Cesta do blikajícího pekla

Cesta do blikajícího pekla https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/480663/bmid_cesta-do-blikajiciho-pekla-873-480663.png 5 97 51

Na první pohled pracovitá úřednice a vzorná matka. A na ten druhý? Román s autobiografickými prvky o ženě, která propadla závislosti na automatech. Do Mileny byste to nikdy neřekli. Když po práci vyzvedává svého syna v kostýmku bankovní úřednice nebo když vaří večeři… Přemýšlí přitom jen nad záminkou, jak zmizet z domu. Jak rychle utéct do světa, který ji polapil. Nikdy by vás nenapadlo, že je gamblerka. Ve svém příběhu Milena vypráví, jak se problémy s gamblerstvím stále víc vsakují do rodinného i pracovního života. Jak dlouho se jí podaří utajit svou nebezpečnou vášeň před manželem a přáteli? Kdy si sáhne na úplné finanční i morální dno? A dostane se z toho vůbec?... celý text

Kája95
09.08.2022 4 z 5

Kniha je monotematická .... Tak jako každá závislost, pořád dokola. Vystoupit z takhle rozjetého vlaku je šíleně těžké. Výborně napsané, zajímavé a málo diskutované téma

Grayling
27.07.2022 4 z 5

Něco málo o závislosti vím, a tak oceňuji, jak nám to surově autorka servíruje. Bez příkras, natvrdo. Málokdo se dokáže ze závislosti vymanit, jestli to Milena dokázala, je to silná žena a doufejme, že už nikdy neotevře Pandořinu skříňku. Závislost má velmi rozmanité podoby, některé jsou snáze překonatelné, některé se bez pomoci a pochopení nejbližšího okolí neobejdou. Myslím, že autorka ví, o čem píše. Smekám.

cornetka
27.07.2022 5 z 5

Kniha o gamblerství mě hodně bavila. Sama jsem několik let pracovala jako obsluha casina, takže trochu vím, o čem je řeč - i když z té druhé strany. Téma je to aktuální a myslím, že by si jí měli přečíst všichni - hráči i nehráči.

petrarka72
02.06.2022 3 z 5

Drsné, čtivé a velmi, velmi potřebné. Dlouho trvalo, než začal být vnímán jako problém alkohol, pak cigarety, taky sex nebo automaty...; čím více informací, navíc takhle zasvěcených, tím lépe. (To není moralizování - taky jsem si dno svého času prohlížela déle, než bylo zdrávo.) O registru osob vyloučených z hazardu jsem nevěděla, ale vypadá to jako vynikající věc. I když to pokušení neodstraní...

Miri10
24.05.2022 5 z 5

Cesta do blikajícího pekla je příběh vážně o peklu. Akorát, místo rohatých a kotlů s vřící vodou straší Milenu - hlavní hrdinku knihy - třešničky a melouny. A ne, opravdu se nejedná o dílo s erotickým podtextem, ale o ovoce, které chcete vidět v řadě na hracím plátně. Protože přesně o hraní jde. O odpornou závislost na hracích automatech.
Přiznávám, že kdyby byla hrdinka jiná, kdyby se jednalo o pochybnou existenci nebo nějakou fetku, která si sáhla na dno už dřív, pochopila bych její životní omyl a automatům se ani nedivila. Jelikož je však Milena máma dvou dětí, milující manželka, spořádaná pracovnice a obyčejná ženská, příběh mě úplně rozložil. Vždyť by to klidně mohlo být o jedné z mých kamarádek . Nebo se to může stát i mně . Čtenář se nemusí zdlouhavě pídit po tom, jak to Milena mohla dopustit, protože gambling, stejně jako jiné závislosti, dokážou zmagořit kohokoli. A o to děsivější to je.
Milena popisuje svůj příběh sugestivně a začíná ve chvíli, kdy tenhle rozjetý vlak začíná nabírat rychlost. Samozřejmě se vrací k okamžiku, kdy k automatům přičuchla a jak si ji postupně získávaly, ale díky vhození přímo do děje, se ocitáme rovnou v zatuchlé herně a mačkám tlačítka, aby nám pekelné bedničky vysolily peníze. Nebo nás o ně spíše připravily. A nejenom o ně. Milena postupně přichází o vše. O příjmy, duševní klid, důstojnost i přátele. Tohle je strmý držkopád, který nechcete zažít, a jen si dokola říkáte, jak tohle asi dopadne. A jelikož je příběh psaný syrovým stylem bez zbytečné omáčky, sedá na vás depka a splín. Přesně ty pocity, které vás zaráží a odstrašují jen při pomyšlení na jednu nezávaznou hru.
Takže pokud máte volné odpoledne, a toužíte projít touhle trnitou stezkou s Milenou, vřele doporučuji. 5* z 5.

