022 5 z 5

Protože autorku tak trochu znám a něco málo jsem o příběhu, o kterém hodlala psát, zaslechl, měl jsem letmou představu o tom, co bude kniha obsahovat.
Ovšem popis toho, co se odehrávalo, byl ještě děsivější než moje nejtemnější představy. Ve chvíli, kdy jsem dočetl, jsem si zhluboka oddechl. Protože příběh není pro slabé nátury.

jes09
25.01.2022 5 z 5

Jsem ráda, že mohu knihu hodnotit jako první.
Příběh nemá velký rozsah, není těžký, ale téma za kterým se příběh skrývá ano.
Kniha mě naprosto pohltila, stejně jako Milenu automaty. Po dlouhé době jsem knihu přečetla na jeden zátah.

prvotina autobiografické prvky gamblerství závislosti

2022  91%Cesta do blikajícího pekla
2024  100%Tajemství domu v L.