Český tramping v časech formování a rozmachu

Český tramping v časech formování a rozmachu https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399781/bmid_cesky-tramping-v-casech-formovani-a-tiJ-399781.jpg 4 12 3

Záhy po vzniku Československa v roce 1918 se na scéně objevuje nový a skutečně nepřehlédnutelný fenomén – TRAMPING. Nebyl jen dočasnou zálibou několika kluků a holek. Právě naopak! I přes prvotní nedůvěru rodičů či učitelů, přes nevoli státních orgánů i mládežnických či tělovýchovných organizací stále rostl a mohutněl. V průběhu 30. let se k němu hlásily desetitisíce mladých lidí. Co je na trampování přitahovalo? Na začátku určitě víkendová volnost. Touha vzít život aspoň během krátké sobotní a nedělní svobody do svých rukou. A to včetně toho sexuálního. Však také českou společností občas zněly hlasy, že tramping je vlastně hnutím sexuálním. Ale pozor, tramping nebyla jen romantika táborových ohňů a odchod ze zkaženého města do chrámu léčivé přírody. Tramping byl nedílnou součástí prvorepublikového systému a ten z něj nakonec dovedl těžit. Dokladem je třeba komerční šíření trampské písničky hudebním průmyslem. Nepřehlédnutelným se stal i trampský sport a mezinárodní úspěchy trampů-sportovců. Trampové se alespoň na čas stali lákavým voličským rezervoárem politických stran. Dosud spíše přehlížené dějiny prvorepublikového trampingu jsou tak vlastně zajímavou historií meziválečné společnosti a mladého československého státu.... celý text

Přidat komentář

kuruteku
02.08.2023 5 z 5

Poprvé jsem knihu odložil pro její vědeckost, podruhé, když jsem jel na tábor spřátelených Káňat, se pozorně začetl a pak i dočetl. Dobré jsou detaily - i když už vím a znám, četl jsem Boba Hurikána - tak tu jen oboustranný pohled: od levých trampů (a Gezi Vcelicky si nutno vážit) po "nepolitické". A k tomu střet trampů a skautů, společně kořeny a vzájemné vážení si a třenice. Dodnes. Nakonec mne mrzí, že autoři nešli přes rok 38. To si zase musím přečíst Tonyho Tramping.

Lenka4
21.10.2019 4 z 5

Popsat něco, co nemá pevnou strukturu, jasně definovaný začátek a konec a vzpírá se organizovanosti, je nadmíru těžké. Autoři se občas neubránili opakování již řečeného. Určitě by bylo přínosné přiblížit alespoň jednu méně známou konkrétní osadu a trampský i běžný život jejích členů, pokud by se dochoval deník některého z nich. Pochvalu si zaslouží bohatý a pestrý obrazový doprovod a hojnost citací z dobových dokumentů.


Blue
30.03.2019 4 z 5

Hodně jsem se na tuto knihu těšil. A po přečtení konstatuji: kniha je co se týká snesených informací velmi zajímavá, ale nečetla se mi dobře. Je mnohomluvná, jednotlivé údaje se opakují, což je dáno i tím, že se jedná o dílo více autorů, z nichž každý měl zřejmě na starosti jinou kapitolu. Dost jsem se textem prokousával, nečetl se mi snadno. Ale opakuji, že co se týká snesené materie je to rozhodně kniha hodná ocenění.

Štítky knihy

historie, dějiny mládež tramping meziválečné období volný čas

Autoři knihy

Jan Krško
česká, 1972
Jan Pohunek
česká, 1981
Jan Randák
česká, 1977
Jan Špringl
česká, 1977
Jan Mareš
česká, 1987

Kniha Český tramping v časech formování a rozmachu je v

Právě čtených1x
Přečtených17x
Knihotéce6x
Chystám se číst12x
Chci si koupit6x