Zuuuza
17.05.2022 5 z 5

Drsné téma, čtivá kniha. Celkem bez příkras popsaný příběh jednoho pádu. Kniha se mi četla velmi dobře, je poutavá a dlouhá tak akorát. Donutila mě přemýšlet, jak se něco takového může stát a jak je lidská psychika křehká věc.

Alena_S
09.05.2022 5 z 5

PŘESNĚ tak má kniha o závislosti vypadat. Čapne, strčí směrem z kopce na ono dno a nepustí. Sakra těžko se od ní odtrhává, i kdyby na chvilku. A i když, jak se tu píše, máte chuť hrdinku při čtení profackovat a zamknout doma - kde má milující rodinu a manžela přímo světce - nedovolí vám příliš luxusu myslet si, že vám by se to nikdy nestalo.
(Ne? Nebylo nikdy žádné přestanu zítra, jdu na jedno, ještě jeden level a vypnu to, tyhle boty mít musím, ale je to naposled? Nebo všechno dohromady? :-D)
Rovnou do škol s ní, jistě splní účel, aniž by byla plná vyložených drasťáren.

JosefJNovotny
24.04.2022 4 z 5

(SPOILER) Kniha si zaslouží velmi dobré hodnocení. 4 hvězdy z 5 minimálně.
Co se povedlo:
+ Kniha nastiňuje problém závislosti z pohledu představitelky české střední třídy. Není ani úplný lůzr, ani představitel vyšší třídy, typu gembl Jamesa Bonda. V tomto bodě se kniha stává uvěřitelnou, reálnou a čtenář se dokáže snadno napojit na stejnou vlnovou délku jako má hlavní hrdinka.
+ Hlavní hrdinka vzbuzuje jak pozitivní, tak negativní emoce. Člověka doslova nutí vyrvat ji ten automat z ruky, profackovat ji a zařvat z plna plic, ať už se konečně sebere. Vždyť má rodinu! Vždyť má děti, které kvůli její závislosti trpí. Člověk by hrdince nejradši přerazil prsty, jen aby toho nechala.
+ Protože má autorka vlastní zkušenost, tak přesně věrně popisuje několik postav - od úplného vyvrhele - kamaráda závisláka, přes trpící přítelkyni vyvrhele, přes kamarádku, co kryje hrdinku, přes manžela a další vedlejší postavy, které stojí na orloji hlavní hrdinky, která se zaplétá do lží. Žádné těžké filozofování nad příčiny a důsledky závislosti, toto není odborná literatura.
Co se nepovedlo:
- délka: Zasloužilo by si to nultou kapitolu, kde by byl popsán život před závislostí
- překlepy: častý problém knih na Pointě - odbytá práce sazby/korektury
- intenzita: hlavní hrdinka střídá závislosti s ukončením závislosti na prvních čtyřiceti stran stran snad stokrát. Škoda, že příběh není prokládaný vícero rovinami například pohledu jejího syna fotbalisty, jejího manžela, kterého trápí, že se mu žena vzdaluje...

Obecně si myslím, že kniha zaslouží uznání a renomé, které si vybudovala, je zasloužené. Je to originální a při tom uvěřitelné.

PetraKarbanova
16.04.2022 5 z 5

Velmi čtivě napsané. Drsně a bez patosu vylíčena Cesta do blikajícího pekla. Skvělý počin autorky, těším se na další její knihu.

veronika9761
12.04.2022 5 z 5

Velmi sugestivni, uz po par strankach sem mela pocit, ze sem taky zavisla. Neuveritelne ctiva knizka.

novackovi
10.04.2022 5 z 5

Čtivé, výborné, oceňuji odvahu autorky jít s vlastní kůži na trh, většina autorů ze zbabělosti parazituje na kůži jiných. Obdivuji i partnera hlavní hrdinky alias autorky. Tato kniha by měla být k dispozici v cekarnach autobusů a vlaků, když lidé čekají a čekají, a z nudy je napadne odskočit si vedle do herny. Ne, ať si nejdřív přečtou, do jakého pekla dobrovolně polezou. Autorka má i svěží blogy na IDnes jako úspěšná blogerka.

panouk
08.04.2022

Čtivě napsáno, možná sem tam nějaká ta klišé.. Každopádně mi dala kniha zpětně nahlédnout do světa, ve kterém jsem se před lety sám pohyboval a uvědomit si dosah všech těch dějů, kterými jsem proplouval.

Annannas
03.04.2022 5 z 5

"Dno je dobrý na to, aby sis ho prohlíd" Knížka je popisem pekelné cesty na jedno opravdu hluboké dno.

honeybee
28.03.2022 5 z 5

Velmi čtivá prvotina, jejíž příběh mě lapil tak, jako hlavní hrdinku Milenu chytly do svých spárů hrací automaty.
Více si můžete přečíst v mé recenzi: https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/jak-hluboke-je-pomyslne-dno-89314

mysterygirl
20.03.2022

Vubec me to nebavilo

MichaelaBo
10.03.2022 5 z 5

Super kniha!! Dosud jsem se s problematikou gamblerství v knihách nesetkala, už proto bych ji doporučila každému - zajímavé, neotřelé téma. Příběh ze života, který je napsán tak dobře, že se čte úplně sám a pořád vás zajímá, co přinesou další stránky. Nic zbytečného navíc. Styl autorky je mi velice blízký, označila bych ho za dynamický, a těším se na další její knihy!

OtoStraširybka
08.03.2022 5 z 5

Kniha se mi četla sama, autorka se vyvarovala jakýchkoliv zbytečných a sáhodlouhých "omáček" kolem a napsala čtivý a poutavý příběh, který "odsejpá" a má tah na branku. Čtenář si přitom neustále uvědomuje a připomíná, že popisovaný příběh není žádná fikce, ale, že se toto vše skutečně dělo, čímž celá kniha získává nejen další nový rozměr, ale především na své hodnotě. Nesmírně proto oceňuji i tuto autorčinu odvahu jít se svou vlastní kůží na trh. Knihu mohu všem jedině doporučit, stojí rozhodně za přečtení.

Daisy21
22.02.2022 5 z 5

Na tuto poměrně útlou knížku (přečetla jsem ji asi za dvě hodiny) jsem byla hodně zvědavá. Ještě, než jsem se k ní dostala, sledovala jsem několik rozhovorů s autorkou a díky nim měla jasnou představu, do čeho půjdu. O tom, jak může gambling zničit život, sama něco vím (ne z vlastní zkušenosti, ale z velmi blízkého okolí), takže mě obsah Cesty do blikajícího pekla v ničem nepřekvapil a nešokoval. Pouze do obrazu té mé představy přidal další temné barvy. Jedná se o syrovou nepřikrášlovanou zpověď (byť byla autobiografie místy doplněna fikcí, Šárka se nesnažila dělat ve vzpomínkách hezčí nebo své emoce ochuzovat o ty drsnější, které se - zejména matkám - nečtou nejlépe), napsanou věcným faktickým stylem, který si nehraje na žádnou velkou stylistiku. Ačkoli mé redaktorské a korektorské oko bolela nedostatečná péče, již knize kolega věnoval (chyb tam je na můj vkus hodně), Šárce ráda dávám plný počet hvězd, za odvahu, s níž se nám ostatním tak otevřela. Snad to stejně tak otevře oči i lidem, kteří by do toho mohli spadnout.

XenasChakram
20.02.2022 5 z 5

Tuhle knížku by si měl přečíst každý.jak lze vlastním přičiněním padnout na totální dno. A možná ještě hlouběji. Gambleni je naprosté zlo. Tesim se na další autorčiny knihy

AndreaCekanova
19.02.2022 5 z 5

Syrová zpověď, která šokuje svou upřímností a tím, kam až je závislý člověk schopen zajít.

prvotina autobiografické prvky gamblerství závislosti

2022  91%Cesta do blikajícího pekla
2024  100%Tajemství domu v L.